Dhe vulvyt Vaginitis - shkaqet, simptomat dhe trajtimi


Në zemër të vaginitis dhe vulvyta është një proces inflamator që shoqërohet shpesh nga sekrecionet e ndryshme nga vaginë. Shkaqet e saj të mundshme janë infeksionet, efekti i objekteve të bezdisshëm ose substancave, zhvillimit tumor dhe zhvillimin e proceseve të tjera patologjike disa ilaçe, terapi rrezatimi dhe ndryshimeve të ndryshme të hormoneve në trup. Përveç kësaj, higjiena jo personale gjithashtu kontribuon në rritjen dhe riprodhimin e baktereve dhe mikrobeve që shkaktojnë inflamacion. Pjellë gjithashtu mund të vijnë direkt përmes rrjedhës vaginë patologjike e zorrëve, e cila shkakton vaginitis.Simptomet kryesore të vaginitis dhe vulvyta

Simptomat më të zakonshme të këtyre sëmundjeve është lengjet vaginale. Ata janë konsideruar të parregullt dhe në qoftë se ka një numër të madh, ata kanë një erë shumë të pakëndshme shoqëruar nga kruarje, dhimbje dhe hidhërim në vaginë. Shpesh shkarkimit të parregullt është shumë e trashë dhe të ketë një ngjyrë të ndryshme. Megjithatë ata kanë konsistencën e gjizë dhe mund të jenë të gjelbër, të verdhë ose të kuqe.


Në qoftë se kjo është një infeksion bakterial të vaginës, ajo është shoqëruar me gri, e bardhë ose të verdhë shkarkimit turbullt, duke pasur erën e peshkut. Kjo aromë mund të përkeqësohet pas marrëdhënies seksuale pas përdorimit sapun gjatë larjes, dhe në këto raste ka rënë mjedisin vaginale aciditetit, dhe kjo kontribuon në rritjen e shpejtë të baktereve. Vulvë mund të jetë i inatosur dhe shpesh itchy.

Kur një grua ka maja apo infeksion Candida është fungale, ajo është shoqëruar me kruarje të fortë ose të butë dhe të djegur në vulvë dhe vaginës. Një tjetër shënuar skuqje që mund të jenë me lagështi për të prekur. Dobët, shkarkimi trasha vaginale fillojnë të rrinë në muret e saj. Këto simptome të përkeqësohet aftë një javë para menstruacioneve. Infeksioni ri-ndodh në gratë që vuajnë nga diabeti dhe janë në antibiotikë afatgjata.


Nëse kjo shkarkimi i holluar me ujë, sidomos të përgjakshme, ata mund të shkaktojnë kancer vaginale, kancerin e qafës së mitrës ose endometrium. Polyps qafës së mitrës shpesh shkaktojnë gjakderdhje apo gjakderdhje pas raportit seksual. Dhimbje, kruarje, parehati në vulvë ende mund të shfaqen pas infektimit papillomavirus.


Vulvyta kryesor dhe trajtimi i vaginitis

Me rritjen e numrit të përzgjedhjeve podmyvaniya përhershme gjithashtu mund të ndihmojë në uljen e shkarkimit. Të gjitha shkarkimin abnormale lidhur me vaginitis, kërkojnë trajtim shumë të veçantë, duke përfshirë arsyet prapa saj. Por në qoftë se shkaku i shkarkimit të tillë ishte infeksion, antibiotikët përdoren për trajtimin, barnave antivirale ose antifungal, duke pasur parasysh llojin e mikroorganizmave. Së bashku me këtë terapi është përdorur një solucion ujor te uthull për të reduktuar simptomat e inflamacionit. Por shpesh podmyvaniya dhe përdorimi i drogës në përgjithësi nuk rekomandohet, pasi ato vetëm rrisin pamjen yyazytsirnist e sëmundjeve inflamatore në organet pelvike. Nëse ka spikes gra në mes labia të vogla, të cilat janë formuar pas vuajtur inflamacion, përdorimi i krem ​​vaginale për 7-10 ditë vetëm për të kontribuar në shkyçjen e tyre të shpejtë.


Dhe përveç antibiotikëve trajtuar infeksionet bakteriale mund të përfshijnë përdorimin e pelte propionik e cila e rrit aciditetin e lëngjeve vaginale, i cili parandalon rritjen e baktereve. Kur infeksioni transmetohet seksualisht, dy partnerë seksualë duhet të trajtohen në të njëjtën kohë për të parandaluar plotësisht ri-infeksionit. Kur një grua ystonchennaya Mukoza vaginale pas menopauzës, ajo estrogenic drogë administrohet me gojë ose përdorur patch lëkurës, një krem ​​që është aplikuar në vulvë, ose futur në vaginë.


Përzgjedhja e barnave për trajtimin e vulvyta vaginitis dhe stërvitjes, duke pasur parasysh arsyet që e ka shkaktuar sëmundjen. Në shumicën e rasteve, të njëjtat droga përdoret për trajtimin e këtyre sëmundjeve. Masa të tjera përfshijnë veshur me veshje hyhroskopychnoy lirë që lejon që ajri të qarkullojë në heshtje, dhe kjo është e vulvë e domosdoshme higjiena. Për ta bërë këtë, mjeku rekomandon përdorimin e glicerinë sapun, si sapun mund të shkaktojë acarim të lëkurës shumëllojshmëri të tjera të rënda. Në disa raste, aplikuar pako akulli në vulvë dhe të ftohtë ulur banja dhe përdorin ftohtë kompresa të reduktojë ndjeshëm kruarje dhe dhimbje. Ointments ose krem ​​me kortikosteroidet, atë hydrocortisone përmbajtjes dhe antihistamines, të cilat zakonisht marrin me gojë, gjithashtu mund të zvogëlojë kruarje, por ai që nuk është shkaktuar nga infeksioni. Pas infeksionit me herpes aciklovir është përdorur, e cila është aplikuar si një krem ​​ose ajo mund të merret me gojë për lehtësimin e simptomave dhe për të zvogëluar kohëzgjatjen e trajtimit të të gjitha sëmundjeve. Për të zvogëluar dhimbjen brenda marrjen analgesics.


 
R3r3r374.