Harm dhe përfitimet e cigare elektronike


Fakti se pirja e duhanit është e dëmshme për shëndetin e njeriut, e dinë të gjithë, pa përjashtim, duke përfshirë duhanpirësit më të pasionuar. Zakon Megjithatë vidyazykatysya bezdisshëm e shpesh shumë, shumë e vështirë. Një numër i madh i njerëzve të cilët në mënyrë të përsëritur u përpoqën që të lidhin me pirjen e duhanit përgjithmonë, pa pushim pësoi një fiasko, jo aq e lehtë për të hequr qafe e zakon i keq. Angazhimi pirja e duhanit - zakonet më të zakonshme të këqija, të cilat kanë tendencë për miliona njerëz në mbarë botën, pavarësisht situatës financiare dhe statusin social. Sipas shumë sondazheve, shumica e duhanpirësve nuk të lënë për të mirë, por nuk mund ta bëjë këtë. Dhe, jo shumë kohë më parë një vegël e re e projektuar për të ndihmuar këtë shumë njerëz: ajo është në lidhje me cigare elektronike, të cilat shumë shihet si një mënyrë e madhe për të lidhin me pirjen e duhanit. Por a është me të vërtetë, cilat janë dëmet dhe përfitimet e cigare elektronike nëse ata mund të bëhet një mjet për çlirimin e njerëzimit nga zinxhirët e varësisë së duhanit?


Ata që kanë arritur tashmë të njihen me këto inovacione, ata thonë se ka dëmton dhe përfitimet e përdorimit të cigareve elektronike, cilat janë ato? Në mënyrë tipike, avantazhet përfshijnë mundësinë për të pirë duhan ato kudo, dhe mungesa e tymit të duhanit dhe hi. Por, para se të bëni mendjen tuaj deri në lidhje me çfarë të presin risi tani në modë, dëm apo dobi është përdorimi i cigareve elektronike duhet pamje më të detajuar të kësaj pajisje. Shumë njerëz ende nuk e kuptojnë fare se çfarë është, se si ai punon dhe nëse ajo mund të zëvendësojë duhanxhi popullore "biberon".


Për të përdorur cigare elektronike, nuk ka punë e madhe. Në shitje sot ka disa varieteteve të tyre, të tilla si ato që përdoren për të pirë duhan cigareve hollë, ofroi një mundësi për ata që preferojnë të thjeshtë, standarde, mund të blini një pajisje të tillë. Ju edhe mund të zgjidhni "puro" dhe "e gypave", në përgjithësi, janë të kënaqur me shijet e të gjithë duhanpirësve. Dizajni i pajisjes është një fishek të veçantë që është e mbushur me një lëng të duhanit të cilat, në bazë të zhvilluesit, është absolutisht të padëmshme për shëndetin e njeriut. Fishek mund të jetë i kënaqur me sasi të vogla të nikotinës, nivelin e mesëm, dhe ka një cigare "të forta" elektronike. Një fishek është zakonisht mjaft njerëz për të zëvendësuar 20-30 cigare, varësisht nga modeli. Përveç kësaj, cigare elektronike është e pajisur me një bateri që duhet të plotësohen në mënyrë periodike atë - ju mund të pi duhan si dhe të përdoret për të bërë për vite me rradhë.


Pajisja Reklamim pretendon se kënaqësinë e pirjes së duhanit të tillë është pothuajse i njëjtë si zakonisht, por dëmi në trup - nuk ka. Cigare elektronike është plotësisht simulon vërtetë, mund të prodhojë tym dhe të ndjehen shijen e duhanit. Zhvilluesit thonë se kjo mund të ndihmojë për të shpejt të lënë duhanin, përveç kësaj, ajo mund të sjellë vlefshme si shfaqje origjinale. Pra, në teori, siç e shohim, çdo gjë duket në rregull, por ajo që me të vërtetë përfaqëson një dëm pajisje apo përfitim qëndron në të, nëse elektronike ndihmë cigare të hequr qafe zakonin ose i shkakton dëm trupit?


Për pronat e dobishme e cigare elektronike mbështetësit përfshijnë:
1. Pothuajse të gjithë duhanpirësit që ëndërrojnë të heqin qafe e varësisë së tyre dhe nuk mund ta bëjë këtë menjëherë, duke lëvizur në një "dritë" të markave të cigareve. Cigare elektronike është e pajisur me një fishek të veçantë mund të ndihmojë në këtë, dhe nikotina në të do të përmbajë shumë pak.
2. Thuhet se mushkëritë kur duke përdorur e-cigareve janë të pastër, sepse ata nuk kanë procesin e djegies.
3. Nëse një person ka një varësi fizike në cigare nikotina elektronike ju mund të pi duhan, ndërsa duke mos kursyer trupin nga depërtimin e ndotësve të tjerë: monoksidit të karbonit, benzinë, amoniakut, katrani, cyanide.

4. Në qoftë se një person ka një varësisë psikologjike, cigare elektronike do të krijojë iluzionin e duhanit, sepse ajo simuluar të gjitha hapat e njëjtë e si zakonisht.
5. Cigare elektronike është i sigurt për të tjerët, duhanit tymi zëvendësim avullit aromatike që lejon pirjen e duhanit atë, madje edhe në vendet ku pirja e duhanit është e ndaluar.
6. Nuk ka nevojë për të shkuar jashtë për të pirë duhan, tym cigare nuk është zhytur në veshje dhe sendeve shtëpiake, çifte me shije të ndryshme (çokollatë, mollë, etj).
7. Cigare elektronike nuk mund të djegur, ajo nuk do të zjarrit.

8. Pirja e duhanit elektronike lighters cigareve dhe nuk kanë nevojë për ndeshje, ajo shkon në bateri dhe ngarkuara nga rrjeti konvencionale.

Tani, si dëme cigare elektronike:
1. Nikotina, të përfshira në një gëzhojë të veçantë lëngu ende mbetet e rrezikshme për shtatzëna dhe lactating gratë, asthmatics, diabetikët, njerëzit me sëmundje të sistemit kardiovaskular.
2. Mos kuptuar plotësisht ndikimin e substancave të caktuara, të cilat janë pjesë e fishekëve të lëngshme për cigare elektronike. Panjohur, siç janë komponentët e sistemit të frymëmarrjes si glycol propylene dhe ushqim glicerinë.

3. Për prodhuesit e cigareve elektronike është joshëse për përzierje disa substanca në të lëngshme për fishekë, kursimit, dhe për mbajtjen e konsumatorëve, shtoni doza të vogla të nikotinës në "beznikotynovi" fishekë. Kontrolloni këtë njeri të përbashkët nuk është e mundur.
4. Versioni elektronik i cigareve tregtohet si një mënyrë për të lënë duhanin. Megjithatë, objekt i shpikjes ishte në të vërtetë zgjerimin bajpas për konsumin e cigareve.
5. Duhanpirësit tymi nuk ka mend, sepse ai rrit dozën e nikotinës, kërcënuese mbidozë.