Si të dobishme bifidobacteria në produktet e qumështit


Bifidobacteria janë banorë normale të zorrëve të mëdha. Ato shfaqen menjëherë pas lindjes së njeriut dhe një shkallë të lartë të rezistencës ndaj mjediseve biliare. Në traktin e tretjes e këtyre baktereve natyrore të fillojnë të prodhojnë enzimet të veçanta, të cilat janë shumë të mira për shëndetin.
Bifidobacteria është komponenta më e vlefshme e produkteve të qumështit, si mund të pengojnë bakteret kalbje, toksike dhe të ndotur trupin tonë. Me moshë, trupi i njeriut në masë të madhe zvogëlon numrin e baktereve të nevojshme dhe të dobishme, kështu që ekspertët rekomandojnë replenished rregullisht përmes përdorimit të kos, qumësht i thartuar, kos dhe produkte të tjera të ngjashme. Para se të diversifikuar furnizim me dietën tuaj të përditshme, ju duhet të gjeni se çfarë bifidobacteria dobishme në produktet e qumështit.Përfitimet e produkteve të qumështit:
- të zvogëlojë rrezikun e reaksioneve alergjike;
- rivendosur florën e zorrëve;
- parandalimin e dysbiosis;
- të zvogëlojë nivelet e kolesterolit;
- sekretim i substancave toksike;
- humbje peshe;
- Mbulimi i veshkave dhe të mëlçisë,
- të zvogëlojë rrezikun e kancerit.

Normat e konsumit të produkteve të qumështit
Produktet e qumështit tepërt mund të çojë në slagging trupit dhe metabolike çrregullime, veçanërisht në qoftë se ju përdorni ato gjatë natës. Kefir ose kos rekomanduar për të zgjedhur një përmbajtje maksimale yndyrë. Për një herë ju mund të hani 100 gram djathë të freskët, dhe produkt më të mirë për të përdorur me perime dhe barëra.

Në qumështore përdorur bakteret pastër Acid laktik janë shtuar në qumësht i pasterizuar më parë. Prostokvasha, për shembull, është përgatitur me qumësht i pasterizuar përmban kulturat e streptokokeve laktik. Të gjitha llojet e produkteve janë efekt laksativ, dhe konsumi i rregullt ndihmon lirimin e lëng stomakut dhe për të përmirësuar punën e pankreasit. Kos dobishme në koliti, konstipacionit, gastrit, sëmundjeve të traktit biliar dhe mëlçisë, arterioskleroza, hipertension, obeziteti, anemi, dhe gjendje infarktike.


Ryazhenka përgatitur me i kalitur, përzierje të lartë temperaturë të krem ​​dhe qumësht, duke e bërë produktin ndryshme ngjyra kreyazykam karakteristikë të veçantë dhe shije. Skvashuyetsya ryazhenka njëjtën majanë, e cila është shtuar në kos të thjeshtë.
Kos me shijen e saj është shumë e ngjashme me kos, edhe pse një qëndrueshmëri më të dendur. Kjo është bërë nga një përzierje të veçantë të fermente laktik me ndihmën e bacileve bullgare dhe streptokokeve thermophilic. Në aditivëve ndryshme frutash përdorur në përgatitjen e trashës kos siç xhelatine dhe niseshte. Shënim, megjithatë, aq më i madh jetën shelfin e produktit, aq më pak të dobishme bakteret e acidit laktik.


Produkt kefir është i përzier fermentimi alkoolik dhe laktik. Kjo është bërë e maja, gatuar në kërpudhave të veçanta kefir që i ngjajnë lulelakër reduktuar në mënyrë të përsëritur. Në sipërfaqe kërpudhave kefir jetojnë një numër të madh të mikroorganizmave të dobishme, maja, bacilet laktik acid dhe streptokokeve. Kefir prodhuar per konsum masiv, përmban në përbërjen e tij e acidit laktik, alkool dhe dioksidit të karbonit. Bifidobacteria në produkte të tilla të qumështit të dobishme në sëmundjet e mushkërive, veshkave dhe mëlçisë, gastrit, kolit, anemi, bronkit, sulmet në zemër dhe hipertensionit.

Studim shumëfishta që kanë treguar kos mund frenojnë zhvillimin e qelizave të kancerit dhe nxitur aktivizimin e sistemit imunitar. Është e rekomanduar për të përdorur për njerëzit që vuajnë nga një formë kronike të herpesit, lodhje e tepruar, çrregullime të gjumit dhe neuroses. Kefir ekspozimi i dobët ka një efekt laksativ, dhe kos trohdobovyy - në të kundërtën, fixes.

Bifidobacteria dobishme në produktet e qumështit të tilla si qumësht acidophilus, e cila është përgatitur nga fermentues pasteurized qumësht acidophilus bacilet. Acidophilic rekomanduar për të përdorur helmim dhe sëmundjeve gastrointestinale.

Krem i lagësht është bërë nga kremi, e cila shtuar maja, gatuar në bakterieve te acidit laktik. Djathi është përgatitur duke përdorur qumësht i thartuar, e cila heq një pjesë të masës proteinave hirrë dhe shtrydh. Në produkte të tilla të qumështit përmbajnë sasi të larta të kalciumit dhe të proteinave, kështu që djathi me përqindje të ulët të yndyrës janë të rekomanduara për parandalimin e osteoporozës.

Deficiti i bifidobacteria në trup
Nëse zhvillimi dhe rritja e bifidobacteria në trupin e njeriut janë të pamjaftueshme, ka filluar të bëhet microflora aktiv parazitare, një rënie në thithjen e ushqyesve dhe përkeqësimin e peristaltikės zorrëve, e cila çon në kapsllëk të shpeshta ose diarre, duke rritur rrezikun e infeksioneve të zorrëve. Nëse nuk trajtohet rritje e jashtëzakonshme mund të përballet me pasoja të rënda të tilla si alergji, ulçerë dhe gastrit. Ulur ndjeshëm funksionet mbrojtëse të trupit, dobëson veprimtarinë intelektuale dhe nuk ka lodhje të rëndë.


Produktet e qumështit janë konsideruar element i detyrueshëm i ushqimit të shëndetshëm dhe kalori. Përdorimi i rregullt i lejon ata të forcuar sistemin imunitar dhe për të mbrojtur veten e tyre nga sëmundjet e ndryshme. Është e rëndësishme kur blejnë produktet e qumështit për të i kushtoj vëmendje për përbërjen dhe raft jetës së produktit. Në ruajtjen afatgjatë të bifidobacteria qumështit vdesin në fazën e prodhimit, kështu që ju duhet për të monitoruar në mënyrë të qartë freskinë dhe cilësinë e mallrave. Duke ndjekur këto rregulla të thjeshta, ju mund të përmirësojë ndjeshëm jo vetëm shëndetin fizik, por edhe emocionale, pasi produktet e qumështit nuk janë vetëm të dobishme, por edhe e shijshme.