Pronat e shërimit të bimëve rigon


Bimore rigon ka shumë emra si ajo është jo vetëm njerëzit e quajtur, rigon, Matryoshka, lebidonka, amulets, nenexhik druri, bari klopovnaya dhe emra të ndryshme. Por shpesh - rigon, për shkak të aftësisë së saj për të trajtuar një shumëllojshmëri të sëmundjeve inflamatore të grave. Një motherboard quajtur botanikë saj, erë të fortë aromatike, përveç bletët e saj shpesh shihet, dhe ajo ende është një bimë e mirë mjaltë. Pronat e shërimit të bimëve rigon përdoret për trajtimin e shumë sëmundjeve. Me vajra esenciale e saj të përfshira në këtë bimë medicinale, ajo është përdorur për gatim enët shumë. Si një nuancë, rigon është shtuar në sallata të ndryshme, patate, mish dhe madje edhe pije. Në shumë fshatra motherboard përdoret për pickling trangujve dhe domate. Bimore rigon gjendet kudo, ju mund të takohen në shpatet e maleve, pyjeve dhe livadhe. Shpërndarë ajo dhe zonat peri-urbane përgjatë rrugëve. Por kjo faqe është rreptësisht e ndaluar fabrikë të mbledhur, për shkak të akumulimit të gazrat. Nga vetë, bimë është i thjeshtë, ajo është e lehtë të rritet në kopshte, kapjen e të paktën një bush nga pylli.


Pronat e shërimit të bimëve rigon
Shumica vetitë shëruese gjenden në pjesën aboveground e bimëve - bar. Harvest rigon nga qershori deri në shtator. Vetëm moti duhet të zgjedhë këtë të ngrohtë dhe me diell. Prestar cookie Raw pas shiut nuk mbijetojnë gjatë. Sjellja e bimëve me dru, ajo duhet të jetë përhapur në letër nuk është shumë e trashë dhe të thatë për të paktën 10 ditë, disa herë në ditë kthese barin. Nëse bimore është tharë si duhet, kjo nuk ndryshon ngjyrën e saj dhe përmban aromë të fortë aromë.


Në rigon përmban sasi të mëdha të vajrave thelbësore dhe acid Askorbik si infuzione dhe decoctions e bëra nga ai kanë veti të forta anti-inflamator dhe analgjezik. Në popullore rigon mjekësi përdoret si një expectorant, agjent bën të dalë djersë dhe antimicrobial, ajo mund të quhet një antibiotik natyror. Rigon është përdorur për shkak të pronave të saj shëruese për pagjumësi dhe dhimbje koke, nervozizmi dhe dhimbje dhëmbi. Ajo ka një efekt të theksuar qetësues dhe qetësues. Supë rigon përshtatshme për t'u përdorur për ftohjet, SARS, bronkit, faringjit dhe tracheitis, duke marrë atë në një çaj si një pije në sëmundjet e fytit, stomatiti dhe malcim nullesh.


Në mënyrë që të marrin në motherboard, ju duhet të përgatisin infuzion. Për këtë 2 lugë. l. herbs rigon ujë të zier dhe insistojnë 20 minuta, pastaj të filtruar dhe të marrë 1/2 filxhan në formën e nxehtësisë 3-4 herë në ditë, mundësisht para ngrënies.

Në sëmundjet e gojës dhe të fytit inflamacionit duke përdorur supë. Për përgatitjen e saj do të duhet një gjysmë litër, e cila duhet të derdh 4 lugë. l. herbs rigon. Supë të sjellë një çiban dhe menjëherë të hiqni nga të nxehtit. Pas ftohjes, shpëlarje e gojës ose fytit 4-5 herë në ditë. E njëjta zierje mund të lani hundë me një të ftohtë dhe sinusit.


Barishte rigon ka efekt anticonvulsant, rrit sekretimit të gjëndrave të tretjes dhe bronke. Në një tretësirë ​​është përdorur për bronkit me shkarkimin e dobët e gëlbazë. Për ta bërë këtë, një lugë gjelle e bimëve rigon ujë të zier dhe insistojnë për 1 orë, pastaj të filtruar. Merrni infuzion duhet të jetë gjysmë filxhan 3 herë në ditë, pas ngrohje atë.

Rigon rrit peristaltikės, përmirëson tonin e saj dhe privon një person të vanitet. Përdorin atë, në këtë rast në formën e supë të gatuar në ngrohje të ulët. 2 tbsp para pour 250 ml ujë dhe të vënë në një banjë me avull. Të qëndrojë për 15 minuta, pastaj hiqni nga të nxehtit dhe filtri. Hidh ujë të ngrohtë zier të vëllimit origjinal. Merrni supë 1/2 filxhan 2 herë në ditë në mëngjes dhe në mbrëmje ngathtësi zorrëve, mungesa e oreksit, enterocolitis, cholecystitis dhe ulur aciditetin e stomakut.


Jo më pak e përdorur gjerësisht dhe rigon në praktikë dermatologjike. Për shkak të substancave të saj dubyaschym përmbajtura në të, ajo mund të aplikohet në dermatoses ndryshme, ekzemë, diatez dhe infeksioneve të ndryshme purulent lëkurës.

Dhe kjo është shërimi prona kryesore e rigon - shëruar një grua nga shterpësi. Për trajtimin e infertilitetit tek gratë dhe inflamatore e pelvikut sëmundjeve duke përdorur supë gatuar me herbs rigon. Kursi i trajtimit të qëndrueshme nga një muaj deri në gjashtë muaj. Pas një muaji e pranimit duhet të bëjë pushim mujore dhe të përsëritur kursin përsëri.


Kundërindikuar borzilok gjatë shtatzënisë, pasi shkakton vrull e muskujve të lëmuar të mitrës, duke kontribuar për abortin. Gratë shtatzëna nuk janë këshilluar edhe për të thith aromë e saj dhe të përdorin si një piper - rrezik për abort.