Shërimi shëruese puthje pronat


Kiss. Një butë, prekje mezi e dukshme e buzëve ose pasioni investuar dhe dëshira. E pra, që ndër ne nuk ka ndier këtë ndjenjë të çuditshme. Pothuajse çdo puthje e parë të pafajshëm lidhur me fëmijërinë, kopsht të bukur dhe një djalë (apo vajzë). Me moshën, nuk është vetëm qëndrimi të puth, por edhe "procesi i puthjeve." Ndoshta shumë njerëz vënë re se pas këtij veprimi të thjeshtë jo vetëm që përmirëson disponimin, por edhe shëndetin e përgjithshëm. Në rrjedhën e studimeve të dështuar për të provuar shkencërisht medicinale pronat e shërimit puthje.


Kiss është një mënyrë për të shprehur emocionet e tyre. Ozhegova fjalor jep interpretimin e mëposhtme të fjalës: Kiss - një prekje e buzëve të dikujt, diçka, si një shprehje e përshëndetje, dashuri, dashuri, respekt. Nuk ka as edhe një disiplinë të veçantë - filematologiya që shqyrton fiziologjike, karakteristikat psikologjike të puthur të njeriut.

Shërimi shëruese puthje pronat
Në artikullin e sotëm ne do të përqëndrohet jo në puthje "fëmijë", dhe jo ata që prodhojnë në arrati "në faqe." Ndoshta ata deri në një masë pronat e natyrshme shëruese, por më erotike që kanë pronat e shërimit, në mënyrë të dobishme, janë ata që janë më "puthja franceze" me prek gjuhë.

Sipas ekspertëve, këto puthje një ndikim pozitiv në shëndetin tonë dhe në mënyrë të veçantë në sistemet e saj individuale. Në trup janë aktivizuar neuropeptides që rrisin sistemin imunitar, që rregullojnë metabolizmin dhe normalizuar gjumë.

Dhëmbët dhe goja
Vlen të përmendet një efekt pozitiv mbi dhëmbët dhe puthjet gjitha gojës. Fakti është se gjatë këtij aksioni apo pritje të tij, i prodhuar në mënyrë të konsiderueshme më shumë pështymë se normale. Kjo ndihmon për të hequr pllakatë, dhe përveç kësaj, një "Parandalimi" karies. Në pështymë përmban kalcium dhe fosfor, të cilat janë të dobishme për gjendjen e smalt dhëmbit.

Ekspertët thonë se njerëzit që preferojnë puthje pasionuar, më pak të prirur për sëmundje të tilla si periodontitis, sepse në procesin e puthur lëvizjen e nofullës dhe të mishit të dhëmbëve masazh.

Person
Kissing është një ushtrim i mirë për personin, i cili nga ana e përmirëson qarkullimin e gjakut, redukton rrudhat dhe e mban lëkurën të rinj. Jo çdo krem ​​i shtrenjtë është në gjendje të mburremi një veprim të tillë. Dhe të gjithë për shkak se procesi i përfshirë 40 muskujt e fytyrës.

Zemër
Përveç kësaj, duke puthur rrit frekuencën e frymëmarrjes - në vend të 20 të zakonshme që Kisses ka rreth 60 frymë, dhe norma impuls për 120 rrahje në minutë. Rrjedhjen e rritur të gjakut të oksigjenit, e cila ndikon pozitivisht në zemër. Nëse procesi e doni dhe ju duan puthje të gjatë, atëherë ju mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të tilla si infarkt miokardi. Në puthje të gjatë zvogëlon lirimin e hormoneve të stresit në gjak (kortizolit) dhe përmbajtjen e kolesterolit. Kisses parandaluar zhvillimin e dystonia vegjetative-vaskulare dhe çrregullimeve që lidhen me qarkullimin e gjakut në trup.


Stresi dhe humor të keq
Por hormonet endorphins, anasjelltas, rritet. Kjo do të thotë që jo vetëm të siguruar një humor të mirë, efekt analgjezik, por edhe mbrojtje nga stresi. Është vlerësuar se 1 cm 2 shkëlqim sipërfaqe është e vendosur rreth 200 mbaresa nervore. Kjo është arsyeja pse ne mendojmë kënaqësi të madhe e prek butë.
Dashuruar kissing mund t'i atribuohet optimistët që besojnë në veten e tyre dhe të lehtë për të arritur sukses personal dhe profesional.

Reaksione alergjike

Ekspertët nga Japonia kanë zbuluar se puthjet janë antyallerhenamy shkëlqyera. Eksperimenti i përfshirë burrat dhe gratë që vuajnë nga ethe hay. Brenda gjysmë ore të dy puthen partnerët e tyre në një, muzikë të këndshme të qetë. Më pas, eksperimenti u përsërit, por ofrohet vetëm për çiftet që ndajnë përqafime, puthje procesin e fshirjes. Mostrat e marra të gjakut gjatë testeve të ndryshme kanë treguar se eksperimenti i puthje ul ndjeshëm numrin e antitrupave luftuar alergeneve, një përqafim të thjeshtë trupi nuk i përgjigjet.

Vuajnë dermatit atopic, siç rekomandohet puthje plot pasion.

Imunitet
Ju e dini emrin "ndër-imunizimi?" Ajo rezulton se ky proces të ekspozuar të gjitha puthje. Në pështymë përmban shumë bakteret që mund të konsiderohen përafërsisht "e tyre". Në rrethana normale që ata nuk shkaktojnë sëmundje, dhe rreth 80% identike në të gjithë njerëzit. Pjesa e mbetur prej 20% janë "individ" që "kvartyruyut" është në këtë trup. Rreth 250 lloje të baktereve (e cila është 1/5) e transferuara gjatë një puthje nga një organizëm në tjetrin. "Strangers" të kontribuojë në aktivizimin e sistemit imunitar, të shkaktojë shfaqjen e antitrupave dhe rrit rezistencën e tij. Ky lloj i "vaksinimit parandalues", shkëmbyen disa të dashur.


Hollim Trajtimi
Nëse jeni mbipeshë, ju duhet të i kushtoj vëmendje në mënyrë të mirë për të zgjidhur problemet. Gjatë një puthje plot pasion djegiet deri në 25 kalori për 1 minutë. Kjo do të thotë se ju keni një shans për të hequr qafe e 10 kalorive dhe kjo është deri te ju. Edhe një puthje përciptë djeg 3 kalorive.

Jetojnë më gjatë
Në bazë të hulumtimit, shkencëtarët amerikanë kanë arritur në përfundimin se ata që e duan shumë dhe pasion puthur mesatarisht jetojnë 5 vjet më gjatë se sa ata që nuk më pëlqen në këtë mënyrë derdhje të ndjenjave.


Shëruese puthje vetitë shëruese padyshim ekzistojnë, por mos harroni se gjatë puthjeve mund të kalojë infeksionin nga një partner dhe të bëjnë të sëmundjes, të tilla si herpes apo anginë. Sigurisht ju mund të puth, dhe në këtë mënyrë të shpërndajë karamele terapeutike, të cilat përmbajnë përbërës antiseptik që vrasin bakteret. Dhe ju mund të ndihmojë të dashurit tuaj të shërohen më shpejt, kështu që ai nuk vuajnë dhe ju nuk janë të infektuar.
Kiss për shëndetin tuaj!