Shërimi dhe pronat e dobishme e qershi


Kush nuk e ka admiruar të bardhë, tassels gëzof lulëzim qershi në pranverë? Jo thithur aroma e saj? Megjithatë, jo të gjithë e di se jo vetëm qershi neyyazytsirno pemë e bukur, por e vërtetë "shëndetin qilar!" Shërimi dhe pronat e dobishme e qershi përdorur si një ilaç popullore dhe tradicionale. Kjo barishte, dhe pronat medicinale kanë të gjitha pjesët e saj: gjethet, lulet, leh dhe, natyrisht, fruta. Manaferrat qershi përmbajnë karbohidratet natyrore (sakarozë, glukozë, fruktozë), acide organike (malic, limoni), pektin, carotene, vitaminë C, vaj esencial, minerale (kalium, zink, mangan, bor, bakrit), taninet. Vlerat janë fruta rrumbullakuar qershi, ngjyra e zezë.


Shërimi dhe pronat e dobishme e qershi
Lëng i frutave të freskëta janë antiemetics në fëmijët.
Lëng të freskët manaferrat qershi ka veti antiseptike, kështu që e përdorin atë për të trajtuar plagët e infektuara dhe ekzemë.
Ju butësisht mund të qetësojë një dhimbje dhëmbi, në qoftë se ne kemi vënë pacientin në një uritur manaferrat tul dhëmb.
Një grusht manaferrat ngrënë ndihmuar të heqin qafe e diarre.
Medicinale dhe pronat e dobishme nuk janë vetëm fruta të freskëta, por edhe të thata.

Supë e frutave të thata, si dhe manaferrat të freskëta, ndihmon me dispepsi. Për të përgatitur supë 2 lugë të thata manaferrat për të vënë në një tas smalt, hedh 2 gota ujë të vluar, të mbuluar dhe të ziej për 15 minuta në një banjë me ujë. Ftohtë në temperaturën e dhomës, tendosje përmes napë, derdh ujë të valë për të sjellë të vëllimit origjinal. Merrni 05 filxhan 2-3 herë në ditë para ushqimit.


Infuzion i lule qershi të dobishme në gangrenë të gjymtyrëve, tuberkulozi pulmonar, një pronat kontraceptive. Për të përgatitur të marrë 1 lugë lule të thata, pour 1 filxhan të ftohtë të ziera me ujë, insistojnë 8 orë, filtër.
E njëjta ekstrakt mund të përdoret për gargling dhe trajtimin e inflamacion të mukozën e syrit (konjuktivit, blepharitis) si kremra, por të mjaftueshme e saj për të insistojnë 3 orë.

Infuzion nga gjethet e qershi përdoren si shpëlarje me stomatiti dhe sëmundje të tjera të mukozës orale. Ekziston edhe një ilaç për anemi, ndihmon me përdhes. Organet dobishme pacienti të rrugëve të frymëmarrjes si bronkit. Nga gjethet dhe rrjedh e qershi përgatisë infuzion për ulcerat larëse, vlon. 20 g gjethe të thata pluhur pour 1 filxhan ujë të vluar, të lënë për gjysmë ore, thahet.


Leh zierje e thatë të marrë për dhimbje koke, dhimbje të dhëmbëve, ftohjet dhe ethe, dhimbje stomaku, sëmundje të zemrës. 3 tbsp leh tharë qershi vënë në një tas smalt, hedh 2 gota ujë të vluar, të mbuluar. Boil në një banjë me ujë për 30 minuta. Hot tendosje supë me napë, shtrydh. Top ujin për të marrë volumin origjinale. Merrni 1/3 filxhan 3 herë në ditë para ushqimit.
Për të përgatitur një diuretik dhe supë bën të dalë djersë duhet të marrë 10 g qershi leh, pour 2 gota e ujit dhe vlim për 15 minuta. Drain. Merrni 1 lugë 3 herë në ditë.

Kollë supë dhe bronkit: 10 g leh derdh një gotë me ujë, vlim për 30 minuta. Drain. Top ujin në një gotë të plotë. Supë ftohur marrë 1/3 filxhan 3 herë në ditë.

Fresh zierje leh është përdorur jashtë për dermatoses, furunculosis dhe si fasha me kyçeve dhe reumatizma muskulare.
Alkooli ekstrakt nga leh është e dobishme për radiculitis. 1 tbsp leh pres, derdh një gotë alkool. Mbush 2 javë.

Në mënyrë për të ruajtur qershi korrur ruajtur cilësitë e tyre shëruese, ju duhet të dini se si të duhet të mbledhë dhe të thatë atë.

Lule qershi tharë nën mbulesën, duke shmangur rrezet e diellit direkte. Gjethet janë korrur në fillim të verës, të thata në hije, si dhe, përhapjen në një shtresë të vetme dhe duke e kthyer herë pas here. Gjethet thata dhe lule janë të ruajtura në qese prej liri për një vit.
Leh është korrur në fillim të pranverës. Së pari, ajo tharë në diell dhe pastaj të thata në fund në furrë në 60-70 gradë. Cherry leh është ruajtur në enë të mbyllura 3-5 vjet.
Për fat të keq, manaferrat nuk është gjithmonë e mundur për të mbledhur. Blooms qershi tepri çdo vit, por çdo vit sjell me radhë. Por në qoftë se ju jeni me fat, dhe atje fruta Prunus, atëherë ata duhet të mblidhen në një mot të thatë, të pastër nga fundi Kor.-Sht. (në varësi të klimës). Berries duhet të jenë të pjekur. Bunches fruta janë të prerë duke përdorur gërshërë të mëdha. Jo më vonë se 3-4 orë brushat shtruar thinly dhe të thata në një furrë në 60 gradë. Tharë plotësisht manaferrat për ndarjen nga gjeth përleshje dhe analizova. Bones fruta për të mos ngrënë.


Leh, gjethe dhe lule qershi konsideruar tradicionalisht toksike sepse përmbajtja e lartë e alkaloide. Bones rrushi të prodhuar acid prusik. Cherry duhet të përdoret me kujdes, pa tejkaluar dozën.