Si të dobishme yndyrë rybyachyy gjatë shtatzënisë


Gjithkush e di pronat e dobishme e vaj peshku. Përdorimi i naftës peshku nënës në të ardhmen është shumë i mirë për shëndetin e saj dhe shëndetin e fëmijës pritshme. Shitur më shumë të marrin në konsideratë se vaji dobishme peshkut gjatë shtatzënisë.
1. Fëmijët janë duke u zhvilluar në barkun e nënës, vaj peshku jo vetëm e dobishme - ajo është një domosdoshmëri. Me zhvillimin e fetusit duhet të sigurohet ushqyesve të ndryshme, duke përfshirë omega-3 yndyrna të përfshira në vaj peshku. Këto yndyrna të ndikojnë në zhvillimin e plotë të trurit të fetusit. Kështu thotë MD William Connor, i cili punon në Universitetin e problemeve shëndetësore. Sipas hulumtimit të kryer nga American Journal of Clinical Nutrition - amerikan Journal of Clinical Nutrition, ka gjetur se nënat që pinin gjatë vaj peshku shtatzënisë, fëmijët e lindur me inteligjencë të lartë.


2. Vaj Veçanërisht të dobishme peshku në tremujorin e dytë dhe të tretë. Përdorimi i vajit të peshkut gjatë kësaj periudhe pengon fëmijët e lindur me peshë të ulët të lindjes. Substanca Omega-3 stimulon rritja e fetusit përshpejton rrjedhjen e gjakut në placentë e nënës, duke e bërë ushqimin më të mirë në utero fetusit.
3. Sipas të dhënave të shkencëtarëve të cilët Danimarkë vëzhguara 8000 gratë shtatzëna, përdorimi i vajit të peshkut ndihmon në parandalimin e lindjes së parakohshme.
4. Gjatë shtatzënisë rreth 20% e grave vuajnë nga depresioni. Gjatë kësaj periudhe, fetusi vuan. Këta fëmijë janë të lindur me çrregullime dhe aftësi të kufizuara në peshën dhe shëndetin e përgjithshëm. Për shkak se vaj peshku rregullon disponimin e grave shtatzëna.


5. Vitamina D, e cila gjendet në vajrat e peshkut, një nevojë për të parandaluar rakit. Nga mungesa e vitaminës D ndodh zhvillimin pahijshme kockave të fetusit, dhe shtrimin e defekteve dhëmbëve mund të formohet.
6. Vaj Peshku dhe ndikon vizionin e fëmijës në të ardhmen.
7. Nëse nëna shtatzënë gjatë shtatzënisë diabeti është zbuluar, pastaj duke marrë vaj peshku zvogëlon rrezikun e zhvillimit të diabetit të trashëgueshme në fëmijët. Vitaminë D ka një efekt mbrojtës në sistemin imunitar të fetusit.
8. vaj peshku përmban acide të pangopura, të cilat pengojnë toksikoz vonë gjatë shtatzënisë.


Kufizimet dhe Kundërindikimet për të marrë vaj peshku.
Megjithatë, nënat e ardhshme duhet të marrë parasysh se duke marrë vaj peshku ka contraindications për hypervitaminosis (të tepërta) të kalciumit dhe vitaminës D, rrit ndjeshmërinë për vaj peshku, forma aktive e tuberkulozit pulmonar, dështimi kronik i veshkave, cholelithiasis dhe urolithiasis, mosfunksionim tiroide.
Gjithashtu vaj peshku duhet të përdoret me kujdes në sëmundje organike të zemrës, veshkave akute dhe kronike dhe sëmundjeve të mëlçisë të traktit gastrointestinal, ulçerë stomakut dhe duodenale ulçerë 12, dhe, kaq të çuditshme të mjaftueshme, gjatë shtatzënisë.


Efekte anësore.
Tani disa fjalë për efektet anësore që, pavarësisht nga të tolerancës mirë të vaj peshku, ende janë - të përzier, belching, diarre, erë të pakëndshme dhe shije në gojë.

Rekomandime për përdorimin e vaj peshku.
Vaj peshku mund të blihen si një vaj për përdorim të brendshëm në kapsula. Brenda ajo zakonisht merr 1-2 kapsula ose 15 ml 2-3 herë në ditë. Vaj peshku nuk duhet të merren për një kohë të gjatë. Kurse pranimit duhet të mbahen 3 herë gjatë vitit në 1 muaj. Vaj peshku nuk e marrin me stomak bosh, si mund të ndodhë dispepsi. Vaj Timestamped peshku duhet të jetë në jo më shumë se 10? C, në një vend të errët.