Bursit - Mjekimi, Simptomet, Shkaqet


Bursit - inflamacion purulent i lezioneve mukozës periarticular (synovial) qese, duke rezultuar në zgavrën e saj është formuar dhe akumulon lëngun. Çanta synovial gjendet në mes të eshtrave dhe tendons, se në vende presion të konsiderueshëm mekanike. Më të prekura shpesh këllk, gju dhe shpatull nyje, si dhe rajoni gilcë Akilit. Në shumicën e rasteve bursit është brenda 1-2 javë dhe rrezik serioz për jetën dhe shëndetin e njerëzve nuk është. Megjithatë, dëmtimi të përsëritura mund të shkaktojnë zhvillimin e bursit kronik, i shoqëruar nga dhimbja dhe të përhershme pengon lëvizjen. Prandaj bursit gjetur shpesh në mesin e atletëve


Shkaqet bursit
Çanta inflamacion periarticular mund të shkaktojnë ndonjë mikrobet hnyerodnыe (zakonisht streptokoket dhe staphylococci) uyazyka të favorshme për zhvillim i cili krijon dëmtim kronik. Kjo është arsyeja pse disa lloje të bursit (shpatull, bërryl, etj) janë klasifikuar si sëmundje profesionale. Mikrobet Hnyerodnыe merrni në qese synovial me purulent shfaq pranë zjarrit (smerald, vlim, osteomielit) limfatik, ose abrasions të vogla në lëkurë. Nën ndikimin e acarim të drejtpërdrejtë mekanik ndërton fillimisht i lëngshëm, dhe në qoftë se u bashkuan infeksionet exudate purulent. Rrjedhimisht, qese ka filluar të shtrihet, duke rritur në madhësi të një tumor të madh.

Për të përmbledhur të gjitha më lart - shkaqet kryesore të bursit: në shumicën e rasteve është një lëndim të ndryshme (microtrauma kronike, therje, etj), pak më pak - kjo metabolike çrregullime, infeksionet, dehje, proceset autoimune, dhe reaksione alergjike
Simptomet e bursit
Simptomë kryesor i bursit është ekzistenca e dhimbshme flyuktuyruyuschey rrumbullakosura me prekje lëvizje dhe ënjtje me ethe në këtë fushë. Bursit në mëshirë të fatit të dalluar kronike dhe akute.
Bursit akute gjithmonë fillon papritur me dhimbje shumë të rënda që rrit me lëvizjen. Dhimbja provokohet nga mobiliteti të caktuar të përbashkët dhe të varen në vendndodhjen e qese inflamacion. Për shembull, me shpatull bursit, pacienti është shumë e vështirë që të ketë një dorë prapa kokës së tij (kur salcë ose krehje). Mbi një të përbashkët të ndezur është pikë shumë e dhimbshme në të cilën dhimbje shpesh paguan poshtë në anën e dorës ose qafë. Në natën, ka pasur dhimbje në rritje, në mënyrë që pacienti mund të ulen në një karrige të gjithë natën, duke mos qenë në gjendje që të mos shtrihem apo fle.

Bursit kronike është karakterizuar nga një dhimbje e dobët, por shumë më të zgjatur. Rritja e indeve përreth përbashkët si ajo fillon të lidhë kockat, të cilat mund të çojnë në kufizim të përhershëm të lëvizjes në të përbashkët
Bursit hip . Më shpesh lit çanta kthyeshëm të thellë dhe të madhe. Diagnoza çapokor - Grebeshkova bursit është mjaft e komplikuar për shkak të faktit se qese synovial është e kombinuar shpesh me zgavrën e përbashkët (ajo kujton inflamacion koksyt). Dhimbje dhe ënjtje janë përcaktuar më poshtë kofshës ligament inguinale perednovnutrishniy. Me hip e papërkulshëm festohet rrisin dhimbjen. Në qoftë se në të kundërtën, dhimbje intensifikuar kofshën kur prirje, që do të thotë nuk ka inflamacion i qeseve sciatic, e cila gjendet në afërsi të vendit të lidhjes me muskuj mollaqe

Bursit bërryl . Më shpesh zhvillohet si pasojë e traumave kronike në sport, apo në profesion. Habitur kryesisht nënlëkurës olecranon qese synovial (lucheplechevaya nadvyrostka qese lateral - rrallë)
Gju bursit . Më shpesh ndikon në para dhe nënlëkurës prednadkolennykovaya nadkolennikovaya çanta synovial. Sepse çanta synovial shpesh janë të ndërlidhura ose gropë të përbashkët shoqërohet nga simptomat e artritit inflamator. Nëse çanta përflakur synovial zadnevnutrenney në afërsi të sipërfaqes së përbashkët mund të formohet cist Baker, i cili është në gjendje për të mbushur prapme të këmbës dhe të gjitha fossa e popliteal. Kjo mund të ndodhë compression tibial nervore, me zhvillimin e mëtejshëm të muskujve këmbë parezë

Këmbë bursit . Ahyllobursyt më e zakonshme (inflamacion i qeseve Akilit gilcë) dhe bursit podpyatochnыy (qese inflamacion podpyatochnoy). Proceset degjeneruese dhe inflamatore në fushën shpesh çojnë në formimin e Spurs thembra
Diagnoza e bursit
Në rastin e lezioneve inflamatore të çanta sipërfaqësore synovial, diagnoza e sëmundjes nuk paraqet ndonjë vështirësi, pasi që bazuar në praninë e shenjave tipike klinike. Për të lehtësuar diagnoza është qese çaj zgavrën merret duke përmbajtjes (purulent - hemorragjike, purulent, i lëngshëm, etj) për të vendosur inflamacion, identifikojnë natyrën e florës mikrobike dhe ndjeshmërinë e tij ndaj antibiotikëve.


Për qëllimin e dhe trajtimin më efektiv të kësaj sëmundjeje, është e rëndësishme për të përjashtuar specifikat e infeksioneve të shkaktuara lezione inflamatore (spirochete, brucelat, gonococci, etj). Kjo arrihet duke mbajtur teste specifike serologjike, përmbajtjen kërkimore bakteriologjike të çanta dhe histori të mbledhura me kujdes.
Diferenca kryesore - tipar diagnostike për të dalluar nga arthritis bursit - mbajtjen e mobilitetit të përbashkët
Trajtimi i bursit
Trajtimi i sëmundjes varet nga faza e ndryshimeve patologjike që kanë ndodhur në indet e prekura qese, prevalenca e tyre dhe aftësinë për të përhapur më tej. Një rol të rëndësishëm ka luajtur nga niveli rezistencës së pacientit.

Në përgjithësi, bursit akute kryer mbi një bazë pacient i jashtëm. Gjatë të parë pesë - tjetër për shtatë ditë e rekomanduar të plotë gjatë së cilës suva aplikuar dhe formatimin e teksteve trajtim është përshkruar drogë anti-inflamator. Më shumë se dhjetë ditë të trajtimit duhet të zgjasë asnjë qetësi. Edhe mbështetjen e dhimbje, One - dy herë në ditë për të shpjegoj / përkulem përbashkët i përflakur dhe në çdo rast jo për të lënë atë të ngujuar, sikur të përbashkët nuk do të funksionojë në të ardhmen mund të zhvillojë kufizojnë pakthyeshme lëvizshmërinë e tij.

Në disa raste, tregohet në përbashkëta administrative hormoneve qese (hydrocortisone, cenalog-40) në kombinim me antibiotikë. Pas zhdukjes së shenjave të inflamacionit akut treguar e rrezatimit UV, UHF-terapi, phonophoresis i hydrocortisone, si pako përshkruara alkoolit.
Kur purulent bursit pacienti dërgohet detyrimisht për kirurg, siç tregohet në këtë rast kirurgji (hapja çanta synovial, pleh organik) ose të birë.
Bursit post-traumatike kronike të trajtohen nga operacioni, por mos harroni se bursit juaj prirur për rikthim, kështu parandalimin e acarimin duhet të përjashtohet traumave përsëritet çanta synovial.

Më shumë artikuj mbi këtë temë:
1. Llojet dhe trajtimin e artritit të shpinë 4. Mjekimi
2. Trajtimi i osteoarthritis 5. Nëse ju keni dhimbje prapa
3. Sëmundjet dhe trajtimi i nyjeve 6. trajtimin e osteoporozës