Trajtimet bronkopneumonare dysplasia, simptomat dhe shkaqet
Dysplasia bronkopneumonare quajtur sëmundje kronike pulmonare, e cila zhvillohet në sapolindur, zakonisht parakohshme fëmijët në procesin e ventilimit tyre mekanike dhe trajtimin e crregullimeve të frymëmarrjes në përqendrime të larta të oksigjenit.
Manifestuar dysplasia bronkopneumonare dështim të frymëmarrjes, fenomen hypoxemia, shkeljet e vazhdueshme në ndryshimet bronke dhe radiografike.

Shkaqet

Dysplasia bronkopneumonare ndodh si rezultat i trajtimit të fëmijëve me sindromën e shqetesimeve frymëmarrjes, sidomos në prematuritetit të njësisë mekanike për ajrosje dhe freskore përdorni përqëndrime të larta të oksigjenit në përzierje.Mekanizmat e zhvillimit


Zakonisht tendencë foshnjat bronkopneumonare dysplasia me peshë shumë të ulët të lindjes (1000 gram ose më pak) të thellë parakohshme dhe papjekur. Dëme të mushkërive që dalin nga mungesa e një substance të veçantë - surfactant që linjat mushkëri dhe i pengon ata spadatsya. Për shkak të kësaj spadayutsya të ventilimit alveolar është dëmi i pabarabartë dhe të drejtpërdrejtë në indet e mushkërive. Formohet edemë pulmonare, një rezultat i terapisë zgjatur oksigjenit shqetësuar lëvizshmëri e qerpik, janë të oksigjenit të lirë radikalët. Përveç kësaj, efekti i siguruar dhe ventilim artificial - është dëm për shkak të presionit të ajrit, ngrohjes joadekuate apo lagështi, është inflamacion i indeve të mushkërive. Si rezultat - është dëmi mushkëritë papjekur e shkeljeve kronike në aspektin funksional.


Manifestimet

Zakonisht manifestimet dysplasia bronkopneumonare ndodhin në fëmijët të cilët janë thellësisht të parakohshme dhe ishte në njësinë Ventilator më shumë se pesë ditë, kur duke u përpjekur për të çaktivizuar pajisjen ka shenja të dështimit të frymëmarrjes. Forma e gjoksit është bochkoobraznoy, nuk është përfshirja e hapësirave ndër brinjëve. Nuk mund të jetë stridor, shenjat e rritjes së presionit në enët e mushkërive dhe shenjat e dështimit të zemrës, sidomos në departamentet e duhura. Për shkak të zonave të fibrozë rënie të mushkërive dhe të mushkërive, shenjat e emfizemë, është një çrregullim në organet e frymëmarrjes. Manifestime tipike të radiografitë - tyazhystuyu, shenjat, zjarri mbyllja me rotacion zonat e rritjes së transparencës - një pamje të "huall mjalti" të atelectasis dhe cysts.


Trajtimi i dysplasia bronkopneumonare

Trajtimi i dysplasia bronkopneumonare duhet të drejtohen për shpërndarjen e duhur të oksigjenit me anë të ventilimit artificial, dhe nëse është e mundur një tranzicion të shpejtë të oksigjenit humidified përmes catheters hundës brenda afateve të kërkuara. Një rol të rëndësishëm në trajtimin e dysplasia bronkopneumonare të përmirësuar metodat e ndarjes infermierinë e parakohshme, shkallë veçanërisht të thellë - të rritur rolin e mbështetjes gji dhe regjimit adekuat të kujdesit.
Trajtimi përfshin ilaçe përdorimit të zgjatur të diuretics, hormonet dhe antibiotikët, droga për bronkoektazise, ​​dhe përgatitjet vitaminë për të mbështetur funksionin e zemrës.


Parashikimet

Edhe pse në vitet e fundit pasur përparime të mëdha në pleqsh dysplasia parakohshme dhe bronkopneumonare rrallë u ndodhë, por vdekshmëria ende e lartë - 30%. Për uyazyka pleqsh fëmijë për shumë vite mund të reduktimin elasticitet të mushkërive indeve, bronchospasm, dhe ftohjet e shpeshta. Recovery është rreth shtatë deri në dhjetë vjet.
Author: Alena Paretskaya, pediatër