Humbja e mitrës - trajtimi, kirurgji, Simptomet, shkaqet


Mitrës rënie - një zhvendosje e plotë ose e pjesshme e mitrës jashtë vaginës. Ne mund të themi se rënie mitrës tek gratë është rezultati përfundimtar i kronike, ngadalë progresive organet gjenitale ndryshim proces.
Mitra është një dardhë uritur organ muskulor, është zakonisht në mes të fshikëzës (para) dhe rektumit (mbrapa). Kjo është në mënyrë që trupi i saj nuk vepron hyrjen aeroplan jashtë vendit legenit.
Vend i përhershëm i mitrës dhe organet përreth ofruara nga muskujt dhe ligaments formojnë një të ashtu-quajtur "kat legenit" - shtresë e fuqishme e muskujve të tre-shtresa, të aftë për të mbështetur qëndrueshmërinë e presionit të barkut dhe për të mbajtur të gjitha organet e brendshme (jo vetëm organet e legenit) në vend. Muskujt e legenit kat i mbuluar me një këllëf të trashë e ind lidhës - tabelë, e cila u jep atyre forcë edhe më të madhe. Një tjetër funksion i rëndësishëm i muskujve legenit është të sigurojë procesin e lindjes fiziologjike, kur, nëpërmjet reduktimit të tyre fryti është shtyrë jashtë mitrës.


Që nga mitra gjatë shtatzënisë rrit ndjeshëm në vëllim dhe kryen lëvizjet aktive (ulje) në punë, ajo ka nevojë për fiksim shtesë. Për këtë kancer ka pajisjen e vet të lidhur, e përbërë nga një raund dhe ligament të gjerë.
Për mbretëresha mbeti në vendin e duhur, muskujt dhe ligaments e katit legenit duhet të mbetet efektive - qëndrueshmëri dhe elasticitet. Çdo proces që çon në ndryshime në këto prona, mekanizmi "shkaktojë" per te deformuar organet gjenitale.
Heqje e mitrës nuk është një proces i izoluar. Për shkak të lidhjes të ngushtë midis organeve seksuale, pasi ata mitër të ndryshme gradë të ndryshojë vendndodhjen e tyre normale. Zhvendosur shpesh teposhtë uterus zgjatet fshikëzës, e cila shtyn në murin e përparme vaginë, gradualisht duke formuar një zgjatje - cystocele. Një proces i ngjashëm ndodh kur një proces që përfshin zhvendosjen e murit vaginal mitrës posterior, duke rënë atë tërheq rektum dhe formon një zgjatje në zgavrën e vaginës - rectocele.

Rënie mitrës paraprin zhvendosje graduale. Heqje e mitrës ndodh më së shumti në gratë që thyen 45 - vjeçare arritje, dhe rënie mitrës në gratë e moshuara ndodh shumë më shpesh se në kategori të moshave të tjera. Megjithatë, ideja se lënia jashtë dhe humbja e mitrës nuk ndodhë në zonjat të rinj, është e gabuar, njëqind gratë 30-45 vjet dyzet gjetur një shkallë të organeve gjenitale paragjykim.
Roli kryesor në shkaktimin rënie mitrës përket lëndimeve fisnore dhe çrregullime deje.

Mitrës rënie - një proces i rëndë patologjike që i jep pacientëve dhimbje të konsiderueshme dhe në mënyrë të konsiderueshme zvogëlon cilësinë e jetës së tyre. Sepse procesi duhet të zhvendoset gjenitale gjatë, është e mundur për të ndaluar atë, dhe ndonjëherë edhe të eliminohen.
Për gratë që janë në rrezik për zhvendosje gjenitale zhvilluar një sërë masash parandaluese, përputhja me të cilin ndihmon në parandalimin e ndryshimeve të padëshiruara.
Trajtimi i prolapsi mitrës përfshin një numër të madh të masave terapeutike që synojnë rivendosjen e integritetit të çrregullimeve bazës së legenit dhe heqjen e organeve ngjitur. Për fat të keq, pa kirurgji me prolapsi plotë mitrës arritur jashtëzakonisht e vështirë dhe ndonjëherë e pamundur.

Shkaqet e prolapsi


Arsyeja kryesore është humbja e mitrës ligaments dështimin funksional të organeve dhe muskujt që formojnë fjalën legenit. Si rezultat, të rrisë presionin barkut (të tilla si gjatë ushtrimit) trupa nuk mund të duhet të rezistojë atë dhe shtrydhur fjalë për fjalë nga katin e legenit drejt vaginës. Shkalla e zhvendosjes jashtë vendndodhjes së tyre normale varet nga natyra dhe shtrirjen e ndryshimeve patologjike e legenit muskujve dhe ligamentous lindin për shkak të disa arsye:

- Gjë e shëmtuar post-traumatik i katit legenit. Më e zakonshme është lindjes.
- Organet në gjendje fiksimin vendosur jashtë organeve të legenit. Manifestuar nga prania e hernias dhe rrëshqitjet e dheut.
- Mosfunksionim të hormoneve (shkelje steroidogenesis).
- Nehynekolohycheskye sëmundje kronike që çojnë në çrregullime metabolike.
- Puna e rëndë, shoqëruar nga një periudhë të gjatë të fuqishëm, perineal të thellë, sidomos nëse ata janë ushytы saktë.
- Shumta dhe / ose të shumëfishta (binjakët treshet, etj) të punës.

- Manipulimi komplikuar obstetrik - nxjerrja Manuali i fetusit në prezantimin podalik, pincë etj
- Operacionet komplekse në organet gjenitale.
- Defektet e lindjes në zonën e legenit.
- Ushtrim të tepruar, punë të rëndë fizike ose ushtrim të pamjaftueshme, heqjen e peshave që lidhen me overexertion e muskujve dhe barkut.
- Mosha e avancuar, e cila është e natyrshme hormonal natyrore dhe ndryshimet strukturore.
- Një kollë avid, astma bronkiale, emfizemë ose bronkit, rrit presionin në gjoks.

- Kapsllëk kronik që të shkaktojë tendosje muskujt e barkut dhe në këtë mënyrë të rrisë presionin brenda barkut.
- Karakteristika kushtetuese (fizikun asthenic, infantilism përgjithshme).
- Predispozicion gjenetik. Disponueshmëria lëshim nga kanceri në nënat, gjyshet apo motrat rrit rrezikun e zhvillimit të kësaj sëmundjeje.
Asnjë prej këtyre faktorëve nuk janë shkaku i drejtpërdrejtë i humbjes së mitrës, më e rëndësishme është kombinimi i disa kushteve.
Zhvendosja fiziologjike e mitrës gjatë shtatzënisë nuk është parë si patologji. Për rritjen e fetusit dhe mitrës rritet mund të zhvendoset poshtë. Në periudhën pas lindjes të grave të shëndetshme të kthehet në pozicionin e saj origjinale.

Megjithatë, në gratë diagnostikuar me shtatzëninë jashtë mitrës mosveprim, humbja mitra pas lindjes është një situatë shumë e vërtetë. Në këtë rast shtatzënia është një faktor nxitje, dhe humbja e mitrës pas lindjes së fëmijës është e organet gjenitale ndryshim tjetër, në fund-fazë.

Simptomet e prolapsi mitrës


Rënie shumë e rrallë mitrës është i shpejtë dhe i diagnostikuar gjatë marrjes gjinekologjik primar. Në mënyrë tipike, procesi i organeve gjenitale zhvendosjes merr një periudhë të gjatë kohore, të shoqëruar nga një rritje manifestimet klinike që janë të pamundur të mos tërheqë vëmendjen. Arsyeja për ankesën fillestare në gjinekologu në shumicën e rasteve është lënia jashtë e mitrës. Nëse procesi nuk mund të ndalojë apo të eliminuar kohë, ajo është e komplikuar dhe çon në humbjen e mitrës.

Diagnoza e prolapsi mitrës shkakton asnjë vështirësi. Shpesh gratë diagnostikuar në mosveprim e tyre, si dhe prolapsi mitrës, duke gjetur "trupin e huaj" në vaginë apo ndjenja si "diçka që e pengon" përtej. Gjatë vizitës, mjeku i pacientit të diagnostikuar në bazë të ekzaminimit gjinekologjik vizuale dhe dy duar.
Simptomet e prolapsi gjenitale të varet nga gjendja klinike dhe shkallën e zhvendosjes së trupit. Që të mitrës gjatë ndryshim poshtë tërheq përreth strukturat, së bashku me humbjen e kthen humbje qafën e mitrës dhe muret vaginale.

Dallohet nga shkalla e zhvendosjes së pjesshme dhe të plotë rënie mitrës prolapsi mitrës përtej hendekut gjinor. Kjo rënie paplotë mitrës është i shoqëruar me humbjen e mureve qafën e mitrës dhe vaginale (në disa raste mund të bien vetëm një mur), dhe humbja e përgjithshme të mitrës karakterizohet nga formimi i një lloj "thes", i përbërë nga mitrës përdredhur dhe muret vaginale.
Pacientët duhet të i kushtoj vëmendje për faktin se duke përdorur termin gabimisht humbje mur mitrës. Mitra nuk mund të lëvizin "në pjesë", siç është një trup i vetëm, dhe humbja e murit të mitrës është e pamundur, ndryshe nga muret vaginale, të cilat mund të lëvizin pjesërisht ose plotësisht.

Në fillestar të prolapsi mitrës fazë ndodh vetëm me një rritje të presionit të barkut dhe tensioni, por mitra progresion bie pa asnjë përpjekje fizike.
Gjatë shqyrtimit vlerësuar shkallën e kompensuar / humbjes së mitrës dhe strukturat përreth në pushim dhe gjatë stresit. Para për grua gjinekologjike karrige duke ofruar të forta drejtë, dhe ekzaminimin me dy duar kryer në një pozicion horizontal, e cila tregon vendndodhjen e mitrës. Humbja e paplotë në zgavrën e mitrës është vaginës, mitrës është visualized përtej. Ndryshimet ngjyra qafës së mitrës, ajo rritet në madhësi për shkak të ënjtje, ndonjëherë të dukshme në sipërfaqen e mukozës së dëmtuar dhe ulcerat të shumta të vogla (bedsores). Në muret e vaginës janë gjithashtu sores presion dhe të çara.
Mitrës rënie shoqërohet me dhimbje në bark dhe / ose mbrapa, vështirësi në këmbë, urinim dëmtuar dhe / ose jashtëqitjes.
Çrregullime të micturition varet nga situata specifike dhe diversitetin ndryshme ekstreme - nga vështirësi zbrazjes fshikëz për mosmbajtjeje urinar.
Që nga humbja e mitrës ndodh kryesisht në të moshuarit, funksioni menstruale flasin vetëm në ato raste të rralla kur pacienti është një grua e re me reshje të paplota (dhe shpesh me mosveprim të mitrës. Çrregullimet karakteristike të menstruacioneve dhe lloji Algodysmenorrhea hyperpolymenorrhoea. Shpesh ka varfëri për shkak të hormonale Shkeljet.

Shkelje të integritetit të mukozës së mitrës dhe vaginës, e cila krijon kushte të favorshme për zhvillimin e inflamacionit dhe infeksionit. Gratë fillojnë të shqetësojnë shkarkimin nga trakti gjenital, dhe në qoftë se patogjene depërtojnë fshikëzës zhvillim cystitis. Infeksioni i fshikëzës shpesh ngrihet mbi veshkat dhe provokojnë pyelonephritis mesme, cystitis, urolithiasis dhe kështu me radhë.
Shkelja e jashtëqitje simptomat më të zakonshme urologjike. Më të zakonshme përfshijnë kapsllëk. Nëse kapsllëk në gratë u shfaq para kompensuar të organeve gjenitale, ata i referohen faktorëve shkaktuar rënie mitrës. Komplikim rënie ata janë të konsideruar, vetëm nëse ka paragjykim në sfondin e rënies apo organet gjenitale. Rrallë janë kolit, gaz mosmbajtjeje dhe feces.

Ndryshimi në rregullimin normal të legenit çon në çrregullime të qarkullimit të gjakut, të tilla si gjaku venoz. Si rezultat, pacientët me prolapsi mitrës zhvillon venat me variçe e gjymtyrë të ulët.
Të gjitha gratë me kolposkopisë rënie mitrës kryer, Smears për të përcaktuar florën e kulturave vaginë.
Ultratinguj ndihmon për të përcaktuar më saktë se si ka ndryshuar topografine e organeve pelvike me tregues të veçantë sasiore.

Për të diagnostikuar ndryshimet në topografi të fshikëzës dhe rektumit, dhe diagnoza kryer të mëtejshëm dhe të veçantë proctologic urological provimit të profesionistëve të lidhura.
Nëse keni ndërmend trajtim kirurgjik të prolapsi mitrës, vëllimi zgjeruar inspektimi.

Trajtimi i prolapsi mitrës


Trajtimi i prolapsi së mitrës dhe strukturat përreth në të shumtën e rasteve kryhet metoda kirurgjikale. Në fazat fillestare horizontal kalojnë dorë reposition në mitër, por efektet pozitive të kësaj ndërhyrjeje mbetet shumë e gjatë, sepse procesi ka tendencë të progresit.

Trajtimi konservativ i prolapsi mitrës pothuajse nuk përdoret si një metodë e pavarur dhe të përdoret si pjesë e kompleksit të para dhe post-operative mjekësore. Rrallë në fazën fillestare të prolapsi në mungesë të ndryshimeve atrophic e indeve në mohimin e vazhdueshme e grave nga trajtimi kirurgjik është trajtimi konservativ, por dinamika negative e patologjinë hequr kirurgjike.
Well-provuar korrigjim ortopedik gjenitalet humbje metodë. Thelbi i saj është që të përdorin unaza të veçanta Tubalit - pessaries. Ato janë të destinuara për gratë e moshuara ose ato trajtim kundërindikuar kirurgjikale. Në fakt pessaries janë analoge të protezë. Unazë mbretërore kur rënie mitrës është e bazuar në mënyrë individuale në madhësinë dhe formën e vaginës. Të gjitha gratë që aplikojnë unazën mbretërore, kur rënie mitrës duhet të vëzhguar higjienë të mirë personale dhe laje spryntsyuvatysya rregullisht me zgjidhje dezinfektues ose bimëve për të parandaluar zhvillimin e inflamacionit. Unazë përplasje gjatë mbretërore me inflamacion mukozës duke shkaktuar dhe reagimet traumatike. Prandaj pessary duhet të merrni gjatë natës dhe të dezinfektohen rregullisht. Për të duhet të nxjerrë dhe të ri-hyjnë në mbretërorë unazë kërkuar në aftësi, e cila mëson një mjek grua. Nuk kanë aftësitë pacientët duhet t'i nënshtrohen procesit të kontrollit dhe përpunimit pessaries në zyrën e mjekut të paktën një herë në 8-12 javë. Pasojat negative të veshur unaza janë inflamacion mitrës lokale, lëndim mukozale dhe bedsores. Pessaries nuk është një trajtim për prolapsi mitrës, pasi ata nuk mund të eliminojë ose të ndaluar procesin e sëmundjes. Shpesh me kalimin e kohës unazë mbretërore ndalesa për të ndihmuar.

Trajtim të çrregullimeve të traktit urinar dhe zorrës së trashë kryhet së bashku me urologists dhe proctologist.
Gratë me rënie rekomanduar dietë me një përmbajtje të lartë fibra për të rregulluar karrige normale. Shmangni aktivitetet e tepërta fizike, sidomos në lidhje me heqjen e ngarkesave.
Kirurgjia mbetet një nga metodat më efektive për të eliminuar humbjen e mitrës dhe vaginës.

Operacion në një listë të mitrës


Trajtimet më të mëdha të grupit për rënie gjenitale kirurgji lart. Trajtimi kirurgjik i kësaj sëmundjeje ka disa qindra (!) Llojet e transaksioneve, secila prej të cilave ka avantazhet dhe disavantazhet e veta.

Për fat të keq, asnjë nga metodat ekzistuese të trajtimit kirurgjik të prolapsi mitrës nuk përjashton përsëritjen e sëmundjes, pavarësisht nga aftësitë e kirurgëve. Mitrës rënie nuk është vetëm problem i gjinekologjike dhe zhvilluar nga një kombinim i shumë faktorëve - si fizike, gjenetike dhe psikologjike, për shkak se për të eliminuar ajo është jashtëzakonisht e vështirë. Kërcënimi i përsëritje më të madh në tre vitet e para pas operacionit dhe ka rreth 30-35% e pacientëve të operuar.
Para se kirurgu nuk është një detyrë e lehtë për një pacient të veçantë të zgjedhur opsionin më të mirë kirurgjikale trajtimi duke pasur parasysh faktorë të rëndësishme të tilla si mosha, prania e shkallë shoqërues gjinekologjike dhe extragenital të prolapsi mitrës, cystocele dhe disponueshmërinë rectocele. Të gjitha aspektet e trajtimit kirurgjik të prolapsi mitrës diskutuar me pacientin.

Qëllimi i trajtimit kirurgjik të prolapsi mitrës është për të rivendosur vendndodhjen e saj normale, forcimin e bazës së legenit dhe heqjen e çrregullimeve anatomike dhe funksionale të fshikëzës dhe rektumit. Shpesh, për një restaurim të plotë të anatomisë së organeve pelvike kërkon një kombinim të operacioneve kirurgjikale të kryera në të njëjtën kohë ose sekuenciale.
Pavarësisht nga emri, çdo transaksion përfshin fiksim kryesor i mitrës në vendin e duhur të forcimit të mëtejshëm muskujt e legenit. Në fazën e parë për fiksimin e mitrës rrumbullakët shkurtimin ligament apo qep të gjitha në dispozicion në një të vetme "skelet". Në situata të vështira mitrës mund të rregullojmë në eshtrat e legenit. Rivendosja integritetin dhe për të forcuar muskujt e legenit mbajtura gjatë fazës së dytë.

Më radikal do të thotë heqjen e prolapsi mitrës është heqja e saj. Shumë gra të hequr trupin pothuajse të frikshme të shëndetshëm, por pas një operacion të tillë për të rivendosur muskujt e legenit shumë më e lehtë.
Për të eliminuar rrezikun e pacientit rikthim duhet të ndjekin disa rregulla të thjeshta:
- Shmangni ushtrimin e tepërt fizike, heqjen kufi.
- Hani drejtën për të përjashtuar praninë e kapsllëk.
- Sëmundjet kohë bronkopneumonare trajtoj, veçanërisht ato që lidhen me kollë e vazhdueshme.

- A nuk e ngasin biçikletën tuaj, shkoni në në një biçikletë stacionare ose të kryejë një stërvitje stres lidhur me muskujt e barkut dhe perineum.
Nganjëherë pacientët nënvlerësojnë gjendjen e tyre dhe kanë tendencë për të shtyrë kirurgji. Kjo taktikë është absolutisht e gabuar, për shkak të patologjisë eliminuar më herët, aq më mirë.

Ushtrimi në një listë të mitrës


Nëse një grua është në rrezik për zhvillimin e zhvendosjes legenit ose ajo gjendet në fazën fillestare të zhvendosjes së mitrës dhe vaginës, mund të parandalojë një skenar negativ duke përdorur një sërë masash parandaluese që përfshijnë elemente fizioterapist.

Ushtrim i thjeshtë për parandalimin e mosveprimit gjenitale dhe për të forcuar muskujt e legenit kat do të ju ndihmojë të zgjidhni një mjek.
Ka disa metoda të trajnimit muskujt e legenit, më të popullarizuara të këtyre është programi ushtrim Kegel. Thelbi i saj është rradhazi tendosje maksimale dhe relaksuar muskujt përreth vaginës, rektumit dhe uretrës. Ushtrimi përsëritet shumë herë (jo më pak se 50 apo 100 here) një herë ose në mënyrë të barabartë të shpërndara në disa raste.
Ushtrimet Kegel janë të njohura, të thjeshta dhe efektive. Në mënyrë që të kryejnë ushtrime të thjeshta nuk kanë nevojë të ndajë kohë për vizita të rregullta në palestër apo për të kërkuar dhomë terapi fizike, vetëm për t'u dhënë atyre disa kohë të lirë.

Në çdo fazë të prolapsi janë të pranishme, jo ushtrim nuk do të heqë shkelje ekzistuese më shumë - në disa raste ato mund të forcojnë sëmundje.
Kërko mjeku