Vezë janë të dobishme për ushqim e njeriut


Vezë të ndihmojë të luftuar infeksionet, ndikimin e keqe e ambientit, infeksionet e ndryshme, stresi, të rritur imunitetin, të normalizuar metabolizmin. Përveç kësaj për të ndihmuar nënat e ardhshme të bëjnë fëmijë të shëndetshëm. Prandaj, është e sigurt të them se ushqimi vezë të dobishme për njerëzit. Ky artikull do të diskutojnë këtë temë në detaje më shumë.
Pule, duck, trembem, vezë patë janë të gjitha në dispozicion për blerje sot, por më të zakonshmet janë vezë konsiderohen. Vetëm mos imagjinoni mundur të amvise në frigorifer nuk ishte produkt. Ku ata thjesht nuk e vënë në anën enët, salads, appetizers, desserts. Çdo person i shëndetshëm mund të hani rreth 300 vezë në vit dhe kjo është normale. Por kjo nuk është rregull, në fakt secili ka shkallën e vet. Dikush mund të ketë një vezë në ditë dikush nuk hani ato, dhe disa më shumë se një. Nëse një person ka ngritur nivelin e kolesterolit, duhet të kufizohet në vetëm tre vezë në javë. Në këtë rast vezët. Dhe çfarë lidhje me të tjerët?Duck. Kjo vezë me një shije të veçantë. Ata janë të mëdha (rreth 90 gram) dhe më shumë yndyrë në krahasim me vezët e pulave. Shell ata dendur dhe ngjyra mund të jetë blu dhe të gjelbër dhe të bardhë. Në lindje të këtij produkti është konsideruar si një delikatesë. Ata mund të blejnë në fermë ose në dyqane të specializuara. Vezë të përgatitur duck pak më të gjatë: të ziera 6-7 min dhe pjerrta minuta 10-13. Nëse ju shtoni brumë, të përgatitur për një grumbull të, ajo do të bëhet më e butë dhe elastike për shkak të përmbajtjes së lartë yndyrë. Vezë dyqan në frigorifer dhe duhet jo më shumë se 1 jave.


Trembem. Ky produkt diete, shpesh përdoret për shërim të sëmundjeve të ndryshme apo periudha postoperative tek fëmijët. Ata kanë një predhë të lehta, e cila ka njolla të errëta. Pesha e një vezë për 10-12 g. Darka mund të skuqur, të ziera, të pjekura ose të papërpunuara. Nëse nuk ka contraindications, i rritur mund të hani 5-6 vezë në ditë, dhe fëmijë nga 1 deri 3 vjet 1-2 vezë çdo ditë. Nëse ju hani ato rregullisht, ju do të jetë më pak gjasa për të marrë të sëmurë me SARS-it dhe në mënyrë të konsiderueshme për të përmirësuar sistemin nervor. Efektet pozitive mund të pritet pas 2 javësh të përdorimit të rregullt të këtij produkti. Por në qoftë se ju keni një problem me kolesterol, ju duhet atyre vidyazykatysya. Që nga verdhë veze përmban rreth 3% e kolesterolit.

Gatim ata kanë nevojë në temperatura të ulëta prej rreth 65-85 gradë jo më shumë se 15 minuta pasi i ruante të gjitha vetitë e dobishme. Shitore në 18-23 gradë për rreth 30 ditë dhe 60 ditë 3-7 gradë.

Struci. Kjo është veza më e madhe. Mesatarisht, një vezë peshon 16 kg, e cila peshon 320 gram verdhë veze veze dhe peshon 1 kg proteina. Ata janë vlerësuar për kolesterol të ulët dhe yndyra, dhe kanë të bëjnë me ushqimet dietike. Plus i madh është shell vështirë, e cila bën të mundur për të ruajtur vezët për tre muaj. Në Evropë, në një farë mënyre të papritur ftuar kuzhinier delikatesë e mëposhtme: me saktësi zbulimin e vezë struci, e verdhë veze dhe përzierje të bardhë, dhe piqem rreth 30 minuta në furrë. Krahasimi me vezë pule, vezë struci që përmbajtja e aminoacidet, lysine dhe treonine përpara tyre.


Patat. Gjithashtu madhe produkt një peshë vezë mesatarisht 200 g. Shell zbardhen. Fat më pak se vezë duck. Dyqanet janë praktikisht nuk u gjet, por u kthye në fermë për patat në rritje mund të blejnë sasi të drejtën. Mbani në 2 deri në 12 gradë, me lagështi prej 85-95%. Ato janë të pasura me minerale: bakri, squfuri, hekur, fosfor, etj, dhe vitamina B, A, D, E dhe A. Ata janë ngrënë për të hequr toksinave nga të mëlçisë, të përmirësuar kujtesën, enët e gjakut të qarta. Lutein, e cila është shumë e shumë një vezë e verdhë veze patë, do të jetë shumë e dobishme për sytë.


Yndyushynыe. Vezë pronat yndyushynыe janë të ngjashme me vezët e pulave. Në kuzhinier mesatare 7-10 minuta dhe peshojnë rreth '75 shell dendura të mjaftueshme me spote zbehtë është krem ​​apo të bardhë. Cook vezë të ziera fort, ju mund të gatuaj rreth 10 minuta. Ju mund të bleni ato ferma si të veçanta. Fshij gjeldeti sezonale dhe të sjellë në lidhje me 10 deri 25 vezë për një sezon. Mbani nevojën, si dhe pule, por ka kujtojnë pak nuk duhet të vendosen në afërsi të produkteve që erë me forcë, sepse aroma mund të zhytem në vezë dhe në këtë mënyrë prishin shijen e saj.


Sot vezë fabrikës kanë më shumë vitamina dhe minerale dhe më pak kalori dhe yndyra. Verdhë veze ka mbetur i njëjtë, por sasia e proteinave në rritje. Në vezë pule pasuruar dy herë selen dhe vitaminë D me 70%. Tani verdhë veze të ndritshme portokalli është në vezë të shpendëve, të gjitha në sajë të shtojcave vitaminë dhe petals kumak. Ulur yndyrë 20% kalori me 13% (ishte 66 dhe kishte 90) dhe kolesterolit me 10%. Verdhë veze mban shumë ushqyesve.
Minerale që forcojnë shëndetin dhe për të përmirësuar gjendjen shpirtërore, rritjen e hemoglobinës (bakër, zink, hekur, squfur dhe fosfor). Vitamina K ndihmon të përshpejtojë shërimin. Vitamina B3 stimulon qarkullimin e gjakut, përmirëson fuqinë e trurit, ndihmon prodhimin e hormoneve. Vitaminat B6, B12 B2 E, acid folik, biotin të zvogëlojë rrezikun e defekteve të fetusit në fëmijën. Lecithin parandalon shfaqjen e pllakatë dhe aterosklerotike në enët tona, por në muret e tyre. Choline ndihmon të hequr toksinave nga mëlçisë dhe yndyra, forcimin e sistemit nervor.


Në fund të disa këshilla të dobishme. Pra, para se ju gatuaj vezë, largimin e tyre nga frigorifer 15-20 minuta. Zasvoyatsya mirë dhe trupit ziera vezë perevaryatsya, vezë të fërguara stomak tretet shumë më të gjatë. Një vezë e papërpunuara zhytur vetëm gjysma. Kontrolloni produkt për freski. Nëse ju vendosni vezë blerë në ujë të ftohtë, ajo do të noton lavaman jo të freskëta dhe të freskëta. Çdo proteina shkon mirë me perime. Vezë të prishura janë të kombinuara me vajra butë, bukë ose qumësht.