Çfarë është yndyrna të dëmshme dhe të dobishme omega


Në mënyrë tipike, më shumë yndyrë nuk shtoni shëndetin e trupit tonë, në mënyrë që të rrisë nivelin e kolesterolit në gjak, e cila përfundimisht çon në sëmundje të zemrës. Por në natyrë ekzistojnë yndyrna më të shëndetshme, pa të cilën trupi nuk mund të ekzistojnë. Këto yndyrna nuk mund të luhet në mënyrë të pavarur në trup, kështu që të plotësoj aksioneve e tyre kanë nevojë për ushqim jashtë ose vitamina.
Yndyrna Omega janë polyunsaturated acide yndyrore që shkencëtarët daneze zbuluar përmes studimeve të ndryshme. Në mënyrë që të bëjë deri mendjet e tyre në lidhje me këto substanca duhet të kuptojnë se sa e dëmshme dhe yndyrna të dobishme omega. Nga pronat e tyre të dobishme përfshijnë: forcimin e sistemit imunitar, rregullimi i metabolizmit lipidet dhe sasinë e kolesterolit në gjak, rritjen e efikasitetit, forcimin e përgjithshme të trupit, dhe sigurimin e antioxidant dhe veprim anti-inflamator. Përveç kësaj, ajo u gjet se prania e Omega lehtëson gjendjen e njeriut në diabet, astma, ekzemë, alergji, arthrosis, psoriasis, artrit, çrregullime nervore dhe depresive dhe sëmundjeve të tjera.Ekzistojnë tri lloje të Omega-3 yndyrna Omega-6 Omega-9. Dy lloje e para të yndyrave kanë aftësinë maksimale për të prodhuar komponimet aktive të tilla si eicosanoids. Omega-9 është konsideruar në mënyrë thelbësore, por edhe të sjellë disa dobi të trupit. Për të ruajtur shëndetin e mirë duhet të ndjekë ekuilibër optimal dietë e dy klasave të para të acideve yndyrore në trup do të balancuar eicosanoids.

Omega-6
Omega-6 përbëhet nga acide yndyrore siç linoleik dhe gama-linolenic. Gjetur të parë në luledielli dhe misri vajra, dhe të tjera është pjesë e aguliçe naftës në mbrëmje dhe buranchyka naftës. Acid gama-linolenic është efekt paçmuar për artrit, diabet, sklerozë të shumëfishtë dhe të lëkurës sëmundjeve. Megjithatë, mbani mend se konsumi i tepërt i omega-6 yndyrna mund të shkaktojë ngushtim të enëve të gjakut, të reduktojë lumen bronkial dhe rritjen e presionit të gjakut. Omega-6 yndyrna në sasi të mëdha shumë të dëmshme në kancer, artriti, astma, e sistemit imunitar shtypjes dhe praninë e inflamacionit.


Ushqime që përmbajnë yndyrë
Yndyrna Omega gjetur në ton, skumbri, salmon, fara liri, mish qengji, vaj canola, arra, lulelakër, spinaq, brokoli, fasule dhe shalqi. Omega-3 yndyrna janë shumë të dobishme për trurin, pasi ata kanë dendësi më të madhe. Duhet të theksohet se fëmijët janë shpesh të përshkruara vaj peshku përmban yndyrna Omega dhe lejon rritjen e trupit zhvillohet siç duhet.

Rregullat e përdorimit të Omega-3
Gratë janë të rekomanduara për të përdorur jo më shumë se 16 gram yndyrë në ditë, dhe njerëzit - jo më shumë se 2 m, ajo është në lidhje me një lugë çaji flaxseed ose ëmbëlsirë lugë të vajit nga bimë eterovajore. Edhe norma ditore e yndyrës në dispozicion 6-8 arra, 70 g salmon të freskët ose 90g konservuar sardelet. Produktet e tilla mund të zëvendësohet futje e përditshme e naftës dozë peshku që është e shënuar në udhëzimet.


Përfitimet e omega-3
Kur ata janë në trup, omega-3 lehtësisht depërtojnë drejtpërdrejt në qelizat pa ndikuar strukturën dhe aktivitetin e tyre. Këto yndyrna janë të dobishme si për të përmirësuar trurin, zemrën dhe të nyjeve dhe për të zvogëluar nivelin e kolesterolit në gjak. Omega-3 kanë efekt anti-inflamator dhe janë antioxidant shkëlqyer, si të eliminuar në mënyrë efektive ndotësve dhe radikalet e lira nga trupi.

Studim shkencore kanë treguar se omega-3 yndyrna mund të parandalojnë ekzema, astma, alergji, semundja Alzheimer, sëmundjen nervore, depresioni, diabetin, hiperaktivitet fëmijërisë, osteoporozën, psoriasis, artriti, probleme kardiovaskulare dhe sëmundje të rënda të tilla si kanceri i gjirit, ose Prostata. Për trupin e njeriut vajrat më të dobishme dhe yndyrna që dyqan të lëngshme dhe përmbajnë acidet esenciale të tilla si omega-6 dhe omega-3 pa të cilën njeriu nuk mund të ekzistojnë.

Duhet të theksohet se struktura e Omega ka disa dallime, pasi ato ndikojnë në trupin në mënyra të ndryshme. Produktet Mjaft dëmshme metabolike e omega-6 acidet që ata të rrisë rrezikun e tumoreve dhe mpiksjen e gjakut. Produkte metabolike të omega-3 acide në të kundërt, janë shumë të dobishme.

Rëndësia e yndyrave omega
Omega-6 dhe omega-3 perfshire ne formimin e membranes qelizore. Në utero fetusi ngopur acide omega-3 nga trupi i nënës. Yndyrna kalojnë placentën dhe për të siguruar zhvillimin e plotë të të gjithë sistemit nervor të fëmijës. Yndyrna Sidomos të rëndësishme omega për nënën dhe fëmijën në tremujorin e fundit të shtatzënisë dhe në periudhën pas lindjes për aq kohë, deri në zhvillimin përfundimtar trurit biokimike dhe fëmijën retinal.


Kur shtatzënia është shumë e rëndësishme për të konsumuar një sasi të mjaftueshme të omega-3 yndyrna. Nëse jo, trupi fillon të hequr këto substanca nga rezervat e veta, duke çuar në një mungesë të këtyre komponentëve të nënës. Rezultat i proceseve të tilla janë shpesh thekson rrezikun e lindjes së parakohshme dhe depresioni të rëndë pas lindjes, dhe ul elasticitetin e mureve qelizore, e cila mund të çojë në thyerje gjatë punës. Një çekuilibër ose mungesa e acideve omega-yndyrore gjatë shtatzënisë mund të çojë në prishjen e strukturës vizuale e trurit, dhe këto efekte janë shumë të dëmshme për shëndetin e fëmijës.

Bazuar në të gjitha më lart, ne mund të konkludojmë se trupi i njeriut e nevojshme të dy llojet e yndyrave omega. Për të shmangur pasojat e trishtuar e një mbidozë e omega-6 yndyrna duhet të hulumtohen në të cilat ushqime përmbajnë këto substanca.