Harm dhe përfitimet e përdorimit të sheqerit


Nuk ka përgjigje definitive. Harm dhe përfitimet e përdorimit të sheqerit varet nga sasia. Trupi ynë ka nevojë për sheqer, dhe dëmtimi mund të shkaktohet si një deficit i këtij produkti dhe të tepërt të saj.
Më parë, sheqeri është konsideruar një luks, dhe ajo nuk është përdorur aq shpesh sa tani, kur ai shtoi pak ose aspak të gjitha ushqimet. Dhe pastaj lind pyetja: A kemi nevojë në Sahara? Pa dyshim, është e nevojshme të trupit, por ajo është e mjaftueshme që shuma të përfshira në fruta dhe perime. Pra shqyrtimin dietën tuaj, duke eliminuar sheqer, si një ushqim i pavarur.Ajo që ne kemi nevojë për sheqer?
Sipas Organizatës Shëndetësisë, numri i konsumit të sheqerit nuk duhet të tejkalojë 10% të kalorive ditore. Për shembull, nëse norma tuaj të përditshme është 1500 kcal, vetëm 150 prej tyre duhet të merret nga sheqeri. Të sheqerit trupi nuk është dëmtuar, ju keni nevojë për të organizuar dietën tuaj, duke pasur parasysh se 1 gram sheqer është e barabartë me 4 kalori. Kështu, në 1500 kcal dietë duhet të përfshijë jo më shumë se 37 gram sheqer.

Ne duhet të marrim në konsideratë jo vetëm përdorimin e normal të sheqerit, por shumë ushqime që hamë gjatë ditës. Por ato gjithashtu përmbajnë sheqer, përfitimet e të cilit nuk janë aq të mëdha. Pjekje, patate të skuqura, salcat dhe shumë produkte të tjera të cilat përfshijnë në anëtarësimin e saj një sasi të konsiderueshme të sheqerit. Prandaj është e nevojshme për të analizuar dietën tuaj dhe për të mbrojtur veten nga problemet e mundshme.


Si për të reduktuar konsumin e sheqerit?
Përfitimet e sheqerit është se ajo siguron trupin me energji, por kjo energji shumë e tepërt depozitohet në dyqane yndyrë. Siç e dini, dëm yndyrë, sepse ata janë shkaku i shumë sëmundjeve dhe çrregullimeve metabolike. Dhe për të parandaluar këto sëmundje, është vidyazykatysya e nevojshme të sheqerit.

Vidyazykatysya nga të pijshëm sheqer pije dyqan
Në jetën tonë është në fakt një shumë të sheqerit. Dhe futje tonë sheqer nuk ka gjithmonë varet nga ne dhe disponimin tonë. Shumë produkte përfshijnë këtë komponent. Pije Sidomos rrezikshme që ne ofrojmë në supermarkete. Këtu sheqeri është me të vërtetë mbi buzë. Për shembull, kur një litër përmban shtatë lugë sheqer.


Mbishkrime mbi etiketat mësuarit
Mësojnë në lidhje me përmbajtjen e sheqerit në çdo produkt ushqimor mund të jetë një paketa kujdesshëm studim. Por ju duhet të i kushtoj vëmendje jo vetëm për fjalën "sheqerit" në produkt, por edhe për komponentët e tjera të tilla si, "shurup", "glukozë", "fruktoza." Përfitimet e këtyre përbërësve është e diskutueshme, pasi janë një shumëllojshmëri të sheqerit. Injoranca e kjo mund të reduktohet në zero të gjitha përpjekjet e vazhdueshme për të luftuar substancë e ëmbël. Ndonjëherë sheqer është shtuar në një produkte krejtësisht të papritura të tilla si buka kafe, e cila kurrë nuk konsiderohet ëmbël.


Përjashton Sweet Shop Produkte
Hani fruta dhe perime vetëm freskëta ose të ngrira, por jo të konservuar, hani bollgur, bukë gruri, peshk, mish, produktet e qumështit unsweetened. Kos është më e mirë për të blerë nuk ka aditivëve dhe sheqer, në shtëpi mund të përzier me mjaltë ose fruta. Përfitimet e ëmbëlsirë ngrirë me manave do të jetë shumë më tepër se të dyqan të akullore. Replace ëmbëlsira dhe candies me arra dhe fruta të thata. Në vend të pijeve të gazuara me sheqer, pini ujë mineral me një fetë limoni.


Blej sheqer unpurified
Në fillim të 20 sheqer kafe ndonjëherë fituar një reputacion të keq, besohej se kjo ngjyrë në të për shkak të pranisë së insektet dhe bakteret, edhe pse ajo nuk ishte shkencërisht e justifikuar. Por pastaj njerëzit filluan të përdorin sheqerit të rafinuar. Kohët e fundit, sheqer kafe është perceptuar si më të dobishme, sepse mirësia e tij nuk është vetëm se ajo është më pak kalori se sa të bardhë, edhe pse jo shumë, por edhe se është një produkt i vërtetë natyral.

Ne përdorim sweeteners natyrore

Në vend të sheqerit mund të shtohet në mjaltë ushqimit. Ajo mund të përdoret për të bërë pasta, dhe të shtoni në çaj ose kafe. Honey do të shpërndaj aromatik dhe e ëmbël. A e dini se abuzimi i sheqerit, mund të minojë seriozisht sistemin tuaj imunitar. Sheqer për disa orë pas pranimit të tij, e pengon të bardhë qelizat e gjakut bakteret luftarake. Mjaltë, përkundrazi, është një substancë natyral anti-bakteriale që ndikon pozitivisht sistemin imunitar.

Kur zgjedh sweeteners të tjera është më e mirë për të dhënë natyrore, nder sintetike ende nuk është kuptuar plotësisht (disa studime thonë në lidhje harmlessness e tyre, dhe të tjerët nuk e konfirmuar). Si sweeteners natyrore mund të përdoren stevia, fruta dhe lëngje.