Më e dobishme për shëndetin e vezëve trembem


Vezë trembem janë të njohur për vetitë e tyre të dobishme që nga koha e Egjiptit të lashtë. Hulumtimi nga shkencëtarët japonezë kanë treguar se ata janë të dobishme për trupin e njeriut. Një artikuj botuese në lidhje me përfitimet e vezëve trembem bëri ata të famshëm në botë. Në këtë artikull ne do të mësojmë më shumë detaje se vezë të shëndetshme trembem.
Vezë trembem janë konsideruar si një produkt dietetike. Ata gjithashtu duhet të jenë sa më shpesh të jetë e mundur në dietën e fëmijëve, kur trupat e tyre se kurrë kanë nevojë të ushqyesve. Dobishme të hanë njerëzit duke kaluar nëpër operacione të ndryshme. Përveç kësaj vezë trembem janë të mira për të gjithë njerëzit me sëmundje të ndryshme të trupit.Doza ditore. Vezë trembem janë pika të ndritshme në guaskë të errët. Një vezë peshon 10 deri në '12 vezë mund të hahet Fried, të ziera, të pjekura dhe të papërpunuara. Numri i vezëve varet nga mosha e personit. Fëmijë 1 deri në 3 vjet mund të jetë 1-2 copë në ditë. 3-10 vjet - 2-3 copë. 10-18 vjet - 4-5 copë. 18-50 - 5-6 copë. 50-100 vjet - 4-5 copë. në ditë. Vezë trembem duhet të konsumohen rregullisht, apo efekt profilaktike dhe terapeutike do të jetë. Prisni ndryshime pozitive në trup duhet të jetë vetëm 2 javë të përdorimit të rregullt dhe sistematik të vezëve trembem.

Ekziston një pikëpamje e përhapur se vezë trembem janë më të dobishme në formë të papërpunuara, ajo është, por ju nuk mund të jetë gjithmonë i sigurt për shëndetin e shpendëve, dhe për këtë arsye më të madhe vezë. Save deri vitamina dhe minerale mund të jetë, në qoftë se nuk gatuaj atë kohë. Gjatë trajtimit të zgjatur të ngrohjes të gjitha substancat e vlefshme zhduken pjesërisht apo edhe tërësisht.

Storage. Vezë trembem Timestamped mund të jetë një kohë të gjatë. Nëse veza pa dëme të jashtme, atëherë ajo mund të ruhet 1 muaj në 18-23S dhe në 3-7S mund të shpëtojë 2 muaj. 100 vezë trembem g përmban 168 kalori, 11 g karbohidrate, 13 g yndyrë, 06 g karbohidratet.

Përfitimet. Vezë trembem përmbajnë vitamina (PP, A, B1, B2), aminoacidet, makro-dhe micronutrients (kalcium, bakër, kobalt, kalium, fosfor, hekur). Amino acidet që përmban vezë pengojnë riprodhimin e baktereve të dëmshme dhe të kontribuojë në normalizimin e microflora zorrëve. Gjithashtu amino vezë trembem dhe përmirëson elasticitetin e lëkurës. Vezë trembem nuk kanë contraindications, kështu që ata mund të hanë fëmijët edhe melenky. Ata nuk shkaktojnë alergji dhe alergji mund të sigurtë të hani pa manifestimet frika e reaksioneve alergjike.


Vezëve trembem përdorur në prani të sëmundjet e mëposhtme:
- Gastrit dhe ulcerat;
- Shkelja e tretjes dhe metabolizmit;
- Astma, bronkiti, pneumonia;
- Tuberkulozi, anemi, sëmundje të zemrës;
- Sëmundje sy, fshikëz fshikëz e tëmthit, pankreasit, sistemit urogjenital.

Gjithashtu në ndryshimet në presionin e gjakut është e dobishme për të futur në vezë trembem dietë. Ata janë gjithashtu të dobishme për fëmijët, kështu duke kontribuar në zhvillimin mendor, të përmirësuar kujtesën dhe përqendrim, forcuar sistemin imunitar dhe nervor. Veçanërisht e dobishme për të përdorur vezë trembem, zhvillimin vonuar fizik ose mendor të fëmijëve. Gratë shtatzëna janë këshilluar për të ngrënë vezë trembem çdo ditë, pasi ata të parandalojë zhvillimin e patologjisë fetusit. Përveç vezëve të forcuar kockat dhe indet e dhëmbëve që është shumë e rëndësishme gjatë shtatzënisë dhe për të forcuar imunitetin nënën shtatzënë.

Për të pastruar kolesterolit të keq nga enët e gjakut të vijë në ndihmë të vezëve trembem, e cila në mënyrë të përkryer të përballen me këtë detyrë. Ata gjithashtu rrjedhin nga trupi i radionuclides, kështu që ata që kalojnë kimi ose rrezatimi terapi ose rrezatim duhet të ketë njerëz të marrin vezë trembem përditshme. Vezë pluhur trembem mjet i mirë për parandalimin e rakit dhe brishtësinë e kockave.

Aplikimi në cosmetology. Përveç kësaj vezëve trembem ata hanë gjithashtu mund të përdoret për të përgatitur maska ​​fytyrë për lëkurën dhe flokët. Për personin lëkurë e thatë mund të bëjë një maskë me vezë e verdhë veze 1 lugë trembem naftës së papërpunuar perime, mundësisht ulliri. Nëse nuk ullirit, ju mund të përdorni ndonjë vaj tjetër, i cili është në shtëpi. Kjo është e nevojshme për të vënë maskë në fytyrë dhe qafë dhe të mbajë për 20-25 minuta. pastaj të lajë me ujë të ngrohtë. Aplikoni krem ​​ushqyes. Për të lëkurës me vaj përshtatet maskën e vezë proteina trembem dhe disa pika lëng limoni. Aplikoni maskë në fytyrën tuaj, të mbajë 15 minuta dhe pije me ujë të ftohtë.

Ju mund të bëni një maskë për flokët me ngjyrë, i brishtë, ndarje dhe overdried. Për ta bërë këtë, të marrë 3-4 vezë, 100 ml vaj ulliri ose rodhe, 2 tbsp mjaltë të lëngshme. Të gjithë përbërësit që ju duhet për të rrahur me mikser dhe e shpërndarë në të gjithë gjatësinë e flokëve. Atëherë ju duhet të veshin një kapelë të veçantë dhe të mbyllë një peshqir. Maskë për flokët mbajtur me 1 orë, pastaj pije me ujë të ngrohtë duke përdorur shampo. Maskë mund të bëni një çdo 2 javë.

Recipes. Vezë trembem mund të përdoret për të bërë majonezë shtëpi, për të dekoroj enët ose të përdoren si një përbërës për përgatitjen e pjatave të ndryshme. Vezë trembem mund të zëvendësojë plotësisht vezë të përdorura në recetë.

Masa trembem vezë. Shumë njerëz mendojnë se vezë trembem nuk janë të infektuar me salmonelës, por ajo është një mit. Këto vezë, si të tjerët, mund të jenë të kontaminuara me Salmonella patogjen. Prandaj, ne duhet të jenë të kujdesshëm me përdorimin e tyre. Ju gjithashtu duhet për të ushtruar njerëzit kujdes organet e të cilëve nuk thithin proteina të kafshëve. Mbani në mend se një numër i tepruar i vezëve mund të çojë në çrregullim të traktit gastrointestinal, kështu që nuk e tejkalon sasinë e lejuar ditore e vezëve trembem.
Nga sa më sipër duhet të përfundohet se vezë trembem janë me të vërtetë shumë të dobishme për shëndetin e njeriut. Pra, në qoftë se unë nuk mund t'i përdorë ato çdo ditë, të paktën disa herë në javë duhet të përfshihen në dietë.