Bllok Heart - trajtim, shkallë, shkaqet, simptomat


Zemra bllok - një proces patologjik i lidhur me kryerjen e sistemit të pulses zemrës. Bllok Zemra mjaft të zakonshme, si një substrate për paraqitjen e saj janë sëmundje të zemrës. Bllok Zemra mund të zhvillohet në barkun e nënës dhe të fituar, i përhershëm dhe i rastit. Disa bllok zemra nuk mund të shfaqet dhe "maskuar" nga sëmundje të tjera.
Complete bllok zemra është e karakterizuar nga ndërprerjes së ngacmim të stimuluesve kardiakë sipërme.
Bllok i paplotë zemër ndodh kur ngadalësimi i pulsin mbi sistemin përçueshëm. Kur ka një bllok të plotë të zemrës, asystole ndodh sepse funksioni stimulues kardiak merr nyjen themelor. Rezultati është një reduktim në numrin e normës së zemrës dhe arresti kardiak nuk lindin. Por shpesh kjo nuk është punë e mjaftueshme kompensues që mund të çojë në dështim të zemrës.
Bllokada shkakton zemrën


Për të kuptuar shkakun e bllokut të zemrës, ju duhet të kuptojnë strukturën e sistemit të kryerjes. Subjekti më i rëndësishëm e cila prodhon pulsin është nyja sinus. Ajo është e vendosur në atrium e sipërme të djathtë, në mes të zonave të turmë e atrium venat uritur. Nyjen sinus përmban dy lloje të qelizave: P-qelizave që kanë aftësinë për të prodhuar pulsin, dhe qelizat T, të cilat janë të vendosura në periferi të nyjen sinus dhe funksionin e pulsin. Frekuenca normale e nyjeve sinus impuls formimin 60-80 minuta.

Nga sinus nyje impuls është e shpërndarë në atrium në disa mënyra. Rrugë para, apo rrugë Bachmann, mban eksitim të murit të përparmë të barkushe të drejtë dhe mur ndarës atrial është i ndarë në degë, e cila lëviz me nyje atrioventricular, dhe dega është duke lëvizur në atrium e majtë. Rrugë e mesme, apo rrugë Venkebaha, kalon nëpër mur ndarës atrial. Trakt Torrelya rrugë respektivisht pasme që shkon përgjatë buzë fund të murit mes atria në nyje atrioventricular me përhapjen e fibra në murin e atrium të drejtë. Impuls normale është e përhapur në rrugët e Bachmann dhe Venkebaha, pasi ato janë më të shkurtër.

Tjetër "destinacion" në çrregullime lëvizjes janë nyja atrioventricular, nyjeve ose Aschoff-Tawara. Vendndodhja e saj është në atrium e djathtë të ulët të drejtën e mur ndarës atrial. Detyra kryesore e arsimit është për të kontrolluar nga impulset që vijnë nga atria. Pas çdo pulsin e atrium formuar në faqen sinus. Formimi i tyre mund të ndodhë në disa pjesë të atrium. Si dhe nyja atrioventricular nuk i kalojnë të gjitha pulses në një frekuencë të sinus takikardi më shumë se 200 për minutë. Sam nyje atrioventricular bashku me pako bllok të degëve mund të gjenerojë eksitim me një frekuencë prej 40-60 minuta. në

Pako e fillon e tij me nyjen atrioventricular (nyje AV). Ai përbëhet nga dy pjesë: pjesën e parë, e cila nuk është në kontakt me shtrëngohet të miokardit dhe departamentit vetvyaschehosya, i cili është i përfshirë në të mëvonshëm sjelljes impulseve të ventricles.
E drejta dhe pako të majtë bllok degë dërguar ventricles. Këmbën e majtë e zemrës formon dy degë - para dhe prapa. Në zemër këmbët janë të fibrave automatik që janë në gjendje të gjenerojnë zemërim me një frekuencë prej 15-40 për minutë.
Fibrave Purkinje janë degët e fundit të sistemit kryerjen e zemrës. Ato përshkojnë gjithë miokardit ventricular.

Bllok të zemrës mund të rezultojë nga trazirat përçueshmëri.
Të gjitha bllok zemra ndahen në:
Bllokada 1. synoaurykulyarnuyu;
2. Rrethimi brenda dridhje;
3. bllok atrioventricular;
Bllokada 4. ventricular;
5. këmbët bllokada e zemrës (e këmbëve të tij).
Bllok zemra shpesh shkaktojnë lezione funksionale dhe organike. Lezioni organike - një sulm në zemër, e ndjekur nga cardiosclerosis fokale ose shpërndarë, cardiomyopathy, miokardit, dëmtimi sistematike miokardit që përfshin sistemin kryerjen e zemrës, amiloidosis, sarkoidosis, tumoreve, sëmundjeve neyrom'yazovi, hyperthyroidism, diabet mellitus.

Bllok zemrës mund të ndodhë kur sëmundjet ngjitëse, helmimet, mbidozë e glycosides zemrës, novokainamid, quinidine.
Ndonjëherë bllok zemra mund të jetë i lindur. Për shembull, e tretë-shkallë bllok atrioventricular ndodh në 1 në 25.000 të sapolindur.


Bllokada e këmbën e djathtë të zemrës


Bllok Zemra mund të ndodhë si një bllokadë të drejtë pako bllok degë. Duket pulses të ngadaltë apo mungesën e eksitim në fushën e ndikimit të këmbës së djathtë. Shumica e të gjithë e këmbët bllokadën e zemrës ndodhin në pacientët me sëmundje të ndryshme të zemrës, cardiosclerosis, infarkt miokardi, hipertension, miokardit.

Bllok zemra mund të shoqërohet me zhvillimin e takikardi paroksizmal supraventikulare, infarkt miokardi. Parë shpesh në meshkujt mbi 40 vjet.
Bllokada e këmbën e djathtë të zemrës karakterizohet nga tregues të caktuar electrocardiography. Kjo humbje është shumë e rrallë dhe ndodh në 015-02% të të gjitha mbylljeve. Bllokada 50% e këmbën e djathtë të zemrës në pacientët e vegjël nuk është i lidhur me sëmundje të zemrës.
Bllokada klinik i këmbën e djathtë të zemrës, nëse ajo zhvillon pa një të gjitha-out bllok degës bllokada pako, jo treguar simptomatike. Ankesat që dalin kundër sëmundjes themelore të pacientit. Diagnoza është bërë duke përdorur studime standarde electrocardiography, monitorimi Holter.Bllokada e këmbën e majtë e zemrës


Bllokada e këmbën e majtë e zemrës mund të jetë e plotë dhe të pjesshme. Complete majtë bllok dega deng ndodh në 2.5%, dhe pas 50 vjet - 9% e bllokut të zemrës. Bllokada e degës përparme të zemrës majtë këmbë ka 1-45% të rasteve, dega prapmë - 01%. Në proceset patologjike mund të përfshihen në një nga degët e këmbën e majtë, dhe ndoshta një bllokadë totale.
Bllokada e këmbën e majtë mund të kombinohet me bllokadën e këmbës së djathtë, duke formuar një bllokadë të plotë të ventricles. Shumica pako majtë bllok dega shoqëruar me infarkt miokardi, përkeqësimi çrregullim hemodynamic sëmundje themelor. Simptomet e këtij kostume patologjisë. Pacienti ankohet për dhimbje shtypës zahrudynnuyu që nuk ndalet pas marrjes nitrateve. Pacienti u shoqërua nga frika e vdekjes, dobësi, të veprojë pika ngjitet e djersë e ftohtë. Në qoftë se shenjat e një sulmi në zemër hospitalizations përcaktuara.Bllokada ventricular


Gjatë ventricular Bllokada për qëllim lidhjen bllok atrioventricular. Bllok Atrioventricular zemra mund të jetë tre gradë.
Complete bllok zemra korrespondon bllok atrioventricular III shkallë. Shkalla Bllokada kam vërejtur në 045-2% e njerëzve mbi 60 vjeç dhe - në 45-144%, pas 70 vjet - 40% e njerëzve. Më të ventricles III bllokada diplomë në sfondin e infarkt miokardi në lidhje atrioventricular. Të gjitha të AV-bllokada e ndarë në lindur para lindjes dhe të fituar. Në mëshirë të fatit, ata janë të ndarë në akut, i rastit, kronike. Për seriozitetin e shkeljes së pulsin ndarë në AV-bllokadës së I shkallë, shkallë të II të ndarjes në Mobitts I, Mobitts II, dhe një shkallë të lartë të III shkallë. Klinike AV-bllokada mund të jenë të ndryshme: ato mund të jenë asimptomatike, janë gjetjet e rastësishme në EKG, zhvillim i dobët, rënduar dështimi koronare dhe zemrës, ndjenja e pushimeve dhe ndërprerje në punën e zemrës.Bllokada trajtim zemra


Të gjitha drogat antiarrhythmic janë të ndarë në disa klasa. Klasa e parë përfshin ilaçe që bllokojnë kanalet natriumi.
Droga Klasa IA përfshijnë quinidine, novokainamid, Ritmilen.
Droga Klasa IB kanë veprim lydokaynopodobnыm: lidocaine, diphenine.

Droga Klasa IC shkaktojë bllokadën e ashpër të kanaleve natriumi, këto përfshijnë Rytmonorm, Эnkaynyd, Hylurytmal.
Klasa II objektet protyvoarytmycheskyh përfshijnë beta-blockers: propranololi, nadolol, bisoprolol, Esmolol, atenolol.

Mjetet Klasa III - është droga që bllokojnë kanalet kalium: Amiodarone, Nybentan, sotalol.
Klasa IV droga protyvoarytmycheskyh - një ilaç që ofrojnë dëshpëruar ndikim në sistemin e kryerjes së zemrës. Kjo verapamil mjekim dhe diltiazem. Por jo të gjitha nga këto barna mund të arrestojë sulm bllok zemrës, dhe ndonjëherë edhe të provokojë sulmin shkelje të pulsin.
Jo çdo lloj blloku zemrës kërkojnë trajtim dhe shtrimin në spital. Bllok Sinoatrial zemra shkelje të dukshme të impulseve nga nyja sinus në atrium. Pacienti ndjen përçarje e zemrës ndodh me bradycardia.

Trajtimi bllok zemra sinoatrial është i njëjtë si me sinus bradycardia. Varësisht nga shkalla e zemrës bllok është caktuar mjekim. Bllokadat e pakompletuara synoatryalnыh (shkalla I-II), pacienti ankohet për vyshket, tringëllimë në veshët parregullt të zemrës dhe dhimbje koke. Bllok Zemra III., Ose të bllokojë të plotë të zemrës që kërkon trajtim urgjent, si bradycardia që evoluar me furnizim të pamjaftueshëm të gjakut në të gjitha organet dhe indet. Bllok jo e plotë të zemrës atropine është përdorur 01% zgjidhje në një dozë prej 10 ml vena. Doza e pergjithshme nuk duhet të kalojë 004 mg per kg% solucion alupent 005 në një dozë prej 1 ml hollimit intravenoze në solucion fiziologjik me një shpejtësi prej 8 pika ne minute.

Nëse zhvilluar bllok të plotë të zemrës, ose bllok shkallën e tretë sinoatrial, pastaj të përshkruajnë një trajtim më agresiv: dopamine në një dozë 5-10mkh kg min. hollimit në 5% solucion glukoze, shpejtësia e 10-20 bie për minutë. Hyrje Dopamine duhet të mbahet së bashku me kontrollin e EKG, sepse ajo mund të zhvillohet takikardia deri ventricular dridhje. Në vend të kësaj, ju mund të përdorni dopamine adrenalin, përqendrim 01% hollim prej 1 mg në 250 ml 5% glukozë të cilit, duke hyrë në një shpejtësi prej 10-20 pika për minutë. Në mungesë të efektit të terapisë drogës në sfond të saj duhet të kryhet pacing. Më tej, drejtuar në vendosjen e një stimulues kardiak artificiale.

AV-bllok Unë shkallë pa manifestimet klinike nuk kërkon trajtim. Ndonjëherë bllok i tillë zemra ndodh në atletët e kategorisë së lartë.
AV-bllok tipit shkallës së dytë I Mobitts nuk ka nevojë për trajtim të drogës, nëse simptomat klinike. Nëse ka një shkelje e hemodinamikën Atropine është përshkruar 01% zgjidhje në një dozë prej 1 ml Kur dështimi atropine, në sfondin e kryerjes pacing.
Nëse bllok zemra ndodhur kundër një sfond të infarkt miokardi, shifrat tejkalojnë indet prodhimit adenosine nga kundërshtarët adenosine - Adenofyllynom ose aminophylline. Larg shkoi bllokada II Shkalla kërkon vëzhgimin e pacientit dhe për të përmirësuar fonde përçueshmëri pritjes.

Në zemër të plotë bllok pacing është përdorur në treguesit e mëposhtëm: dështimi akute të zemrës, edemë pulmonare manifestuar, hipotension, kolaps arrhythmogenic; Shfaqja apo përkeqësim të ishemi miokardi; periudhave të shkurtra të zalisur, sidomos vetëm; Bllokada e Zhvillimit gjatë reanimimit; Bllokada si rezultat i sëmundjes akute. Në raste të tjera, përdorimi i farmakoterapinë. Disa ilaçe mund të arrestojë bllok të zemrës, të tjerët - të shkaktojë arrhythmias shpeshta ventricular. Por qëllimi i këtyre fondeve të vetëm - të mbështesë hemodinamikën qëndrueshme.

Para se të marrë medikamente duhet të ndërpritet barna që pengojnë përçueshmëri. Këto përfshijnë blockers beta, glycosides kardiake, droga kalium, Kalciumi channel blockers.
Hapi tjetër në trajtimin është për të caktuar holinolitikov: atropine ne nje perqendrim prej 01% 1 ml dozë intravenoz, por nuk 004mh shume / kg. Agonist ose stimuluesve adrenalin receptorët nuk janë aq efektive në bllok të zemrës. Ata të rritur konsumin e miokardit oksigjenit dhe të kontribuojë në zhvillimin e arrhythmias më serioze. Përdorimi i tyre është e justifikuar vetëm në mungesë të mundësisë së pacing. Dopamine në një dozë prej 5-20 mg per kg min. administruar intravenoz me një shpejtësi prej 10-15 bie min. Adrenalin - 01% - 1 ml vena. Por droga të tilla si dopamine dhe adrenalin - një dëshpërim terapi. Prandaj, ne rekomandojmë përdorimin e drogës të tjera: dozë Ephedrine e 1 ml 5% zgjidhje në / në / m ose alupent dozë prej 1 ml 005% zgjidhje të tretur në 200 ml kripur me një input shpejtësi 8 pika min. Futja e mundur Yzoproterynola 05% dhe 1% dozë -th -th nga 1 ml në 250 ml të glukozës në 20 pika ne minute.

Jo të përshtatshme për AV-bllokada kaliysberegayuschimi diuretik. Gipotiazid një dozë prej 100 mg herë d. Për 3-5 dite. Bikarbonat natriumi administrohet intravenoz në një dozë prej 100 ml 4% solucion. Shkruani nevojë sode ngadalë mbi 30 minuta si ventricular dridhje mund të ndodhë.
Në rast të një përshtatje të zgjatur të pandërgjegjshme, prodhuar copëzuara 2-3 goditje grusht i ngjeshur zonë nadserdechnoy dhe gjoks compressions, e ndjekur nga kardyostymulyatsyey elektrike. Në rastin e shfaqjes vazhdueshëm të sulmeve zalisur, zbatohen pacemakers përhershme.

Kirurgjia është trajtimi kryesor për AV-bllokadë. Vini re faktin se bllokada më e lartë vendndodhjen dhe bllok zemrës fikse në rajonet më të ulët të sistemit kryerjen prirur për progresion. Indikacionet për cilësimet e përhershme stimuluesit kardiak janë të ndarë në klasa. Klasa e parë përfshin vendet e mëposhtme: AV-bllok III shkallë apo të shpejtë progresive shkallë bllokada II në çdo nivel, në qoftë se kombinohet me symptomnoy bradycardia me arrhythmias, asystole për 3 sekonda, me episode të normës së zemrës më pak se 40 rrahje në minutë në leximet e klasit të parë përfshijnë shtetin pas nyje kateteri AV ablatsyy në sëmundjet neuromuskular përfshijnë lidhje AV, AV-bllok me bradycardia.

Klasa IIa përfshin bllok zemrës asimptomatike III. pavarësisht nga vendi i origjinës me një normë mesatare të zemrës mbi 40 për minutë në shtetin zgjuar, sidomos në zgjerimin e kufijve të zemrës dhe jo të qëndrueshme funksion majtë ventricular. Për këtë klasë përkasin asimptomatike AV-bllok II shkallë Mobitts tipit II dhe unë dhe të vështirë vendin bllokadën I dhe II diplomë.
Klasa IIb përfshin AV-bllokadën e I diplomë në pacientët me funksion të dobët majtë ventricular dhe simptomat hemodinamik dështimit, sëmundjet neyromuskulyarnыe me AV-bllok çdo shekulli.

Në pacientët me infarkt miokardi, stimulues kardiak futur në një bllokadë të qëndrueshëm II - III shkallë. Kur manifestim i bllokadën AV II - të shekullit III. në infarktin akut të miokardit tregon futjen e stimuluesin përkohshëm. Për shkak të faktit se përsëritur shkeljet mund të ndodhë përçueshmëri, me krijimin e një stimulues kardiak të përhershëm duhet të prisni.
Përçueshmëri trajtim në këmbët e zemrës fillon me përcaktimin e treguesve për shtrimin në spital. Përveç kërkuar pacing antiarrhythmic terapi dhe pacientit planifikuar duhet të hospitalizohen planifikimit. Trajtimi fillon me korrigjimin çrregullime electrolyte. Ajo vidyazykatysya e glycosides zemrës, beta-blockers, Kalciumi channel blockers, quinidine, novokainamid, ritmilen, rytmonorma.

Terapia e barnave është emërimi Belloyda 1 tabletë 3-4 g. Në fshatin. Ajo ka atropinopodibnoyu hyn në fuqi dhe bradycardia. Kundërindikimet kanë glaukoma. Theophylline në një dozë prej 01 g 2-3 g. Në fshatin. Ajo është përdorur për të përmirësuar tonin e zemrës. Allapynyn 25 mg çdo 8 orë për ushqim. Shumica e pacientëve në rast të sulmeve panik bllokadën duket të eliminohen në formë tabletash Klonazepamom 5 mg 2-3 g. Per dite. për 3-5 ditë. Para se të marrë ilaçe duhet të konsultoheni me një mjek si ka efekte anësore.

Trajtimi kirurgjik përfshin implantimin e një stimulues kardiak kur bllokadën dy dhe tre trarët e. Edhe tregues për stimuluesin përhershëm është një sulm në zemër në një sfond të bllok zemrës.
Ne trajtimin e çrregullimeve te sistemit kryerjen e zemrës mund të përdoret mjetet folklorikë. Ata do të krijojë një sfond të favorshme për terapi. Një i dobishëm për të mbjellë këtë Rose është konsideruar. Kur shpërthyer pesë shekuj. l. fruta në 1/2 litër ujë. Pure fruta gatuar me mjaltë dhe derdh në supë që rezulton. Nëse pini një zierje para ngrënies për 1/4 filxhan, atëherë shteti do të përmirësohet.

Horsetail mund të sigurojnë gjithashtu një efekt pozitiv në sistemin kardiovaskular. Duhet të krijoj një gotë me ujë në vlerë prej dy teaspoons. Merrni 1 tbsp. lugë çdo 2 orë.
Një zierje e rrënjë sanëz për një shekull. lugë çdo herë para ngrënies. Ajo ka një efekt qetësues, i cili është i rëndësishëm në sëmundjet e sistemit kardiovaskular.
Leonurus, yarrow, lule misri ndikim të mirë në pulsin.
Rol të rëndësishëm në trajtimin e bllokut të zemrës gjithashtu luan rivendosjen ditë normale, fle mjaftueshëm, jetese e duhur, të rivendosur nivele normale të kolesterolit dhe yndyrave në gjak. Me normalizimin e këtyre treguesve është regresionit e procesit aterosklerotike. Në 70% të popullsisë së duhanpirësve në rrezik plagë aterosklerotike më të lartë se sa jo-duhanpirësve. Për të parandaluar procesin kardyosklerotycheskoho duhet të fillojë trajtimin në miokardit kohë, infeksionet kronike, etheve reumatike.