Bradycardia - trajtim, simptomat, shkakton bradycardia


Bradycardia - është ngadalësuar, organi më i rëndësishëm në trupin tonë, zemrën. Besohet se zemra punon në një ritëm të ngadaltë në një frekuencë të shkurtimeve të saj më pak se 55 rrahje në minutë. Burime të ndryshme japin numra të ndryshëm kufirin e poshtëm të ritmit normal. Kryesisht të orientuar për figurën e 60 rrahje në minutë, si një masë e qendrës automatik rendit të parë faqen sinuauricular. Më poshtë 50 rrahje në minutë - ngadalësuar të zemrës po afrohet numrat kritike 40 rrahje në minutë, pas së cilës konsiderohen bradycardia rënda. Fokusi saktë mbi figurën e 55 BPM. për minutë. Kjo linjë e orientuar limitin jo vetëm si një figurë më të ulët të frekuencave ritëm normal, por si më të ulët limitit për zgjedhjen e drogës protyvoarytmycheskyh normës dozë. Ajo është mbi këtë normë të zemrës kufi ka aftësinë për të pompë e duhur të gjakut dhe të sigurojë oksigjen të organeve të mëdha dhe indeve, dhe trurit të parë.
Zemra Bradycardia


Shumë maja e ajsbergut bradycardia janë arsyet që shkaktojnë atë. Çfarë për disa njerëz është normale, të tjera - vdekjeprurëse. Po sportist, muskujt zemrat e të trajnuar mirë përshtatur për ngarkesa të larta, të cilat për të, për shkak të qëndrueshmërisë së tyre, përfaqësojnë ritmin normal të jetës vetëm nuk kërkon një furnizim të madhe të oksigjenit në gjak - zemra rreh ngadalë. Fëmija i porsalindur e ndjen peshën e madhe lidhur me përshtatjen me botën e jashtme, u rrit rritjen e organeve dhe indeve, kështu ngadalësuar normën e zemrës duke shkaktuar ankth e tij amtare dhe panik. Të paktën që duhet të shkaktojë.

Në pasdite ne të gjithë zakonisht mbajnë një peshë të veçantë, kështu ngarkimit punën e zemrës. Edhe kur ajo duket si vetëm ulur në tryezë, jo fizikisht duke lëvizur - për të mbajtur trupin në një pozicion të caktuar është gjithashtu punojnë. , Puna emocionale ndonjëherë jo më pak tension mendor se fizik. Dhe në natën trupi plotësisht të relaksuar, fjala "mbretëria vagus" dhe shkalla e zemrës ngadalëson. Ndoshta kjo do të ngadalësojë brenda 50-55 strokes. Bradycardia ndërsa do të ketë një manifestim apo simptomë e një sëmundje - është normë. Prandaj, bradycardia, në varësi të situatës, mund të jetë edhe absolute dhe relative.

Duke pasur parasysh funksionin e rëndësishëm të zemrës - aftësinë për të kontraktojë në një mënyrë të caktuar (automatike), domethënë përmes zemra e saj shkon me frekuencë të ndryshme, është e nevojshme të kujtojmë shkurtimisht sistemin e kryerjes së zemrës. Sistem apo një central lokal, të aftë për të gjeneruar pulses me një frekuencë që është aktualisht e nevojshme për funksionimin e duhur të trupit drejtues. Në çdo ndërmarrje serioze duhet të jetë drejtori dhe zëvendësit e tij. Dhe çdo gjë është e mirë. Qendra automatik parë, përcakton ritmin dhe pengon presioni i tyre të gjithë të tjerët - është nyja synoaurykulyarnыy (AK - nyje). Tucked atë në atrium e duhur dhe shkon impulset e tij në rrugë të veçanta. Megjithatë, teoritë mbi këtë një shumë mjaft. Sa rrugë dhe nëse ata janë apo impuls shpërndarë diffusely, përgjigja në këtë rast nuk është aq e rëndësishme. Është e rëndësishme që impulset aq shumë sa që ata të shtypur çdo aktivitet e qelizave të ulët. Natyra, modelimit zemrën tonë, u kujdes që kur vidyazytsi një stimulues kardiak, Do-tjetrin dhe të gjenerojë momentit mund të çdo qelizë muskujve të zemrës. CA - nyje gjeneron pulses në një frekuencë prej 60 për minutë. Me rritjen e kërkesës për oksigjen të trupit i jep sinjale dhe "drejtor" ynë fillon për të kandiduar më të shpejtë. Ose anasjelltas - sinjalet e jashtme të provokojë atë për të punuar më rrallë. Kur Rregullorja e jashtme jo të përsosur - CA - faqe nuk është e rregullt, shpesh, i ngadalshëm (arytmychno). Kjo është e vërtetë për fëmijët dhe adoleshentët.

Kur AK-uzlel mund të kryejnë më funksionin e tij, të marrë e saj në rolin e AV-nyje, pako bllok degës. Që ata nuk janë aq të fuqishme, dhe ajo pulses me ta do të vijnë me më pak frekuencë, që është pothuajse gjithmonë zemra bradycardia. Pothuajse gjithmonë, që nga ushtrimi i drogës apo ritëm mund të jenë më të shpeshta.

Konsideroni shkaqet e bradycardia më shumë detaje.


Shkaqet bradycardia


Totali dy shkaqet kryesore të bradycardia zemrës - fiziologjike dhe patologjike. E para është:

- bradycardia, rehystryruyuschuyusya njerëzit në atletët të trajnuar. Barra normale familjare nuk është diçka transcendent për ta, trupi fillon të japë sinjale në lidhje me nevojën për frekuencë më të madhe vetëm nën stres ekstrem, dhe rritja atëherë norma e zemrës;
- Ajo gjithashtu mund të përfshijë bradyarrhythmias sinus fëmijët dhe adoleshentët;
- kongjenitale plotë AV-bllok;
- bradycardia ydeopatycheskuyu.
Pulse me bradycardia në këto raste gjithmonë rritet gjatë ushtrimit, ndërsa bradyarrhythmias sinus kështu do të saktë.

Duke formë patologjike bradykardiy përfshijnë kushte që rezultojnë nga:
- Sindromi SSS (dobësi nyje sinuauricular);
- Bllokada synoaurykulyarnoy;
- nyje Arrestimi sinuauricular;

- bllokadat në AV - nyje;
- përfunduar bllokadë tërthor;
- lloji i arrhythmia dridhje atrial (bradyforma) ose sindromi Frederic (një kombinim i dridhje atrial dhe bllok të plotë AV);
- mbidozë e barnave të ndryshme, kryesisht antiarrhythmic;
- helmimit helmet cardiotropic të ndryshme dhe substanca;

- dëmtimi i trurit dhe / ose sistem nervor periferik;
- përçarje e gjëndrave endokrine (p.sh., hypothyroidism e);
- Trauma (plagë rasti përshkruar e lezioneve të zemrës pako bllok degë);
- HIBS (sëmundje kronike të zemrës koronare);
- muskujve miokardi zemrës;
- Forma terminal i veshkave, pamjaftueshmërisë hepatike;
- balancimi elektrolit (tepërt të kaliumit dhe / ose kalciumit në gjak).
Bradycardia Reflex mund të jetë nën ndikimin apo stimulimit, të tilla si karotide sinus (në arrestimin sulmin e takikardi ose kur pa dashje shtrëngojë kravatë fort rreth qafës ose të veshin një jakë të shtrënguar, etj), kur ju klikoni shikimet (përdoret gjithashtu në lehtësimin sulm takikardi).

Bradycardia mund të jetë një nga efektet anësore të trajtimit, të tilla si emërimi i beta-blockers për pacientët me HIBS ndryshme ose arrhythmias, norma e zemrës mund të bjerë në 55 rrahje në minutë. Niveli i normës së zemrës është zgjedhur dozë, duke shmangur uljen normën e zemrës nën 55 rreh. minutë.
Duke analizuar shkaqet mund të jetë i ndau në tre grupe:
- impuls mund të prodhohen me frekuencë të dëshiruar dhe prishin qelizat për të reduktuar;
- ai i prodhuar me frekuencë të mirë impuls, por në mbajtjen e saj në qelizat ndërhyrje;

- ndikimet e jashtme në zemër nuk i japin të plotë dhe shpesh të gjenerojë momentit.


Simptomat Bradycardia


Pse kam zemrën për të kontraktuar me disa frekuencave? Qëllimi është një - për të ofruar e ushqyesve dhe oksigjenit. Kjo është e mundur vetëm me gjakun që pompon zemrën. Kur fuqia vjen organet jo të mjaftueshme të pushojë për të kryer punën e tyre, ose duke shkuar për sigurinë, operacion ekonomike. Para së gjithash, mungesa e ushqimit ndikon në qelizat e trurit.
Njeriu, duke mos ditur për ekzistencën e problemeve me ritmin e tij, do të ndjeni lodhje, dobësi, marramendje. Nuk mund të ketë episode të humbjes së vetëdijes së shkurtër, të rënda në kohëzgjatje. Ky episod i gjatë i humbjes së vetëdijes mund të rezultojë në viktima. Dhe vetëm mund të prishin shpallur i trullosur për të miturit. Këto episode të marramendje ose zalisur përfshira në Эdamsa sindromi Morgagni-Stokes (Adams mund të lexohet si Adams).

Humbja e papritur e vetëdijes mund të jetë e vetmja dhe e fundit në klinikat manifestimeve jeta bradycardia rënda.
Bradycardia mund të rastit në natyrë - një episod të vetëm dhe kjo mund të shkaktojë vdekjen.
Humbja e vetëdijes shpesh paraprihet asgjë, në krahasim me një sulm të epilepsisë, për shembull. Ndërsa në konfiskimeve të tjera të mundshme. Pas rifiton vetëdijen asnjë periudhë mahnitëse, përsëri, ndryshe nga epileptiformnoho arsyeshme. Një person mund të skuq ose të kthehet e bardhë para bradycardia sulm, mbuluar me djersë, etj Dhe sulmet e tilla mund të jetë një ditë, ndoshta një vit, por ajo sigurisht që do të marrë në konsideratë. Sulmet Numri Mea nuk tregon peshën e bradycardia. Prania e MEA sindromi domosdoshmërisht tregojnë një diagnozë e pacientit.

Njerëzit, nga natyra, janë rregulluar në mënyrë që nëse një problem i pengon ata të zgjatet në mënyrë të mjaftueshme dhe jo e theksuar, ata kanë filluar të përshtaten me këtë situatë. Të qenët i përgjumur dhe lodhje debitohet për të kryer një punë të madhe, marramendje episodik - mosha dhe mungesa e gjumit dhe kështu me radhë. Kjo mund të shkaktojë të rënda, pasoja të pariparueshme. Dështimi i zemrës në kohën e duhur për të përshpejtuar për frekuenca dëshiruar shpesh çon në vdekje.


Bradycardia fetusit


Mangësitë në rregullimin e sistemit nervor periferik, ndarjet e saj të këndshëm dhe parasympathetic (ndikimi fetusit mbizotërues i këndshëm), rritjes intensive të indeve dhe organeve që kërkon sasi të mëdha të energjisë e bën punën e zemrës në mënyrë të përshpejtuar. Çfarë i rritur do të konsiderohet rrahje zemre (takikardi), për fruta do të jetë normë.

Norma normale të zemrës në rritje organizëm është 110-160 për minutë. Çdo gjë më pak frekuenca e 110 për minutë - është konsideruar bradycardia.

Kjo është një gjendje shumë e rrezikshme, sepse, siç u tha më lart, është një rritje aktive dhe pjekuria. Ndalimin më të ulët në këtë proces mund të çojë në probleme serioze në formimin e organeve dhe indeve, veçanërisht të trurit.
Shkaqet bradycardia fetusit mund të përfshijnë:
- Fëmijë ardhmja rregulla të thjeshta nëna dështim - nuk pi duhan, pini alkool, ecin më shumë, mos hani ushqime të pasura në aditivëve kimike dhe ngjyra. Me pak fjalë, nëna i kishte harruar se çfarë një mënyrë jetese të shëndetshme;

- Marrja e një shtatzëna drogë grua që janë toksike për të fetusit (domosdoshmërisht lexoni udhëzimet);
- Prania e femrave sëmundje kronike të mushkërive, zemrës dhe anemi. Shfaqja e anemisë gjatë shtatzënisë. Përkeqësimi i sëmundjeve kronike, sidomos infektive gjatë shtatzënisë në grua shtatzënë;
- Prania e stresit apo stresi të madh në gratë shtatzëna mund të çojë në vuajtje të rënda të fetusit;

- Anomalitë e lindura të fetusit. Ajo mund të formohet keqformime të zemrës, trurit dhe organeve të tjera të brendshme, konflikteve rezus;


- Shtatzënisë Multiple, shumë - ose oligohydramnios;
- Rëndë, sëmundje të zgjatur në mëngjes;
- Komplikime të tilla si shkëputja e parakohshme e placentës;
- Situata emergjente vuajtje fetale, kurrizit të tilla obvyvannya.
Arsyet mund të jenë të ndryshme, por rezultati është i njëjtë - dalja e bradycardia përfshin vuajtjet zhvillimin e fetusit hipoksi. Si hipoksi aktuale kronike dhe akute ngrit direkt kërcënon jetën e personit palindur. Nëse koha nuk kryejnë masat terapeutike mund të ketë pasoja të pakthyeshme - defekte në zhvillim, si organeve dhe sistemeve dhe / ose vdekjen e fetusit.

Trajtimi i bradycardia fetusit është në ngjarjet e mëposhtme:
- Para së gjithash trajtimit duhet të veshin një karakter parandalues ​​dhe të drejtohen në gjendjen e nënës. Organizimi i regjimit NPT, refuzimi i shprehive të këqija, përmirësimin e dietë dhe shëtitjet të shpeshta në ajër të pastër jo vetëm që do të rivendos nënën, por edhe fetusin për të shmangur forcimin hipoksi. Nëna shtatzënë duhet të shpjegojë në lidhje me përfitimet e hekurit me gojë nëse ka anemi duhet të kompensojë për sëmundje të tjera kronike, veçanërisht infektive, nëse ka;

- Fruta Dinamik vëzhgimi. Mënyra më e lehtë për të shpenzojnë atë, duke supozuar e normës Zemra fetal gjatë CTG (kardiotokografike) mjeku statoskopom shpenzon dëgjuar rrahje zemre e fetusit nëpërmjet murit të barkut të grave, që nga gjysma e dytë të shtatzënisë apo me ultratinguj (mbajti duke filluar nga 12 javë të shtatzënisë mund të kryejë Ultrasonografi intrauterine) . Këto metoda kryer disa herë gjatë shtatzënisë për të vlerësuar zhvillimin e fetusit në faza të ndryshme të shtatzënisë dhe për të zbuluar bradycardia, nëse ka ndonjë.

- Nëse fetusi është i zbatueshëm dhe shtatzënia është e madhe, dhe fetale vuan vendim të rëndësishëm të mundshme në abort nga prerjeje cezariane. Vendimet e tilla shpesh nën kushtet e spitalit, kolektivisht.
Hipoksi fetusit mund të ndodhë gjatë lindjes dhe të hapët normë të zemrës ngadalësuar. Prandaj, kjo masë duhet të monitorojë mamitë në të gjithë procesin e lindjes. Vuajtjet e fetusit në këtë periudhë të vështirë për të mund të jetë për shkak të ngjeshjes së pelvisit kockave të tij dhe marrjes së mundshme të lëngut amniotik dhe marrjen e tyre në rrugët e frymëmarrjes.

Në çdo rast, prania e hipoksi, bradycardia në fetusit gjatë shtatzënisë dhe lindjes flet për nevojën për të monitoruar atë neonatolgët dhe pediatricians.


Bradycardia në fëmijët


Fëmijët, ndryshe nga të rriturit, nuk janë ende trupin e formuar plotësisht. Përkundrazi trupi i tyre është nën formimit. Prandaj, ajo që është patologji rritur për fëmijën - normë mosha. Ajo i përket shkalla e zemrës dhe zemrës grafik (EKG). Më të vjetër fëmija të bëhet, më afër performanca e saj me atë të një njeriu të rritur.


Pra, besohet se bradycardia fëmijët do të ndodhë në qoftë se:
- fëmijë - një rënie në numrin e zemrës më pak se 100 për minutë;
- pas një viti dhe rreth gjashtë vjet kjo shifër - më pak se 70 BPM. për minutë;
- në adoleshencë - më pak se 60 BPM. minutë.
Për shkak të sistemit ende papërsosur kryerjen e zemrës, nuk formuar plotësisht faqen sinuauricular, fëmija mund të shihet në EKG shprehur aritmi të frymëmarrjes, migrimin stimulues kardiak etj Simple ushtrime - squats ose frymëmarrje të thellë, në këmbë mund "të çojë" EKG në normale. Kjo është gjithashtu një ndikim të madh në sistemin autonom nervor. Kur fëmija është në gjumë, ose shumë të frikësuar se mund të jetë fikse bradycardia - e gjithë kjo patologji, dhe ndryshimet funksionale dhe ata do të jenë në rritje deri me fëmijën.

Mos harroni se fëmija është i përfshirë në mënyrë aktive në sport, si dhe një i rritur do të ndodhë bradycardia atlet.
Për fat të keq, jo të gjithë ngadalësimin norma e zemrës mund t'i atribuohet shteteve funksionale. Shkaqet e bradycardia patologjike në fëmijët përafërsisht e njëjtë si në të rriturit. Ajo u diagnostikua para fëmijëri:
- përcjellja kongjenitale dhe ritëm;
- Efektet e hypoxia gjatë shtatzënisë dhe / ose të lindjes mund të shihet në fëmijë të vegjël, veçanërisht në qoftë se truri vuajtur;

- defekte të lindura të zemrës.
Nëse sistemi i imunitetit është i dobësuar, të shpeshta ftohjet, meningjit, pneumoni, miokardit dhe endokardit mund të çojë në mosfunksionimin e organeve të brendshme, gjëndra endokrine, trurit, zemrës, duke përfshirë formimin e defekteve të fituara të zemrës. Në këtë rast, zhvillimi i bradycardia do të mbajnë një karakter sekondar.
Bradycardia Klinika në fëmijët nuk mund të shqiptohet si si në të rriturit. Fëmijë Mami apo adoleshent duhet të jenë veçanërisht të kujdesshëm për të parë për të papritur shëndetin pomenyavshymsya e përgjithshëm të fëmijës. Shfaqja e dobësisë e pajustifikuara, lodhje, të qenët i përgjumur, marramendje dhe pamjen pashpjegueshme e shteteve të pandërgjegjshme - është një rast për të parë një mjek dhe të testuar.

Trajtimi i bradycardia në fëmijëri është i bazuar kryesisht në aktivitetet e parandalimit. Kjo përfshin parandalimin e hypoxia fetusit, parandalimin e hypoxia fetusit gjatë lindjes, parandalimin e ftohjet. Kjo mund të arrihet vetëm me mbikëqyrje të rregullt klinik për një grua shtatzënë të parë, dhe pastaj fëmijën. Imuniteti vaksinimi në kohë dhe për të forcuar parandalon zhvillimin e sëmundjeve të rënda, njëra prej të cilave mund të zhvillojnë komplikime bradycardia.

Trajtim të drogës, indikacionet për pacing kapur - të njëjtë si në të rriturit.Diagnoza Bradycardia


Në dyshimin më të vogël ndryshimet qenë e zakonshme është shumë e rëndësishme që të kalojnë testin e kërkuar. Anketa është mjaft e thjeshtë - rekord grafik e zemrës, për të paktën një minutë (ndarjen EKG, II 1-2 minuta me një shpejtësi prej kasetë 125 pull - 25 mm për minutë), mundësisht brenda 1-2 ditëve (monitorimi Holter, regjistrimi frymëmarrje më të mirë, për të përjashtuar apo konfirmuar periudhave të shkurtra të apnea e gjumit natën, të shoqëruar nga episode të bradycardia rënda). Duke shkruar në jetën normale gjatë ushtrimit (Sjelljes Tredmil - Testi veloerhometrychnoyi ose mostër), gjatë gjykimit të barnave (p.sh. regjistrimi EKG pas administrimit të atropine).

Pastaj ju mund të rritur dhe plotësuar inspektimit të tij metoda tejzanor e diagnostifikimit dhe kimi gjakut. Kjo do të ndihmojë për të përcaktuar shkakun e patologji organike të muskulit të zemrës.
Që mbante ju lejon CHPЭFY nëse shkaqet organike të bradycardia zbuluar lokalizimin e zemrës dhe për të dalluar atë nga refleks fiziologjik dhe forma.
Nëse bradycardia ndodhur në gjendje akute (goditje, sulm në zemër, është një dëm akut indet e trurit apo zemrës), nevoja e diagnostifikimit të emergjencës. Ai përfshin të gjitha masat, por ata duhet të mbajnë sa më shpejt të jetë e mundur.

Duhet të theksohet se forma ydeopatycheskoy ose forma të bradykardiy lindura çdo populli nuk ndihet mirë ndjehen nuk do të. Që trupi ka përshtatur për këtë situatë dhe bradycardia edhe theksuar ankthi i vazhdueshëm do të japë vetëm mjekun e pacientit. Natyrisht, prania e bradycardia njerëzve të tillë do të shërbejë kufizim për ta, kur zgjedhjen e një profesioni ose të caktuara sportive.


Trajtimi Bradycardia


Bradycardia - një simptomë, një simptomë e një sëmundje apo gjendje fiziologjike të trupit është, e cila nuk ka nevojë të trajtohet. Prandaj para se të trajtimit bradycardia kërkon shqyrtim të kujdesshëm dhe një histori të kujdesshëm të sëmundjes. Duhet të specifikojë mea pasur sulme (sulmet Эdamsa Morgagni-Stokes) dhe sa minuta zgjati ata dhe sa shpesh lindin.

Vetëm para trajtimit bradycardia, për të gjetur se cilat barna pacienti është duke marrë, ose më herët. Përmirësojmë rezultatet e provimeve, diagnoza dhe me të cilin pacienti është vërejtur në mjekun tuaj. Në mënyrë të ngjashme, në mesin e sondazheve, vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet vëmendje të sondazheve METODAT эlektrohrafycheskye. Regjistruar në to apo jo pauzë gjatësi prej më shumë se 2 sekonda dhe sa prej këtyre pushimeve gjatë ditës dhe natës, pacienti vëren ndonjë ndryshim në shëndetin gjatë to apo jo.
Ndonjëherë trajtimi i bradycardia është reduktuar në përzgjedhjen e veprimeve elementare dozë që shkakton lezione ritmin. Grupi i barnave të tilla përfshijnë droga antiarrhythmic. Ata kërkojnë vëmendje të veçantë gjatë emërimit fillestar dhe pacientët e moshuar emërimit, dhe sigurisht emërimi në kombinim me medikamente të tjera (një medikament mund të rrisin veprimin e tjera dhe anasjelltas). Reduktimi dozën e barnave të tilla nga grupi i beta-blockers, Kalciumi channel blockers, Sotoleksa, quinidine ose përgatitjet Kaliumi mund të shpëtojë popullin nga ndjenja e dobësisë dhe marramendje.

Nëse bradycardia, si simptomat e sëmundjeve somatike (hypothyroidism, dështimi kronik i veshkave, etj) trajtimin e këtyre sëmundjeve janë shumë eliminon bradycardia. Kjo ndodh kur një person është mbajtur në terapi detoxification helmim. Trajtimi i veçantë i bradycardia nuk është e nevojshme.
Në rastet më të rënda, kur ndryshimet janë të pakthyeshme, të tilla si goditje, ose kur një person është në gjendje kome dhe nevojën për të rritur normën e zemrës, droga përdorimit, pulsin shpërndarë, por me kontroll të rreptë të hemodinamikën kohë.

Që nga theksi vihet në trajtimin bradycardia mbajë presionin e gjakut, pulsin vetëm në më pak se 40 për minutë, pra vetëm në bradycardia injektuar rënda droga të tilla si epinephrine apo atropine. Këto barna janë administruar me bradycardia në raste të jashtëzakonshme, sulmi-Эdamsa Morgagni-Stokes në bradycardia të rëndë (më pak se 40 në minutë, norma e zemrës), të shoqëruar nga dobësia rënda pa humbje të vetëdijes. Droga nën-lëkurë, vena, intraosseous thithjen rrallë intramuskulare aq e rëndësishme shpejtë dhe rrjedhën e drogës në gjak.

Atropine është futur, nëse hipotension jo thellë, presioni i gjakut është ruajtur. Sulfate atropine (sulfas Atropini) administrohet zakonisht në një dozë 01% 025-10,5 ml (05 mg shpesh). Drogës është injektuar pa hollim, mund të jetë e imët 3-5 minuta. Efekti zakonisht menjëherë. Efektet anësore të drogës janë të thatë në gojë, nxënësit Dilated, vështirësi urinimi mund të ndodhë. Në qoftë se shenjat e mbidozë (e efekteve anësore), administrimi i drogës është ndalur. Kontrolli i kërkuar norma e zemrës, presionin e gjakut dhe EKG.

Adrenalina me bradycardia holluar domosdoshmërisht me solucion fiziologjik. Ajo vjen në një ampula mililitër e 01%. Kështu që mund të hyjë më shumë se një herë, imët, në një dozë prej 001 mg / kg ose 01 mg / kg nëse medikament është futur endotracheal.
Në fëmijëri, përdorimi i drogës është e njëjtë si dozë e llogaritur për kilogram. Është e rëndësishme që ndihma në këtë rast është kryer sa më afër njësinë e kujdesit intensiv ose direkt në të. Aftësia për të kryer frymëmarrje artificiale (ventilim) dhe terapi oksigjeni në këto raste është shumë e rëndësishme si bradycardia - një parashikues i tmerrshëm i arresti kardiak.

Kur dështimi bradycardia eliminuar metodat e mësipërme, regjistrimi EKG pushimeve të shpeshta më shumë se dy sekonda dhe / ose praninë e sulmeve klinikisht të rëndësishme MEA - pacienti do të kërkohet për të instaluar një stimulues kardiak (stimulues kardiak). Në raste urgjente, arrest kardiak, ish shqetësimet për shëndetin, pa pëlqimin e pacientit. Vendosja stimulues kardiak mund të jenë të përkohshme, në një departament kardyoreanymatsyonnoho, për shembull.
Natyrisht, duke parë si njerëzit ra pa ndjenja në rrugë, askush nuk menjëherë të imponojë atropine nuk do. Është e nevojshme, duke kujtuar se truri "fiket" e parë e mungesës së oksigjenit. Në këtë rast, të vënë një njeri në tokë, në asfalt, trotuar, zbërthej jakë, liroj kravatë, shall, veshje zbërthej shtrënguar. Ju japin më shumë oksigjen. Ju duhet të kthejnë kokën në anën e pacientit që në rast të vjella, ai nuk u mbytën vjella. Me metodën e frymëmarrjes gojë më gojë, gojë të hundës, të përfitojnë nga kjo njohuri duke kombinuar frymë me masazh të tërthortë të zemrës. Çdo humbje e vetëdijes - një rënie të mprehtë në hemodinamikën. Njeriu në këtë rast është më mirë për të vënë në mënyrë që kreu ishte trungu i ulët apo këmbët mund të ngrihen lart. Ne, nëpërmjet kësaj të sigurojë rrjedhë më të mirë të gjakut në kokë. Në qoftë se ndihma do të sigurojë të paktën dy njerëz do të jetë shumë më efektive. Ndërsa dikush fillon të japë ndihmën e parë për thirrjet e dytë ambulancës ose thirrjeve për ndihmën e një mjeku.

Në internet ju mund të gjeni disa receta të trajtuar mjetet juridike popullore bradycardia. Tinktura barishte dhe lloje të ndryshme të ndihmës, ndoshta, për të shpërndarë pulsin, por nuk eliminojnë shkakun bradycardia. Bradycardia rrezikshme siç u tha më lart, fakti se ju mund të mësohen me të ", por ai gjithashtu mund të çojë në arrest kardiak. Prandaj, me të gjithë respektin e duhur ndaj mjekësisë tradicionale për të trajtuar bradycardia më të sigurta metodat tradicionale.