Fruta të vlefshme ftua dhe pronat e saj të dobishme


Ftua është një mollë flokë, ka një raund ose dardhë, brenda një numri të madh fara kafe. Ky frut mund të variojnë jo vetëm dietën tonë, por edhe të jenë të dobishme në një numër të sëmundjeve. Për shkak të varieteteve më vonë, ftua mund të gjenden në raftet dyqan dimrit rrumbullakët. Por çfarë është ajo aq e dobishme?


Pronat e shërimit të ftua


Ky frut ka një numër të avantazhe. Ajo është e pasur me acide organike: limoni, tartarike dhe mollë. Dispozicion fruktoza ndryshme dhe më sheqeri ne nje sasi prej 6-12%. Në Ivey është një numër i madh i të dy rrezitje dhe pektin, vajra esenciale.


Pronat e dobishme e ftua nuk përfundojnë: ajo është e pasur me hekur. Nëse ju merrni një fryt të vogël peshon 100 g, hekuri ai përmban dy normë ditore. Në këtë element, në një numër shumë të madh të pranishëm vitaminë C, bakër, kalcium, kalium dhe fosfor; Jo vetëm fryt i dobishëm, por fara e saj, të cilat janë shumë më të mukozës dhe taninet.


Aty ku është e aplikueshme ftua


Fruta ftua nuk janë përdorur të freskëta, sepse ata kanë tul shije astringent dhe i trashë. Feta ftua mund të shtohet në çaj në vend të limoni dhe supë scham dhe në gjendje të ofrojë një shije të këndshme pak kosi. Më shpesh ajo është përdorur për të bërë bllokime, ruan, marmalate dhe fruta të ëmbëlsuar.
Dhe në sajë të vetitë shëruese të frutave gjetur përdorim të madh në mjekësi. Pra, pronat e tij unike të lejojë viruseve luftën që shkaktojnë sëmundje respiratore akute dhe gripit. Nëse rregullisht hani mishin dhe lëng, ajo do të ketë një efekt pozitiv në trup, në rast të kolesterolit të lartë, eliminimin e të vjella dhe eliminon problemet me stomak. Njerëzit të cilët janë të trashë mund të sigurtë përdorni këtë fryt në dietën tuaj, sepse ajo ka efekte të dobishme në traktin gastrointestinal.

Vetitë e tij janë të dobishme në shërimin çrregullimeve të sistemit nervor. Antioksidantë në dispozicion të ndihmuar rivendosjen e trupit pas vuajtur stresin dhe emocionet. Duke pirë lëng përmirësuar në mënyrë të konsiderueshme humor dhe astmë pacientët vërejtur lehtësim. Krema zierje e ftua ndihmë në sëmundjet e veshëve, dhe lëng saj - të çara në anus dhe rektum prolapsi. Ajo është treguar në kolit, fryrje dhe tracheitis.
Në mjekësinë popullore, ajo është përdorur në kohët e lashta. Shumë vende përdoren frutat e tyre gatuar dhe një zierje në rast të problemeve me traktin gastrointestinal për të përmirësuar operacionet e saj. Provohet se ftua ka efekte të dobishme në problemet e stomakut dhe verdhëz.
Ftua supë bërë nga 10 gram thata fruta ftua të jetë derdh 100 ml ujë të valë. Është e rekomanduar për të marrë 1 rr. lugë në një stomak bosh, nëse nuk ka oreks, dhe gjakderdhje mitrës. Kjo supë mund gargarë me atë inflamacion dhe dhimbje të fytit.
Gatuar dhe fruta pureed janë marrë si antiemetic dhe mëlçisë sëmundjeve.
Shaking fara me ujë të ngrohtë mund të jenë të mukusit, i cili ka përdor shumë: si enveloping, expectorant dhe ilaç antitussive për bronkit, si një lehtësuese - me kolit dhe diarre, si një qetësues për sëmundjet e duodenum.

Liroj dhe të ndaluar një sulm astmë do të nxjerrë nga gjethet e ftua (pesë pjesët e lë në 200 ml ujë të valë).
Dy fruta pour 3 lugë. ujë dhe vlim për rreth 10 minuta, të lënë për 1 orë. Merrni diarre dhe edemë gjysmë filxhan tri herë në ditë, mundësisht para ngrënies për përthithjen më të mirë.
Kollë dhe dhimbje të fytit mund të dobësohet nëse feta prerë të vogla të ftua pour 1 tbsp. ujë të vluar dhe të lënë për gjysmë ore. Merrni 1 tbsp. l. 2-3 herë në ditë.

Të gjithë ju mund të hani ftua?


Edhe pse ftua dhe janë një burim i ushqyesve dhe është përdorur gjerësisht në mjekësinë tradicionale, por ka disa contraindications. Që nga tul dhe fara kanë pronat astringent dhe të rregulluar, ajo nuk mund të përdoret për njerëzit me Ulçera në stomak dhe enterocolitis. Kjo mund të shkaktojë cramping e zorrëve dhe fyejnë atë mukoza.

Vetë fruta të mbuluara me qime, i cili mund të irritojë litarët vokale dhe shkaktojnë kollitjes. Prandaj, ju duhet të përmbahen nga përdorimi i saj për njerëzit të cilët janë të angazhuar ose shfaqje të kënduarit. Pooh gjithashtu të shkaktojë alergji.