Harm dhe të dobishme pronat e produkteve fasule


Çdo person që nga fëmijëria, shije të njohur të supë bizele, apo sallatë Bean. Disa nga këto enët janë shumë të dua e, dhe i cili nuk është, siç është shpesh rasti që pas marrjes bishtajore Problemi fillon me stomak dhe rritjen e vanitet. Për njerëzit e tjerë të njëjta Bean zëvendësues i atribuohet shkëlqyer për mish në zyrën apo dietë. Prandaj, duke pasur me proteina e saj të perimeve, ai me sukses zëvendëson proteina të kafshëve të përfshira në produktet e mishit. Rezultati është një numër i madh i ideve. Disa thonë se përfitimet e bishtajore, të tjerët që këto të lashtat shkaktojnë dëm. Gjetja pikën tuaj të saktë, ju do të ndihmojë në këtë artikull.


Harm dhe pronat e dobishme e produkteve fasule në vend të paqarta. Unë mund të mbajnë përfitime të mëdha të trupit dhe për të promovuar trajtimin e disa sëmundjeve, por gjithashtu mund të shkaktojë dhe dëme. Pas të gjitha, ata janë mjaft të vështirë që të tretet. Le të shikojmë më në detaje.
Le të fillojmë ndoshta me mire. Të gjitha bishtajore, të tilla si fasule, thjerrëza, bizele, soje apo fasule përmbajnë fibra, proteina, shumë të pasur me minerale të tilla si fosfor dhe hekur, aminoacidet dhe përmban një numër të vitaminave thelbësore për funksionimin e duhur të trupit të njeriut të tilla si vitamina, A, C , PP dhe të tjerët.

Fibër diete të përfshira në produktet fasule, duke siguruar florën e zorrëve të mira dhe parandalon inflamacion të gjithë trupin, dhe sipas disa nutritionists, ndihmon trajtimin e kancerit.

Bean pastron trupin. Ato përmbajnë phytates se dhe për të ndihmuar në eliminimin e toksinave, helmet dhe toksina. Por kjo vlen të përmendet se kur këto substanca në trup shumë, ata të parandaluar thithjen e mineraleve.
Për shkak të përmbajtjes së acidit folik dhe kalium këto produkte të rritur sistemin imunitar, duke krijuar rezistencë ndaj sëmundjeve të ndryshme infektive, dhe pastruar gjakun.


Në luftën kundër kolesterolit ndihmon pronat bishtajore gjobë. Nutritionists argumentojnë se në qoftë se brenda 3 javëve të marrë 100 ose 150 gram, kolesterol është reduktuar me 15%. Dobishme si bishtajore të japë një efekt pozitiv në muskujt e zemrës dhe të gjithë sistemin kardiovaskular.
Pronat e dobishme gjithashtu të ndihmojë njerëzit me sëmundje të mëlçisë, diarre, kollë, edemë, poshtër. Parandaluar vitaminë mangësi.
Në qoftë se një dietë e njeriut, bishtajore për këtë mund të jetë i domosdoshëm. Që nga proteina që përmban personin e kërkuar, por ndryshe nga produktet e tjera që përmbajnë përmbajnë yndyrë. Çfarë nuk duhet të jetë i pranishëm në dietën e njeriut, e cila është në një dietë. Bishtajore janë pronat e dërgimin proteina trupi pa yndyrë.


Fasule kanë një anëtarësim të artikujve të dobishme mangan dhe të tjera që janë të dobishme për shëndetin e flokëve dhe thonjtë dhe përmirësuar çehre. Pronat e dobishme mund të numëroj një kohë të gjatë, por ajo gjithashtu duhet të dini për çfarë dëmi mund të sjellë këtë klasë të bimëve.
Përdorimi i bishtajore ka disa contraindications, dhe ata nuk janë të përshtatshme për të gjithë njerëzit. Dhe nuk harrojmë se ata nuk mund të hani shumë. Përndryshe ajo do të sjellë efekte negative të tilla si bloating dhe çrregullime të traktit gastrointestinal. Me përdorimin e tepruar mund të jenë gurë në veshka ose fshikëz fshikëz e tëmthit, joints.


Të gjitha fasule janë të kundërindikuar për njerëzit që vuajnë nga sëmundjet kronike të sistemit të tretjes. Sepse bishtajore përmbajnë sasi të mëdha të fibra, në njerëz me sëmundje të traktit gastrointestinal, mund të jetë e vështirë për të stomakut tretje të ushqimeve të tilla. Si rezultat, stomaku fillon të punojë keq dhe të bëhen të paqëndrueshme, të cilat mund të përkeqësojnë sëmundjen ekzistuese. Bimëve Bean mos hani rekomanduar për njerëzit me sëmundje të tilla si reumatizma, artrit, përdhes. Duke pasur parasysh faktin se këto kultura përmbajnë një sasi të madhe të pektin dhe fetatov që parandalojnë thithjen e kalciumit dhe hekurit. Mungesa e këtyre substancave të ketë një ndikim negativ në trupin e pacientit.


Unë veçanërisht do të doja të përmend se dëmtimi mund të shkaktojë përfaqësuesit e zgjidhur keq të këtij lloji të produkteve. Gatuar në mënyrë jo fasule, ishin trajtim të varfër të ngrohjes mund të shkatërrojë Mukoza stomakut. Ata keq ndikojnë zorrët dhe mund edhe të shkaktojnë helmim ushqimor, të cilat në disa raste pothuajse nuk përballuar pa ndihmën e një mjeku. Kjo ndodh për shkak se kultura përmbajnë substanca të dëmshme të cilat mund të hiqet vetëm përmes përpunimit teknik të cilësisë. Prandaj, të gjithë pa përjashtim fasule para përdorimit duhet të jenë të mirë vlim dhe rosto. Edhe pse e përshkruar më sipër tregon bizele mundshme të keqe, fasule dhe fasule të tjera, por përdorimin inteligjent e trupit tuaj nuk është e kërcënuar.


Dhe tani disa fjalë për mënyrën se si të përdorin produktet fasule. Së pari, siç u tha më lart, të gjitha bishtajore kërkojnë trajtim të mirë të ngrohjes. Pra, nëse një recetë thotë që ju duhet të gatuaj (ose kultura nuk përdoren materiale të papërpunuara) nuk largohet nga rregullat e parashkrimit. Së dyti, konsumi i këtyre produkteve shpesh se 1-2 herë në javë është shumë e padëshirueshme dhe të dëmshme. Si ata ngarkesës traktin gastrointestinal, duke ngrënë nga plumbi mbipeshë për shtypjen e trupit. Së treti, të gatuaj të gjitha bishtajore duhet të zhytem në ujë të pastër. Dhe të lënë për disa orë. Kjo është bërë si vijon: bathë 1 filxhan mbushur katër gota ujë. Pas një kohë uji është shkarkuar, dhe i ri i derdhur. Po, ju duhet të bëni disa herë. Kjo ju lejon të sjellë produktet e substancave të dëmshme dhe acid tepërt fytynovoy. Pronat e dobishme nuk është e humbur.