Karrota Si të dobishme për trupin e njeriut


Flokëkuq përdoret në gatim në mbarë botën. Ajo mund të konsumohen të papërpunuara, i skuqur, i zier, zier. Ajo mund edhe të marinoj. Disa lloje të karrota mund të ushqyer kafshët. Le ta dinë se karrota si të dobishme për trupin e njeriut.
Root mund të kenë madhësi të ndryshme dhe peshë. Karrota ka një formë konike, ngjyra është i ndryshëm portokalli, të verdhë ose të kuqe. Karrota është një dhomë ngrënie dhe foragjere. Sot u hap më shumë se 50 lloje të karrota. Ofrohen për shitje mund të gjenden karrota krejt të ndryshme të shkurtra dhe të gjata, të brendshme dhe të importuara.Si të dobishme karrota për njerëzit? Në karrota përmban shumë vitamina, micronutrients dhe macronutrients. Ndër më vitaminë B8 B9 vitaminë C, A, PP B3. Gjithashtu ka macronutrients: kalium, fosfor, kalcium, magnez, natrium. Dhe këto elemente gjurmë: fluorit, jod, kobalt, bakër, zink, molibden. Nga 100 karrota në ujë mbi atë në '80 shumë të ulët kalori 100 kalori vetëm 41 gram.
Me karrota të papërpunuara mund të forcojë dhe mishrat e dhëmbëve. Sidomos fëmijët karrota për të ngrënë rregullisht, trupi i fëmijës të tyre se kurrë ka nevojë për vitamina dhe elemente që janë në perime. Ajo dhe të rriturit të dobishme, si dhe ndihmon me vitaminë mangësi, mëlçisë, zemrës dhe veshkave. Ajo gjithashtu përmirëson imunitetin. Flokëkuq gjithashtu kanë disa efekt choleretic dhe diuretik.


Karrota të ziera mund të hahet në dysbacteriosis zorrë. Në perimet përmbajnë antibiotik natyror që i reziston bakteret dhe mikrobet e ndryshme. Në një të ftohtë mund të varros hundë tuaj karrota lëng. Për asimilimin e mirë të vitaminës A, karrota duhet të hani ushqime të yndyrshëm, gjalpë, salcë kosi, kos. Vitaminë A është një vitaminë yndyrë tretshme që mund të absorbohet vetëm në praninë e yndyrës. Nuk ka nevojë për të shtuar më shumë, kjo do të jetë e mjaftueshme 1-2 lugë çdo produkt me vaj.

Lëng karrote është gjithashtu shumë e dobishme. Në probleme të ndryshme të lëkurës duhet të mendojnë për pritjen e lëng karrote. Lëng karrote është parandalimi i mirë i kancerit. Gjithashtu lëng është e dobishme nëse nuk janë sëmundje të ndryshme të traktit gastrointestinal. Në këtë rast, lëng duhet gjithmonë të shtrydhur fllad. Asnjëherë mos blej lëng paketuara karrota. Ka shumë aditivëve të shtuar, të tilla si preservatives janë shtuar në lëng vra gjatë. Ky lëng është i dobishëm vetëm nuk do të, në fakt ai mund të sjellë edhe dëm në trup. Gratë shtatzëna duhet të pini lëng sa më shpesh të jetë e mundur. Lëng karrota përmirëson çehre, forcon thonjtë dhe flokët.


Sa njerëz mund të pini lëng karrote? Çdo gjë varet nga shëndeti. Është e rëndësishme të mbani mend se ju duhet të pini vetëm lëng të freskët. Nëse një lëng pak qëndroi, komponentët e tij në kontakt me oksigjen, humbin vlerën e tyre dhe një gjysmë të mirë të të gjitha ushqyesve. Për të shmangur pasojat e pakëndshme, lëng karrote holluar me ujë të mirë, 50/50. Lëng të koncentruar mund të japë një ndikim të vështirë në pankreas. Sepse kur hamë fruta ose perime, ne zakonisht e bëj ato për një kohë të gjatë, sepse ata vijnë në trup gradualisht. Në rastin e lëng, çdo gjë është krejtësisht e ndryshme.


Mund të shkaktojë dëme në karrota? Ndoshta, nëse ju hani atë në sasi të mëdha. Ka pasur raste kur fytyra, duart dhe këmbët e gjeti të verdhë. Gjithashtu lëng mund të shkaktojë dëme, i cili nuk ishte i holluar me ujë, dhe e cila është e përdorur në sasi të tepruar.
Dhe kështu, ne shohim se ajo është shumë e dobishme. Hani për shëndetin tuaj!