Atrofik gastrit - trajtim, simptomat, shkaqet


Atrofik gastrit - një lloj gastrit, e cila karakterizohet nga një shenjë të saj është hollimin Mukoza e murit stomakut dhe rrjedhimisht bie prodhimin e stomakut lëng. Zvogëlon numrin e qelizave epiteliale përfshira në rigjenerimin e mukozës stomakut. Pas kësaj është formimi i mangësi stomakut sekretore.
Në praktikë mjekësore, gastrit atrofik i stomakut është një sëmundje e zakonshme. Deri tani, shkencëtarët argumentojnë lidhje me etiologji e paraqitjes së tij. Shumë prej tyre besojnë se shfaqja e këtij lloji të gastrit për shkak të inflamacion kronik fillon.
Shkaqet atrophic gastrit


Në një të shëndetshme qelizat e trupit të stomakut përditësuar vazhdimisht. Kjo është për shkak të dëmtimit të përhershëm për shkak të kontaktit të tyre të vazhdueshëm me acid klorhidrik dhe pepsinë - enzimat ndihmon tretjen e ushqimit. Por në gjithë këtë mekanizëm mbrojtës works perfectly.
Ka shkaqe të caktuara të gastrit. Kur shqetësuar procesin e rinovimit të qelizave, duke filluar për të reduktuar sasinë e gjëndra pakthyeshme stomakut. Atrofik, ndryshimet degjenerative në mukozën mund të jetë rezultat i inflamacionit, moshës lidhur me ndryshimet. Ajo është gjithashtu e mundur predispozicion gjenetik në shfaqjen e kequshqyerjes ose mukozale atrofi (CO) stomakun.

Faktori më i rëndësishëm, për shkak të cilat ka një gastrit njohur atrofik e stomakut e H. pylori infeksionit. Që nga ajo është e lidhur me një shumicë të gastrit. Bakteret vazhdueshme në muret e epitelit stomakut shkakton gastrit kronik, të cilat zgjatur ekzistencën degjeneron në atrophic.
Këto baktere të bllokuar receptorët që rregullojnë prodhimin e acidit klorhidrik. Ndërsa normalisht ajo duhet të ndalojë prodhimin e tepërt të acidit. Kështu, rritja e aciditetit shkakton inflamacion të indeve dhe vdekjen e qelizave dhe rigjenerimin mbaron kur mekanizmi zhvillon atrofi.

Inflamacion i membranës së stomakut (gastrit) - një dukuri mjaft të zakonshme. Dhe ai e trajtoi në vend shpejt se atrophic.
Ekziston edhe një gjë e tillë si "gastrit atrophic antral" dhe "gastrit atrophic hyperplastic."
Antral atrofik inflamacion mukozale gastrit vendosur në një pjesë të veçantë të stomakut që vjen në zorrë të quajtur pilorike. Zakonisht kjo dashuri e filloi procesin atrophic. Gradualisht, ajo u përhap në të gjithë barkun. Në pjesën pilorike të stomakut shënoi numrin më të madh të gjëndra që të fshehtë mukozë që mbron mur stomak. Antral atrofik gastrit çon në nekrozë e gjëndra dhe zëvendësimin e tyre me ind lidhës. Rrjedhimisht, mukusit është reduktuar, dhe departamenti është i ekspozuar ndaj acidit.

Gastrit atrofik përcakton vetë hyperplastic komplote sindikatave atrofi me zonat e hyperplasia që rrjedhin nga qelizat e padiferencuara e zonën e prekur e stomakut dhe antrum. Pacientët me këtë lloj të gastrit janë në zonën e rrezikut të lartë për tumor stomakut.


Simptomat atrophic gastrit


Ju lutemi të jenë të vetëdijshëm se disa pacientë mund të ketë simptoma dhimbje. Kjo është një shenjë shumë e trishtuar. Ajo tregon fillimin e procesit malinje.
Simptomat karakteristike të gastrit atrophic është një ndjenjë e shurdhim pasi të hahet, dhe ndjenja e "plotësisë" e stomakut, e cila mund të shoqërohet me belching me një erë të pakëndshme. Në përgjithësi vetë halitosis e dallon këtë lloj të gastritit nga të tjerët. Ajo gjithashtu mund të ngatërrohet me erën e "dhëmbëve kalbur".

Për shkak të dobësuar lokale helmimit stomak imuniteti shfaqen shpesh. Më parë, acid klorhidrik të përballen me shumë patogjene, por tani ajo nuk është e mjaftueshme për këtë funksion. Dhe çfarë një person i shëndoshë nuk do të dobësuar karrige e tij, atëherë personi me gastrit atrophic mund të shkaktojnë helmim të rëndë.
Në gastrit antral atrophic në një pacient mund të jetë urth, pasi kjo gastrit vend prodhuar një sasi shumë të lartë të acidit. Por, kur forma atrofik hyperplastic nuk është ndonjë simptome në të gjitha, përveç për humbjen e oreksit dhe humbje peshe.

Ajo duhet gjithashtu të theksohet se për shkak të përkeqësimit absorbimin e vitaminave dhe mineraleve përkeqësohet pamjen e pacientit dhe imunitet të reduktuar. Thonjtë bëhet i brishtë, atje zhelezodefetsytnaya anemi, nuk është humbje e flokëve, dhimbje koke dhe marramendje.
Ka paqëndrueshmëri ushqim, gjuha tatimet film të trashë të bardhë, rumbling në stomak dhe gazit.
Në diagnozën e sëmundjes mund të ndihmojë një ekzaminim shumë endoskopik e stomakut, e cila është kryer duke përdorur një endoscope studime vizuale ndjekur nga analiza histologjike të mukozës së prekur. Gjithashtu, duke përdorur endoscopy mund të shihni se çfarë lloj të gastrit atrophic - gastrit atrophic antral ose gastrit atrophic hyperplastic vendosën në stomak; të vendosur praninë e keqdashje; të përcaktojë sasinë e acidit klorhidrik në stomak.

Gjithashtu përdori metodën e gastroscopy, studimi scatological e feces, barkut X-rrezeve, diagnostifikimi ultratinguj, testi i gjakut imun-enzimë.


Gastrit kronik atrofik


Kronike atrofik gastrit duket shumë sëmundje precancerous, si sfond i kësaj sëmundjeje shpesh zhvillojnë ndryshime të tilla si, për shembull, metaplazi zorrëve (zëvendësimi i epitelit). Gjithashtu, rritja e shpejtë e epitelit promovon zhvillimin e tumorit.
CG renditet e para në mesin e "stomakut" sëmundjeve. Dhe për shkak se ai - sëmundja më e zakonshme e traktit digjestiv, e cila kontribuon në zhvillimin e ulcerat, dhe kancerit të stomakut. Në bazën e saj nuk janë vetëm inflamator por distrofike - proceset atrofik në mukozën, të cilat çojnë në fund të fundit për dështimin e saj. Gastrit kronik vuan pothuajse gjysma e popullsisë së njerëzimit, megjithatë, vetëm 10 për qind nga ana e ekspertëve. Prandaj pererozhdaemost tillë zhvillohet nga gastrit kronik në gastrit kronik atrophic.

Pacientët me kronike transfuzionit atrophic gastrit ankohen ndjenja në stomak pasi të hahet. Ushqimi nuk tretet gjatë, shoqëruar proceset putrefactive në stomak, duke shkaktuar një dehje të përgjithshëm.
Në analizën e urinës të vazhdueshme mund të zbulojë aceton. Në gjak mund të zbulohen hypoproteinemia. Me këtë lloj hepatiti është zakonisht ndërprerë jo vetëm stomakun, por zorrët. Në përgjithësi, performanca e dobët e stomakut nuk mund të ndikojë në punën e të gjithë sistemit të tretjes. Pacientët me atrophic GK mund të vuajnë nga mungesa e shtim në peshë, pasi ajo është një rënie të mprehtë në peshën e trupit.


Trajtimi i këtij lloji të gastrit është respektimin rigoroz në dietë, me emërimin e enzimave, steroid me humbje peshe të dukshme, fondeve me qëllim për prodhimin e acidit klorhidrik. Një mjek duhet të merren në konsideratë acid PH të mos përkeqësojë sëmundjen. Për këtë kusht është gardh acid klorhidrik në ph kërkimore.
Por, siç u përmend më herët, parandalimin në kohë të kësaj sëmundjeje është një vizitë në kohë te mjeku


Gastrit qendrore atrofikKy lloj i gastritit dallon veten nga format e tjera të shfaqjes atrofizuar gastrit faqet mukozale. Me fjalë të tjera, këto seksione të rënies në gjëndra secreting dhe të pjesshme indet e tyre zëvendësim epiteliale.
Atrofi e gjëndrave - është nekrozë të qelizave që prodhojnë pepsinë ndihmon tretjen e ushqimit enzimë dhe janë gjithashtu të përfshirë në zhvillimin e një sasi të caktuar të acidit klorhidrik.
Mukozale atrofi - një vend i membranën e mukozës, e cila ka humbur funksionin e tij normal dhe nganjëherë zëvendësohet ose lidhës ose çdo ind të tjera.

Ky lloj i gastrit gastrit autoimune lind nga, dhe nga Helicobacter. Në gastrit autoimune duket antitrupa që bllokojnë punën e gjëndrave të tyre.
Simptomet e gastrit fokale atrophic pak të ndryshme nga manifestimet e zakonshëm gastrit atrophic të stomakut. Ju mund të shikojnë vetëm një herë pacientit për produktet e qumështit dhe nezasvoyennya këto produkte.
Shpesh ky lloj i gastrit shoqëruar enterocolitis, cholecystitis dhe pancreatitis si rezultat i stomakut keq ngadalëson punën dhe organet e tjera të tretjes.

Duhet të garantojë dhe trajtimi i suksesshëm i këtij lloji të gastrit është një vizitë në kohë te mjeku i cili do të japë udhëzime të sondazhit, pas së cilës përshkruajë trajtimin e duhur.
Për trajtim zakonisht përshkruesit për të përmirësuar lëvizshmërinë e stomakut, për të zhvilluar dhe fermentoterapiya lëng stomakut. Në disa raste ju mund të kenë nevojë kirurgji. Ka raste kur pas ndërhyrja kirurgjikale e ndjekur nga terapia me antibiotikë të menaxhuara për të arritur një rimëkëmbje të qëndrueshme. Megjithatë, duhet të marrë parasysh se me këtë metodë duhet të përdoret vetëm në forma të avancuara të gastritit fokale atrophic.Trajtimi atrofik gastrit


Trajtimi kryesor dhe radikal i gastritit atrophic është terapi mjekësore. Taktika mjeku duhet të jetë shumë i zgjedhjeve që mund të paraqesin shumë vështirësi për të në kuptimin, për shkak se ajo është mjaft e vështirë për të identifikuar formën e saktë të gastrit atrophic. Në këtë drejtim, mjeku merr një zgjedhje - për të filluar trajtimin?!
Është e nevojshme për të përcaktuar shkakun e sëmundjes. Nëse H. pylori infeksionit, ajo është destinacion i përshtatshëm çrrënjosja terapi (de-nol, Vylprafen, Ammoksylytsyn, Metronidazole, etj). Pas zbulimit të gastrit autoimune si pasojë e gastrit atrofik kortikosteroidet qëllim janë përdorur.

Me emërimin e drogës antisecretory duhet kryer ph metry (shënuar aciditetit). Në pH më pak se 6 përshkruajnë frenuesit proton pompë.
Terapia zëvendësuese përfshin përshkrimin e recetave acidit klorhidrik (lëng natyral stomakut në një dozë ngrënies lugë gjelle tri herë në ditë) enzimë pepsinë, pepsinë Atsydyn (tableta që përmbajnë atsydyn dhe pepsinë, e cila është formuar me acid klorhidrik) u miratua nga 500 mg tri herë në ditë, duke pirë shumë ujë; Abomin - një droge që rrjedhin nga mukozale viçat e qumështit moshë (të marrë një tabletë tri herë në ditë). Bëhet edhe vitamina injektuese terapi B6 B12. Duhet të ketë hastroprotektorov emërimit (SOLCOSERYL) enveloping mjetet (droga alumini dhe bismut), që ndikojnë lëvizshmëri stomakut (cisapride, Domperidone, etj)

Kaloni №1A dietë dietë terapi, me kalimin e mëvonshme në një №2 dietë. Gjithashtu trajtimin dhe përdorimin e ujit mineral numri Essentuki 4 dhe 17 Narzan përshkruara për 15 minuta përpara se të hahet. Kjo metodë ndihmon për të stimuluar gjëndra.
Kaloni si Phytotherapy (tarifat u rritën, gjethe delli, Wort Shën Gjonit, i urtë, etj) për 30 minuta përpara se të hahet.
Në periudhat e faljen gastrit atrophic është një stimul i mirë dhe stimuluese terapi zëvendësuese.
Është e nevojshme të theksohet se në trajtimin e kësaj sëmundjeje duhet të vidyazykatysya zakone të këqija të tilla si konsumi i pijeve alkoolit grupit, pirja e duhanit, të mos rrezikojë rezultatin dhe të mos përkeqësojë gjendjen e mukozës. Përndryshe, trajtimi mund të vonohet për një kohë të gjatë.