Pronat e shërimit të çokollatë të trupit


Produkti çokollatë quajtur aksident lumturi, duke marrë në trupin tuaj, ajo stimulon prodhimin e serotoninës dhe endorphins - hormonet që janë përgjegjëse për kënaqësi dhe kënaqësi. Vetëm një fetë e këtij delikatesë fisnik na bën të lumtur dhe bota rreth të ndritshme dhe kinder. Cilat janë vetitë shëruese të çokollatë të trupit?
Ëmbëlsi Brown pa ekzagjerim të quhet ushqimi më popullor. Çokollatë energjike, ballafaqimin me stresin ilaqet kundër depresionit të mirë, rrit efikasitetin. Triptofan, e cila është gjetur në fasule kakao, tregon një efekt të lehtë tonik për sistemin nervor, stimulon prodhimin e serotonin hormon, përmes të cilit ne të përjetojnë kënaqësi dhe gëzim. Nga ana tjetër, emocionet pozitive - është mënyra më e mirë për të forcuar sistemet nervor dhe kardiovaskulare. Gjalpë kakao së bashku me yndyrë tjetër bimore përmban një sasi të madhe të acideve yndyrore polyunsaturated, të cilat janë antioksidantë të fuqishëm - substanca që parandalojnë plakjen e qelizave tona. Së bashku me të rinjtë dhe shëndetin vazhdon.Megjithë avantazhet e pamohueshme dhe pronat e shërimit për të trupit, madje edhe në një produkt të tillë medicinale si çokollatë, ka kufizime: Jo më shumë se 25 gram në ditë. Ne duhet të kujtojmë se gjalpë kakao - është kryesisht yndyrë. Pa marrë parasysh se sa e shëndetshme se produkti nuk ka qenë vaj vegjetal, në qoftë se ne të pini një gotë të, mëlçisë ngarkesës rrezikut dhe traktit biliar, prishin proceset e tretjes dhe absorbimin e yndyrave. Pra me çokollatë: Nëse ju hani një tjegull mund të jetë ndjesi hidhërime, skuqje në fytyrë - të gjitha që ndodh kur pereyisy, të tilla si patate të skuqura.


Çokollata nuk rekomandohet për njerëzit me një predispozitë për alergjitë ushqimore, presionin e lartë të gjakut, që vuajnë nga kapsllëk dhe çrregullime të tjera gastrointestinale. Megjithatë, diabeti mund të hani çokollatë, por e hidhur dhe jo më shumë se 15 gram në ditë. Sëmundja e vetmja ku ndalohet rreptësisht çokollatë është përdhes. Urinës është formuar për shkak të konsumimit të delikatesë kafe, jo dëmtojë një person të shëndetshme. Megjithatë, në pacientët me përdhes edhe doza të vogla mund të çojë në depozitimin e acidit në nyje, dhe pastaj të acarimit.


Deri më sot, prodhuar një numër të madh të produkteve çokollatë me vetitë shëruese, kështu që të bëjë zgjedhjen e duhur - kjo nuk është e lehtë. Fshini disa minuta për të studiuar mbishkrimet në etiketë, dhe ju vënë në shportën dhe produkt me cilësi natyrore që do të përfitojnë vetëm shëndetin tuaj. Struktura e pronave të "saktë" çokollatë është gjalpë kakao vetëm - ajo nuk duhet të jetë një aluzion e palme, sojë, vaj kokosit, apo në ndonjë tjetër, më të lirë yndyrë ëmbëlsirave. Çokollata është bërë nga pijeve kakao, një cilësi më të lartë se sa çokollatë përbërë nga pluhur kakao. Rrjedhin fundit nga një tortë që mbetet pas squeezing naftës nga fasule kakao. Sa më pak përbërësit e përbërë nga çokollatë, kështu që tselebnee. Prodhues të zellshëm është mjaft i aftë për të bërë pa soje (E 322), lecithin, flavorings dhe aditivëve të tjera ushqimore.


Në raftet që ju mund të gjeni dietë çokollatë për trupin projektuar për njerëzit me diabet. Kushtoj vëmendje për përbërjen e tij. Produkt me cilësi përmban gjalpë kakao, fasule kakao dhe sweeteners natyrore: fruktoza, sorbitol ose xylitol. Është e mirë për të blerë një çokollatë të mbështjellur me petë: këtë pako ju lejon të ruani shijen dhe produkteve aromatike cilësi. Pas blerjes, të vendosur paketën dhe të shikojmë me kujdes mbi të. Një çokollatë e mirë sipërfaqe homogjene të qetë. Se "e zezë" çokollatë, aq më shumë ai përmban pijeve kakao dhe aromë më të theksuar çokollatë. Pllakë të bardhë tregon abuzimin e teknologjisë apo kushte të papërshtatshme të ruajtjes.


Nëse ju doni të ndjeni shijen e vërtetë të çokollatë, të marrë atë ", në kompaninë" me çaj të fortë pa sheqer - kjo pije duke përdorur ekspertë në tastings profesionale. Sa për kombinim me alkool, çokollatë është në përputhje me pije të fuqishme nxjerrëse: uiski kalitur, raki, Calvados, Armagnac, dhe me verëra të forta të tilla si port dhe Madeira. Në kundërshtim me besimin popullor çokollatë keqe "miqtë" me shampanjë. Verë e ëmbël ëmbëlsirë është gjithashtu e papërshtatshme "aleat" për çokollatë: shijen e tyre të përbashkët ëmbëlsia do të ndërpresë dhe se, dhe një tjetër produkt.