Ndjenja e gojës së thatë shkakton, Simptomet, trajtim
Mirëdita. Unë kam një pyetje në lidhje me thatësi në gojë. Kohët e fundit gjumit gjithmonë duket thatësi në mënyrë të fortë që goja sikur ngjitur brenda. Pije dëshiron një dëshirë të vetme - për të njomet gojën. Pas disa gllënjka ujë shkurtimisht vjen lehtësim, pastaj të nënshkruajë përsëri. Që unë të kontaktoni një specialist për të përcaktuar shkakun?
Ju duhet një test të gjakut për sheqer, por mos harroni se ajo duket një stomak bosh. Gjithashtu rezulton e nevojshme analizë e përgjithshme e gjakut dhe urinës (nëse të pijshëm më shumë se katër litra lëng në ditë) dhe analizës biokimi. Konsultoni një gastroenterologist dhe për të vizituar dentistin.


Çka e shkakton gojën të thatë? Një tregues i asaj që mund të jetë?
Goja e thatë në mëngjes dhe në mbrëmje kur zgjoheni, mund të jetë një shenjë:
1. dehje (pas një parti të stuhishme dhe doza goxha pije "forta" pak i befasuar dëshirë të vazhdueshme për të pirë). Etja lind pas marrjes së ndonjë drogë.
2. probleme të frymëmarrjes (mukozës orale është tharë nga gërhitës ose frymëmarrje gojë). Shumica e këtyre njerëzve që vuajnë ose gojë të frymëmarrjes (si kjo ndodh gjatë një të ftohtë) thyer cilëve ulur tonin e shije të butë.

Desk, goja e vazhdueshme e thatë duke shkaktuar zakone të këqija të tilla si pirja e duhanit ose përtypet duhanit, pasi ka një kontakt të drejtpërdrejtë me gojë me tym, dhe nga veprimi i nikotinës prodhuar më pak pështymë. Ajo gjithashtu duket shpesh në njerëz preferojnë ushqimin e kripur, por pasi të hahet trajton kripura shumat e madhe e ujit mund të çojë në hipertension. Kështu që unë nuk e rekomandojmë marrjen e një ditë më shumë se shtatë gram kripë.
3. Një shumëllojshmëri e sëmundjeve. Goja e thatë dhe gjuha mund të jetë një shenjë të sëmundjeve si diarea, diabeti, botulizmi, anemi, artrit reumatoid, hipertension, shytat, sindroma Sjogren, sëmundja e Parkinsonit dhe shumë të tjerë. Nuk mund të jetë shkak shkatërrimi i gjëndrave të pështymës.

4. Age. Në moshat më të vjetra, numri i gjëndrave të prodhuar pështymë reduktuar në mënyrë të konsiderueshme, kështu që është shoqërues i vazhdueshëm i twigs thatë moshuar. Për më tepër, me moshë truri reagon ndryshe për nevojën e njeriut në të lëngshme.
Goja e përkohshme e thatë mund të ndodhë për shkak të dehidrimit për shkak të aktivitetit fizik, nga një qëndrimi të gjatë në klimën e thatë dhe e nxehtë, por ajo mund të them një gjë: trupi ka humbur një shumë të lagështisë dhe duhet të plotësoj. Përveç kësaj, goja e thatë mund të ndodhë, pasi duke marrë medikamente të caktuara (ilaqet kundër depresionit, tranquilizers, qetësues, ju lutem, medikamente alergji, medikamente që promovojnë humbje peshe, laxatives, protyvoastmytycheskyh). Nëse pas marrjes së mjekësisë ju ndjeni siklet në gojë, në mënyrë që të shqyrtojë praninë e efekteve anësore.

Nëse thatësi në gojë të shoqëruar me vjellje, marramendje, ethe apo dobësi, siklet, hidhërim, ai (qielli dhe goja e thatë) nuk është më e mundshme symtom kryesor dhe shkaktojnë sëmundje për të kërkuar mbi bazën e shëndetin e përgjithshëm. Ndoshta arsyeja gjendja juaj kërkon trajtim.