Që sjell dëm kafe apo përfitim


Kafe është përdorur tashmë si një pije të gjatë, por në ditët e sotme mjekësia moderne, ne nuk mund të verbërisht marrë atë që përdoret nga kohra të lashta, dhe të pyesim veten, duke e çuar dëm kafe apo përfitim.
Fillimisht arabët fasule kafe papërpunuara pjekur me ujë, dhe pastaj të bëjë një pije kafe dhe ajo është përdorur në vend të verës, për shkak të faktit se ligjet e Islamit ndaluar përdorimin e verës.
Kafe në vendet arabe është shumë e zakonshme, dhe drurët kafe janë shumë të përgjegjshëm dhe shkatërrimi i tyre do të mund të dënojë me vdekje.


Kur kafe filluar të përhapet në mbarë botën, në Turqi filloi të përgatisë një pije e kafe fasule që janë pjekur, atëherë milled, të përziera me këtë masë të ujit dhe nuk u shtua erëza të tilla si kardamom, kanellë, karafil, atëherë kjo obsmazhuvalasya përzierje dhe i njohur nga në botë, një kafe turke.
Aktualisht, miliona njerëz fillojnë ditën e tyre me një filxhan kafe, sheqer, qumësht, limon, ujë të ftohtë dhe madje edhe kripë dhe nuk mendoj edhe për sjelljen e kafe - dëm apo dobi.

Kafe filloi të vlerësojmë për aromë e saj, shije, por ajo ka një nervor pronë sistemi stimulues përmes përmbajtjes në kafeinë Alkaloid.
Kjo alkaloyde - kafeinë, duhet të ndalet më shumë detaje, së pari, varësia kafeina ka ndikim të moderuar, përveç kafe dhe ajo është përfshirë në lloje të ndryshme të çajit, nenexhik, në një letër, kur dhe Guarana dhe disa bimë të tjera, por kafeina prodhuar dhe sintetike nga, kështu që pyetja është, duke e çuar kafe - dëm apo dobi.

Kafeina vepron shumë shpejt dhe brenda pak minutash pas marrjes së një efekt stimulues në sistemin nervor qendror, rrit fuqinë e kontraktimet zemrës, lodhjes dhe të qenët i përgjumur, përshpejton proceset metabolike në trup, rrit frymëmarrjen, hipotension sepse kafe mund të përfitojnë dhe hipertensionit , sorry.

Përfitimet e disponueshmërisë së caffeine kafe është një diuretik, dilates enët e gjakut të trurit që ndihmon me dhimbje koke, dhe përmirëson tonin e muskujve, duke çuar në koordinim më të mirë të lëvizjeve.
Megjithatë, në doza të mëdha, dëm, sidomos pas një person pije në një kohë të shkurtër disa gota, atëherë mund të fillojnë pagjumësi falas dhe ankthi, dhimbje koke, vjellje, nervozizëm.
Nëse një person e përdor më shumë se pesë gota e kafe në ditë, duket varësia, sindromi i tërheqjes ndodh dhe nuk ka nervozizëm, lodhje, dhimbje koke.


Megjithatë, një numër i madh i kafe mund të shkaktojë dëme në formën e presionit të lartë të gjakut, ishemi të zemrës, si dhe ndryshimet në defektet riprodhuese apo lindjes të njeriut mund të ndodhë në pasardhësit.
Kafeina, excreted shpejt nga trupi për disa orë, trupi i tij nuk është vërejtur, dhe edhe pse njeriu i prodhuar varësisë ndaj kafeinë, por kjo nuk do të grumbullohen në trup si alkaloide, codeine, kokainë, morfinë, heroinë dhe droga të tjera Alkaloid seri.

Prandaj, edhe metodat e shpeshta të kafesë nuk mund të bëjë një person nën varësinë e drogës, por ka njerëz në përdorimin e një filxhan kafe të ndjehen si një i dehur pesë tableta e pilula gjumi.
Kjo është për shkak të rritjes së furnizimit me gjak të trurit, dhe rrit gjumë dhe qendra aktivitet kontribuon në rënien e shpejtë në gjumë, por kjo është më shumë përjashtim se norma.
Procesi i kafe dhe veprimeve në një shumëllojshmëri të trupit, kështu që duhanpirësit, procesi i heqjes së shkurtër si sheqer, qumësht, mund të ngadalësojnë thithjen e kafeinë në gjak dhe për këtë arsye prodhimin e saj.


Pra, shumë "lover kafe", e di se kapuçin, kafe ose hlysse turke japin trupit efekt më pak të shpejtë se ekspres dhe kafe filtri. Ndarë kafeina shumë i ngadalshëm në trupin e fëmijës, kështu që fëmijët dhe nënat që janë me fëmijë në gji nuk duhet të hani kafe apo pije që përmbajnë kafeinë.
Kafe ngre presionin e gjakut, kështu që nuk duhet të merret nga persona të cilët janë në dijeni të presionit të lartë të gjakut të tyre, por është tashmë në shitje dekafeinato kafe dhe shije nuk mund të dallohen, sepse të gjithë ata që është i kundërindikuar kafeinë, këto pije mund të konsumohen .

Nëse presionin e ulët të gjakut, ju mund të pini kafe, pasi kjo është veprim qendror vasoconstrictor e kafeinë, dhe duke forcuar muskujt e zemrës dhe ngushtim të enëve të gjakut, rrit presionin e gjakut.
Kur presioni atmosferik është një veprim i drejtpërdrejtë vasodilator, e cila çon në veprim të kafeinë në zemër, tru, enët e gjakut në muskuj skeletik dhe veshkat, kështu që edhe me punën intensive e zemrës, tensioni i gjakut nuk ndryshon në mënyrë të konsiderueshme.

Duhet të theksohet se kafeja ka tendencë për të larë larg nga kalcium trupin e njeriut, kalium, magnez, natrium dhe elementë të tjerë gjurmë, e cila çon në përkeqësimin e të gjithë trupit, dhe gratë që zhvillojnë osteoporozën, përkeqësojnë gjendjen e tyre nëse vazhdojnë të pini kafe, dhe ata duhet të hani më shumë ushqime që përmbajnë kalcium.

Aktualisht, shkencëtarët pohojnë se kafeja mund të parandaluar kancerin e prostatës dhe të mëlçisë, për shkak të faktit se kafeja ndikon në metabolizmin e glukozës dhe insulinës dhe nivelet e hormoneve seksuale, e cila e bën prostatës nga kanceri.
Është e mundur që efekti pozitiv i kafesë në trupin e njeriut për shkak të të qenit në një spektër të madh të antioksidantë, biologjikisht substancave aktive dhe minerale. Kafe është shpesh dëmton dhe mund të shkaktojë ulcerat stomak, pasi ajo rrit prodhimin e lëngut të stomakut që shkakton acarim të rënda të stomakut çon në ulcerat.