Biheminiya - trajtim, shkaqet, simptomat, ventricular biheminiya


Biheminiya - është një formë e arrhythmia karakterizuar nga excitations parakohshme të zemrës (extrasystoles) që shfaqet pas çdo tkurrje normale të zemrës. Në këtë mënyrë, duke alternuar sinus dhe cikle эkstrasystolycheskye në raport 1: 1. Është vërejtur edhe ndarje kthetrat. Si rregull, aritmia të tilla si mjekët biheminiya sigurimin ventricular ose supraventikulare (supraventikulare) rreh. Në këtë rast ngacmim parakohshme të zemrës është një normë e jashtëzakonshme të zemrës, e cila mund të jetë fikse në EKG.


Person i shëndetshëm rreh deri pothuajse 55 shkurtime në orë. Në ato momente kur rreh normale karakterizuar nga alternuara kontraktimet e shkurtimeve të jashtëzakonshme, veçanërisht në qoftë se ajo është e shënuar në elektrokardiogramë shpesh, ajo konsiderohet arsimi biheminiyi.
Përveç kësaj, për këtë lloj allorytmyy shumë e vështirë për të përcaktuar rëndësinë e tij paralajmërues, pa monitorim nga Holter ose brenda natës, si biheminiya brenda njëzet e katër orë mund të shfaqen dhe zhduken. Nëse ky kusht zgjat gjatë gjithë ditës vetëm pesë në dhjetë minuta, kjo është pak a shumë e durueshme, por kur kjo aritmia për disa orë, kjo mund të shihet si patologji kardiake.Biheminiya ventricular


Kjo formë e arrhythmia karakterizuar nga alternuara e vetme e drejtë normalisht shkon nga një эkstrasystoloy komplekse ventricular, e cila është një lloj allorytmyy. Është vërejtur eksitim hershëm të zemrës e duhur, atë të barkushe. Biheminiya supraventikulare është një e drejtë chereduyuscheesya zemra ritmike dhe një extrasystoles.
Shumë shpesh dyhytalysnaya dehje manifestohet me simptoma të tilla si ventricular biheminiya. Përveç kësaj, ka rreh shpeshta ventricular ose në kohën e glycosides terapi si rezultat i një mbidozë e këtyre barnave apo ndjeshmërinë e tyre ndaj efekteve toksike.

Ventricular biheminiya, veçanërisht në formën e grupit ose politopnoyi rreh, tregon theksuar gjatë dehje pas Digitalis drogës. Në mënyrë tipike, kjo është një rrezik në kalimin e tyre në ventricular dridhje.
Shpesh ky lloj i aritmia zhvillohet në pacientët me sëmundje ESU novokainamid emërimin, epinephrine, prokainë, quinidine. Përveç kësaj, biheminiya ventricular mund të formohet pas aplikimit të llojeve të caktuara të anestezi të tilla si cyclopropane, kloroform, etj Në disa raste gjendja pranishëm anormale zhvillohet si rezultat i trajtimit me pulses elektrike ose duke aplikuar stimulim elektrik të zemrës. Gjithashtu Periudha postkonversyonnыy shpesh karakterizohen predserdnыmy dhe ventricular extrasystoles, konvulsiv VT et al., Të cilat zhvillohen për shkak të efektit të dëmshëm të tanishme.

Shkaqet e ventrikular biheminiyi mund të bëjë substanca të rënda organofosfat helmimit ndodh gjatë dehje dhe shkelje të ndryshme bilancit electrolyte akute në miokardit, kirurgji të zemrës, dëmtimit të dhëmbëve të zemrës ndjerë koronahrafyya arsye të tjera.
Simptomatike ventricular foto biheminiyi mund të vazhdojë pa ndjenja aritmi, edhe pse ndonjëherë është norma e vendosur neritmichnostyu ose ndërprerje të zemrës. Është vërejtur impuls i zemrës është i dobët dhe goditje e ndjekur nga disa më shumë. Në disa raste, pacientët nuk ndjejnë atë goditje të fortë dhe më pas duket se mjaft impuls një mbushje të dobët, por në realitet norma e zemrës janë normale dhe janë 60-80 rrahje në minutë. Në mënyrë tipike, një shtet në formën e një bradycardia imagjinare nuk është gjithmonë mundur për ndjehen pulsin e enëve periferike.Arsyet Biheminiya


Në këtë formë e arrhythmia arsimit ndikuar direkt nga gjendja e sistemit nervor autonom dhe qendror.
Në themel të gjitha shkaqet janë ndryshimet biheminiyi origjine organike muskujve të zemrës. Është gjithashtu e rëndësishme për t'u marrë parasysh se edhe shkeljet më të vogla në miokardit në faktorët që kanë të bëjnë natyrës funksionale, veçanërisht ndikon origjina nerva эkstrakardyalnoho mund të jetë shkaku i eksitim ektopike vatrave.
Përveç kësaj, kundër formave të ndryshme të sëmundjes së arteries koronare mund të shkaktohen ndryshime biheminiyi të muskulit të zemrës apo çrregullime organike të faktorëve të pranimit të zemrës funksionale provokuar. Për shembull, biheminiya vërejtur në 80% të pacientëve me sulm në zemër, dhe një nga çrregullimet më të zakonshme të ritmit është ventricular biheminiya. Dhe ndonjëherë këto rreh të çojë në shenjat e hershme të mungesës evidente të enëve koronare. Shpesh provokon ventricular biheminiya sulm pectoris. Gjithashtu është vërtetuar se ka shpesh forma të tilla të aritmia, sidomos pas një sulmi në zemër, shkaku i prognozë të keqe, sepse në mënyrë të konsiderueshme rrit rrezikun e vdekjes së papritur për shkak të VF.

Biheminiya zbuluar në pacientët në prani të përftuara defekte reumatike zemrës, veçanërisht stenozë aortes dhe prolapsi mitrale valvul. Por shkaku kryesor i gjenezën biheminiyi organik të brezit të ri është prania e reumatizma.
Përveç kësaj, biheminiya mund të shkaktohet nga myokarditisi, infeksion dhe cardiomyopathy. Disi më pak dukuri të këtij lloji të aritmia kontribuon hyperthyroidism.Simptomat Biheminiya


Për biheminiyi karakterizohet nga simptoma subjektive të tilla si ndjenja e një goditje në zemër, ose të parregullt të ndaluar të zemrës për një periudhë të shkurtër kohe. Duke pasur parasysh Rrallë gjendja patologjike manifestohet ose cardialgia stenokardyalnыmy dhimbje, ndjenja e shoku, disa compression shumë të fortë dhe të plotësojë në zonën e qafës.

Karakterizohet nga simptomat cerebrale në një pacient me një gjendje patologjike biheminiya, nauze, i dobët, afazia dhe kokë dredhë. Ndër simptomat e rralla vëzhguara formë kalimtare hemyparezov.
Shenjat vegjetative totale dhe karakterit neurotik ka një zbehje të durueshëm, dobësi, vjellje, djersitje të rënda, frika, mungesa e ajrit dhe disa eksitim.
Në mënyrë tipike, kur një biheminiyi dhe shpesh duket ngacmim parakohshme të zemrës në pacientët me zemër fillon t'i rrahë jetëshkurtër, si në qoftë se ajo është e ngjeshur, dhe goditjet ndjerë karakterin budalla apo vibrim të zemrës. Por shfaqja e dhimbjes në zemër është shumë e rrallë. Por nëse ato lindin, dhimbja dukshme pronat probodayuscheho shkurtër apo dhimbje të pasigurt, e cila është shkaktuar nga acarim rezultuar interoreceptors të mbushur me njerëz në kohën e pushimeve ventricular pas eksitim e hershme të zemrës dhe reduktimet e saj energjike ardhshme. Në ndjenja tipike të tilla është i ndikuar edhe nga procesi i mprehtë atrial zgjerimit për shkak të faktit se në këtë kohë të gjitha dhomat e zemrës janë reduktuar pothuajse në të njëjtën kohë. Dhimbje të tilla dhimbje shpesh i ngjan një origjinë neurotik.

Ndonjëherë biheminiya shkakton një rënie në rrjedhjen e gjakut në arteriet koronare, sidomos në atherosclerosis koronare, kështu që ajo mund të duket mjaft e kujton nga simptomat tipike të pectoris. Përveç kësaj, me shok valët ndjerë nga zemra në qafë apo kokë, e cila përkon me эkstrasystoloy.
Ndonjëherë karakterizohet biheminiya nga marramendje dhe të përzier si pasojë e furnizimit zvogëluar të gjakut kundër sfondit të extrasystoles shpeshta. Në mënyrë tipike, simptomat biheminiyi konsideruar një shprehje të çrregullimeve të sistemit autonom nervor.


EKG është biheminiya intervale të alternuara dhe të lidhura me karakter kardyoyntervalov postэkstrasysyolycheskoho, të përcaktuara në rytmohramme alternuara intervale zgjatur dhe shkurtuar (Rr). Biheminiya në skatterohramme që zgjat gjatë gjithë zapysыvayuschehosya periudhe, është dy pikë së bashku. Një karakterizuar nga episode lloj tjetër të llogarisë biheminiyi.


Trajtimi Biheminiya


Në thelb biheminiya nuk ka nevojë për trajtim takim të veçantë. Që të filloni të mjaftueshme për të eliminuar faktorët nxitje me origjinë psikologjike dhe emocionale dhe burim kronike e infeksionit.

Por në mënyrë që të marrin një vendim në përcaktimin taktikat e kushtoj vëmendje terapi të drogës për tolerancën e gjendjes patologjike, numri i ngacmim parakohshme të dhomave të zemrës gjatë ditës, më rreh karakteristikat, praninë e sëmundjeve të zemrës dhe formave të tjera të aritmia, si biheminiya jo një sëmundje e pavarur.
Në mënyrë tipike, pas sqarim të shkaqeve të biheminiyi, të fillojë për të trajtuar sëmundje themelor. Si rezultat i aritmia origjinës neurogjenik apo qetësuesve të përshkruara sedativë dhe konsultohuni me një neurolog. Kur helmimi me ilaçe, ka biheminiya trajtuar heqjen e këtyre barnave.

Në prani të patologjisë kardiak mund të administrohen barna antiarrhythmic pas shqyrtimit individual përmes monitorimit nga Holter. Në këtë rast, mund të caktohet për të drogave të tilla si sotalol, Cordaron, lidocaine, novokainamid, quinidine, diltiazem dhe të tjerët.