Pronat e shërimit të rrush pa fara e zezë dhe e bardhë


Të gjitha cirk njohur rrush pa fara e zezë, e cila është ahrusovyh familjes. Megjithatë, ka cirk që kultivuara rrush pa fara e bardhë, e cila është një pamje biologjike e rrush pa fara e zezë. Rrush pa fara e zezë, një bimë shumëvjeçare, shkurre mjaft i lartë dhe siç kemi përmendur se i takon ahrusovyh familjes. Rrush pa fara e zezë është gjetur në të egra, por kjo ndryshon në mënyrë të konsiderueshme nga dekorative, për shkak të faktit se fruta të egra rrush pa fara është mjaft lule të vogla, por të egra rrush pa fara, është një bimë e shkëlqyer mjaltë. Rrush pa fara e bardhë, e zezë është e ndryshme nga, por nga e kuqe mund të dallohen vetëm nga ngjyra dhe shijen e tyre të njëjtë.


Pronat e shërimit të rrush pa fara e zezë dhe e bardhë e njëjta, për shkak të faktit se ata kanë përbërje shumë të ngjashme kimike të njëjtën vlerë ushqyese. Black Berry rrush pa fara përfaqëson një diametër prej 10 mm apo më shumë, ata kanë një ngjyrë të zezë me shkëlqim, shije të ëmbël dhe i lagësht apo të ëmbël dhe kanë një aromë të veçantë. Pronat medicinale e BlackBerry për shkak të numrit të madh të substancave aktive që përmban një lloj sheqer, vajra esenciale, rrëshirë, pektin dhe taninet, vitamina B-1 B-2 P, C, PP, E, D, B-9 B - 2 V-12 dhe të tjerët, ajo gjithashtu përmban elemente të tilla si bakër, hekur, kalium, mangan, acide organike malik, kafe, limon, N - kumarynovaya, ajo gjithashtu përmban anthocyanin Malvina, fenolet, d-karyofllen, d - Sabine dhe d-lynen.Krome e rrush pa fara përmban rreth njëqind e pesëdhjetë e komponentëve të paqëndrueshme të tilla si të tilla si n - butanol, 2-geksanalem dhe y-vuajtje, ajo gjithashtu përmban anthocyanins delfinidin-3-glucoside, delfinidin-3- ramnohlyukozy, dtsyanydyn 3-ramnohlyukozyd dhe cyanidin-3-glucoside dhe flavonoids kvertytsyn dhe 5 currants metylkvertetsyn.Belaya dhe sheqer, vitamina A, D, E, C, B-9, B-6 B-1 B-2. si dhe mineraleve hekur, natrium, magnez, kalcium, fosfor, acide organike, ka shumë pectins janë edhe karbohidratet dhe proteinat. Përmbajtja e hekurit dhe kaliumit në currants bardhë më shumë se në currants zi, kështu që ajo duhet të bëjë për sëmundjet e sistemit kardiovaskular, dhe prania në atë pektin, promovon sekretim të kripërave të metaleve të rënda.


Pronat e shërimit të currants zi dhe të bardhë janë mjaft të larta, rrush pa fara e bardhë është veçanërisht e dobishme për fëmijët e vegjël dhe për shkak të faktit se nuk ka ngjyra që mund të shkaktojnë alergji dhe currants bardhë përmirëson përbërjen e gjakut dhe lejon një zemër të qartë. Vitamina C gjendet në currants bardha janë procese byoaktyvyzatorom enzimatike dhe proceset metabolike në përdorimin e currants bardhë u rrit një orë pas pranimit të saj. Vitamina A forcon sistemin imunitar, stimulon metabolizmin e qelizave dhe rrit mprehtësi vizuale, dhe pengon zhvillimin e tumoreve malinje dhe parandalon plakjen e shpejtë. Përveç kësaj, vitamina A parandalon tym dhe carcinogens të tjera të përfshira në tymit të duhanit, patologjikisht të ndikojë në qelizat e trurit. Të favorshme të ndikojnë në anije përqendrim të lartë të vitaminës P në currants të bardhë, dhe me këtë vitaminë, enët e pastrimit, me mure të fortë, ata bëhen më fleksibël, e cila bën të mundur për të normalizuar presionin e gjakut dhe normalizimin e gjakut.


Përveç vitaminës A (rutin) forcon qelizat e mëlçisë, përmirëson funksionin e veshkave gjëndra dhe aktivizon sekretimit të biliare, kjo vitaminë ndihmon në zvogëlimin e arteriosklerozës. Vitamina E (tocopherol), e cila është përfshirë në një currants bardhë, është një antioksidant i shkëlqyer, ajo lidhet radikalet e lira dhe kështu parandalon zhvillimin e kancerit, ajo gjithashtu përmirëson strukturën e spermës dhe përmirëson funksionin riprodhues të trupit. Kur trupi vitaminë mjaftueshme E, mund të ketë njolla në lëkurë, dhe fenomene të tjera patologjike. Pronat medicinale po aq të vlefshme ka blackcurrant, dhe kjo është për shkak të faktit se ajo ka pothuajse të njëjtën përbërje e kimike si currants bardhë, megjithatë, ajo ka pronat e saj medicinale. Rrush pa fara e zezë përmirëson mëlçisë, veshkat, heq dhimbjen reumatike dhe është përdorur gjerësisht për gurë në veshka.


Gjithashtu, rrush pa fara e zezë është përdorur për inflamacion të fshikëzës, skrofull, tuberkulozi i gjëndrave limfatike, si një diuretik, bën të dalë djersë. Fryti i një rrush pa fara e zezë në vitaminë E, superiore në të gjitha frutave dhe manaferrat, me përjashtim të buckthorn detit, të egra u rrit dhe aronia aronia, këto fruta vitamina E është jo më i vogël se currants zi dhe të bardhë. Vitamina C në currants shumicën e zezë, kur ajo nuk ka nxirë, dhe shkallën e pjekurisë, ai fillon të bjerë. Pronat e shërimit të rrush pa fara e zezë dhe e bardhë për shkak të pranisë së komponimeve biologjikisht aktive fenolike, dhe ata ndihmojnë në forcimin e enëve të gjakut, të nxitur veprime antispasmodic ose vasodilator, e cila bën të mundur për rregullimin e presionit të gjakut. Në frutat e rrush pa fara e zezë shumë e shumë vitamina të gjitha grupet, kështu që është superiore në vitamina fruta të tilla si pjeshkë, rrush, limon, portokall, dardha dhe mollë. Sidomos rrush pa fara e zezë e pasur me kalium, dhe kjo përmirëson përsëritjen në sistemin e kryerjes së zemrës, normalizes veprimtarinë shtrëngohet të zemrës dhe përveç kësaj kalium promovon sekretim e kripërave dhe ujit nga trupi. Në sajë të përmbajtjes së lartë të mikroelemente, ajo ndihmon për të forcuar muskujt e zemrës, përmirëson gjakut dhe forcon enët e gjakut.