Sëmundje Graves '- simptomat, shkakton, trajtim


Sëmundje Graves - të shkaktuara nga aktiviteti në rritje i sëmundjes gjëndrës tiroide endokrine karakterizuar nga rritje reaktivitet e sistemit nervor, rrit metabolizmin e indeve, duke rritur gjëndër tiroide (goiter), mbiprodhimin e thyroxine hormon dhe ndryshimet e shumta të të gjitha sistemet e trupit.
Sëmundje Graves zakonisht fillon për të manifestuar veten në hendekun moshës ndërmjet tridhjetë dhe dyzet vjet, dhe njerëzit më shpesh të sëmurë që kanë një histori familjare të defekteve tiroide janë vërejtur. Në mesin e të gjitha sëmundjeve tiroide njohur, sëmundje Graves 'vendosmërisht mban vendin e dytë pas hypothyroidism, incidenca - 1 në 100 njerëz (më shpesh në gratë)


Sëmundjes Graves '- Shkaqet
Shfaqja dallues i njeriut të njohur për shumë njerëz, por jo të gjitha, ndoshta e dini se zhvillimi i sëmundjes mund të ndodhë në trup për shkak të pranisë së proceseve autoimune. Sëmundje autoimune - defekte të sistemit imunitar, në të cilin sistemi i vetë trupit imunitar prodhon agjentët, të cilat kanë për qëllim rrënimin ose dëmtimin qelizat e veta. Kështu që në rastin e sëmundjes Graves ndodh prodhimin limfocitet stimulon proteina gjëndrës tiroide jonormale quajtur "stimulant të qëndrueshme tyroydnыy".

Gjithashtu shkakton sëmundje Graves 'mund të përfshijnë predispozitë gjenetike, gjinia femërore, burim kronike e infeksionit. Sëmundje Graves është më shpesh shfaqet tek njerëzit me sëmundje kronike të tilla si angina, vitiligo, sëmundja Addison-së, diabeti, hypoparathyroidism. Gjithashtu goiter mund të zhvillohet si rezultat i infeksioneve të ndryshme virale, ose pas përdorimit si një studim të jodit radioaktiv.
Për të gjitha arsyet e mësipërme, Graves 'etiologji sëmundje ende nuk është kuptuar. Fakti klinike provuar - forma akute e sëmundjes zhvillohet si rezultat i shoku rëndësishëm neuro-psikologjike. Manifestimi i parë i simptomave apo përkeqësimit të sëmundjes është tashmë i pranishëm vërejtur për shkak të sëmundjeve të tilla si gripi, korea, grykët akute, etheve reumatike. Infeksione të tjera, duke përfshirë tuberkulozin, duke çuar në zhvillimin e sëmundjes Graves apo toksike nga lezionet specifike të gjëndrës tiroide.

Megjithatë, pavarësisht nga kjo, një pjesë e madhe e rasteve të sëmundjes Graves ', nuk mund të vendoset Shkaku i zhvillimit. Pjesa më e madhe e rasteve të raportuara të sëmundjes llogariten për hendekut moshën tetëmbëdhjetë me dyzet vjet, dhe sëmundja ndodh në gratë gjashtë herë më shumë (shkencëtarët ia atribuojnë këtë me veprimtarinë më të madhe të aktivitetit të femrave endokrine)
Sëmundje Graves - simptomat
Sëmundje Graves zakonisht fillon pa u vënë re. Njeriu ngacmon swings humor, shqetësime gjatë gjumit, djersitje, nervozizëm, duke u dridhur gjymtyrë, konfiskimet, palpitations. Shumica e pacientëve të fillojnë për të humbur peshë, edhe pse në disa raste, në të kundërtën, ka një peshë grup. Lëkura fitojnë hije të errët në këmbë shfaqen ënjtje të trasha. Gjëndër tiroide është në rritje, ajo është pa dhimbje dhe të qetë. Hyperfunction tiroide ndikon aktivitetet adekuate e të gjitha organeve dhe sistemet e trupit, domethënë simptomat e mëposhtme janë vërejtur:

• Organet e - sy hapur (exophthalmos), konveks, shndrit, zgjeruar; qepallë fryrë mbi nxënësit duket shirit të bardhë, kur ju shikoni poshtë. Furnizimi Broken gjakut të syrit, e cila shpesh shkakton dëme nervore optike dhe konjuktivit. E gjithë kjo kontribuon në një rënie të konsiderueshme në vizion, dhe në disa raste dhe shfaqjen e verbëri
• sistemin kardiovaskular - thyer norma e zemrës, rrit presionin e gjakut, dhimbje sulmi në zemër
• sistemit nervor qendror - ankthi, marramendje, pagjumesi, dhimbje koke

• Sistemi i tretjes - anomalitë e funksionit të mëlçisë, diarre, vjellje (rrallë-vjella), rritur lëvizshmëri e traktit gastrointestinal
• metabolizmin, rrit rrezikun e diabetit, shqetësuar metabolizmit të karbohidrateve
• sistemin endokrin - Prodhimi i hormoneve veshkave është i zvogëluar, ndërprerë gjëndra riprodhuese tek meshkujt si impotencë, gratë - infertilitetit dhe çrregullime menstruale)
Sigurisht shkalla e sëmundjes Graves:

-gt; Shkallë e lehtë. Zakonisht shkon pa u vënë re, gjendja e pacientit është e kënaqshme, norma e zemrës në rajonin e njëqind rrahje në minutë, mungesa e peshës trupore më pak se 10%

-gt; Shkalla mesatare. Rritja e presionit të gjakut, norma e zemrës më shumë se njëqind rrahje në minutë, mungesa e peshës trupore për 20%
-gt; Shkalla e rëndë e sëmundjes Graves. Nuk janë lezione të shumta të sistemeve dhe organeve të tjera, norma e zemrës kalon njëqind e njëzet rrahje në minutë, mungesën e peshës trupore më shumë se 20%. Njerëzit e sëmurë rëndë edhe në paqe të përsosur të thithin 80% më shumë oksigjen se sa të shëndetshme të peshës njëjtë, lartësi, gjinisë dhe moshës.
Diagnostikimin e sëmundjes Graves 'shpesh nuk shkakton vështirësi. Njohja e sëmundjes është i bazuar në simptomat e mëposhtme kryesore: goiter, dridhje, dhe takikardi exophthalmia (konsideruar simptomë më e vazhdueshme të sëmundjes Graves). Për të konfirmuar diagnozën, dhe radioizotopi kryer ultratinguj. Veç kësaj, për të përcaktuar përqendrimin e tiroide hormonit testit të gjakut kryhet në përputhje

Semundja Graves - trajtimi
Zgjedhja e trajtimit të bazuar në shkakun e sëmundjes, madhësia goiter, mosha e pacientit, mundësinë e ndërhyrjes kirurgjikale dhe dëshira e një gruaje për të pasur fëmijë në të ardhmen. Trajtimi i sëmundjes Graves mund të jenë të dy mjekesore dhe me kirurgji, gjatë të cilit hequr pjesën e gjëndrës tiroide. Por ende trajtimi kryesor është sëmundje Ilaçet Graves, faza fillestare është që të pengojnë funksionin tiroide janë caktuar doza tsyrostatykov lartë (merkazolil, propylthiouracil). Përkundër faktit se simptomat zhduken pas marrjes drogë brenda një gjysmë deri në dy muaj të trajtimit gjithmonë duhet të vazhdojë nga gjashtë muaj deri në dy vjet. Për të shmangur efektet anësore (u rrit norma e zemrës, etj) në të njëjtën kohë shumë pacientë të përshkruara Inderal.

Në qoftë se gruaja është shtatzënë, për të minimizuar rrezikun e mangësi fetusit hormoneve tiroide, dozën e barnave të përshkruara minimum. Për shkak të faktit se shpesh ndodh pas përkeqësimit lindjes të rëndësishme, nënat e reja duhet të jenë nën mbikëqyrje të vazhdueshme. Nëse ju vazhdoni marrjen grua mjekësi në një dozë minimale për uyazyka inspektimin periodik të fëmijës gjëndrës tiroide, ajo mund të vazhdojë të gji.
Një trajtim i përdorur gjerësisht për sëmundje Graves është doza e vetme (me gojë) jodi radioaktiv 131. Kjo metodë është më e mirë për ata që kanë fëmijë në të ardhmen nuk është planifikuar.

Nëse droga trajtimit nuk jep rezultatin e dëshiruar, treguar trajtim kirurgjik që përfshin heqjen e gjëndrës tiroide për të reduktuar kapacitetin e saj për prodhimin e hormoneve. Megjithatë, të jenë të vetëdijshëm se trajtimi kirurgjik nuk eliminon shkakun e sëmundjes.
Si rezultat, zhvillimit të sëmundjes Graves ophthalmopathy, trajtimi i cili është përdorimi i doza të larta të kortikosteroide, ose mjekim lokal. Kur presioni puchehlazyy në nervit optik po rritet seriozisht, kështu që në disa raste per te cliruar tensionin mund të kenë nevojë kirurgji ose radiotherapy.

Për të hequr thyrotoxic krizën përdorimin e drogës, të cilat janë të synojnë pengon sintezën e hormoneve tiroide. Si terapi mirëmbajtjes emëruar vitamina, ushqyesve, lëngje dhe sedatives.
Gjatë trajtimit duhet të eliminojnë përdorimin e kripës jodizuar dhe të kufizojnë përdorimin e jodit-ushqime të pasura. Gjithashtu gjatë trajtimit ndaluar të bëj banja dielli dhe pastaj trajtimi do të dështojnë. Sëmundje Graves është transmetuar shpesh nëpërmjet linjës femërore, zakonisht përmes brezave (gjyshja - mbesa).

Sëmundje moti Graves 'nuk është shumë inkurajues. Në rastin e formave të butë fshihet, sëmundja mund të zgjasë për dekada të tëra pa shkaktuar kusht ndryshime jo të rëndësishme të pacientit. Por në rastin e kursit akute të vdekshmërisë së sëmundjes Graves është 30%. Shpesh sëmundja është e mirë, edhe pse herë pas here pacientë reduktuar ndjeshëm performancën, për shkak të qarkullimit të pamjaftueshëm të gjakut, sistemin nervor dhe të tjerët. Shkaku kryesor i vdekjes është sosje e diarre, të vjella, ethe, dhe simptoma të tjera toksike të dështimit të zemrës.

Parandalimin e sëmundjes Graves 'është për të eliminuar trauma të rënda, trajtimi në kohë i infeksioneve virale, kontrollit jetesës. Ju duhet gjithashtu të kujdeset për jodur kalium, ashtu siç është edhe në doza normale terapeutike e anti maj lajthitës, subjekt i këtij populli të shkaktojë sëmundje Graves