Anasarca - trajtim, simptomat, shkaqet


Anasarca - një ënjtje përhapur e indeve të buta të lokalizuara favorizuese në gjysmën e poshtme të trupit që ndodh si pasojë e sëmundjeve të tjera dhe ka një kurs progresiv. Komponent tepërt të lëngshme në anasarca vërejtur jo vetëm në formën e lëngjeve lokalizuara nënlëkurës, por grumbullimi intracavitary fluide me zhvillimin e ascites, perikardit dhe pleurit.
Instalimi Përfundim "anasarca" mendjes Dr. gjendja e rëndë e pacient në nevojë për përdorim të menjëhershëm të terapisë farmakologjike e kësaj sëmundje.


Arsyet anasarca


Mekanizmat Pathogenetic e anasarca janë në ndryshimet e mëposhtme:
- rritur lloj shtypja hidrostatike e gjakut qarkullojnë në lumen e anijes me një rënie të njëkohshme plazmatycheskoho presion oncotic;
- ndryshimet në gjak ndenjur në enët deje;
- paraqitja e rritjen e permeabilitetit të murit anije dhe aftësinë për të kaluar komponent të lëngshme e gjakut në inde extravascular intersticiale;
- rishpërndarja e joneve në gjak dhe për të rritur sensibilitet për akumulimin e sodiumit mban ujë në të gjitha indet.

Kështu, të gjitha sëmundjet shoqëruar lidhjen pathogenetic listuara më lart mund të jetë sfond për zhvillimin e anasarca.
Kështu, një kategori e madhe e pacientëve që vuajnë nga çrregullime kronike anomalitë e zemrës ndjekur dështimin decompensated të zemrës, janë në rrezik për ndodhjen e komplikimeve të tilla si anasarca. Lëndimi progresive ishemike miokardi, cardiomyopathy Dilated dhe lloji i hipertensionit është një sëmundje provokuar sfond të menjëhershme për anasarca mungesën uyazyka e masave të marra si nga pacienti dhe mjeku.

Anasarca në infarkt në zemër ka tendencë për të ngadalësuar përparimin gjatë disa viteve dhe nivelimin e shpejtë të simptomeve duke përdorur masat e drogës.
Sëmundjet e rënda të sistemit urinar me sindromën asociuar nefrotike është i dyti në frekuencën e shfaqjes së patologjisë, i shoqëruar nga anasarkoy masive. Ndryshe nga edemë përgjithësuar vërejtur në funksion decompensated kardiak, anasarca ky lloj është kurs i keq dhe agresiv për eliminimin e saj duhet të zbatohet sistemi hemodializë. Mekanizmi i këtij lloji anasarca është në shkelje të funksionit renal nxjerrës dhe trazirat njëkohshëm i metabolizmit mineral.

Lezione të izoluara të gjëndrës tiroide dhe hypothyroidism zgjatur shoqërohet me humbje të shpejtë të albuminës nga plazma dhe një rënie të mprehtë në llojin presion oncotic në lumenin e enëve të gjakut, duke rezultuar në akumulimin progresiv të lëngjeve në dëmtimit të dhëmbëve dhe indet e buta, ka emrin nosological "myxedema".
Rëndësia e madhe në rregullimin e proceseve metabolike electrolyte është aldosteronit, e cila është prodhuar nga lëvore veshkave, dhe për këtë arsye, çdo patologji endokrine, i shoqëruar me rritjen e prodhimit mineralocorticoid, bëhet një provokator agjent për zhvillimin e anasarca.

Kushti i vetëm patologjike që shkakton zhvillimin e formës akute anasarca është Angioedema që ndodh kur të ekspozuar ndaj faktorëve alergjike.

Simptomat anasarca


Simptomat klinike dhe avancim të anasarca intensitet të varet në sfondin e sëmundjes, një komplikacion i cili është, por në shumicën e rasteve nuk është një kurs ngadalë progresive me një periudhë të gjatë fshehur.Debutimi anasarca është shfaqja e sindromit rezistent edema, e cila fillimisht është e kufizuar, dhe natyrën e përgjithësuar. Lokalizimi i edemë në patologjive të ndryshme është e ndryshme. Kështu, në qoftë se pacienti u ankua për një ënjtje shënuar të qepallave dhe qafës në mëngjes, ne duhet të supozojmë natyrën renale anasarca, ndërsa patologji kardiak është i shoqëruar me akumulimin e lëngjeve në inde gjymtyrë nënlëkurës skajor në kohën e mbrëmje. Më pas, indeve të buta ënjtje rritje progresiv dhe vazhdon pa përdorimin e korrigjimit mjekësor.

Një ekzaminim objektiv i anasarkoy pacientit, mbi të gjitha, është e nevojshme për të identifikuar sindromi preferenciale edemë lokalizimin dhe thellësinë e ekranit të saj, e cila përdor testin compression.
Përveç ndryshimeve vizuale e indeve të buta, pacientët me kohë të kurseve anasarca dyspnea fjalë progresiv, i cili është rezultat i rrjedhjes së lëngut në hapësirë ​​mezhalveolyarnыe dhe kongjestion në dëmtimit të dhëmbëve më të ulët pleural. Në mënyrë tipike, hydrothorax në këtë rast është bilateral në natyrë dhe është i shoqëruar me çrregullime të rënda të frymëmarrjes, shkaktuar nga ngjeshja e strukturave kryesore të mediastinum. Kështu, paraqitja e simptomave të provave pulmonar ventilimit të akumulimit masiv të lëngjeve në zgavrën pleural.

Anasarca Terminal shkallë të shoqëruar nga trazirat rënda hemodinamik shkaktuara nga çrregullime kardiake. Në një situatë ku nuk grumbullimi i tepërt i lëngjeve në zgavrën rreth zemrës, aty vjen një gjendje kritike pacientët që kanë nevojë për masa urgjente ilaçeve që synojnë ruajtjen e jetës.
Formë e veçantë klinik i anasarca fetusit sindromi edemë është vërejtur me një frekuencë prej 1 rast për 1,000 lindje episode. Shfaqja e kësaj sëmundjeje të tmerrshme në të fëmijës për shkak të mekanizmit imunitar dhe jo imun (sëmundje hemolitik të porsalindur, infeksion të rëndë intrauterine ndikojnë fetusit, defekte të rënda të zemrës me CARDIOHAEMODYNAMIC rënda).

Diagnoza e kësaj gjendje nuk punojnë, sepse menjëherë pas lindjes së një fëmije vërejtur ndryshime vizuale janë të shprehura si totale ënjtje të indeve të buta. Për shkak të faktit se në anasarca foshnje e porsalindur ka një kurs galopant dhe është e shoqëruar me çrregullime flagrante të frymëmarrjes, shkalla e vdekshmërisë së kësaj kategorie të pacientëve është shumë e lartë. Për shkak të faktit që përdoret aktualisht në mjekësi, të imazhit të teknologjisë së lartë mjet, duke lejuar diagnozën fazë të hershme të kësaj patologjie dhe të fillojnë terapinë farmakologjike para lindjes, në rastet pediatrike filluar takim shërim më të plotë të anasarkoy fëmijëve.

Trajtimi anasarca


Në një situatë ku nuk anasarca ashpërsia e moderuar, e cila është një ënjtje të vogël e indeve të buta të ekstremiteteve, është e nevojshme të terapisë aktive të drogës, dhe duhet vetëm korrigjimin e kufizuara të sjelljes ngrënë ushqime të kripura, si dhe përdorimin sistematik të artikujve çorape compression. Nëse laboratori është i përjashtuar faktin e natyrës anasarca renale rekomandohet futja e pacientit ushqime dietë që përmbajnë një përqindje të lartë të proteinave.

Anasarca Nëse pacienti është rezultat i dështimit të zemrës dhe manifestimet e tij të ndikojë në të gjitha organet dhe sistemet, pacientit treguar në shtrat dhe të përdorin drogat e glycosides zemrës (digoxin maksimale dozën fillestare e përditshme të 00.005 g me kalimin pasues në dozë mbështetës terapeutike - 000 015 g jetës). Në këtë rast, të arsyeshme dhe të justifikuara pathogenetically është përdorimi i barnave me veprim dylatyruyuschym në muret e venave (Nitroglycerin në një dozë të vetme 5 mg kurs të zgjatur). Për të eliminuar anomalitë metabolike në muskujt e zemrës, pacienti duhet të jetë droga kardyotropnыh e metabolitëve (Mildronat një dozë ditore prej 500 mg natyrisht intravenoz të 10 injeksione).

Më efektive për lehtësimin e shenjave të anasarca grupit të drogës janë diuretike, dhe emërimi i një droge duhet të marrë parasysh sfondin e sëmundjes. Po, anasarca me sëmundje kronike të zemrës lehtë për trajtimin kombinimin e furosemide ne nje doze ditore prej 40 mg veroshpiron në një dozë 0025 mg detyrueshme nen kontrollin e sasisë së prodhimit të përditshme urines, e cila ka më shumë se 800 ml në ditë sasi e lëngjeve të përdoret.
Nëse pacientët kanë një kurs progresive, trajtim nepoyasnyuvane me diuretics shenja njëkohshëm i dështimit të frymëmarrjes, ju duhet të vendosë për heqjen kirurgjikale të lëngjeve të tepërta nga dëmtimit të dhëmbëve pleural dhe të barkut duke thoraco - dhe plevrotsenteza. Këto aktivitete janë në këtë kategori të pacientëve të klasifikuara si ndërhyrjeve paliativ në të ardhmen, këto masa duhet të plotësohet me terapi aktive diuretik.

Në rast të anasarca si komplikim te hypothyroidism rënda, vetëm trajtim pathogenetic obrruntovanym është terapi zëvendësimi me L-thyroxine ne nje doze ditore prej 16 mg në 1 kg të pacientit dhe infuzion të plazmës.
Nëse anasarca ka origjinën e veshkave, shpesh mbështeten në emërimin e kortikosteroidet (dexamethasone 4 mg 2 herë në ditë intramuskulare).