Trajtimit thyroiditis autoimune, simptomat, shkaqet


Autoimune thyroiditis - një kronike lezione inflamatore të gjëndrës tiroide të shkaktuar nga sulmi imun në trupin e tij gjëndër tiroide, është dëmtimi dhe shkatërrimi i mëvonshëm i qelizave folikulare dhe kancerit folikulare. Sot thyroiditis autoimune është sëmundja më e zakonshme e të gjitha sëmundjeve të njohur tiroide, duke zënë rreth 30% të totalit. Gratë AIT vërejtur pothuajse njëzet herë më shumë e lidhur direkt me ekspozimin ndaj sistemit limfoid të estrogjenit dhe / ose shkelje të kromozomin X. Mosha mesatare e njerëzve të diagnostikuar me thyroiditis autoimune zakonisht varion 40-50 vjet, edhe pse sëmundja mund të ndodhë në fëmijërinë / adoleshencën. Diagnoza në kohë e thyroiditis autoimune është mjaft e vështirë, sepse gjatë viteve të para të rrymës, sëmundja është absolutisht nuk shfaqet. Më shpesh autoymmunnomu thyroiditis gratë prirur që kishin qenë më parë të diagnostikuar me varfëri dhe Endometrioza. Studimet e kaluara tregojnë se AIT shpesh çon në autoymmunnomu vezore dhe mitër, që është në të vërtetë shkaku i infertilitetit. Ajo ishte gjithashtu vuri në dukje se ekziston për një kohë të gjatë pa Endometrioza ndërhyrjes profesionale shpesh çon në faktin se një grua zhvillon kancerin e qafës së mitrës


Autoimune thyroiditis - Shkaqet


Pacienti faji në rast sëmundjeje atje, sepse pas studimeve të shumta kryer është themeluar predispozitë gjenetike (u gjetën përcaktimin zhvillimin e gjeneve të sëmundjeve) për të zhvilluar thyroiditis autoimune. Përveç zhvillimit të sëmundjes shpesh kontribuon prag Moved e stresit.
Kjo u vu re një frekuencë të drejtpërdrejtë korrelacionit shfaqjes së sëmundjes gjinisë dhe moshës së personit. Pra, burrat AIT ndodh pothuajse dhjetë herë më pak. Mosha mesatare e pacientëve të shkonin 30-50 vjet, edhe pse kohët e fundit rastet e sëmundjes në adoleshentët dhe fëmijët.

Të shkaktojnë zhvillimin e thyroiditis autoimune mund të bëhet sëmundjet virale dhe bakteriale, gjendja e varfër e mjedisit dhe ndotjen e mjedisit.
Sistemi imunitar është një sistem i rëndësishëm i trupit të njeriut. Kjo është për shkak se koha sistemi imun ta njohë agjentët e huaj (bakteret, viruset, etj) dhe nuk lejohet depërtimin e tyre dhe zhvillimin e mëtejshëm në trup. Në rastin e predispozitë gjenetike ekzistuese, duke rezultuar në stres dhe një numër arsyesh të tjera, mekanizmi imun dështon, dhe ajo fillon për të ngatërruar "të huaj" dhe "vetë", duke marrë sulm "e tij". Sëmundje të tilla janë quajtur autoimune. Limfocitet (qeliza imunitare) të prodhuar antitrupave (proteina), të cilat janë në këtë rast është i drejtuar kundër trupit të vet. Nëse AYTa prodhuar autoantibodies antithyroid të vet, duke shkaktuar shkatërrimin e tyre qelizore tiroide-së. Si pasojë, mund të zhvillojnë një sëmundje si hypothyroidism. Duke pasur mekanizmi i kësaj sëmundjeje, i quajtur gjithashtu AYTa - thyroiditis limfocitike kronike

Autoimune thyroiditis - Simptomat


Simptomat më të zakonshme të thyroiditis autoimune në fazën fillestare (vitet e para), sëmundja nuk manifestuar sëmundje shfaqet vetëm gjatë shqyrtimit të gjëndrës tiroide. Në fillim të sëmundjes, dhe ndonjëherë gjatë gjithë jetës, funksioni normal i tiroides mund të mbahet. Kjo gjendje quhet эutyreoz - një gjendje në të cilën tiroide prodhon një sasi normale e hormoneve. Në vetvete ky shtet është normë, por ka nevojë për më tej periodik follow-up.

Me kalimin e kohës zhvilluar një shkallë të hypothyroidism, e cila është e shoqëruar zakonisht me shenjat e reduktuar madhësinë tiroide. Gjatë viteve të para të shfaqjes së sëmundjes zakonisht ndodh AIT me hyperthyroidism klinike, pastaj shkallën e shkatërrimit dhe kështu të reduktojë indeve tiroide, ndryshime hyperthyroidism эutyroz funksionon, dhe ajo ka hypothyroidism.
Ankesat kryesore të pacientëve me thyroiditis autoimune lidhur me një gjëndër tiroide zgjeruar, vështirësi në frymëmarrje, vështirësi gëlltitjes, gjëndrës tiroide në dhimbje të vogël. Në një pacient me AYTom lëvizjes zakonisht ngadalshëm; fytyra e fryrë, i zbehtë, të verdhë; qepallat fryrë, tiparet e përafërt e fytyrës. Kundër fytyrë të zbehtë, maja e hundës dhe faqet dallohet qartë skuqem sëmurë si njolla të kuqe. Flokët e brishtë dhe të rralla, shpesh braktisin zjarret, duke krijuar një vijë e flokëve largohet. Gjithashtu, nuk është humbja e flokëve në zonën pubike dhe / ose në sqetull.

Gjatë shprehjet rozyazyka fytyrës praktikisht i pandryshuar. Njeri flet shumë ngadalë, picking up një fjalim të gjatë, emrat vështirësi duke kujtuar të objekteve dhe fenomeneve. Abuzimi verbal të tilla është për shkak të ënjtje e gjuhës.
Në shumicën e rasteve, një pacient me thyroiditis autoimune ankohet për punën e dobët dhe lodhje shqiptuar, kjo është dëshira e vazhdueshme për të fjetur, ulur kujtesës dhe ndryshimet zë. Shpesh nuk është paaftësia e karrige i pavarur, që rezulton të përdorë enemas dhe laxatives.

Femrat shpesh vërejtur ciklit menstrual, dhe çrregullim menstrual mund të ndodhë për disa javë. Menstruacioneve vetë të pakta. Nuk mund të ketë gjakderdhje mitrës. Këto çrregullime menstruale shpesh të çojë në zhvillimin e amenorrhea (ndërprerje të tërësishme të menstruacioneve) dhe përfundimisht në varfëri. Në disa pacientë me thithat e gjirit të shfaqen ndryshe në shkarkimin intensitet, gjirit të jetë e mundur. Në burra ulur ndjeshëm dëshirën seksuale dhe impotenca shpesh zhvillon.

Në fëmijët, një simptomë e zakonshme e thyroiditis autoimune është e theksuar në gojë në mëngjes e thatë, nuk ka shenja të rënda etja. Zakonisht këta fëmijë mbeten prapa kolegëve të tyre në zhvillimin mendor dhe rritjen ekonomike.
Diagnoza e thyroiditis autoimune vendosur mbi bazën e testeve laboratorike dhe tablonë e përgjithshme klinike. Në rast të pranisë konfirmuar AYTa anëtarët e tjerë të familjes mund të jetë një shkallë të lartë të flasin yyazytsirnosti e thyroiditis autoimune. Testet laboratorike të përcaktuar praninë e antitrupave në trup për të komponentëve të ndryshëm (peroxidase, tyrohlobulynu etj) gjëndrës tiroide.

Studimet laboratorike përfshijnë: imunohramu, e gjakut komplet, biopsi tiroide tonkoyholnuyu, vendosmëri në serum TSH, T3 dhe T4 përcaktimin e Ultrasonografi tiroide

Autoimune thyroiditis - Trajtimi


Na vjen keq terapi specifike që synojnë trajtimin thyroiditis autoimune nuk ekziston. Qëllimi kryesor i trajtimit është për të ruajtur gjakut sasinë e nevojshme të hormoneve tiroide.
Kur эutyreoze trajtimi nuk është kryer, por studimi tregon rregullt (një herë në një vit e gjysmë), e cila është e kontrollit TSH hormon dhe inspektimin T3 Shën dhe T4 St.

Sipas hypothyroidism treguar në emërimin e Levothyroxine hormoneve tiroide si (Эutyroks, L-thyroxine). Ky medikament është dhënë për të plotësoj sasinë e hormoneve tiroide trupit të zhdukur. Skema e marrjes së drogës është individualisht endokrinolog.
Sipas hyperthyroidism, të zvogëlojë sintezën e hormoneve të drogës (thyreostatics) nuk janë emëruar zakonisht. Vendi i tyre është simptomatike, që synojnë reduktimin e simptomave (ndjenja zvogëlojë përçarje e zemrës, zemra) sëmundje. Në çdo rast, trajtimi i detyrueshëm rregullohen individualisht.

Mjetet juridike popullore Trajtimi i thyroiditis autoimune kundërindikuar. Në përgjithësi, kjo sëmundje duhet të përmbahen nga çdo vetë. Trajtim adekuat në këtë rast në gjendje të emërojë vetëm një mjek me përvojë, dhe kjo duhet të bëhet e detyrueshme në bazë të testeve të rregullta të kontrollit. Immunomodulators dhe immunostimulants në përdorim autoimune thyroiditis nuk është i rekomanduar. Është e rëndësishme për të vëzhguar disa parime dietë e duhur të shëndetshme, të tilla si: të hani shumë fruta dhe perime. Gjatë sëmundjes së tij, si dhe në kohët e stresit, emocionale dhe stresi fizik, ajo është e rekomanduar për të marrë organizmin përmbajë mineralet e nevojshme dhe vitamina (të tilla si vitamina Supradyn, Centrum, VITRUM, etj)

Parashikimi i thyroiditis autoimune


Në përgjithësi, prognoza më tej është mjaft e favorshme. Njerëzit nga hypothyroidism treguar postcastration qëndrueshme plotësim Levothyroxine jeta. Pasi në gjashtë deri në dymbëdhjetë muaj tregon performancën e kontrollit dinamik të treguesve hormonale. Nëse gjatë ultrazërit të gjëndrës tiroide në trup janë identifikuar tumoret nyjor, demonstroi një endocrinologist detyrueshëm konsultimi.
Performanca normale kënaqshme dhe mirëqenien në pacientët me thyroiditis autoimune zakonisht ruhen për më shumë se pesëmbëdhjetë vjet, edhe pse ka periudha të shkurtra rëndim.

Nëse gruaja u diagnostikua thyroiditis Postpartum, yyazytsirnist rikthim i tij pas një shtatzëni të mundshme të mëvonshme është rreth 70%. Në 30% të grave me Postpartum thyroiditis postcastration tej vërejtur thyroiditis autoimune kronike, e ndjekur nga tranzicioni i saj në një hypothyroidism qëndrueshme
Më shumë artikuj mbi këtë temë:
1. Obeziteti PJEKJES
2. goiter endemike
3. nanizm hypophyseal