Pronat e shërimit të marule


Marule - perime vjetore. Pronat e shërimit të lë të gjelbër të kësaj bime janë të njohur mirë për njerëzit, sidomos latex dobishme të përfshira në venat e tyre. Dr Helen shkroi: "Kur isha duke filluar të marrë të vjetra dhe të kërkuar për një gjumë të mirë unë mund të lërë një tjetër, të hahet vetëm në pjesën e natës e sallatë." Grekët e lashtë kanë ngrënë sallatë çdo ditë, atribuar atij një qetësues dhe analgjezik efekt. Pronat e shërimit janë gjithashtu në aftësinë vytverezyty dehur dhe trajtimi i fazat fillestare të alkoolizmit.


Gjethe marule është e rekomanduar si një qetësues dhe përdhes diuretik, bronkit, edemë, kollës së mirë, rritje excitability. Ata janë quajtur vitamina thesarit të përmbajnë një shumë të carotene, sheqer, proteina, lëndës së thatë, vitamina B1 B6 B12 E, K, C, P, PP. Gjethet janë të pasura me kalcium, kalium, hekur, fosfor, magnez, jod. Pronat e shërimit të marule janë thelbësore për të përmirësuar sistemin e gjakut të trupit, për shkak se përmbajtja e hekurit tejkalon atë vetëm shnit, qepë dhe spinaq. Dhe hekuri është elementi më aktive në trup dhe është e rëndësishme që ajo restauruar më shumë se çdo element tjetër. Mëlçisë dhe shpretkë janë vendet e grumbullimit të hekurit, dhe këto rezerva janë përdorur në rast nevoje të papritur, për shembull, për të shpejt viç të kuqe të gjakut me një humbje të madhe të gjakut. Rezervat e hekurit në hekur mëlçisë japë çdo pjesë të trupit në situata kritike, të tilla si gjakderdhje, si dhe në rastin kur ushqimi poedaemaya nuk përmban numrin e kërkuar të elementeve në formë organike. Përveç kësaj, rezervat e hekurit në shpretkë - një lloj të baterisë me të cilën gjaku është ngarkuar të kryejë funksionet e saj normale.


Magnezi, një marule element gjurmë, tregon vetitë e saj shëruese në aftësinë për të "ringjallur" indet e muskujve, trurin dhe nervat. Kripëra magnezi janë blloqe ndërtimi i qelizave, kryesisht sistemit nervor dhe të mushkërive indet. Ato japin ndihmesë në ruajtjen e rrjedhës normale të gjakut dhe të tjerët. funksione, të cilat janë të domosdoshme për metabolizmin normale. Dhe si performanca efikas të kripërave të magnezit ndodh vetëm kur një sasi të mjaftueshme të kalciumit, kombinimi i suksesshëm i këtyre elementeve në një sallatë e bën të domosdoshme në dietën e njeriut.


Pronat e shërimit të lë të gjelbër gjithashtu konfirmoi përmbajtjen e më shumë se 36% të kaliumit, 15% kalcium, hekur më shumë se 5%. Fosfori sallatë në rreth 9%, dhe për shkak se ajo është një nga komponentët më të rëndësishme të trurit tonë. Në shumë squfurit sallatë, e cila është pjesë e hemoglobinës dhe vepron si një oxidant. Dhe sëmundje shumë nervore është për shkak të marrjes së këtyre dy elementeve në formë inorganike, të tilla si nëpërmjet një shumëllojshmëri të mishit dhe ushqimit kokrra. Dhe i marule janë tretet lehtë. Së bashku me silic, e cila është një sallatë rreth 8%, squfur dhe fosfor të nevojshme për funksionimin normal të lëkurës, tendons dhe flokët.


Mungesa e të ardhurave ose në formë inorganike e ushqimit të gatuar çon në faktin se rrënjët e flokëve nuk do të marrë fuqi të mjaftueshme dhe të bien, dhe lëkura bëhet e thatë dhe të ashpër. Kombinimi i suksesshëm i kripëra kaliumi dhe natriumi përkryer rregullon metabolizmin me ujë kripë dhe gjakun, normalizes sistemin e tretjes dhe sistemin nervor, pengon zhvillimin e beriberi. Përfshira në një sallatë vitamina dhe acide organike paralajmërojnë brishtësinë e enëve të gjakut, është hequr nga trupi kolesterolit dhe për të parandaluar atherosclerosis, presionin e ulët të gjakut.


Intricacies kuzhinës
Lë marule në ushqim konsumuar të freskëta. Ato mund të përdoren vetëm, por duket sallatë të mirë me radishes, qepë, hudhër, trangujve mbi gjethet e marule! Në sallatë shtoni erëza të ndryshme (uthull, acid limoni, vaj vegjetal). Prerë Gjethet mund të plotësoni një salcë e vajit vegjetal, kripë dhe uthull dhe spërkat me majdanoz dhe selino. Lë të tëra dhe pour salcë, i përbërë nga 200 g ujë, lëng nga 2 limon, 2-3 karafil të hudhër, fshij me kripë. Nga gjethet mund të jetë i gatuar supë, për të cilat ata djegje, hidhni në një kullesë, pak propasserovat me vajra, derdh ujë të valë, shtoni rrënjët, erëza, kripë dhe majdanoz.


Marule rekomandohet për t'u përdorur në papërpunuara sëmundjeve të traktit gastrointestinal, shkeljes të metabolizmit ujë kripë, funksionin urinar, obeziteti, diabeti, sëmundje të sistemit nervor qëndror, sëmundja e zemrës. 200 gram sallatë marra gjatë natës, të ndihmojë për të përballuar me çdo kapsllëk. Sallatë të botuar në dietën e pacientëve me sklerozë të shumëfishtë, e poliomelitit, tuberkulozi. Kjo është shumë e dobishme për jetën ulur, ka një efekt të lehtë narkotik. Infuzion të lë të freskëta (100 g për 1 filxhan me ujë të valë) rregullon të mirën e përbashkët dhe metabolizmin e ujit, përmirëson përbërjen e gjakut, pengon enët e brishtë, skleroza, eliminon anemi. Infuzion të lë të freskëta janë përdorur në excitability lartë emocionale, pagjumësi, poshtër, sëmundje të mëlçisë, gastrit kronik. Për këtë 2 lugë gjethe të freskëta copëtuar pour 1 filxhan ujë të valë dhe të insistojnë 03:00.


Lëng marule është shumë i dobishëm për ata që tuberkulozit dhe sëmundjeve të zorrëve, dhe është diuretik efektiv. Në një përzierje e lëng karrote si një burim i pasur i hekurit dhe sende të tjera të vlefshme ai rekomandohet për fëmijët (nga foshnjet dhe më të vjetër) me ndonjë çrregullime gastrointestinale.

Marrja e infusions shëndetshëm
1 tbsp marule, pour 1 filxhan ujë të vluar, të lënë për 10 minuta, kullimin; marrë 05 filxhan 3 herë në ditë 30 minuta para ngrënies, me të rritur excitability nervor, me ankth dhe pagjumësi gjumë gjatë natës për të pirë 1 gotë.


Infuzion të farave
1 tbsp Pluhur fara pour 1 filxhan ujë të vluar, të lënë për 1 orë, ikjen; të marrë 1/2 filxhan 3-4 herë në ditë para ushqimit.
Fëmijët marule dobishme me 5 vjet deri në 50 gram në ditë para ushqimit.