Simptomat Acromegaly, shkaqet dhe trajtimet
Acromegaly - sindromi manifestuar nga rritja e tepërt dhe një rritje joproporcionale në pjesët periferike të trupit - gishtat, këmbët, hundë, mjekër dhe gjuhën.

Etiologji

Shkaqet e kuptuan acromegaly mirë. Ky prodhim i tepërt i hormonit të rritjes në të rriturit me okostenenyem plotë. Burimi më i zakonshëm i sasive jonormale të somatotropin hormon është një tumor hipofizës. Por ndoshta zhvillimi i tumoreve e lokalizimit tjetër të dalluar të ngjashme në funksione substancë.

Patogjeneza dhe foto klinikeShuma e tepruar e hormoneve të rritjes në të rritur është në gjendje të çojë në gjatësi rritjen e kockave. Në vend të kësaj, ata i nënshtrohen rritje anormale në skajor (fund) seksione. Në pacientët me acromegaly gradualisht rritur duart, këmbët, dhe ndoshta të rritur madhësinë e kokës.
Ndryshimi pamjen e lëkurës: ai trashet, coarsens, ka trup të bollshme trup flokëve. Rritje djersitje.
Trashje e kërc e laring çon në thellimin e zërit. Rritja nofulla të ulët (prognathism) dhe gjuhën.

Sëmundja zhvillohet ngadalë dhe është zbuluar zakonisht në fazat e avancuara kur simptomat e shprehur në mënyrë të qartë.
Somatotropin prek organet e brendshme. Rritja e madhësisë së të zemrës, mëlçisë, shpretkë, disa gjëndra. Parregull Zemra e zgjeruar nuk është në gjendje të ofrojë trupin e ushqyesve të mjaftueshme, kështu zhvillimin dështimin e qarkullimit të gjakut.
Për shkak të rritjes së stresit mbi nyjeve dhe metabolike të ndryshme shkatërruar kërc kyçeve dhe zhvilluar artrit degjenerative.

Indet e buta rritur ngjesh nervat që kalojnë në gjymtyrëve, e cila është arsyeja pse ka ndjesi të ndryshme të pakëndshme, dobësi.
Rritja e tumoreve të çon në një koke të forta. Kur squeezing përkeqësimin e saj optik nervore e vizionit, sidomos periferike.
Në burra të zhvilluar impotencë.
Gratë Acromegaly përfshin të gjitha simptomat e mësipërme dhe të shoqërohet me ndryshime në zonën e riprodhues. Ajo mund të jetë e ndryshme të ciklit menstrual në disa raste mund të prodhojë qumësht të gjirit në gratë nëpër nekormyaschyh Hormoni tepërt.

Në fëmijët, hormon i tepërt rritja ndodh relativisht rrallë. Në këtë rast ruajtur mundësinë e rritjes së kockave në gjatësi dhe hipofizës gigantism zhvillon. Megjithatë, ata vërejtur të njëjtën sërë problemesh si të rriturit - dështimin e organeve të brendshme nevropati. HGH ngadalëson pubertetit, sepse këta fëmijë shpesh kanë gjenitalet e pazhvilluara.

Diagnostics

Acromegaly - vazhdoi sëmundjet aktuale, dhe detyra kryesore e mjekut - për të identifikuar sa më shpejt që të jetë e mundur. Për fat të keq, kjo nuk ndodh gjithmonë.

Për të dalluar ndryshimet në pamjen e shkaktuara nga acromegaly arkivit ndihmë fotografitë e pacientit.
Për të konfirmuar diagnozën përdorur hulumtime të ndryshme shtesë:
X-ray studim i kafkës dhe gjymtyrët ndihmë për të zbuluar trashje e eshtrave. Kur drejtimin zgjerimin acromegaly mundshme apo Sella shkatërrimin (strukturën e eshtrave mbi bazën e kafkës, në të cilën gjëndrra e hipofizës).
Test i gjakut zbulon sheqerit në gjak në rritje.
Për konfirmimin përfundimtar të shqyrtuar diagnozën nivelin e hormonit të rritjes dhe insulinës-like faktor i rritjes në gjak. Në një rezultat të dyshimtë kryer testin provokative - gjak hetuar pas marrjes së një sasi të madhe të sheqerit. Normalisht në këtë nivel somatotropin është reduktuar, dhe në pacientët me acromegaly mbetet i lartë.


Trajtim

Nëse konfirmohet tumor saj hequr kirurgjike ose me terapi rrezatimi. Niveli i zhvillimit të kirurgjisë moderne ju lejon të hiqni këto tumore duke ndërhyrjet microsurgical me një prerje në hundë apo nën buzën e sipërme.
Megjithatë, edhe kombinimi i të dy metodave të trajtimit kirurgjik të nivelit të hormonit të rritjes zvogëlohet gradualisht. Nëse është e nevojshme, të zvogëlojë drogë e saj të përdorimit të shpejtë të veçanta.