Pronat e shërimit të bredh


Si shëtitje e bukur në pyll, sidomos bredh në rritje rreth jush. Softwoods këto pemë erë mbush mushkëritë tona dhe aromas bronke shëruese. Dhe sa më shumë që thith atë, aq më mirë dhe më të sigurt të bëhet. Në fund të fundit, frymë e ëmbël erë shumë e dobishme. Edhe kur të ecin nëpër pyll ose park, ku ka bredh, ju mund të mbrojtur trupin tuaj nga shumë sëmundje infektive dhe virale. Frymë aromën e bredh - një lloj parandalimin e sëmundjes. Ndoshta i kushtoj vëmendje se rreth vendpushimet që janë në rehabilitimin e pacientëve pas pësimit të sëmundjeve të rënda dhe operacionet rreth bredh në rritje. Ata me vetëdije mbjellë dhe rritur, në mënyrë që pronat shërimin e bredh, e cila është vërtetuar nga shkenca, të dobishme për të dy organet individuale, dhe tërë trupin. Kjo është veçanërisht e vërtetë për njerëzit me sëmundje akute dhe kronike të sistemit të frymëmarrjes.


Bredh, me të drejtë mund të konsiderohet si një nga pemët më të vjetra në planetin. Bredh i takon familjes së pishave dhe arrin një lartësi deri në 35-50 metra. Trungu mund të arrijnë diametër prej një metër. Edhe në pemë e vjetër bredh u konsiderua si një ilaç. Të gjitha komponentët e pemëve medicinale, gomë, kone, hala dhe të degëve të rinj.

Pronat e shërimit të bredh
Për trajtimin e sëmundjeve duke përdorur degëve të vegjël me sytha, duke shkurtime në bazën e tyre. Shumica vetitë shëruese ata vetë në fillim të pranverës. Kone - korrur në verë. Bredh ka antimicrobial dhe efekti antispasmodic shkak të përfshira në to acid Askorbik, carotene dhe klorofil. Klorofil ka një funksion të fuqishëm të rregullojnë proceset metabolike në trup dhe për të përmirësuar qarkullimin e gjakut. Në bredh tradicionale ilaç përdoret për trajtimin e sëmundjeve të tilla si rinitit, grykët, faringjit, pezmatim i fytit, bronkit, tracheitis, pneumoni dhe astma. Me bredh mund të rritur imunitetin. Aplikoni nga jashtë për të trajtuar reumatizmi, nevralgji të ndryshme, shkurtime, abrasions dhe plagë në lëkurë. Për shkak të pronave të saj shëruese, bredh zbut sistemin nervor, heq stresin dhe lodhjen.


Për të trajtuar bronkit, pneumoni dhe astmë të përgatisë një zierje e kone bredh. Kone të bredh copëtuar dhe për të marrë 1 tbsp lëndëve të para, e cila hedh dy gota me ujë, të sjellë një çiban dhe kuzhinier për gjysmë ore. Pastaj tendosje supë dhe përdoren për mbytje. Procedura duhet të jetë të paktën 10-15 minuta. Supë të ngrohtë deri para se ajo mund të ruhet në frigorifer për tri ditë.

Për pije në fyt me bajame, faringjit dhe pezmatim i fytit përdorimit përshkruar më lart supë, të cilat duhet të përdorin atë për të ngrohtë deri në 35-40 gradë. Fyt pije ditës të paktën 3-4 herë.


Kur sinusit, rinitit dhe sinusit të njëjtën supë larë pasazhe të hundës, hundë zakapuyuchy.

Jo më pak hala shërimin dhe rrëshirë bredh. Për trajtimin e artritit dhe reumatizma marrë 1 tbsp grimcuar hala dhe brewed 1 filxhan ujë të valë. T'i bërë ballë ngrohjes ulët për 30 minuta, pastaj tendosje përmes napë. Rezulton supë rubbed nyje dhimbshme ose të përdoren si fasha.

Për lehtësimin e stresit dhe të qetë sistemin nervor duke përdorur banja pishe bërë nga hala pishe. Për ta bërë këtë, të marrë 100 gram hala, vlim atë në 1 litër ujë për gjysmë ore dhe pastaj tendosje. Supë tensionuar që do të shtohet në banjë me ujë të ngrohtë dialed. Ora Trajtimi 10-15 minuta.


Rrëshirë Bredh ose siç quhet rrëshirë gjerësisht, e përdorur për shekuj me radhë. Kjo është pjesë e ointments për trajtimin e sëmundjeve të lëkurës të nyjeve.

Për të përmirësuar kostum imunitetit recetë vijim. Hala bredh pres dhe të marrin 5 lugë, shtoni 3 tbsp hips, 1 lugë gjelle copëtuar qepë dhe derdh 700 ml ujë të valë. Vihet në zjarr dhe kuzhinier pas valë 5 minuta. Pastaj krijoj nën kapak për dy orë. Pas lodhje supë për të bërë 1/2 filxhan 3 herë në ditë për një muaj, pastaj të marrë një pushim për 10 ditë dhe natyrisht mund të përsëritet.


Kur pagjumësi qep qese prej pambuku dhe mbushur atë të thata dhe hala pishe grimcuar bredh degë. Para se të shkojnë në shtrat, vendosni qese nën jastëk e tij. Fast bie fle gjumë dhe të qetë siguroi. Disa muaj më vonë, kjo qese do të fillojnë të humbasin cilësinë e tyre, përmbajtjen, të zëvendësojë një të ri.

Kur radiculitis ndihmon njerëzit e tillë testuar recetë. Hala grimcuar ose bredhi tallash ndezur edhe në furrë ose, në raste ekstreme, në një tigan. Në rajonin e mesit për të hedhur një pëlhurë me lajle ose peshqir dhe vendin në krye një qese kanavacë mbushur me tallash të nxehtë. Warms mbrapa 10-15 minuta.


Në qoftë se një shtëpi për Vitin e Ri, ju qëndroi bredh, nuk nxitojnë për të hedhur atë pas pushimeve. Merrni atë për degët dhe hala. Pas kësaj ajo mund të shtohet për të TEAS bimor ose banja. Besohet se zyyazykah pema e Krishtlindjeve është më substancat shëruese.