Vetitë shëruese të kamomil


Kamomil ka një erë karakteristike, kjo është pak si Apple. Nga erë ajo ndryshon nga daisies tjera. Në qëllime mjeksore të mbledhur lule në lulëzim të saj të hershme. Kamomil është përdorur si një anti-inflamator, zbutës. Gjithashtu përdoret si një sekrecion stimuluese biliare, heq spazma të barkut. Chamomile mund të përdoret për cholelithiasis, ulcera gastrike, sëmundjet e organeve gjenitale femra. Nëse vuani nga hipertensioni dhe ju keni një ëndërr të keqe, brewed brenda natës dhe të pirë çaj me kamomil. Pronat e shërimit të kamomil janë të njohur nga moshat Pocono, dhe gjyshet tona përdorur në trajtimin e shumë sëmundjeve.


Pastron dhe rigjallëruese
Me rëndësi të veçantë daisy fuqi kurative dhënë në Tibet lashtë. Murgjit budiste - Lamas shpikur një eliksir çudibërës, i cili përfshin kamomil. Këtu është recetë e saj. Ne duhet të marrë 100g farmaci kamomil, 100 gram Hypericum, Helichrysum 100 g, 100 g buds thupër. Pastaj ju përzierje mirë. 1 tbsp. përzierje lugë hedh në një gotë, i hedh ujë të valë dhe mbush për rreth një orë. Pastaj thahet, shtrydh dhe shtoni një gotë 1 h. Lugë mjaltë. Pini para gjumit.


Nëse ju merrni atë një rregull për të pirë çdo natë për një muaj këtë infuzion, ju do të përmirësuar metabolizmin, do të përmirësojë gjumin, të përmirësojë fleksibilitetin e nyjeve. Kjo tarifë gjithashtu trajton trashje, hipertensionit, sklerozë të shumëfishtë, kolesterol dhe toksinave nga trupi. Një muaj më vonë, të marrë një pushim për 10 ditë dhe pini në. Pini të gjithë tarifë e nevojshme. Dhe pastaj - për të qenë. Në trajtimin e ulcerat gastrike duhet të përgatisë përzierje e mëposhtme: të marrë 100 gram kamomil, Calendula dhe yarrow. Përzierje mirë. Pastaj, 1 tbsp. Mbledhja lugë pour 300 g ujë të valë, 1 orë, ikjen, shtrydh dhe pini 1/3 filxhan 3 herë në ditë, dhe gjithmonë përpara se të hahet. Nëse vuani nga gastrit kronik, astma, ju duhet të përgatisin mbledhjen e mëposhtme: Merrni pjesë të barabarta me lule kamomil, rrënjë sanëz, gjethe mente, fruta qimnon. Të gjitha përzierje, pastaj 1 tbsp. Mbledhja lugë pour 300 ml ujë të vluar, 1 orë. Strain, shtrydh, pini 100 ml tri herë në ditë.


Për të stimuluar biliare duhet të përgatisë mbledhjen e mëposhtme e vetitë shëruese të kamomil. Në një ditë për të marrë 20 gram lule e kamomil dhe limoni balsam dhe derdh një litër ujë të vluar, të lënë, përfundoi, 1 orë. Pastaj tendosje, shtrydhur nga dhe pini një gotë 4-5 herë në ditë. Fakultativ të shtoni 1 lugë. Mjaltë në një gotë. Për pacientët me epilepsi të cilët vuajnë nga neuroza, histeri, ju duhet të bëni në vijim: të marrë në mënyrë të barabartë kamomil lule dhe rrënjë sanëz. Të gjitha të pres mirë, derdh 300 ml ujë të ftohtë dhe vlim në banjë me ujë për 20 minuta. Pastaj thahet, shtrydh, shtoni ujë të vluar me 300 ml, pra të njëjtin nivel. Merrni 1/3 filxhan 3 herë në ditë. Nëse keni dispepsi, ju duhet të përgatisin një përzierje të tillë të vetitë shëruese të kamomil: të marrë gjethe delli në mënyrë të barabartë, repyashka bari, lule kamomil, bar Wort dhe nenexhik gjethe Shën Gjonit. Të gjitha të bluaj dhe përzierje mirë. Pastaj, 1 tbsp. Mbledhja lugë derdh një litër ujë të vluar, të lënë për 1 orë, ikjen, shtrydh dhe pije 100 ml çdo 2 orë.


Tani shumë njerëz që vuajnë nga sëmundjet e joints, dhimbje prapa, përdhes, reumatizmi, por të ndihmojë me këto Sëmundjet shërimin pronat e kamomil. Kjo mund të ndihmojë në vijim. Lule Zagotovte kamomil lule plak. Pastaj përzierje në pjesë të barabarta. Bëni një jastëk të vogël me përzierje dhe të bjerë në ujë të vluar për 3-5 sekonda, një shtrëngim të vogël dhe të bashkangjisë në vend problematike në 02:00, përfundoi ngrohtësisht. Kur inflamacion shtojca microclysters mëdha ndihmojë me ekstrakt kamomil - 150 ml pas hyrjes atë duhet të shtrihen në barkun e tij për 15 minuta. Kursi i trajtimit - 10 seancave, ditë të mos humbasë.


Supë dhe infuzion
Supë: 10 g lule të thata derdh një gotë me ujë dhe të ziej për 7 minuta, kullimin, shtrydh dhe pini 1/2 filxhan 4 herë në ditë. Infuzion mund të jenë të përgatitur në dy mënyra. Së pari: 1 tbsp. lugë lule mbushur një gotë me ujë të valë dhe mbush, mbyllur, 1 orë. Pastaj tendosje, shtrydhur nga dhe pini 1/2 filxhan 4 herë në ditë, të përgatisë një mënyrë të ftohtë. Për ta bërë këtë 10 orë. Lugë lule derdh dy gota me ujë të ftohtë dhe të lënë për 8-10 orë. Është më mirë për të bërë atë gjatë natës. Pastaj tendosje, shtrydhur nga dhe pini 1/2 filxhan 3 herë në ditë.


Vaj kamomil
Vaj kamomil - është gjithashtu një mjet efektiv. Ajo është e përgatitur si më poshtë. Ajo duhet të marrë 50 gram lule kamomil thata, derdh 05 litra vaj vegjetal, të sjellë një çiban, hiqni nga të nxehtit dhe të lënë në një vend të errët për 40 ditë. Drain. Vaj është gati për përdorim për trajtimin e ulcerat malinje, gërryerjet të mitrës. Vaj i lule kamomil mund të jetë i gatuar në mënyra të ndryshme. Lule të freskëta të mbushur shishe, pastaj derdh vajra bimore, insistojnë diellin për 40 ditë në një enë të mbyllur fort. Atëherë ndezur në një banjë me ujë të vluar për një orë. Pastaj filtruar dhe shtrydh. Merrni atë për 1 h. Lugë 3 herë në ditë, dy orë pas një vakt për ftohjet, dhimbje në stomak, konvulsione. I njëjti vaj është përdorur jashtë për dhëmbëza ulcerat malinje, ajo ndihmon me paraliza, shtrembërimit të muskujve të fytyrës, ftohjet.