Dëm apo përfitim nga shisha duhanit


Pirja e duhanit nargjile nuk është vetëm një subjekt, por një lloj i traditës, pjesë e kulturës lindore me një histori të gjatë dhe interesante. Hookahs e para janë bërë nga shell kokosit. Dhe sot, disa prej tyre janë vepër e vërtetë e artit dorë-ndërtuar. Pirja e duhanit nargjile origjinën në Indi dhe u përhap nga vendet aziatike. Në shekullin e 19 ajo erdhi në Evropë dhe është konsideruar si personifikim i luksit oriental. Pirja e duhanit nargile është një proces soditëse ngadalshëm që të çon në konsiderata filozofike dhe nuk lejon studime të palëve të treta. Besohet se ky proces është i ngjashëm me ceremoni çaj kinez.


Gjatë gjithë jetës moderne i ka dhënë këtë proces një bastisje "magji", dhe disa edhe mbrojnë pirjen e duhanit nargjile si një mënyrë e mirë për lehtësimin e stresit dhe të pushojnë pas ditë pune. Për ata që dëshirojnë të pinë duhan nargjile në një atmosferë miqësore dhe komod me tingujt e muzikës të përshtatshme shumë dyer të përditshme të hapura nargjile, chyllautov dhe institucioneve të tjera të orientimit të ngjashme. Një industri e zhvilluar moderne ofron një përzgjedhje të madhe të hookahs dhe pajisje të nevojshme për përdorimin e tyre në shtëpi. Së bashku me popullaritetin e duhanit nargjile, ky proces nuk pushon të shkaktojë polemika në lidhje me atë dëm apo dobi të nargjile duhanit. Në këtë çështje nuk ka asnjë përgjigje të qartë. Megjithatë, studimi i aspekteve të ndryshme të procesit, të gjithë mund të nxjerrë konkluzione tyre.


Harm nga shisha duhanit
Ajo duhet të fillojë me faktin se pirja e duhanit në vetvete, të jetë ajo cigare, puro, tub ose nargjile, është një zakon nga i cili mjaft e vështirë për të hequr qafe, dhe në disa krejtësisht e pamundur. Nikotina nga drita hyn në gjak, dhe nga aty fillon të prodhimit me shpejtësi. Në këtë kohë, një person që pi duhan, ka nevojë për nikotinë rimbursim - një proces i quajtur uria nykotynovыm, dhe përsëri, dhe përsëri ka një dëshirë për të pirë duhan.
Nikotina - nuk është e vetmja substancë që "të pasurve" duhanit: ajo përbëhet nga dhe rrëshirë, e cila gjithashtu hyjnë në trupin e njeriut, vendoseshin në mushkëri dhe konsolidimin në muret e enëve të gjakut. Kjo lehtë mund të provokojë atherosclerosis, sëmundjet e frymëmarrjes, sëmundjet e kancerit.

Është gjithashtu e rëndësishme që, në krahasim me të njëjtën cigare gjatë nargjile e duhanit do të thotë një "tërheq" të fortë si tymi depërton thellë në mushkëri, dhe në këtë mënyrë ka dëm më të madh.

Shpesh procesi i duhanit nargjile në performancën rus shoqëruar nga pirja e pijeve alkoolike si ajo rrit efektet negative të duhanit, dhe nganjëherë çon në shenja të vërteta të helmimit si një gjendje e sëmurë e përgjithshme, dhimbje koke dhe të përzier.
Procesi i pirjes së duhanit nargjile në publik është alarmante sa i përket higjienës. Pas të gjitha, askush nuk e di se si ata të monitoruar pastërtinë e sistemit, duke përfshirë edhe zëdhënës të tij. Nuk dihet kush i tymosur nargjile ju këtë, dhe aty ishte një njeri i ndonjë sëmundje.

Nargjile pasiv pirja e duhanit nuk është kursyer. Sipas ekspertëve, ajo u jep atyre një ndikim negativ, veçanërisht në fushën e duhanit nargjile përqendrimit tymi është shumë e lartë, e cila mund të shihet me sy të lirë.

Përfitimet e duhanit nargjile
Ndërtimi i një nargjile përbëhet nga një llambë (anije), i sipërm (filxhan, mëdhenj, minave) dhe çorape me një zëdhënës në fund. Me këtë dizajn, tymi i duhanit para se të arrijë personi mushkëritë shkon një rrugë të gjatë për shkak të hirit të dëmshme dhe të katranit të bllokuar në një filtër të ujit, dhe është pjesë e sipërfaqes së brendshme të zorrës dhe "të lartë" në formën e condensate. Kalimi përmes tymit të lëngshme është i ftohtë dhe i lagësht, kështu që nuk djeg litarët vokale dhe nuk irritojë rrugët e frymëmarrjes. Përmes kësaj skeme, ne mund të themi se tymi nga pirja e duhanit nargjile është i parrezikshëm për shëndetin e njeriut që pi.


Në përgjithësi, besohet se një orë një ceremoni pirja e duhanit nga çdo rrezik në krahasim me një tymosur cigare. Në thelb, në qoftë se një person pin e duhanit e cigareve lëvizje nargjile, ajo mund të reduktojnë ndjeshëm dëmin nga pirja e duhanit. Pas procesit të duhanit nargjile - jo vetëm pirjen e duhanit, por edhe një fazë të gjatë përgatitore, derdhje të lëngshme, hedhjen e duhanit, duke mbuluar hollë petë qymyr.
Sigurisht, duhanit në vetvete luan një rol të rëndësishëm në nargjile larg rozkuryuvanni. Ajo ndryshon nga konvencionale në strukturë. Me shtimin e një shurup frutash ose mjaltë, duhanit për nargjile duhani ngjitet dhe të butë. Llojet e duhanit nargjile janë të shumta - nga të thjeshtë për klasën e parë. Për më tepër, ju mund të gjeni një përzierje të veçantë për pirjen e duhanit, e cila nuk përmban duhan. Ky proces në fakt do pirja e duhanit është e padëmshme për shëndetin.


Pirja e duhanit nargjile duhur pa lëndime
Në mënyrë që të japë procesin më rozkuryuvannya nargjile harmlessness duhet të ndjekin disa rregulla.
1. nargjile pirja e duhanit vetëm të blerë me cilësi të lartë duhanit.
2. Periodikisht duhet me kujdes të larë të gjitha pjesët e nargjile.
3. Mos kombinoni me nargjile pirja e pijeve alkoolike.
4. Mos përdorni një zëdhënës të përbashkët, kur pirja e duhanit nargjile në kompani të panjohura.

Pirja e duhanit nargjile pirjen e duhanit apo jo?
Çdo individ për të vendosur për veten e tyre të cilat i përgjegjësisë ardhur në fund, por gjëja kryesore që ju duhet të mbani mend - një masë. Nuk ka gjasa që procesi i duhanit nargjile mund të jenë më të dëmshme se sa të partisë Bachelorette ose parti të korporatës me një dhimbje koke në mëngjes, nëse Ceremonia nargjile duhet të trajtohet si një ritual të veçantë ose sakramentin për këdo që zgjat një kohë të gjatë dhe kontribuon në një bisedë nge në një rreth të miqve të ngushtë dhe të relaksimit. Dhe në qoftë se procesi i duhanit humbur bastisje e saj origjinal e mister dhe u bë e zakonshme, ju duhet të konsiderojnë nëse doni të shpenzojnë për shëndetin e saj.