Çfarë mund të jetë e dobishme për shëndetin e njeriut kaktus


Shumë njerëz kanë filluar të angazhuar në rritje dhe kultivimin e cacti. Ky interesim ka ndihmuar për të kënaqur kuriozitetin, nevojat e tyre estetike dhe do të lejojë kontakt me natyrën. Në vendet ku këto bimë ekzotike rriten, ata janë përdorur gjerësisht në vendasit e përditshme të jetës. Megjithatë, se sa mund të jetë kaktus të dobishme për shëndetin e njeriut?
Pronat e dobishme kaktus
Kaktus është një nga houseplants më të zakonshme. Aktualisht janë 124 lloje dhe më shumë se 1200 lloje të ndryshme të cacti. Dobishme bimët konsiderohen me hala të gjata, pasi ata kanë pronat e shumë të forta antibacterial. Gjithashtu vini re një tjetër tipar i gjembat dhomë: ata janë në gjendje për të mbrojtur njerëzit nga rrezatimi elektromagnetik intensive, dhe në mënyrë efektive të zvogëlojë ionization e ajrit nëpër dhomë. Prandaj, ajo është e rekomanduar për të cacti direkt nga monitoron kompjuterin dhe ekranet televizive. Megjithatë, të jetë i sigurt se centrali merr dritë të mjaftueshme, sepse cacti janë banorë vende mjaft të ngrohtë dhe me diell. Bimore më shumë dritë dhe ngrohje merr, të shëndetshme do të jetë.


Studime të shumta kanë treguar se cacti mund të merrni deodorant, sapun, vitamina, hormonet, lutem, verërat dhe substanca që përshpejtojnë fermentimi. Tërheqjet pas këtij prodhimi është përdorur si ushqim shpendëve.

Shërimi lagështi
Kaktus mund të jetë mjaft e dobishme për shëndetin e njeriut gjatë ngrohjes ekstreme, si dhe në gjendje të shpejt dhe me efikasitet shuaj etjen. Mishi është një fabrikë e tillë mund të krahasohet me tul e kastravec të freskëta apo shalqi, sepse cacti përmban në fijet e tyre deri në 90% të lëngshme. Ky tipar është përdorur shpesh nga udhëtarët e tyre, ndërsa në shkretëtirat e Arizonës, Meksikë dhe Teksas. Kaktus Zrubavshy mund të merrni jo vetëm ujë jetëdhënës, por edhe ushqim i shkëlqyer për kalin e tij. Aktualisht, mushka dhe gomarë kanë mësuar për veten dybek kaktus spines hooves e tyre për të shijuar një lëng shijshme rrjedh.


Ëmbëlsirat nga kaktus
Shumë lloje të cacti janë në gjendje të ofrojnë fruta të mjaftueshme të mëdha që janë kaq të flavorful dhe lëng se ata janë shitur shpesh në treg. Hani papërpunuara si një delikatesë, dhe si jam, komposto dhe pelte. Fiq Kaktus gatuar, shtoni ato në verë të ndryshme për më shumë shije dhe ngjyra, dhe madje edhe fruta papjekur merak me mish dhe shërbeu si një merak.
Disa ECHINOCACTUS dhe melocactus marrin ëmbëlsuar, dhe njerëzit që janë quajtur kaktus karamele. Për të përgatitur këtë kaktus ëmbël rrjedh pastrohen e lëkurës dhe spines, prerë në copa dhe vlim në shurup e kallam sheqeri. Në prag të festimeve të Vitit të Ri në mënyrë të konsiderueshme rritjen e kërkesës për fruta të tillë ëmbëlsuar.


Cacti helmuese ekzistojnë, por përdorimi i tepruar i disa prej tyre mund të jenë mjaft të rrezikshme për shëndetin e njeriut, për shembull, të shkaktojë hallucinations auditory dhe vizuale dhe shpij të gjitha shqisat. Në cacti janë shumë pak kalori, pothuajse asnjë yndyrë dhe kolesterol, por shumë magnez, kalcium, kalium dhe fibra, kështu që enët e këtyre bimëve janë shumë të dobishme. Shumica përdorimi ushqim gjemba banesë dardhë rrjedh me gjemba, të trasha të mprehta dhe të lëkurës përafërt. Me mishi i saj rrjedh meksikanët sot janë duke u përgatitur omelets, supave dhe rosto se një turistëve begatshme. Në ushqim të konsumojnë fara kaktus, sidomos karnehyy gjigandi i të cilat e bëjnë të imët guri. Një sallatë e gjelbër e re rrjedh nga dardhë me gjemba mund të jetë mjaft e dobishme për shëndetin e njeriut.


Ilaçet me cacti
Manaferrat kanë mirë me gjemba veprim dardhë krepyaschym se nuk mund të identifikojë ndonjë analizë. Mexicans kanë qenë prej kohësh dardhë me gjemba është përdorur si një ilaç, domethënë rrënjët e saj dhe rrjedh. Për të përgatitur medicinale bimë poultices burimore dhe të prerë së bashku ulçerën, dhe fshij atë të thatë lëng gatuaj ngjitet e bimë të tjera që përdoren për instalimin kopje popullore thyer gjymtyrë.

Disa cacti janë antibiotikët të shkëlqyer, si në mënyrë efektive mund të pengojnë rritjen e shumë patogjene. Hrandyflorusa lëng selenytseryusa përdoren në praktikë homeopatik, si dhe sëmundjet kardiovaskulare. Aktualisht, shumë fise trajtojnë kafshon e akrepa dhe gjarpërinj helmues lofoforoy, gjithashtu efektive për dhimbje nevralgjike dhe dezinfektimin e abrasions. Lophophora shpesh përdoret si stimuluesve. Në kohët e lashta ai tharë feta përgatitur pije, fuqizuar dhe i dha ushtarët e tij para betejës. Lofoforoy gjithashtu trajtuar spazma dhe dhimbje barku, të ndaluar gjakderdhje, të aplikojnë për lëkurën dhe sëmundjet e zorrëve, pneumonia, gripi dhe madje edhe tuberkulozi. Fisi Comanche përdorur këtë bimë për të lehtësuar simptomat e dhimbje koke të rënda.

Supë nga rrjedh i kaktus përdorur për të trajtuar ftohjet, lëng kaktusovыy efektive eliminon dhimbje reumatoid, dhe tinktura alkoolit rritur presionin e gjakut. Kaktus mund të jetë mjaft e dobishme për shëndetit njerëzor në diabeti, si dhe në gjendje për të ulur nivelet e sheqerit në gjak. Përdorim terapeutik e këtyre bimëve lejon të hequr inflamacion i sistemit urinar, veçanërisht kur urinim i shpeshtë dhe mosmbajtjeje urinare. Cacti rekomanduar për trajtimin e mëlçisë dhe adenoma e prostatës.


Përbërja përfshin antibacterial alkaloide substanca kaktus që pengojnë zhvillimin e shumë infeksioneve. Bimore lëng në mënyrë efektive heq lodhjen, forcon sistemin imunitar, i jep forcë, tonet dhe përmirëson metabolizmin.
Cacti kanë veti shëruese për shumë proceset inflamatore, efekti i tyre është veçanërisht e efektshme në trajtimin e inflamacionit gjenitale.