Simptomat Antiphospholipid sindromi, shkaqet dhe trajtimet
Çka është sindromi antiphospholipid (APS)?

Kjo është një gjendje në të cilën trupi i njeriut të zhvilluar antitrupa, duke sulmuar phospholipids - komponentet e membranave qelizore. APS shoqërojnë disa sëmundje, duke përfshirë eritematoz sistemik lupus, scleroderma, kanceri, artriti reumatoid, sëmundjet kronike infektive dhe të tjerët.
Këto antitrupa bashkëngjitni veten në muret e enëve të gjakut dhe trombocitet janë të përfshirë në koagulimit të gjakut dhe si rezultat të kontribuojnë në formimin e mpiksjen e gjakut.
Disa studiues besojnë se antitrupat në fosfolipide janë toksike për të indeve të njeriut. Ky shtet ka një numër të manifestimeve që në jetën shkencore të quajtura "sindromi antyfosfolypydnыm" ose APS shkurtuar. Në simpozium tematike mjekësor ndërkombëtar në vitin 1994 u ofrua një tjetër emër për sëmundjen - sindromi Hughes - pas rheumatologist britanik i cili i pari e përshkroi APS dhe bëri një kontribut të madh në studimin e kësaj gjendje.


Në trupin e njeriut prodhon antitrupa të peshë fosfolipidi. Kjo, për shembull, lupus antikoagulant, antitrupave cardiolipin ndaj faktorëve të koagulimit dhe komponentët neutralizues koagulimit, dhe shumë të tjerë. Në praktikë mjekësore, janë vetëm dy prej tyre - antitrupa cardiolipin dhe lupus antikoagulant.
Simptomat e sindromës antiphospholipid mund të ndryshojnë në masë të madhe. Fotografia klinike varet nga faktorët e mëposhtëm:
Vlerat prekur enët e procesit;
shkalla në të cilën ngjizur përputhet lumen. Ndonjëherë mbyllur gradualisht anije formuar trombo, në raste të tjera mpiksje shkëputet dhe shkon në bllokimin e rrjedhës së gjakut ndodh shpejt;

varieteteve funksionale prekur anije (arterie apo Vjenë);
Locations anije (truri, zemra, mushkëritë, mëlçisë).
Nëse trombozë ndodh në enët e vogla, trupi vuan pak. Për shembull, bllokimi i degëve të vogla të arterieve koronare çon në faktin se disa zona të muskulit të zemrës të fillojë të bjerë keq, por trombozë kryesore trungu e anijeve rezulton në një infarkt miokardi.
Për trombozë karakterizohet nga fakti se shenjat e çrregullimit është në rritje graduale, trupin thyer ngadalë duke funksionuar, dhe tërë imiton procesit në disa sëmundje kronike, të tilla si sëmundja Alzheimer ose kesh. Nëse lumen përputhet dukej trombo, vjen parregullsi shpejtë drastike në trup. Për shembull, mbytje arterie pulmonar ndodh, ka dhimbje gjoksi, sulmet kollitjes, shpesh fatale.

APS është në gjendje të marrë formën e sëmundjeve të ndryshme, por disa nga simptomat e sëmundjes kërkojnë vëmendje të veçantë. Kështu, karakteristikat e sindromës janë:
rrjetë lyvedo - si dantella neto hollë enëve të gjakut, e cila është e dukshme nën lëkurë dhe të bëhet më i dukshëm në temperatura të ulëta;
ulcerat këqija yzlechyvaemыe kronike në këmbë të ulët;
gangrenë periferik - nekrozë e lëkurës te gishtave dhe tërësi e gjymtyrëve të ulët dhe të lartë.
Meshkujt më shumë gjasa sesa seks më të drejtë, APS çon në infarkt miokardi.

Femrat janë më të prirur për të fluksit të gjakut cerebral, duke çuar në goditje të hershme (dyzet vjet), dhimbje koke, si migraines.

Kur trombozë ndikon në enët e gjakut të mëlçisë, trupi rrit lëngu barkut ndërton në gjak rrit nivelin e enzimave të mëlçisë.
Çdo dëmtim të enëve të gjakut të veshkave në pacientët kanë hipertension. Sidomos mjekët vështrojnë me kujdes presionin e lartë të gjakut, të cilat shifra e kërcimit presionin e gjakut diastolic disa herë në ditë.
Kusht, i cili kërcënon sindromi antiphospholipid - një shtatzëni. Fakti që rezultatet placentare trombozë në vdekjen e fetusit apo ofrimit të hershme. Për këtë arsye, gratë që vuajnë nga lupus, të përballur me dështime të shpeshta dhe të rrallë janë në gjendje të mbajnë një fëmijë.


Çfarë duhet të paralajmërojë?

Diagnoza e sindromës antiphospholipid është e nevojshme në situatat e mëposhtme:
Kur një person është i sëmurë SLE. Shumica e pacientëve me këtë sëmundje kanë APS;
kur një person ka për të arritur moshën dyzet zhvillimin e trombozës;
në qoftë se një person i respektuar trombozë, për të cilën ky proces nesvoystven - të themi, orenditë që kanë furnizimit zorrët. Mbivendosen lumen e enëve të gjakut shkakton "toads bark." Emri i sëmundjes është marrë nga analogji me "bretkocë gjoks" - angina. Për bark toads dhimbje karakteristike në shtypje të barkut duke filluar pas një vakt. Sa më e madhe sasia e ushqimit të marrë në traktin gastrointestinal, aq më shumë gjaku është e nevojshme për tretje e saj. Dhe kur lumen është pjesërisht e bllokuar nga një mpiksje gjaku, rrjedhjen e gjakut është i shqetësuar, organet e barkut përjetojnë uria oksigjenit, ata grumbullohen metabolitet, vjen dhimbje;

Nëse gjaku është reduktuar trombociteve numërimin dhe sëmundje të gjakut u gjetën;
në qoftë se një grua ka pasur dy aborte dhe mjekët myyazytsilnyh nuk mund të përcaktojë se pse ka ndodhur;
Nëse pacienti para moshës dyzet infarkt miokardi ndodhur.

Trajtimi i sindromi antiphospholipid


Trajtimi i APS është e angazhuar ekskluzivisht rheumatologist. Kur APS është manifestuar në një person që vuan nga një sëmundje autoimune (që zbatohet, për shembull, eritematoza sistemik lupus), ajo është e qethur shkurt. Nëse trajtimi i sëmundjes bazë me sukses, numri i antitrupave për fosfolipide reduktohet duke ulur rrezikun e trombozës. Kjo bëhet e qartë rëndësia e terapisë bazë të përcaktuar nga mjeku juaj.

Nëse diagnoza e sindromit antiphospholipid tregon se përqendrimi i antitrupave për fosfolipide shumë të larta, mjeku juaj mund të përshkruajnë procedurën plasmapheresis.
Në disa raste, pacientët janë të përshkruara drogë që veprojnë në svertыvayuschye komponentëve të gjakut dhe në këtë mënyrë të zvogëlojë rrezikun e trombozës. Këto droga përdoren vetëm nëse efekti i pranimit të tyre tejkalon rrezikun e komplikimeve. Kjo metodë ka shumë contraindications, të cilat përfshijnë, për shembull, shtatzënisë (këto barna të çojë në çrregullime të sistemit qendror nervor të fëmijës së palindur), sëmundjet ulqeroze të sistemit të tretjes. Duke menduar përmes emërimit të këtyre barnave për njerëz me sëmundje të veshkave dhe të mëlçisë, mjeku vlerëson të mirat dhe të këqijat e përdorimit të tyre.

Në qoftë se një grua ka sindromën antiphospholipid, shtatzënia duhet të shtyhet deri në kohën kur titri i antitrupave do të kthehet në normale.
Efektiviteti i trajtimit varet nga APS dhe masat në kohë të se sa mirë një pacient do të ndjekë rekomandimet mjekësore.