Hipotension - të trajtuar simptomat, shkaqet, medikamente


Hipotension - një simptomë karakteristikë që reflekton shkallën unike e reduktimit të presionit të gjakut. Njerëzit nën tridhjetë vjet hipotension ekzistencës është përcaktuar nga presioni i gjakut në mm Hg. Arti pas tridhjetë nën 100/60 - 105/65 dhe më e ulët në grupmoshat më të vjetra të fëmijëve - presion systolic mund të jetë nën tetëdhjetë. Në mënyrë tipike, këto kufij konvencionale mund të ndodhë në njerëz të shëndetshëm, atletët dhe ata që angazhohen në natyrë të vështirë fizike. Prandaj, kjo kategori e njerëzve të përfshirë në grup me hipotension që zhvillohet si pasojë e faktorëve etiologjik fiziologjike dhe çrregullime të tjera patologjike që kanë të bëjnë me hemodinamikën, duke shkaktuar uljen e presionit në sistemin arterial.


Në praktikë mjekësore janë dy lloje të kurseve hipotension. Së pari, ajo mund të manifestuar veten në formë akute, ose të ketë një kurs kronike patologjike.
Për hipotension akute karakterizohet nga zhvillimi i rënies (rënie presioni i papritur) rezulton natyrën kritike të shteteve në sfondin e humbjes akute të gjakut apo plazmes së, dështimi i zemrës, e vështirë ndodh infeksionet, helmet, shok, shoku ngrohtë, të pahijshme marrë drogë të caktuara që marrin pjesë në uljen presion.

Por forma kronike mund të shfaqet hipotension arterial fillor dhe të mesëm (simptomatike). Në rastin e parë ka çrregullime funksionale të hemodinamikën TSNR. Disa ekspertë besojnë se kjo formë e hipotension gjendje patologjike të pavarur, të tilla si hipotension. Megjithatë, në mjek i mjekësisë diagnostikuar hipotension primare arterial mezi përdorur trajtohet kryesisht si dystonia neurocirculatory lloj hypotensive. Për forma të mesëm kronik karakterizohet nga zhvillimi i patologjive që rezultojnë ESU organike, endokrine dhe sistemet nervor, intoksikimet infektive, jo-infektive dhe mjekësore origjinën, dhe si rezultat i ekspozimit. Në këtë nëngrupit përfshijnë hipotension, e cila zhvillohet si rezultat i mosfunksionimit neurozë në sistemin vegjetative-vaskulare.Shkaqet hipotension


Kjo natyra multifactorial kusht, e karakterizuar nga rënie të njëkohshme në presion sistollë dhe diastole gjakut nën normale. Në mënyrë tipike, hipotension klasifikuar nga NS Molchanov në fiziologjike dhe patologjike, kjo e fundit e ndarë në fillore (esentsiynu), i mesëm (simptomatike) dhe ortostatik.
Në hipotension fiziologjik ul presionin e gjakut në mënyra të tilla si identitetin e trupit, rrit atletët palestër përshtatjen në jetën në male, tropikët dhe subtropics.

Hipotension primar patologjik është një sëmundje ESU funksional si rezultat i rregullimit primar tonusov çrregullime vaskulare të sistemit neuroendocrine, dhe është karakterizuar nga një rënie në presionin e gjakut më poshtë normale, e cila është shprehur shenja asthenic kardyalnыmy karakter sindromi gjenezën subjektive dhe dështimi congestive zemrës.
E duke përgatitur dhe etiologjik faktorët kryesorë të zhvilluara fillimisht arterial hipotension përfshijnë qendrat inferioriteti vasomotor kushtetuese dhe të trashëgueshme të nivelit të lartë; lloj astenycheskuyu i kushtetutës vaskulare trashëguar; stresi të ndryshme mendore dhe emocionale dhe origjina psiko-sociale; afat-ndodhin tendosje mendore; lëndim të trurit dhe kafkë.

Përveç kësaj, infeksion në nasopharynx, të cilat janë përkeqësuar shpesh nga një fëmijë, ka një efekt të përhershëm karakter toksike në tru dhe zvogëlon presionin. Gjithashtu hipotension arterial mund të shkaktohet nga sëmundje të rënda infektive, kequshqyerja, ekspozimit ndaj faktorëve të tillë si zhurma të forta, dridhje, zhurma, mbinxehje, rrezatimi jonizues, si dhe tendosje fizike dhe mbingarkesës në sport. Kështu, 80% e hipotension arterial primar shkaktuar Dystonia neurocirculatory, si dhe depresioni, mungesa e gjumit dhe lodhje të vazhdueshme.

Zhvillimi i hipotension mesme ndikohet nga sëmundje të ndryshme. Këto anomalitë mund të vërehet anemi, Ulçera në stomak, hypothyroidism, aritmi, dështimi i zemrës, sëmundjet infektive, diabetik nevropati, miokardit, kancer, osteoporozën dhe të tjerët.
Rezultati i kësaj ndodh gjendjen akute patologjike shfaqje humbjen e çastit gjakut masiv, çrregullime të rënda të zemrës, shoku anafilaktik, trauma, dehidratim. Presioni është reduktuar sa më shpejt të jetë e mundur dhe është rezultat i çrregullimeve të rënda somatike të furnizimit me gjak.

Hipotension kronike karakterizohet nga kalimi i vazhdueshëm në të cilën trupi përshtatet me ritme të ulëta, sepse simptomat theksuar të fluksit të dëmtuar të gjakut është pothuajse mungon.
Presioni mund të ulet si rezultat i mungesës së vitaminës B, E, C; aderimin në një dietë të rreptë; mbidozë të drogës.


Simptomat hipotension


Një kusht i tillë patologjike si hipotension kryesisht ndodh në fëmijët dhe të brezit të ri deri në 25 vjet. Në këtë rast, pacientët janë duke vendosur një shumë të ankesave. Në mënyrë tipike, ata kanë një dobësi, reduktuar performancën mendore dhe fizike, reduktuar në masë të madhe tolerancë të theksuar natyrën intelektuale, njerëzit ie paaftë për të përqëndrohet, të përqëndrohet shpejt ata mësojnë materiale të vështirë të reja natyrisht, duke përkeqësuar kujtesës.

Në njeri primar hipotension arterial shpejt merr lodhur, bëhet nervoz, shenjat emocionalisht ndryshueshme të depresionit. Përveç kësaj, këta pacientë të fjetur keq natën dhe nuk zgjoheni në mëngjes dhe pasdite të ndjehen plotësisht të thyer dhe i përgjumur. Drejt 01:00 sillen në mënyrë aktive, por për 16-17 orë njëherë reduktuar aktivitetin emocionale dhe fizike në të cilën pikë pacientët ngadaltë, fjetur dhe duhet pushim të menjëhershëm.
Një tipar karakteristik i hipotension është dhimbje koke, e cila ndodh në 95% të pacientëve me lokalizimit ndryshme, intensiteti dhe kohëzgjatja. Në thelb ajo është e përhershme, e fortë, shtypës ose karakter pulsating me lokalizimin në pjesën e prapme, shpesh mbi ballin dhe tempujt.

Shumica e pacientëve të përjetojnë trishtim përhershëm natyrës në kokë. Në disa raste ka dhimbje në mëngjes, pastaj ngadalë rritet, mesditë dobëson rritur pak përsëri në pasdite, pasdite vonë. Arsyeja për këtë dhimbje konsiderohet dalje paaftë e gjakut venoz nga truri si pasojë e tonin e ulët e venat e trurit. Ndonjëherë dhimbja janë karakter myhrenopodobnыy me nauze dhe të vjella.
Përveç kësaj, 30% e pacientëve ankohen rrotullues kokën me dhimbje karakteristike. Marramendje vërejtur kryesisht në mëngjes, pas një rritje të mprehtë të krevatit, ose një rritje e papritur e kokës. Por gjatë ditës mund të shkoni kokë si pasojë e këmbë të gjata, të kryer aktivitete fizike, udhëtime të transportit, duke ulur në metro, mes frymëmarrje të shpejtë, në një dhomë të zihet fryma, sauna dhe zgjati vakt. Duket tringëllimë në veshët, mund të errësojë sytë, ajo fillon të sëmurë dhe ai mund të rrëmbejë.

Një tjetër simptomat karakteristike të hipotension arterial primar konsiderohet dhimbjet. Ajo festohet në pothuajse gjysmën e pacientëve, duke ulur presionin në arteriet koronare, dhe mund të jetë karakteri i neurotik. Në përgjithësi, këto dhimbje janë të dhemb, natyrën gërvisht dhe më pak shtypje, duke shqetësuese pacientët për pjesën më të madhe të ditës me lokalizimin në kulmin e zemrës. Ndonjëherë dhimbja radiating në krahun e majtë dhe shpatullat.
Në shumicën e pacientëve, hipotension vërejtur rrahje zemre, dhe ndjeu disa mungesa në këtë fushë në një sfond të stresit emocional dhe natyrës fizike. Gjithashtu, pacientët e tillë mungon në këtë moment të ajrit, sidomos në aktivitete të caktuara fizike ose kur qëndruar në një dhomë që është e ventiluar dobët; duart e tyre dhe këmbët e të bëhen të ftohtë dhe të mpirë në të prekur; shpesh fillojnë të lënduar muskujt dhe nyje. Përveç kësaj, ajo mund të jetë dispepsi, dhe burra të dhunuar gjatë ndërtimit dhe derdhje e vuri në dukje kohë më parë.

Hipotension manifestohet si zalisur. Gjatë ekzaminimit të pacientëve të tillë kanë hyperhidrosis, duart dhe këmbët lagësht dhe të ftohtë në të prekur, acrocyanosis mund të jenë të vogla, njolla karakteristike të kuqe shfaqen në gjoks dhe qafë, që dermographism është shprehur.
Në studimin e ESU gjetur pulsin labile me një bradycardia karakteristike, aritmia frymëmarrjes dhe nganjëherë me dridhje extrasystolic. Definohet Normalisht kufirin e zemrës dhe ngjyra - të qarta, edhe pse ndonjëherë dëgjuar zemrën zhurmë të ulët-kyç systolic në krye ose në fund. Shumë shpesh dëgjojmë dridhje, dhe 7% - takikardia paroksizmal. BP reduktuar ndjeshëm.

Shumë rrallë mund të shkaktojë mosfunksionimin e gastrointestinal traktit dhe fshikëz fshikëz e tëmthit, si dhimbje epigastrike, fryrje, dhimbje në prekje të pikës djathtë e sipërme sektor, fshikëz fshikëz e tëmthit dhe zorrës së trashë. Kjo është e gjitha për shkak të dyskinesia e gastrointestinal traktit dhe fshikëz fshikëz e tëmthit. Por hepatomegaly dhe splenomegaly janë vërejtur.
Shumë shpesh, kur ka një hipotension arterial primar duket Nephroptosis parë dhe të dytë fazën e rastit, veçanërisht në llojin asthenic trupit. Pas shqyrtimit të nervor reflekset sistemi pjezë janë shprehur sindromi i nevrikosur dobësi e karakterit, ankthi paçrrenjosje për shkak të sëmundjes.


Përveç kësaj, pothuajse 20% e pacientëve të zhvillojnë komplikime hipotension si shtete të pavetëdijshme dhe krizave hypotensive. Gjatë pacienti i dobët befas zbehet, ka djersë në ballin, sytë e errët, mund të bëjë zhurmë në veshët, muskujt e dobësuar në mënyrë dramatike këmbë që rezultojnë mund të shkaktojë humbjen e vetëdijes me një reduktim të mëtejshëm në presionin e gjakut. I dobët mund të zgjasë njëzet sekonda deri në disa minuta në një agoni të thellë.
Për krizë tipike hypertensive përkeqëson procesin e sëmundjes, për shkak të ndikimit negativ të, tendosje psiko-emocionale intensive, dhimbje tipare të mprehta, mungesa e gjumit dhe kështu me radhë. Ky manifestim është i karakterizuar nga akute dobësi hipotension shfaqjes, djersitje e harlisur, dhimbje koke të rënda, swirling rënda kokë, pamja e errët në sytë, dhimbje në zemër, mostretje, ul presionin e gjakut. Për më tepër, shumë mund të lirohet në insulinës në gjak dhe kjo tregon djersitje simptomatike, urinë, ndonjëherë twitchings përkohshme muskujt individuale, mpirje e gjuhës dhe buzëve.

Simptomet e hipotension në fëmijët e karakterizuar nga të ndryshme dhe karakteristikat e ndryshme. Kështu fëmijët shpesh ankohen për simptome tipike që pasqyrojnë ndryshime në sistemin qendror nervor, ESU dhe traktit gastrointestinal. Në disa raste, fëmijët nuk mund të tolerojë të udhëtimit në transportin, mund të rritet në temperatura të subfebrile shifra, të zhvilluar konfiskimet shkurtër fryma, dhimbje në muskul dhe arthralgia. Ankesat më të zakonshme te fëmijët është tsefalhiyi 90%, 70% janë dobësi dhe lodhje, dhe ndryshueshmëri emocionale llogariten për 72%.Trajtimi hipotension


Në trajtimin e hipotension duke përdorur trajtime të tilla si jo-ilaçe dhe përdorimin e ilaçeve. Në rastin e parë, baza e trajtimit është normalizimi i NPT regjimit, fizioterapi, dietë, masazh, herbs nxit urinimin sport dinamik dhe përdorimi i trajtimeve psikologjike.
Në mënyrë tipike, një njeri ëndërr vuan sidomos hipotension duhet të zgjasë të paktën nëntë orë, dhe për formimin e aminet pressor duhet të sigurojnë një ballë krevati lartë. Ajo duhet të jetë një ditë për të shpenzuar jashtë për dy orë. Kjo nuk është e rëndësishme për të marrë banjot e nxehta, për të shmangur hyperventilation dhe të gjatë në diell. Jetë i sigurt për të bërë ushtrime në mëngjes, e ndjekur nga një dush të ftohtë në mëngjes dhe tifoz. Gjithashtu rekomandohet në pacientë të tillë patinazh, ski dhe çiklizmit. Ju mund të kandidojë ngadalë, luajnë tenis, duke notuar, valle, të angazhohen në gjimnastikës ritmike dhe shpejt shkojnë.

Përveç kësaj, efekti pozitiv ka masazh trupit të plotë apo disa industri të tilla si Fllanxhat zonës, duart, muskujt viç, këmbët duke përdorur furçat e flokëve. Sigurisht, dietë duhet të përfshihet si një kafe pije tonik ose çaj, herbs efektet diuretik (buds thupër, bearberry, fletë boronicë). Rezultate të mira tregojnë mjete të tilla si fizioterapi, procedurat nxitës, electrophoresis me bram natriumi, caffeine, kafeinë-brome, Fenylэfrynom; elektrike, akupunkturë, kripë vaske, hala pishe, i urtë, radonit dhe fuqia dush.

Nga trajtimet psikologjike të hipotension përfshijnë instalimin e detyrueshëm shkakton stres psikologjik dhe emocional me aftësinë për të specifikojë mënyrat për të eliminuar konfliktin në shkollë dhe familje.
Faktori kryesor pathogenetic i sëmundjes ESU stresi kronik Konsiderohen si mendjen dhe emocionet. Përdorimi i psikoterapisë ndihmon të eliminuar ose zvogëluar peshën e stresit që si rezultat përmirëson sistemet autonome dhe humoral.
Në rast se ju nuk mund të arrihet dinamikë pozitive trajtime nemedykamentozmыmy treguar terapi bazë në varësi të karakteristikave të manifestimeve simptomatike.Përgatitjet në arterial hipotension


Për trajtimin e kësaj gjendje patologjike përdorur një numër drogë. Para së të gjitha adaptogens përcaktuara bimor që butësisht stimulon sistemin nervor qendror. Midis tyre janë infuzion i magnolia kineze hardhi, xhensen, djalli, Eleutherococcus senticosus. Ato stimulojnë sistemin nervor qendror, të stimulojë ESU, duke ndihmuar për të eliminuar lodhje mendore dhe fizike, rritjen e sleepiness, duke rritur presionin e gjakut. Doza e këtyre barnave të bëra në llogaritjen: një rënie në vit të jetës së drogës në mëngjes dhe në mbrëmje, para ngrënies.

Tregues për nootropics dhe substancat GABA эrhycheskyh në arterial hipotension mund të jetë në dispozicion pamjaftueshmëria cerebrale, papjekuria e strukturave të trurit në bazë të elektroencefalogramë, dhe humbjen e kujtesës. Përgatitjet veprim nootropic direkt aktivizimin e mekanizmave të trurit, duke ndihmuar që të jetë rezistente ndaj ndikimeve të ndryshme natyrën agresive, përmirësimin e komunikimit cortico-nen-kortikale pronave.
Në këtë rast përshkruajnë Piracetam, e cila është shumë e ngjashme në hymstrukture në gama-aminobutyric acid. Kjo ndikon pozitivisht proceset metabolike dhe furnizimin me gjak të trurit, duke stimuluar proceset e oksidimit dhe reduktimit, duke rritur shfrytëzimin e glukozës, përmirësimin e fluksit të gjakut në rajonet iskemike të trurit. Energjisë rritet mundshëm si pasojë e qarkullimit të shpejtë ATP, rrit aktivitetin adenilatciklazë. Piracetam përmirëson funksionin integrues trurit, nxit kujtesën dhe lehtësuar procesin e të mësuarit.

Acid gama-aminobutyric është bërë obligim për të aktivizuar proceset e energjisë, duke rritur aktivitetin e frymëmarrjes e trurit, përmirësimin e të menduarit, kujtesën, dobësuar çrregullime vestibular, duke i siguruar efekt të butë stimulues në psikikë. Efekt pozitiv arrihet në prani të endogjen depresionit dominuan fenomenit astenoypohondrycheskye.
Aplikimi acid amynofenylmaslyanoy ndihmon në lehtësimin e stresit, ankthi, frika, dhe që ka një veprim qetësues, të drogës përmirëson proceset e gjumit. Si rregull, ky ilaç është përdorur në hipotension të rëndë arterial në sfond të simptomave neurotike.

Pirytynol përdoret për trajtimin e presionit të ulët, aktivizon proceset metabolike në sistemin nervor qendror, dhe në rastin e formimit të tepërt të acidit laktik ul saj dhe ndihmon trurin të jetë rezistente ndaj hypoxia. Në thelb, kjo drogë është përdorur për të trajtuar depresionin cekët, kushtet asthenic, migrenë, çrregullime neuroza-si. Megjithatë, ajo excites mendjen dhe lëvizshmëri e njerëzore prish gjumë, nervozizëm dhe provokon shfaqjen kundërindikuar në konvulsione.
Për të përmirësuar proceset metabolike përcaktuara Cerebrolysin, ka ndikim neyroprotektornыm që pengon shkatërrimin e neuroneve në hypoxia ka një efekt pozitiv mbi ndryshimet në funksion kognitiv, përmirësimin vëmendje, kujtesë, rikthim, humor, punë mendore.

Për drogë për trajtimin e hipotension janë gjithashtu të stimuluesve dhe antikolinergjike Prona biogenic. Versioni i parë - ajo Bellataminal që redukton ngacmim CNS dhe periferi, dhe Bellaspon me veprime të ngjashme farmakologjike. Nga stimuluesve biogenic përfshijnë aloe kombinuara me thiamine.
Për trajtimin e shkeljeve ortostatik dhe kushteve syncopal përshkruara agonist alfa. Midis tyre janë përdorur gjerësisht Mydodryn, e cila ka aktivitet të drejtpërdrejtë sympathomimetic. Ky medikament rrit ton enëve të gjakut, presionin e gjakut dhe ndalon ngecja e gjakut në proceset venat në sfondin e çrregullimeve ortostatik. Kjo është ajo që mban të njëjtin nivel BCC dhe gjakut presion, rrit shpërndarjen e oksigjenit në indet dhe organet, duke eliminuar dobësitë në mëngjes, të qenët i përgjumur dhe kreu rrotullim të vazhdueshëm. Mydodryn asnjë efekt në zemër, si një e tërë, por mund të zvogëlojë refleks rrahjet e zemrës. Përveç kësaj, ajo nuk do të ngacmoj sistemin nervor.

Indikacionet për përdorimin e qetësuesit në arterial hipotension konsiderohet simptoma të rënda me origjinë nevrotike, tensionet natyrës emocionale, hypochondria, frika, ankthi. Më e preferuar Tofyzopamu dhe Tryosazynu. Në rastin e parë të drogës ka efekte anksiolitike pa qetësues shprehur myorelaksyruyuschyh dhe veprimit anticonvulsant. Tofyzopam psyhovehetatyvnuyu rregullon sistemin e saj stimuluese moderuar. Tryoksazyn i caktuar në prani të çrregullimeve neurotike dominuara tregon hypostenycheskye.

Për trajtimin e përshkruesit hipotension që përmirësojnë hemodinamikën dhe microcirculation e tij të trurit. Kjo Vincamine e cila përmirëson qarkullimin e gjakut në enët e trurit, rrit rrjedhjen e gjakut dhe të oksigjenit përdor trurin redukton dhe stabilizon rezistencën e enëve të gjakut, duke rritur efikasitetin dhe përmirësimin e kujtesës.
Kështu, hipotension parashikimi varet nga qëllimi e terapi ndihmës dhe regjimit NPT. Përveç kësaj, simptomat patologjike gjatë gjithë jetës mund të shihet si një shtet kufitar mes normalitetit dhe sëmundjes.