Si Përfitimet dhe dëmet e hurmë hurmë dobishme


Këtë vit ngjyra fruta zyyazykay - një mënyrë e madhe për të vendosur humor, duke u shpëtoj prej ftohjet dhe beriberi. Hurmë të mbajtur zemrën të shëndetshme dhe figura të pakta!
Hurmë Atdheut besojnë Kinën dhe fama në mbarë botën ajo ka marrë aty nga mesi i shekullit të 19. Sot ajo është rritur në pjesë të ndryshme të planetit tonë, duke përfshirë edhe në Rusinë jugore.
Ashtu si me çdo produkt të dobishëm, hurmë ka marrë shumë emra të bukur, "ikjen perënditë", "fruta me diell", "zemra kokrra të kuqe." Nga rruga, hurmë Berry është vetëm, jo ​​fruta.Shumica e evropianëve hurmë është i lidhur me një ndjenjë të viskozitet në gojë. Kjo është hurmë tipike nedozreloy, të cilat importohen në dyqanet tona për të mbajtur një pamje tërheqëse.
Hurmë knits për shkak të pranisë atje të tanin, përmbajtja e të cilit është zvogëluar në mënyrë të konsiderueshme në procesin e pjekur. Persimmons pjekur nuk janë thur në gojë.


Hurmë Si të dobishme?

Hurmë pengon formimin e qelizave malinje. Si pjesë e hurmë përmban sasi të mëdha të beta-carotene dhe vitaminë A - Këto antioksidantë që parandalojnë oksidimi e radikaleve të lira, të cilat janë shkaku i kancerit. Prandaj, konsumi i rregullt i hurmë është një kontribut i rëndësishëm për parandalimin e kancerit.

Persimmons pjekur përmirëson sistemin e tretjes nëpërmjet fibra dhe pektin, kështu që është e dobishme për kapsllëk. Por "të gjelbërta" hurmë prodhon efektin e kundërt.
Njohur Pronat e dobishme e hurmë dhe të sistemit nervor. Për nerva ishte e vështirë për të dëmtuar, ata janë të mbrojtur nga myelin mill. Çdo të lirë radikal është e angazhuar për dëmin e saj, dhe beta-carotene forcon shell dhe kështu neutralizon efektet e dëmshme.
Dobishme përfshijnë hurmë në dietë në sëmundjet e sistemit kardiovaskular sepse ajo përmban kalium dhe ka një efekt diuretik. Një përdorim të përditshëm prej 1-2 manave të reduktojnë ndjeshëm rrezikun e arteriosklerozës.

Në lëng të ftohtë hurmë mund të përdoret për gargling. Në lëng shtrydh një frutash të mesme dhe të holluar me 4 lugë ujë të ngrohtë.


Çfarë tjetër është hurmë e dobishme?


Me përmbajtjen e saj magnez, yyazytsirnist hurmë redukton shfaqjen e gurëve në veshka.
Vitamina B2 dhe E, të cilat janë edhe shumë fruta portokalli, të përmirësuar vizionin.
Hurmë - ilaç shijshme për depresion.
Toning ndikuar nga fara hurmë. Ata kanë nevojë për të thatë, pastaj bluaj dhe krijoj si kafe.


Dëmtimi hurmë


Çdo gjë e shkruar më sipër vlen kryesisht për hurmë të pjekur. Dallimi kryesor në mes fruta papjekur - një përqendrim të lartë të tanin. Kjo substancë ka veti astringent dhe nuk është e dobishme në crregullimeve të sistemit tretës.

Sistemi ynë ndihmon tretjen e ushqimit është duke u përpjekur për të ndarë ajo mori ushqim dhe tanin, nga ana tjetër, lidhet gjitha në një com vetme. Përafërsisht një vakt. Këtej, hurmë "gjelbër" në prani të sëmundjeve të dëmshme të traktit gastrointestinal, veçanërisht konstipacionit.
Rezultati është se pronat e dobishme e hurmë tani peshoj më shumë dëm të saj. Pra, me fillimin e motit të ftohtë të jetë i sigurt që të përfshijnë në dietën tuaj hurmë të pjekur! Por nëse ju ende bien dhe se knits gojën, atëherë mos e humbni shpresën, por lexoni këtë artikull