Bulba - trajtim, simptomat, shkaqet, dietë


Zhardhok - një lloj duodenitis. Nëse duodenitis është i përfshirë në procesin e inflamacion direkt departamenti ngjitur duodenum në stomak. Bulba - një inflamacion direkt llamba 12ti duodenum. Llambë hapet në tëmthit tregon kanal, pankreasit. Ajo merr përmbajtjen e stomakut. Ajo neutralizuar menjëherë. Ai gjithashtu fillon të prodhojë enzimat ndihmon tretjen e ushqimit.
Shpesh sëmundja shoqërohet me gastrit. Gastrit - një inflamacion i mukozës stomakut dhe ka simptoma të ngjashme me të. Kjo është arsyeja pse në Gastroenterology përdorur termin si "stomak Bulba".


Ka disa lloje bulbyta: zhardhok erozive, fytit zhardhok, sipërfaqe zhardhok, akute dhe kronike zhardhok zhardhok.


Arsyet Zhardhok


Arsyet për zhvillimit bulbyta mund të sigurohet. Në duodenum atje brыzzheyky, por ka raste kur brыzzheyka mbetet embrionale. Pastaj zorrës së trashë shumë celular, duke formuar sythe shtesë. Kjo çon në bllokim ata e masës ushqimore rrjedh nëpër zorrë 12perstnuyu. Si pasojë uyazyka favorshëm për bakteret që banojnë zorrë. Dhe duhet ndonjë faktor negative (ushqimet yndyrore akut, pije alkoolike) të shkaktojë rritjen e shpejtë të këtyre baktereve si duodenum filluar zhardhok.

Në vend të gabuar zorrëve në lidhje me aksin e trupit dhe mbi lëvizjen e saj, nuk është marrëdhënie bulbyta gastrit dhe stomak.
Gastrit është gjithashtu një bulbyta provokator. Kur gastrit prodhohet, zakonisht një sasi të madhe acid klorhidrik, të cilat mund zakydatysya në duodenum. Formohet sipërfaqe zhardhok. Në mënyrë tipike, për shkak të kësaj nuk ka, atëherë gastrit erozive.
Duhet të theksohet se sëmundja hlystyani, giardiasis dhe sëmundja Crohn janë gjithashtu të rëndësishme në formimin e 12typerstnoy inflamatore të zorrëve. Por kjo shpesh merr një formë kronike të sëmundjes.

Plagosje traktin gastrointestinal, duke marrë ushqim irrituese, alkoolit dhe barnave të caktuara mund të shkaktojnë zhardhok akute si Mukoza duodenale është shumë e ndjeshme për këtë lloj të ndikimit.
Është vërtetuar gjithashtu se Helicobacter pilory nxit inflamacion mukozën e stomakut dhe duodenum, e cila çon në një ndryshim të rëndësishëm në aciditetit të përmbajtjes së pH-bulbs. Kështu Rrëzohet procesin e tretjes, për shkak të asaj që zhvillon irritim dhe inflamacion. Permbledhja - zhardhok fytit.

Sipas shkencëtarëve, predispozicion gjenetik gjithashtu ka një rol në shkaktimin e bulbyta duodenum.


Simptomat Zhardhok


Kjo sëmundje mund të ndodhë me simptoma të ndryshme dhe rrjedhës. Kjo mund të ndodhë dy simptoma s'bie në sy, ose mund të në formën akute.
Në zhardhokët akute stomakut dhe duodenum dhimbje mund të jetë mjaft e fortë, mund të shoqërohet me nauze dhe të vjella të përsëritura, nganjëherë me biliare. Në gojë mund të ndihet shije të hidhur. Provokuar bulbyta tilla shpesh pas abuzimit të drogës ose pas helmimit të rëndë. Kjo mund të shpjegohet me faktin se përbërja e tabletave gjithnjë përmban një kompleks kimik që është një ngacmues i fortë i mukozës.

Zhardhok akute mund të ngatërrohet me një sulm të gastroenterit ose pancreatitis akute, ku tipik cramping epigastrike dhimbje ose zoster karakter.
Fytit dhe duodenum kronike zhardhok karakterizohet me dhemb, duke shpërthyer dhimbje "stomak". Ndonjëherë ata mund të japin në kuadratin e djathtë e sipërme apo në kërthizë. Në mënyrë tipike, dhimbje plogët shkaktohen zakonisht nga kequshqyerja, për shembull, pas një darke të përzemërt, zakonisht dy orë pasi të hahet. Ndonjëherë këto simptoma mund të shoqërohet me një të përzier butë, por pa të vjella. Për këto lloje bulbyta tipike për afat të gjatë, në formën e acarimin sezonale.

Zhardhok erozive manifestohet me dhimbje të ndryshme intensiteti. Ata mund të ndodhë në kohë të ndryshme të ditës. Gjithashtu, mund të ketë zi buke - ashtu-quajtur "dhimbjet e urisë". Megjithatë, ata janë praktikisht të përhershme. Kur zhardhokët erozionit mund të jetë komplikime si gjakderdhje të shoqërohet me dhimbje të forta, të vjella të vazhdueshme, të përgjakshme, rraskapitje e përgjithshme, ethe dhe dhimbje koke. Një pacient me këtë sulm mund të jetë një gjendje shoku.
Në lidhje me shkeljen e motorike dhe sekretore funksionet 12typerstnoy gut përmbajtja e saj hedhur periodikisht në stomak. Si pasojë, ka urth, regurgitation e fenomeneve të hidhura.

Diagnoza e çdo lloji bulbyta bën vështirësi jo të pranishëm. Ai përfshin fibrohastroduodenoskopiyu, X-ray e stomakut, hulumtim lëng stomakut. Në disa raste, drejtuar në probing.


Trajtimi zhardhok


Kur sulmi bulbyta e këshillueshme për të menjëherë të marrë antacids (Gastaldo, Reni, Maalox, etj). Por kjo është një lehtësim i përkohshëm. Një faktor i rëndësishëm në shërim të suksesshëm është, natyrisht, të zgjedhur si duhet taktikë në trajtimin e një bulbyta caktuar lloji.
Në tubers akute të tjera se antacids përcaktuara, analgesics (jo-kapanoneve, baralgin, papaverine). Këto droga të ndihmuar në lehtësimin e sulmeve dhimbje, duke përdorur relaksim të qetë muskujve ton. Është gjithashtu e këshillueshme që të caktojë gjatë ditëve të para të urisë, sëmundjeve dhe pasojat e një dietë të rreptë. Trajtimi më i mirë i stomakut akute bulbyta shpenzojnë në spital, të cilat mund të kërkojnë Lavage stomakut për të sunduar nga helmimi. Nuk mund të jetë pikoj i kripur për lehtësimin e simptomave të dehjes. Nuk do metodat shtesë të inspektimit, rezultatet e të cilave do të jenë të zgjedhur trajtim më të favorshëm në duodenum akute bulbyta.

Në fytit kronike dhe zhardhokët përshkruajë terapi me antibiotikë, pasi ky lloj bulbyta zakonisht zhvillohet në infeksionin H. pylori. Antibiotikët e përcaktuar duke pasur parasysh ndjeshmërinë e patogjen për ta. Ajo mund të jetë një grup i antibiotikëve që veprojnë në qelizat e patogjen - Amoksytsyklyn, Vylprafen, Summamed, De-Nol, dhe të tjerët. Ndonjëherë ajo mund të jetë Metronidazole. Por në ditët e sotme efektivitetin e saj të mundshëm "vrasës" helikobakteriyi kontestuar. Gjithashtu në këtë lloj bulbyta caktuar zgjati dietë. Ju gjithashtu duhet vidyazykatysya duhanin. Nëse është e mundur, për të shmangur situata të vështira. Ju duhet të vidyazykatysya nga marrja e të gjitha llojet e aditivëve të ushqimit, ato gjithashtu mund të jetë një faktor nxitje për rëndim të fytit dhe bulbytov hronychekoho. Gjithashtu në situata të vështira në trajtimin e këtij lloji bulbyta qetësuesve të përcaktuara dhe qetësues. Ajo duhet të kuptohet dhe të jenë të përgatitur psikologjikisht për atë që do të duhet të rishikojë stilin e jetës tuaj, sepse trajtimi është kompleks dhe i gjatë.

Në sipërfaqe dhe plagë shëruese drogë bulbytah erozive përcaktuara (metylarutsyl) enveloping drogë në pezullimin që e rrethon Mukoza mirë stomakut (antacid Maalox, Almagel, Reni dhe atropine, Hofytol). Cakto Recetat e detyrueshme blockers acid klorhidrik (omeprazol, Metyklopramyd, Ranitidina). Kjo është një nga trajtimin e suksesshëm të këtij lloj bulbyta, siç është neglizhimi i acidit klorhidrik në zonën e dëmtuar provokon zhvillimin e ulcerat dhe gërryerjet. Droga e lartpërmendura nuk lejojnë acid prodhuar në sasi të tepërta dhe zakydatysya në zonën e dëmtuar. Veçanërisht e efektshme në këtë drejtim Metyklopramyd. Ajo gjithashtu heq të përzier, të shkaktuara nga rritja zorrë aktivitet 12typerstnoy. Gjithashtu për efekt të kombinuar në sistemin e tretjes mund të përdoren Wobenzym (drogës spektrin e gjerë që përbëhet nga një kompleks i enzimeve dhe acidet që janë të përfshirë në mënyrë aktive në metabolizmin e shumë procese në trupin tonë), Essentiale (ilaçe për të përmirësuar funksionin e mëlçisë, e cila do të jetë shumë e ekspozuar ndaj ngarkesës bulbyta gjatë trajtimit). Nuk do të jetë e dobishme dhe fizioterapi pushime turistik shëndetësor.Dietë zhardhok


Ne duhet të flasim për dietë gjatë trajtimit bulbyta. Ky është një faktor shumë i rëndësishëm në rrugën drejt rimëkëmbjes.
Ushqimi i duhur është e nevojshme për të gjithë. Kjo është e mirë. Por si rregull, nuk e merrni për të shikuar dietën tuaj, dhe shumica e njerëzve nuk e dinë se çfarë ushqimin e duhur. Sidomos është e rëndësishme për personin që vuan nga sëmundjet inflamatore të traktit gastrointestinal. Dietë - kjo nuk është identiteti i produkteve të cilat janë të aprovuara për përdorim, si të gjitha sëmundjet e individuale, si çdo organizëm.

Dietës në lidhje me një mjek-gastroenterologist do të ndihmojë për të zgjedhur dietën e duhur, e cila duhet të ndiqet për një kohë të gjatë - rreth gjashtë muaj. Dhe edhe në qoftë se simptomat kanë kaluar, ju ende duhet të vazhdojë t'i përmbahet dietës.
Në bulbyta akut të rëndësishme që menjëherë vidyazykatysya irritojë mukozën e produkteve - kafe, çaj të fortë, alkoolit, djegëse, tymosur, ushqime të kripura dhe yndyrore. Pas të gjitha, ata që ishin provokuar element në rast të sulmit.

Në ditët e para pas sulmit duhet të hanë vetëm ushqime të lëngshme. Që nga viti, për ushqimin e pacientit të jenë lehtësisht të tretshëm dhe madje edhe një lloj "razhruzhayuschey." Më tej, një parakusht për trajtim duhet të jetë ushqimi të ndara dhe të ndarë. Futje e ushqimit duhet të rritet në 6 herë në ditë. Ushqimi duhet të jetë gjithmonë në formën e nxehtësisë. Tabela kripë është i kufizuar në 5 gram në ditë, sheqer - 50 gram.
Në javët e para, produktet janë të lejuar të përdorin vezët e ziera, vezë të fërguara, steamed bollgur mucous, mollë e pjekur, supë pule dhe fileto, fruta zier dhe pelte, me katër gota e qumështit, produktet e qumështit dhe drithëra supave, mish dhe peshk në një sufle. Bakery ndaluar.

Pas dy javësh të trajtimit mund të jetë një produkte pak dietë të zgjerohet për të përfshirë bukë të bardhë dje, biskota, biskota vafer, krem ​​të ulët-yndyrë kosi, gjalpë, djathë yndyrë, cutlets steamed derri, mish lope të zier, makarona. Sa për pije, ju mund të përfshijnë vetëm deri në çaj, dhe ajo e brishtë. Dhe lëngje të freskëta me fruta dhe perime thartë. Nutritionists mund të rekomandojë përdorimin e gjysmë ore para ngrënies vaj ulliri në vlerë prej një lugë gjelle. Pra, dy herë në ditë - në mëngjes dhe në mbrëmje. Ajo është e mirë inhibon sekretimin e përmbajtjes së stomakut dhe ndihmon në trajtimin e sëmundjeve.

Dietë mostër menu për një ditë në zhardhokët:

Mëngjesi. 08:00
1. omëletë gatuar steamed karrota mbushur.
2. Glass brishtë, çaj ëmbël pak me qumësht.
Mëngjes të dytë. 10:00
1. mollë pure.
Rostiçeri. 11:00 30 minuta
1. Supë nga hips
Dreka. 00:00 30 minuta
1. Supë me qofte të pulave.
2. oriz zier me kotëletë me avull e viçit.
3. KISSEL.
Tea. 15 orë
1. Një gotë komposto
2. Rusk

Uzhyn.17 orë 30 minuta
1. Sallatë me karrota
2. peeling me peshk.
3. Buckwheat.
Darkë të dytë. 19 orë
1. puding i krisur me pure dardhë.
2. Një gotë çaj.
Para gjumit. 21 orë
1. Një gotë qumësht.
Është e rëndësishme të mbani mend se në qoftë se ju papritmas ndalet përputhjen me këtë dietë, ju mund të shkoni përsëri "rreth të plotë" dhe pastaj duhet të fillojë trajtimin përsëri. Është gjithashtu e rëndësishme për të dëgjuar këshilla të ekspertëve.