Balanoposthitis Simptomat dhe Trajtimi Klasifikimi dhe shkakton Balanoposthitis
Balanoposthitis - një term i kombinuar. Në mesin e njerëzve sëmundjet inflamatore më të zakonshme Balanitis - inflamacion i glans penis, dhe pas - inflamacion i shtresës së brendshme të lafshë e penisit. Këto dy sëmundje shpesh shoqërojnë njëri-tjetrin, dhe inflamacion quhet Balanoposthitis.

Karakteristikat kryesore Balanoposthitis

Në faza të ndryshme të sëmundjes simptomat e saj janë manifestuar në mënyra të ndryshme dhe me intensitet të ndryshme, dhe simptomat kryesore formë akute Balanoposthitis mund të ndahen në tre grupe.


1. lezione të vogla të lëkurës dhe parehati:
kruajtje, dhimbje (thumbues, djegia) në penis glans;
skuqje dhe enjtje e kokës lëkurës.
Shpesh reduktuar kohëzgjatjen e marrëdhënieve seksuale, derdhje e parakohshme duket.
2. Ndryshimet në lëkurën e penisit glans:
lëkurë të thatë;
plagë dhe të çara në kokën e penisit, lafshë;
hedh lëng i mukozës së kokës;
ngushtimi i prepucit, e cila është arsyeja pse zbulim kanë kokat vështirësi.
Me manifestime të tilla balanoposthitis mund të shkaktojë dhimbje gjatë raportit seksual.

3. Zgjedhja jo normale:
ndarja e smegma tepërt. Në gjendje normale shëndetësore në kokën e penisit është formuar gjëndra dhjamor sekrete e kokës mukozës - smegma. Smegma sekretuar në sasi të vogla dhe jo njeriu sjell shqetësime. Kur ndarja inflamacion bëhet më intensive, nganjëherë deri në atë masë që të ngopura prej liri;
shkarkimi purulent nga uretrës.
Në disa raste ka një dobësim i shtetit të përgjithshëm - ka dobësi, ethe. Këto simptome mund të shfaqë Balanoposthitis të dy veç e veç dhe të kombinuar. Në çdo rast, paraqitja e çdo simptomat e këtyre sëmundjeve duhet të konsultoheni me një mjek.


Klasifikimi i sëmundjeve

Formon Balanoposthitis në aspektin e paraqitjes;
Forma infektive-inflamator, më të zakonshme. Prania e rezultuar e kombinuar e agjentit infektive dhe kushtet e favorshme për infektimit.
Forma alergjik. Ndodh sëmundje kur të ndryshme alergjike.
Forma toksike. Rrallë, ndodh nëpërmjet ekspozimit ndaj toksinave ose pas marrjes së barnave të caktuara.
Gjithashtu balanoposthitis klasifikuar nga natyra e sëmundjes:
1. Forma akute:
thjeshtë, e karakterizuar nga siklet në penis glans dhe indeve hedh lëng;

erozive, ku ka erozion të dhimbshme të kuqe të ndritshme, ka dhimbje gjatë raportit seksual dhe urinimit, i shoqëruar nga phimosis;
gangrenizuar - një formë e rëndë, e karakterizuar nga ekzemë plagë, dhimbje dhe ënjtje.
2. Forma kronike:
ynduratyvnыy në të cilën kreu i penisit dhe vyshk prepucit;
ulcerative, hypertrophic, e cila karakterizohet nga ulcerat e dhimbshme të shëruar.
Forma kronike është e komplikuar shpesh uretritin dhe prostatitis. Inflamacion kronik ndodh në rastet kur trajtimi Balanoposthitis në rastin origjinale u soll në një fund apo jo kryhet në të gjitha.


Arsyet Balanoposthitis

Për zhvillimin e formës infektive-inflamator dhe jo hyrjes në trupin e çdo agjenti patogjen (streptokokeve, staphylococci, E. coli, etj). Shkaqet kryesore të sëmundjes janë:
1. Marrëdhëniet seksuale.
me një partner, në të cilin ka dysbiosis vagina. Kjo shkelje e microflora e vaginës, zhvillimin e baktereve të ndryshme patogjene në gratë që bien mbi kokën e penisit, duke shkaktuar inflamacion;
oral me nje partner me sëmundje të gojës dhe dhëmbëve;

anal pa prezervativ.
Situata të tilla të shkaktojnë përkeqësimin. Nëse simptomet Balanoposthitis nuk odnokratnы përsëritet energji është veten.
2. Mosrespektimi i higjienës. Procedurat parregullsi higjienike çon në akumulimin e smegma, i cili është një mjedis të favorshëm për zhvillimin e patogjenëve.
3. Real Estate lafshë e penisit - phimosis, kur kreu i penisit larguar nga puna që ndërhyn me larjen e saj. Phimosis shpesh është një faktor për zhvillimin e balanoposthitis tek fëmijët.

4. Diabeti. Çrregullime metabolike në këtë sëmundje mund të shkaktojë rritjen e baktereve në kokën e penisit.
Në qoftë se në glans penis janë të gjitha uyazyka për të zhvilluar infeksion, ndonjë agjent, shkuarja atje, fillon të shumohen. Nëse trajtimi Balanoposthitis nuk fillojnë në shenjë e parë e acarimit të sëmundjes janë shpesh një kurs të gjatë të sëmundjes, trajtimi i nënshtrohet më keq.

Diagnoza Balanoposthitis dhe prej sëmundjeve ngjitëse seksuale

Diagnoza kërkon teste të veçanta, duhet vetëm të shqyrtojë një urolog. Por shpesh diagnoza kryer teste për sëmundje ngjitëse seksuale. Balanoposthitis simptomë e sëmundjeve seksualisht të transmetueshme është e rrallë, por mund të ndodhë në rrjedhën e zhvillimit të tyre, siç ka në trup dhe infeksionit, dhe uyazyka për zhvillimin e saj.


Komplikimet Balanoposthitis

Nëse manifestimet e para Balanoposthitis nuk ndërmerren veprime për trajtimin e tij, inflamacion mund të çojë në komplikacione:
1. Zvogëlimi ndjeshmërinë e penisit glans. Atrofi sistem receptorit gjatë inflamacionit të zgjatur, duke rezultuar ne:
ka siklet gjatë raportit seksual;
ndjesi reduktuar e orgazmës.
Këta faktorë nga ana çojë në të reduktuar potencë.
2. Inflamacion mund të shkoni në uretrës dhe shkaktojnë zhvillimin e urethritis.
Trajtimi Balanoposthitis
Trajtimi i organeve gjenitale duhet të jetë nën mbikëqyrjen e urolog kualifikuar. Metoda Balanoposthitis e trajtimit varet nga shkalla e sëmundjes dhe përfshin tre objektiva:

1. Rritja e higjienës. Në pacientët balanoposthitis rekomanduar për të larë penis glans me sapun disa herë në ditë. Nëse sëmundja është zbuluar në kohë, simptomat zhduken Balanoposthitis subjekt i masave të rekomanduara të higjienës, dhe trajtimi i mëtejshëm është i nevojshëm.
2. Heqja e infeksionit. Kur drejtimin Masat higjienike inflamacion i pamjaftueshëm dhe kokën e penisit përpunohen më tej antiseptics. Procedura kryhet brenda 1 jave pas procedurave higjienike. Për të shmangur reduktimin ndjeshmërinë e procedurës glans penisit përshkruar nga mjeku.

Përdorimi i antibiotikëve në trajtimin Balanoposthitis papërshtatshme, për shkak se ata mund të shkaktojë komplikime, varg e veprimit nuk është aq e gjerë sa në antiseptics.
3. Rritja e imunitetit. Përdorimi joefikasiteti i antiseptics sugjeron dobësimin e imunitetit të lëkurës dhe mukozës së penisit glans. Mjekësia ka drogë që synojnë në mënyrë specifike për të shënuar, por ato duhet të zgjidhen individualisht. Mbajti shpesh një kurs për të forcuar sistemin imunitar në përgjithësi.

Parandalimi Balanoposthitis

Në shumicën e rasteve shkaku është që të infeksionit Balanoposthitis për shkak të marrëdhënie seksuale me një partner me microflora dëmtuar e vaginës (dysbiosis vaginale). Shkelje të tilla në një mënyrë ose në një tjetër, shumica e grave vuajnë dhe pse ajo është e rekomanduar për të rishikimit periodik nga një gjinekolog. Njeriu për të shmangur balanoposthitis zhvillimit duhet të ndjekin higjienës dhe urolog inspektuar rregullisht.