Bronkiektasën - Trajtimi, shkaqet, simptomat


Bronkiektazi (bronkiektazise) - saccular parregullt ose cilindrike bronkiektasën dhe bronchioles, provokoi një lezione të thella shkatërruese të mureve bronkial dhe indet përreth. Ato mund të gjendet në të njëjtin segment / lob mushkërive apo kapjen njërën ose të dyja mushkëritë. Zakonisht bronkiektazise në lobes ulëta shikuar mushkëritë. Uniform kystovydnыmy zgjerimi bronhyl quajtur bronkoektazise dhe bronkoektazise - bronkiektazise cilindrike.
Tiparet dalluese të bronkoektazise: Niveli bronke subsegmental zgjeruar, cilindrike dhe zgjerimi ampulyarnoy mbush sekrecionet bronkiale aftë për të transmetimit të lehta, e cila është pasojë e inflamacionit kronik purulent. Kur mbylljes lumen edemë bronkiale zhvillon muret e saj dhe ka një formacion dytësor i enëve tjera të gjakut, shkakton hemoptysis shpeshta shoqërues (kollitjes provokuar sulm). Nëse ka një zhvillim i mëtejshëm i bronkoektazise përfshin proces patologjik të gjitha indet e mushkërive


Bronkiektazise - Shkaqet


Shkaku kryesor i bronkoektazise është transferuar në vijim sëmundje të frymëmarrjes: fibrozë cistike, tuberkulozi, pneumoni, kollë e mirë, fruthi, bronkit, etj Veçanërisht e dëmshme janë infeksione të rrugëve të frymëmarrjes, të cilat janë transferuar në fëmijërinë e hershme, gjatë formimit të sistemit të frymëmarrjes.
Një grup tjetër i arsyeve që mund të shkaktojnë këtë patologji quhet mbyllje bronke traumatike, tuberkulozi dhe natyrën malinje. Në disa raste, zhvillimi i bronkoektazise mund të jetë shkaktuar sëmundje të indit lidhor të tilla si sindromi Sjogren dhe artritit reumatoid.

Ndonjëherë ka lindur në zhvillim bronkiektazise gjatë periudhës së paralindjes për shkelje të sistemit bronkopneumonare. Ka pasur raste të dokumentuara, kur, në disa anëtarë të një familjeje janë vërejtur bronkoektazise.
Në vitet e fundit, shfaqja e bronkiektazise theks postnatally veçantë në faktor "Dobësia lindur" mur bronkiale. Kjo është konfirmuar nga fakti se njerëzit me këtë anomali është komplikuar shpesh nga pneumonia atelectasis me zhvillimin e mëvonshëm të bronkoektazise

Bronkiektazise - Simptomat


Në fushën e bronkiektazise mukozën shpesh ulceration, kërc dhe muskujve fibrave janë nënshtruar zhurma dhe shkatërrimin e indeve lidhës. Procesi patologjik i shoqëruar nga stanjacioni në sekrecionet avancuara bronkial dhe shkelje të funksionit kullimit.
Shpesh ka shenja të bronkit kronik përhapur. Gjatë ekzaminimit mikroskopik shënuar infiltrimit të neutrofileve mureve bronkial, zëvendësimin e cilindrike ciliar epitelit apo multi-layered. Në mushkëri ndryshimet indeve vëzhguar në formën e zonave te fibrozes, atelectasis dhe pneumoni lezioneve. Në amiloidosis vërejtur ndryshime karakteristike në mëlçi, veshkat dhe organet e tjera mund të zbulohen metastatic abscese karakter.

Simptomet e fituar dhe të lindura bronkoektazise janë zakonisht të njëjta, dhe zakonisht, ata dallojnë edhe me të dhëna morfologjike dhe radiologjike është e vështirë. Simptomat varen nga prevalenca e bronkoektazise, ​​bronkiektazise masë, aktivitetin e infeksionit, ashpërsia e shkatërrimit të mureve bronkial dhe kohëzgjatjen e shfaqjes së procesit patologjike.
Kur bronkiektazise thatë kur infeksioni në bronke prekura nuk shfaqet në pacientët pështymë të zhdukur, simptoma shumë të dobëta ose mungojnë plotësisht. Zakonisht bronke prekur zhvillon acaruar infeksion periodikisht.

Rëndim i inflamacion kronik të kontribuojë në xhepat e infeksionit në zgavrën nasopharynx dhe me gojë. Pacientët me bronkoektazise kryesisht ankohen për kollë me purulent dhe / ose shkarkimit mucopurulent, e cila është më e theksuar në mëngjes.
Në periudhat e acarimit të pacientit mund të shkojnë deri në 200 ml pështymë në ditë. Në rastin e stagnimit të gjatë të sekrecioneve bronkiale vëzhguara proceseve putrefactive aderimit, duke siguruar pështymë të pakëndshme, shpesh erë erë të keq.
Shumica e pacientëve me përvojë hemoptysis, me hemorragji masive mushkërive rrallë të pranishëm. Një numër i konsiderueshëm i pacientëve ankohen për dobësi, lodhje, dhimbje gjoksi, nervozizëm, dhimbje koke, simptoma pesimist dhe depresioni psikikë. Gjatë mprehje një rritje ESR, ethe në mbrëmje dhe leukocytosis me ndryshim neutrophilic.


Në periudhën fillestare paraqitja e pacientëve ka dallime karakteristike. Megjithatë, shkalla e sëmundjes për shkak të dështimit të frymëmarrjes dhe dehje thonjtë e këmbëve shpesh marrin formën e "shikojnë steklyshek"Por shumica gishtat - të formuar drumsticks. Lëkura Fitoni ngjyra prej dheu, është personi puffiness arrin kequshqyerja totale lodhje.
X-rrezet janë shënuar zakonisht tyazhistost rrënjë, u rrit model pulmonare, në disa raste të zvogëluar zonën e prekur të vëllimit të mushkërive (fibrozë lokal, atelectasis). Holding Bronchography përcakton praninë dhe formën e bronkoektazise dhe humbjes vëllimit.

Shfaqja diagnoza diferenciale e bronkoektazise me sëmundje të tilla si kanceri i mushkërive, abscesit të mushkërive, tuberkulozi dhe bronkit kronik. Në citologjike, studimet bakteriologjike dhe radiologjike, vlerën më të madhe diagnostike e CT dhe i takon Bronchography që tregojnë më saktë lezione karakteristike të bronke

Bronkiektazise - Trajtimi


Trajtimi i kompleksit bronkiektazise, ​​duke përdorur bronhoskopicheskih, metodat terapeutike dhe kirurgjike, nëse është e nevojshme, të kryhet në një spital ose në një ambient pacient i jashtëm. Indikacionet për shtrimin në spital ose terapi pulmanolohycheskoe departamenti është sëmundje e mushkërive të zemrës apo infeksion akut. Në pacient pulmonare hemorragjike duhet të hospitalizuar menjëherë në departamentin kirurgjikale.

Trajtimi konservativ i bronkoektazise, ​​kryesisht, është për të eliminuar shpërthime dhe për të parandaluar përkeqësimin e infeksionit. Kjo është veçanërisht e terapi antibiotik dhe masa të veçanta mjekësore për të përmirësuar funksionin e kullimit të bronke dhe bronkiektazise zbrazjes. Duke pasur parasysh ndjeshmërinë e zbuluar pështymë bakteriale florës emëruar droga treshe tipike antimicrobial - droga nitrofuran, sulfonamides dhe antibiotikët.
Më efektive janë bronchoscopy terapeutike me heqjen e qelb nga lumen të bronke dhe futjen e mëvonshme të drogës mucolytic (Bromhexine, acetylcysteine), enzimet proteolitike (kimotripsin, trypsin) dhe antibiotikët. Fillimisht procedurat janë kryer dy herë në javë, dhe si reduktimin e shkarkimit purulent - një herë në javë.

Me qëllim të përmirësimit reaktivitetin e përgjithshme stimuluesve emëruar biogenic, adjuvants, vitamina, hormonet anabolic, fizioterapi dhe gjak (produkteve të gjakut).
Trajtimi kirurgjik i bronkoektazise kryer në rastin në funksion të rritjes së përkeqësimit të joefikasitetin e trajtimit terapeutik në rastin e gjakderdhje të mushkërive. Në rast përfshin një / dy proces lob lokal kryhet thoracoscopic apo të hapur operim të mushkërive. Në rastin e procesit dypalësh lokal me dy faza kryhet ndërhyrje - për herë të parë në një lob të mushkërive, dhe tre muaj për të dytin. Kundërindikimet për intervenim kirurgjik është amiloidosis e organeve të brendshme, sëmundje pulmonare të zemrës dhe një proces të madh të dyanshëm.

Parashikimi kryesisht varet nga prevalencës, forma, natyra dhe frekuencën e acarimin, efikasitetit të trajtimit dhe prania e komplikimeve. Motit të pafavorshme në bronkoektazise përbashkët saccular. Pacientët me procesin e rënda dimly patologjike nga uyazyka trajtim adekuat konservatore (rehabilitimi + bronchoscopy bronke) mund të mbajë për një kohë të gjatë kapacitet të kufizuar. Pas aplikimit të trajtimit radikale, shërim klinik vërejtur në 75% të pacientëve, 15% përjetuar përmirësim të dukshëm të

Më shumë artikuj mbi këtë temë:
1. astma