Vitamina mangësi - simptomat, trajtimi, simptomat, shkaqet, parandalimin


Beriberi - një gjendje kronike patologjike që ndodh kur vitaminë mangësi akute e theksuar e cila, si rezultat i shkeljeve të dietë e duhur apo manifestim të ndonjë procesi të sëmundjes kronike.
Është e nevojshme për të dalluar format e mëposhtme të kësaj gjendje si "hypovitaminosis", në të cilën nuk është rritur konsumin e kategorive të ndryshme të pasura me vitamina, dhe "beriberi", e cila është rezultat i mungesës së plotë të rrjedhjes dhe thithjen e vitaminave në trup.
Në një situatë kur një pacient duke treguar shenja të një lloji të vitaminës mangësi, ajo është monoavytamynoze, në qoftë se në të pacientit është mungesa e vitaminave që i përkasin kategorive të ndryshme të vitaminës-si substancë, ai duhet të fillojë trajtimi polyavytamynoza.


Shkaqet beriberi


Varësisht nga shkaqet e beriberi dy kategori kryesore të vitaminës mangësi: jashtëm dhe të brendshëm. Lloj ekzogjene e vitaminës mangësi vërehet në mungesë të rrjedhës fakt të pasura me vitamina jetike dhe ushqyesve të tjera nga ushqimi fortifikuar sepse kjo patologji është parë gjithnjë si një "beriberi pranverë."
Forma endogjen e beriberi rezulton nga ekzistuese patologjive kronike e njeriut të traktin e sipërm gastrointestinal, që përfshin një shkelje jo vetëm thithje, si sintezë e një grupi të vitaminave dhe vitamina-si substancë. Sezoni i vjeshtës i shoqëruar përsëritje të aparatit tretës sëmundje, sepse forma endogjen vitaminë mangësi mund të shihet si "vjeshtë beriberi." Shumica e shkeljeve absorbency zorrë e vogël vërejtur gjatë agresive e dysbiosis, të cilat shpesh kontribuon në shfaqjen e marrjes gjatë pakontrolluar të drogës antibacterial.

Përveç shkaqeve ushqimore, dukuri e beriberi mund të jetë shkaktuar nga një gamë të gjerë të konsum "substancave antyvytamynnыh", aktiviteti i të cilave është që synojnë ndalimin thithjen e vitaminave dhe ndarjes. Kështu, edhe kur merr kategori të ndryshme të vitaminave në trupin në sasi të mjaftueshme, pacienti ka simptoma të vitaminës mangësi.
Për fat të mirë, e fundit incidenca sëmundje mangësi rënë ndjeshëm, edhe pse disa episode janë krijuar për shfaqjen mangësi uyazyka i plotë i një substance vytamynopodobnoho.

Simptomat dhe shenjat e vitaminës mangësi


Për shkak të faktit se vitamina mangësi është një sëmundje kronike dhe ka një rritje periudhë simptomat gjata fshehur klinike, i quajtur hypovitaminosis, diagnoza e hershme e kësaj gjendje është shumë e vështirë. Gjatë mangësitë vitaminë në ballë të punës laboratorike diagnostikuese qëndron kundër metodave të analizave të gjakut dhe urinës për qëllim të përcaktimit të nivelit të ngopjes së plazmës disa forma të vitaminës. Një metodë shtesë e testit që në mënyrë indirekte të gjykuar praninë e beriberi konsiderohet testit urinës për të përcaktuar nivelin e përqendrimit të produkteve Fission vitaminave.

Me zhvillimin e simptomeve beriberi nonspecific ndodhin kryesisht në formën e përsëritura dobësi, ul performancën, rritur nervozizëm dhe manifestimet e ashtuquajtura "sindromi i lodhjes kronike". Në këtë periudhë latente, disa pacientë vuri në dukje ndryshimet patologjike e lëkurës, e flokëve dhe thonjtë, përkatësisht daljen e zonave të tepërta flaking, sensibilitet për skuqjen, pjatë deng gozhdë, intensiteti i këtyre manifestimeve gradualisht rritet.
Pacientët që vuajnë nga beriberi lëkurës, me ngjyrë të zbehtë pak gri dhe puçrra fytyre të përbashkët, jo vetëm në fytyrë, por edhe në pjesë të tjera të trupit.

Vitamina mangësi e vitaminës A
Manifestim i theksuar i beriberi Grupin A ngritur nosologji veçantë "hyperkeratosis folikulare", e cila është një reduktim të ndjeshëm në TURGOR lëkurës dhe janë strukturat subjekt m'yakotkanyh.
Avitaminosis yndyrë-shpjegueshëm vitamina kategori ka karakteristika të paraqitjes si fushat e hyperpigmentation e lëkurës, të prirur për të përhapjes së shpejtë dhe bashkim, si dhe vitamina të dhënave ka efekt të rëndësishëm antioxidant.
Vitamina mangësi e vitaminës B2
Grupi B2 vitaminë mangësi manifestuar rritje tajitje e dhjamor dhe djerse gjëndra, natyrisht korrente e herpes dhe çrregullime nervore, depresion dhe mosfunksionim të traktit digjestiv.

Në manifestime të përgjithshme jo-specifike të vitaminës mangësi të vërejtur në të gjitha format e kësaj sëmundje, të bëjnë dallimin në mes të shenjave tipike e vitaminës deficiteve të çdo vitaminë.
Vitamina mangësi e vitaminës C
Kështu, grupi mangësi të vitaminës C paraqitur njësi nosological quajtur "poshtër." Baza e të gjitha manifestimeve të poshtër është një shkelje e rëndësishme e sintezën e kolagjenit, i cili është i përfshirë në formimin e shumicës së strukturave të trupit të njeriut. Që kolagjenit është pjesë e indit lidhor e mureve të enëve të gjakut, shkelja e prodhimit të saj shkakton dëme në muret e anijes të kalibrit të ndryshëm dhe shoqëruese gjakderdhje shkallë të ndryshme të intensitetit, nga hemoragji të vogla në mishrat e gjakderdhje në membranën e trurit.

Manifestimet vizuale e kësaj sëmundjeje janë në një numër të madh të hematomas nënlëkurës të lokalizimit të ndryshme dhe përhapjen në mungesë të faktit traumave. Në poshtër pediatrik manifestuar shkelje të rëndë të strukturave kërcor, duke rezultuar në pacientët pediatrik që vuajnë nga kjo sëmundje, ka rakitizmi.
Vitamina mangësi e vitaminës B1
Avitaminosis grup B1 ka një emër klasik "beriberi" dhe të ndikojë negativisht në funksionin e të gjitha organeve të brendshme të trupit të njeriut, dhe më shumë në strukturat e sistemit nervor. Në polyneuropathy e vendeve të ndryshme, të cilat në mënyrë të konsiderueshme dëmtojnë cilësinë e jetës, afatgjata lezione mangësi vitaminë B1 vërejtur struktura të trurit që kthehet simptomat cerebrale dhe fokale.

Vitamina mangësi e vitaminës PP
Simptomet kryesore të grupit beriberi PP janë lezione të lëkurës që të bëhet shumë e thatë dhe zjarret mbuluar me ulcerat mëdha.
Në shenjat e jashtme e pelagër, treguan ndikim negativ në strukturën e sistemit nervor qendror, i cili fillimisht ka një rrjedhje të fshehur, dhe më pas mund të shkaktojë depresion, shtetet hallucinogenic dhe madje edhe çmenduri progresiv.
Vitamina mangësi e vitaminës K
Nga grupi avitaminosis shoqërohet me zhvillimin e një sindromi masive hemorragjike, i cili manifeston një numër të madh të burimeve të gjakderdhjes dhe hemorragji. Patogjeneza e shfaqjes së këtyre ndryshimeve është i bazuar në shkeljen e procesit të koagulimit, jo ndryshimeve patologjike e anijeve, si në poshtër. Mangësi të vitaminës K është aq urgjente dhe kërkon një korrigjim urgjente mjekësore duke përdorur terapinë e zëvendësimit.

Gjendje të rrezikshme për jetën e njeriut është anemi megaloblastic, e cila nuk është asgjë tjetër veçse një manifestim i B12 beriberi grupit ku sigurisht agresive progresiv dhe mund të shkaktojnë vdekjet nga uyazyka mungesa e ndihmës së duhur të ofruar nga drogës.
Fusha kryesore e ndikimit të vitaminës A është një grup i parë, sepse ky lloj i vitaminës mangësi manifeston shkelje të konsiderueshme të funksionit vizuale deri në zhvillimin e verbëri të plotë.
Avitaminosis Grupi D në kategorinë e të rriturve e pacientëve thuajse nuk ndodh, siç është e zakonshme në patologji pediatrike dhe tregon të gjitha shenjat e rakit peshën e rëndë.

Vitamina mangësi në fëmijët


Trupat e fëmijëve janë gjithashtu të prirur për grupe të ndryshme të avitaminosis vitamina, pasi fëmija ende nuk është formuar mekanizma thithjen, produkte copëtim të metabolizmit dhe sekretim e vitaminave dhe ushqyesve të tjera që vijnë nga ushqimi. Simptomat e para të vitaminës mangësi në një fëmijë është një sjellje më pak aktive, mungesa e oreksit dhe shkeljes së imunitetit. Mangësi të vitaminës zgjatur nga uyazyka mungesa totale e terapisë farmakologjike, zhvillimit të mprehtë mbetur fizik dhe edhe mendor të fëmijës.

Rreziku për shfaqjen e shenjave të mangësi vitamina janë fëmijë të lindur para kohe, sepse zhvillimi i fetusit është vitaminë rimbushje pamjaftueshëm i stoqeve nga nëna, si për depozitimin e vitaminave dhe ushqyesve thelbësore në trupin e fëmijës ndodh në tremujorin e tretë.
Në periudhën dhjetor, vitaminë mangësi fëmija mund të jetë për shkak të rritjes së marrjes së vitaminave, sepse në këtë periudhë shënoi rritje të shpejtë dhe zhvillimin e trupit të të gjitha strukturave të fëmijës.

Lloji klasik i vitaminës mangësi aktualisht gjenden në praktikë pediatrik shumë rrallë, vetëm në rastin e distrofia ushqimore gjatë, e cila është një defekt i kushteve elementare për përkujdesjen e fëmijës ose prania e formave të lindura të fermentopathy fëmijëve dhe sëmundjeve kongjenitale të sistemit të tretjes me sindromin malabsorption.
Nga ana tjetër, përmbajtja e ulët e vitamina esenciale në trup mund të kontribuojë për të tipit Sigurisht gjatë të ushqyerit parenteral të fëmijës, kimioterapia shfrytëzimin joracional të drogës dhe sindromi kronik dehje, duke rezultuar në tumoret malinje.
Në mungesë të fëmijërisë sëmundje karakterizohet nga kalimi i ngadaltë i periudhës të gjatë fshehur në të cilat nivelet e vitaminave në trupin e zvogëluar, por të gjitha vitaminat e grupit të pranishme në forcë të plotë. Në këtë periudhë përdorimi i ngjarjeve të tilla jo-specifike, siç janë shëtitjet e përditshme të gjata në ajër të pastër, pjesa tjetër një natë e plotë dhe aderimin në dietë lejon për të parandaluar zhvillimin e mëtejshëm të vitaminë mangësi.
Në rrugën e fëmijërisë së hershme e beriberi mund të jetë një dështim i dietës dhe të pushoni nënën gjatë shtatzënisë dhe laktacionit, prandaj, fëmija mund të zhvillohet keqformime të rënda. Pra, beriberi grup kongjenitale Një, i shoqëruar nga dalja e shkeljes fetusi Bookmark optik nervore edhe gjatë embryogenesis sepse në lindje verbëri e fëmijës dhe katarakt kongjenitale.

Grupi beriberi shoqëruar nga zhvillimi i ndryshimeve të rënda neurologjike. Fëmijët që vuajnë nga kjo sëmundje një nervozizëm të mirë, mungesa e reflekseve të lindura, ngurtësi muskujve dhe çekuilibër të organeve të brendshme të shkaktuara nga shkelja e innervation tyre.
Forma më e vështirë e shëndetit të fëmijëve është rakit mangësi vitaminë, dmth një mangësi të vitaminës D. sëmundjes gjoks debutues konsiderohet mosha e fëmijës, por në pacientët pediatrik janë edhe episode të lindura beriberi Fëmijët Grupi D. që vuajnë nga kjo sëmundje kanë karakteristika dalluese fenotipike që lejojnë përjetuar pediatër, pa analiza laboratorike është diagnoza e saktë.

B vitaminë mangësi është shoqëruar me deformime të rënda të trupit të strukturave të kockave të fëmijës, dhe u rrit brishtësinë e eshtrave, duke shkaktuar thyerje të shpeshta patologjike me ndikimin më pak traumatike. Në manifestime të kockave, mangësi të vitaminës D duket simptoma neurologjike të ashpër, i cili pengon zhvillimin psikomotor. Për shkak të faktit se kjo patologji mund të ketë pasoja të rënda negative për shëndetin e fëmijës, Shoqata Botërore e mjekëve pediatër dhe neonatolgët zhvilluar një parandalimin vetme skemë e rakit, e cila është e rekomanduar për të gjitha foshnjat edhe në mungesë të plotë uyazyka ato kanë shenja të vitaminës një mangësi.

Avitaminosis në duart e


Avitaminosis në dorë më shpesh shihet në pacientët të cilët vazhdimisht ndjekin udhëzimet e rrepta dietik dhe kanë zakone të këqija si të pijshëm dhe pirja e duhanit. Kjo kategori e pacientëve Shoqata diete rekomandon gjatë gjithë vitit vitamina përdorim në sasi të mjaftueshme, duke normalizuar proceset metabolike në trup, duke stimuluar rinovimin dhe restaurimin e strukturave në nivel qelizor. Metoda më e mirë për të plotësoj ekuilibër vitaminë në trup është sjellja hahet korrigjim se përdorimi i farmaceutike komplekset sintetike multivitamin.

Përveç kësaj, dietë e pacientëve me beriberi në krahët e saj, për të përfshirë një numër të mjaftueshëm të varieteteve të ndryshme të peshkut të detit, e cila përmban një sasi të madhe të ushqyesve që ndihmojnë të rivendosur qelizat e lëkurës.
Humbjen e lëkurës, në formën e reduktuar TURGOR, rritje prirje te thatësi dhe lëkurë mund te ndodhin ne cdo tipit polyavytamynoza, por më shumë grup mangësi vitaminë A dhe ndikon në pëllëmbë dhe lëkurës dhe dorsal sipërfaqet e duarve. Në këtë situatë ka reduktuar jo vetëm TURGOR dhe elasticitetin e lëkurës, por edhe shkelje të integritetit të saj në formën e çara, ulcerat dhe shumë lyhenyfykatsyey.

Për shkak të faktit se mangësi vitaminë ndikon negativisht në funksionimin e strukturave të sistemit imunitar, nuk ka humbje totale jo vetëm lëkurën, por edhe bazat e lëkurës (tarnishing, flokët e thatë, zbokth, pjatë brishtë gozhdë, mbindjeshmërisë e smalt dhëmbit). Përveç kësaj, gjendja ndikon lëkurës në duar është përmbajtja e pamjaftueshme në trupin e vitaminës D dhe produkteve të metabolizmit.
Shfaqja e pëllëmbës mikroposhkodzhen lëkurës dhe dorsal sipërfaqet e duarve të shoqëruara me kruarje të rënda, dhe të çara të lehtë qelbëzim dhe ndryshojnë një periudhë të gjatë të shërimit. Disa pacientë ankohen për beriberi lëkurë shtresa e jashtme e lëkurës, të shoqëruar me siklet dhe madje edhe dhimbje. Shfaqja e rrudhave në duart tregon praninë e pacientit hypervitaminosis A.

Trajtimi beriberi


Për shkak të faktit se vitamina mangësi është një patologji kronike e një kurs të gjatë dhe formimin gradual i paraqitjes klinike, trajtimi i kësaj sëmundjeje duhet të provohet pathogenetically individuale dhe komplekse.
Masa kryesor terapeutik në përcaktimin e shkallës së vitaminës mangësi është mangësi vitaminë me anë të analizave laboratorike të plazmës së gjakut dhe urinës, si dhe diagnostikimin e sëmundjeve themelor, gjendjen patologjike, e cila ishte shkaku kryesor i shfaqjes së vitaminës mangësi. Vetëm uyazyka e terapisë эtyopatohenetycheskoy mund të presim rezultate pozitive nga trajtimin e beriberi.

Masat terapeutike Orientimi etiologjik është konsideruar heqja kohë i shenjave dhe dysbiosis (Latsydofyl 2 kapsula tri herë në ditë për 20 ditë), trajtimi i hershëm i kolit infektive dhe natyrës organike, dhe dehelmintization parandalues ​​(mebendazole 100 mg një herë).
Pas përcaktimit të llojit të vitaminës mangësi sipas studimeve laboratorike, është e nevojshme që menjëherë të fillojnë terapinë zëvendësuese duke përdorur preparate sintetike vitaminë farmakologjike me një lloj primar i administrimit parenteral. Rekomandimet dietik në rastet e plotë simptomë klinike dhe laboratorike janë të vogla në natyrë dhe të zbatohet vetëm si masa shtesë.

Qëllimi i vitaminës A, si një trajtim i beriberi kërkon një qasje individuale për zgjedhjen dozën, e cila në masë të madhe varet nga vitaminë mangësi dhe ashpërsia e manifestimeve klinike. Kështu, doza mesatare terapeutike e vitaminës A është 50.000 IU, dhe në situata ku nuk ka manifestime lëkurore e beriberi dozë të mjaftueshme të 25.000 IU besojnë. Xerophthalmia, e cila është një nga manifestimet e beriberi Dhe mirë të korrigjohet përmes përdorimit të vitaminës A 100.000 IU intramuskulare. Përdorimi i vitaminës A në dozë terapeutike në kombinim me 20 mg riboflavin justifikohet vetëm nëse ka shenja pigmentoza e retines. Vini re se vitamina sintetike A është e kundërindikuar absolutisht për gratë në tremujorin e parë, si dhe ata që vuajnë nga sëmundje kronike të zemrës dhe dështimi i veshkave.

Trajtimi grup B1 mangësi vitaminë duhet të kryhet në një spital profilin neurologjike me administrimin parenteral të vitaminës B1 në një dozë ditore prej 100 mg, dhe nuk duhet të administrohet forma në të njëjtën kohë parenterale vitamina të tjera, pasi që në këtë situatë ka një rrezik të lartë të reaksioneve të rënda alergjike.
Në mungesë të dukshme i vitaminës B2 rekomanduar intramuskular e riboflavin ne nje doze ditore prej 20 mg për 2 javë, atëherë të kaluar në dozës orale mirëmbajtjes prej 2 mg / ditë për të përfunduar eliminimin e shenjave klinike dhe laboratorike e vitaminës pamjaftueshmerise.

Pyridoxine qëllim si mjet kryesor të trajtimit të B6 beriberi grupit kërkon qasje të kujdesshme në përcaktimin dozen optimale. Doza mesatare ditore terapeutike për një kategori të rritur të pacientëve është 600 mg, dhe më e mirë është në pediatri qëllim pyridoxine 10 mg me injeksion intramuskular.
Trajtimi i anemise megaloblastic ose vitaminë mangësi grupit B12 kryhet si vijon: javë parë pas doze diagnostikuese eshte 100 cyanocobalamin mcg nga administrim nënlëkurës, pastaj në të njëjtën dozë të medikamentit administruar kater here ne muaj në intervale prej 1 jave, e ndjekur nga një përdorim jetës e një droge një herë në muaj.

Grupi D mangësi vitaminë mund të ketë shkallë të ndryshme të ashpërsisë, aq të nevojshme për përcaktimin e regjim individuale duhet të marrë parasysh shkallën e vitaminë mangësi. Po, rakit butë përfshin përdorimin e 1500 IU në ditë e vitaminës D tretësirë ​​ujore me gojë, ndërsa shkalla e rëndë po trajtohen në të njëjtën drogës në doza mesatare ditore prej 5.000 IU. Kursi i trajtimit beriberi D është të paktën një muaj, pavarësisht nga ashpërsia e sëmundjes.
Grup avitaminosis E rralle ka pasoja serioze klinike, sepse trajtimin e kësaj sëmundje acetat mjaft oral tocopherol në një dozë prej 100 mg ne dite. Vetëm kur ka shenja malabsorption tregon përdorimin e formës parenteral vitamine E, ne nje doze ditore prej 30 mg.

Trajtimi beriberi është për të kryer masa urgjente duke përdorur Injeksioni intramuskular prej 10 mg Fytamenadyona me kalimin pasues në gojë në dozë mesatare ditore prej 20 mg. Kohëzgjatja e trajtimit varet nga ashpërsia e beriberi dhe zgjat deri në normalizimin e treguesve kyç koagulimit.
Trajtimi i pelagër kryhet vetëm në spital dhe përfshin përdorimin e nikotinamides nje doze ditore prej 1000 mg gojë dhe, nëse është e pranishme në pacient e sëmundjeve kronike të traktit gastrointestinal, ajo është e dobishme për përdorim administrim parenteral tipit te acidit nikotine 50 mg 3 herë në ditë. Perberesit si shtesë në trajtimin e Beriberi thiamine dhe PP pyridoxine përdoret në një dozë prej 5 mg.

Nga grupi vitaminës mangësi trajtohet si pacientët e jashtëm përdorur administrim oral e acidit askorbik në një dozë ditore prej 500 mg dhe vetëm shkallën e rëndë e vitaminës pamjaftueshmerise trajtuar forma parenterale të njëjtën droge në dozë mesatare ditore.

Parandalimi i beriberi


Një manifestim i beriberi është shumë më e lehtë për të parandaluar se sa për të trajtuar, sepse çdo person i cili dëshiron për të parandaluar këtë sëmundje, ju duhet të kryejë udhëzime të thjeshta Shoqata botën dietetike, sipas të cilit mënyra më efektive për parandalimin e vitaminës mangësi është për të balancuar sjelljen e ushqimit dhe dietë shtesë vitaminizirovanie.

Përveç rekomandimeve themelore për ushqim vytamynyzyrovannomu, disa njerëz (atletët, adoleshentët gjatë pubertetit, convalescents pas sëmundjes ose kirurgji), individët dmth të cilët janë në një situatë e vështirë për trupin, rekomandohet si një masë paraprake për të bërë komplekse sintetike multivitamin, të cilat përfshijnë thelbësore grup vitamina nuk janë kurative, dhe dozë preventive.
Mos kini frikë të marrë komplekset farmaceutike multivitamin sintetike, bazuar në rrezikun e reaksioneve alergjike, si teknologjive moderne farmaceutike të lejojë që të sintetizojë drogë gjeneratës së fundit, të privuar edhe nga reagimet negative veçanta të mjeteve juridike bimor.

Të gjitha vytamynsoderzhaschye drogë kimike të prodhuara kryesisht në formë kapsule, si aplikimi i sistemeve të tilla është i ngadalshëm shell zorrë kapsulë resorption dhe akumulimi gradual në plazmën e çdo grup individual të vitaminave që lejon më të mirë të arritur nivelin e nevojshëm të ngopjes së trupit me vitamina dhe vitaminë-si substancë.
Nga zgjedhja racionale e multi-vitaminë komplekse është më mirë që të konsultoheni me një mjek diete ose gastroenterologist, dhe vetëm pas hulumtimeve laboratorike mbi temën e ngopjes gjakut trupit nivel me vitamina kategori të ndryshme, specialist do të rekomandojë një beriberi customized parandalimin e qark. Këto studime janë kryer për të shmangur efektin e kundërt, të quajtur "hypervitaminosis", e cila mund të ketë pasoja të rënda.

Rëndësi të madhe është kushtet e duhura pritjes fortifikuara të drogës. Po, shumica e drogat sintetike janë të inkurajuar për të marrë në aktivitetin më të madh të trupit, që në mëngjes. Thithjen më të mirë të kimikateve kontribuon për të përdorur atë gjatë vakt, por nuk duhet të bëj në kapsulë ose tabletë. Nuk janë produkte që parandalojnë thithjen normale të pasura me vitamina, të cilat përfshijnë të gjitha sodas, kafe dhe qumësht, dhe për këtë arsye, kur të marrë komplekset multivitamin duhet të përjashtohen nga dietë të produkteve të mësipërme.

Natyrore dhe organike më shumë mbi ndikimin në rrugën e njeriut për të parandaluar vitaminë mangësi, është procesi i fortifikimit shtesë e ushqimit, janë të përfshira në njeriun e përditshme dietë. Pra, në vend të përgatitur infuzion e hips u rrit dhe shtoni në komposto, pelte, dhe grupet parandalimi beriberi do të sigurohet në mënyrë të plotë.
Vini re se përdorimi i frutave dhe perimeve të mjaftueshme nuk mund gjithmonë të konsiderohet si parandalim efektiv të beriberi, sepse cilësia është e rëndësishme të përpunimit dhe ushqim. Kështu, shumica e vitamina janë shkatërruar gjatë magazinimit të zgjatur të ushqimit dhe mosrespektimit të gatimit.