Veti të shkëlqyera të bimëve aloe


Aloe apo aloe ka kohë që njihet dhe përdoret si një mjet i mjekësisë tradicionale për më shumë se 5 mijë. Vite, edhe Kleopatra më e bukur u bate me lëng Aloe, kështu që lëkura bëhet qetë, i butë, për një kohë shumë të gjatë.
Prona Aloe është i njohur për të gjithë, dhe ajo rritet në shumë, por jo të gjithë përdorin ato, për shkak të injorancës së pronat e aloe. Kështu që e konsiderojnë pronat shquar të bimëve aloe dhe treguar të gjitha vetitë shëruese të saj, në sajë të një përbërje kimike unike.
Shumë njerëz e dinë se lëng Aloe mund të përdoret si një ilaç për vlon, djegiet, ulcerat deje ndryshme si dezinfektimin agjent, përdoret edhe tuberkulozi aloe, sëmundjet e traktit gastrointestinal dhe disa sëmundjeve të tjera të lidhura me inflamacion.


Lë lëng Aloe mbushur me njerëz, ata janë mishi, të trasha, me spines në skajet, formë lantsevydnoy të lartë dhe të mbuluar me një lëkurë të trashë, por nga poshtë është substancë xhelatinë-si që ka një erë të fortë dhe shije e hidhur të tij marrjen e lëng aloe që përmban një numër i madh i substancave aloyinu Gorki, vitaminë C, A, PP, B-1 B-2 B-3 B-12.
Veti të shkëlqyera të bimëve aloe për shkak të faktit se ai përmban elementët gjurmë hekur, nikel, krom, klor, fosfor, squfur, natrium, magnez, kalcium, kalium, zink, fluorit, argjendi, selen, molibden, bakër, mangan, silic, kobalt , jod, germanium, vanadium, bor dhe bromine, hormonet, minerale, flavonoids, acide organike, taninet, catechins, carotenoids, karbohidratet.


Gjithashtu, një numër i biologjikisht - substancave aktive që përmirësojnë metabolizmin në trup dhe është përdorur si një agjent anti-inflamator, në të gjitha format e saj, duke treguar vetitë shquar të bimëve aloe.
Gjurmë elementet e përfshira në lëng Aloe, të rritur imunitetin, kolesterol më të ulët, për të përmirësuar sistemin kardiovaskular, të zvogëlojë dhimbje, eliminuar helmet dhe toksinave nga trupi, të normalizuar nivelet e kolesterolit në gjak dhe për të rritur proceset metabolike në trup.

Po kalcium gjurmë minerale, e cila është pjesë e kockave, ajo gjithashtu forcon membranave qelizore, normalizes koagulimit të gjakut, rregullimin e tkurrshmërisë e indeve të muskujve dhe rregullon excitability e qelizave nervore.

Përmbahet në lëng dhe brumit të pektin aloe, që i përket grupit të polisaharidit ka një efekt terapeutik në çrregullimet e ndryshme të tretjes, të tilla si gastroenterit dhe diarre.
Pektin e aftë të detyrueshme disa helm dhe radioaktive Izotopet si ata të ulur kolesterolin, të përfshirë në zhvillimin e biliare, përshpejtimin koagulimit të gjakut, kanë efekt vlahosberehayuschym, përveç rritur tërheqjen e antibiotikëve, acidit Askorbik dhe insulinë.

Për aloe ishin substanca biologjikisht aktive, është e nevojshme për të krijuar uyazyka caktuar.
Për ta bërë këtë, të marrë një pjesë të aloe, të pastër atë nga lëkura dhe vendoset në frigorifer në një temperaturë prej 5 gradë për 2 javë, gjatë kësaj periudhe, në gjethet e aloe vyroblyatsya biologjikisht substancave aktive.

Vetëm pas kësaj letre është ilaç aloe që mund të përdoret si një sobë me yndyrë, si ilaç anti-inflamator për vlon dhe proceset tjera inflamatore.
Përveç pronat e aloe duket për shkak të, të prodhuara në të stimuluesve biogenic që mund të pengojnë rritjen e qelizave të kancerit, dhe aloe-emodyn kundërshtim kontribuon për të indeve normale dhe qelizave.

Gjithashtu stimuluesve biogenic kontribuojë në shkatërrimin e baktereve dhe të ndikojnë në procesin e restaurimit trupin pas sëmundjeve të rënda.
Aloe bimëve mund të përdoren për të përmirësuar procesin e shërimit të indeve të dëmtuara, gjithashtu përdoret aloe si laksativ, cholagogue, e cila rrit hemoglobinës në gjak dhe në këtë mënyrë rrit proceset metabolike në trup dhe rrit rezistencën e trupit ndaj sëmundjeve të tjera.

Veti të shkëlqyera e aloe për djegie të ndodhë, ekzemë, vlon dhe madje edhe kancer të lëkurës për shkak të faktit se lëng Aloe është në gjendje të merret me shumë micronutrients, të tilla si streptokokeve, staphylococci, tifo, të bëjë me dizenteri, difterisë bacileve.

Lëng i impiantit Aloe lufton mëdha tuberkulozit, infeksion Staph në fëmijët dhe proceset e tjera inflamatore, aloe domosdoshëm në trajtimin e sëmundjeve të syrit, inflamacion të laring dhe fyt, anemi, përdoren në të ftohtë, ai e trajtoi një pasojë e rrezatim rrezatimi.
Përmbajtja e madhe në flavonoids aloe, promovon sekretim e substancave toksike, flavonoids kanë një tonik, antispasmodic choleretic diuretik, hypotensive, antibacterial, anticarcinogenic veprim,, anti-alergjike dhe antioxidant. Bimët lëng aloe që përdoren për qëllime kozmetike për të parandaluar rrudhat në acarim të lëkurës, sidomos yndyrë, sidomos kur puçrra fytyre dhe pimples. Aloe duhet të jetë në çdo shtëpi, ajo është konsideruar si një mjek bimore, dhe kjo është e vërtetë, sepse është e vështirë për emrin që nuk kuruar aloe sëmundje.


Aktualisht prodhimin gels, të cilat përfshijnë bimore aloe, ajo tenton thesar i cili i hap poret dhe qelizat epidermik, i cili largon qelizat dhe këtë xhel të zezë në të njëjtën kohë me veprimin si një maskë, mirë dezinfekton lëkurën, ajo gjithashtu ka një veti të pazakontë çngjyrosje.
Pronat e aloe manifestuar në skuqje e vazhdueshme e lëkurës, dhe kjo ndodh kur Dilated kapilarët dhe për këtë arsye duhet të fshij lëng i zonave problematike aloe, por është e nevojshme për të pastruar lëkurën me një zgjidhje të çajit.

Gjithashtu të përgatisë një shumëllojshmëri të krem ​​bazuar në lëng aloe.