Eritemë nodosum - Mjekimi, Shkaqet, Simptomet


Eritemë nodosum referohet sëmundje që manifestohet në inflamacion të nënlëkurës yndyrë, enët e gjakut dhe lëkurës. Në gratë, sëmundja është më e zakonshme. Mosha e pacientëve për 30 vjet. Në rrezik kategori bie, e cila përdor kontraceptivët dhe shtatzënë.
Nodosum eritemë me ekspertë kombëtarë përshkruar në detaje NF Filatov, i cili i dha një përkufizim të saktë të sëmundjes "sëmundje në stockings." Shkaku kryesor i sëmundjes shfaqen sëmundjet ngjitëse, dhe simptomat kryesore të shfaqen njolla të kuqe në lëkurë. Ato duken jashtë, si arsim gunga, dhe prekje të shkaktojnë parehati. Këto struktura janë të afta të pavarur zhduken në disa ditë, dhe mund të ruajë deri në dhjetë ditë.


Eritemë nodosum është një proces inflamator në indin nënlëkuror dhjamor dhe lëkurë vetë. Njësitë janë në gjendje të jenë të madhësive të ndryshme nga një deri dhjetë centimetra. Të dhënat në këmbë Rash shpesh fokusuar kryesisht në brendësi të kofshës. Upper greva sëmundje skaj rrallë. Orët e para të skuqjes janë intensivisht rozë, ngjyrë vjollcë atëherë ata fitojnë më vonë verdhë. Pra, gradualisht duke ndryshuar ngjyra hematoma nënlëkurës. Dy javë para të spoteve intensive ngjyra të bëhet, dhe pas 20-40 ditësh ata zhduken. Sëmundja kronike është në gjendje të zhduket për kohë të gjatë, sepse bashkimin njësi dhe janë në gjendje të emigrojnë.

Eritemë nodosum diagnostikuar fare e thjeshtë. Por vështirësia lind në përcaktimin e shkaqeve të sëmundjes. Ajo mund të jetë aq e qartë, dhe nuk e identifikojnë veten e tij. Sëmundja është e pakëndshme, por jo të rrezikshme për jetën dhe pacienti është sëmundja e vetme.


Arsyet eritemë nodosum


Shpesh shtysë për zhvillimin e eritemë me gunga është ose sëmundje akute respiratore virale. Disa raste janë karakterizuar nga shfaqjen e spoteve me një rritje në temperaturën e trupit, dhe të shëndetit të dobët dhe ndjesi shumë të pakëndshme që të ndodhë në nyje të këmbëve dhe sytë.

Eritemë nodosum është në gjendje të quhet fiziologjike dhe pas ekspozimit të lëkurës. Veprimet e tilla përfshijnë masazh, fërkim krem ​​ngrohjen e lëkurës, tinctures alkoolit. Ndonjëherë sëmundja ndodh pas trajtimit me ilaçe, por shpesh sëmundje provokon infeksion coccal, gungë bacil dhe patogjene maja. Por ka raste kur eritemë nodosum shfaqet pas një intensive, stresi nervor. Sëmundja shoqërohet shpesh Workaholics dhe njerëzit pas overvoltage rëndë nervore.Simptomat eritemë nodosum


Sëmundja është shkaktuar nga zhvillimi i vonuar tipit hapererhycheskoy përgjigje alergene medicinale bakteriale ose të tjera. Lokalizimi kryesore qëndron para dhe anën e këmbë. Gjendja e pacientit përkeqësohet sëmundje të lidhura kronike - tonzylyt, otitis media, sëmundjet dentare, tuberkulozi dhe infeksionet e tjera virale. Me vështirësi të përcaktuar shkaku i sëmundjes përfshijnë pavarur.
Eritemë nodosum do të gjithë fëmijët. Skuqje parapriu prodrome, e cila karakterizohet nga një sëmundjeje, dobësi, dhimbje të kockave, subfebrilitet dhe çrregullime të traktit gastrointestinal. Manifestime tipike eritemë gunga duket nyje të dendura, të cilat janë të vendosura në dermis ulëta. Lëkura mbi të qetë, ngjyrë të kuqe. Dhimbje ndryshon dhe ka disa ashpërsia ndryshme. Ajo është e aftë për të shënuar nyjet prekje dhe spontane, kruajtje nuk është tipike. Duke filluar nga dita e pestë, është njësi e autorizuar, të cilat janë paraqitur në vulën, jo i shoqëruar nga kolapsi. Feature gunga të lëkurës eritemë njollë qëndron mbi nyjet që identike kuqe synyaku.Snachala Color, pastaj kafe, cyanotic, jeshile dhe të verdhë. Shumica e njësive tipike e përqëndrimit vërejtur në pjesën e përparme të këmbës. Lezione tipike simetrik, por skuqje të njëanshme nuk është përjashtuar. Elementet eritemë gunga në gjendje të jetë kudo ku ka nënlëkurës yndyrë shtresë, parakrahët, kofshë, viçat, mollaqe dhe fytyrë.

Eritemë nodosum është më e fillimit akute të etheve, ajo është e natyrshme në anoreksi, dobësi, sëmundjeje, të dridhura. Ka pasur artropati, arthralgia, e dhimbshme kjo ndërhyrje, ngurtësi në mëngjes.


Nodosum eritemë në fëmijët


Gjashtë vjet mosha është një favorite për eritemë me gunga. Vajzat më vuajnë gjatë periudhës së ftohtë. Simptomat shfaqen në ditën e 6. Për fëmijët ka një pafuqi, disponimi, dhimbje të përbashkët dhe dhimbje barku, dhimbje koke.
Pastaj ka komponentët e nxehtë dhe shumë dhimbje të nxehtë (prekje), të cilat janë të vendosura në pjesën e përparme dhe anën e këmbës apo kofshët, parakrahët. Për nyjet karakteristike formë hemispherical me madhësinë e një arre, ënjtje, ngrihen mbi sipërfaqe të lëkurës, të rregulluar simetrike dhe pa kufij. Njësitë nxjerrës tipar është për të ndryshuar ngjyrën e kuqe me lëng për të kaltërosh, pastaj të verdhë-gjelbër. Vizualisht, kjo duket si një mavijosur. Gradualisht ata bëhen të sheshtë. Gjysma e fëmijëve kanë dëme të përbashkët. Kjo nyje e prekura të kuqe, i fryrë dhe shumë të dhimbshme në lëvizje. Inflamacion në joints shpejt kalon në disa ditë, por këtu janë arthralgia (dhimbje të përbashkët) mund të vazhdojnë shumë më të gjatë. Njësitë përfundimisht të kalojë, ajo është e mjaftueshme për 6 javë.


Nodosum eritemë në fëmijët përfshin mëposhtme Trajtimi: pjesa tjetër shtrat, duke marrë drogë anti-inflamator - brufen, aspirina, indometacin. Në zonat e prekura fasha të vendosura në nivel lokal ngrohjes (zgjidhja Ichthyol vaj Heparynovaya, vaj corticosteroid). Ju duhet të informoni mjekun i cili do të përshkruajnë trajtim në kohë. Eritemë vetë nuk është i mirëpritur.


Eritemë trajtim nodosum


Thirrja e parë te mjeku të caktuar për të bërë një x-ray e mushkërive, për të përjashtuar tuberkulozit dhe sarkoidosis testuar për yersynyyu dhe shpifjeve në streptokokeve. Për të shmangur infeksion caktojë teste të ndryshme të gjakut. Vëmendje e veçantë do të kërkojë situatën me sëmundje të dyshuar tumorit dhe autoimuniteti. Para trajtimit është e rëndësishme për të rivendosur qetësinë dhe mendimet negative të marrë si një burim i shkatërrimit të trupit. Është e rëndësishme për të ndjekur një mënyrë jetese të shëndetshme dhe të rregullojë ushqim dhe të pastruar trupin e toksinave. Është e nevojshme që të i kushtoj vëmendje të mëlçisë dhe zorrëve. Ju duhet të hyjë në një agjërimi të përditshme një herë në javë. Nëse ju nuk mund ta mohoj, ju mund të përdorni dietat për humbje peshe dhe pastrim të trupit (dietë të perimeve, dietë kefir, fruta dietë dietë Berry dietë hikërror).

Si për të trajtuar eritemë nodosum?
Akuzat efektive Bile përfshijnë herbs (nenexhik, balsam limon, fletë thupër, të përjetshme). Në acarimit, kontaktoni me mjekun tuaj. Ju emërojë antihistamines, vitamina, kalcium, anestezike, kortikosteroidet, antibiotikët, livadhet jod, hemokynatorы periferike, anhioprotektory, adaptogens dhe agjentët antiplatelet. Kur trajtim lokal i dressings okluzive emërojë, dimexide aplikimit. Eritemë nodosum pëlqen ngrohjes e thatë, kështu që do të jetë rekomanduar.

Nodosum eritemë në gratë shtatzëna shkakton vështirësi të mëdha në ofrimin e kujdesit dhe trajtimit, ajo ishte në këtë periudhë kundërindikuar më ilaçe.
Nodosum eritemë në gratë shtatzëna ende perceptohet negativisht nga mjekët dhe të rekomanduara abortin. Ajo tani është e vendosur që rreziku për nënat minimale. Ajo duhet të shqyrtohen dhe për të eleminuar të sëmundjeve të lidhura. Me trajtimin në kohë të eritemë nodosum zhduket deri në fund të tremujorit të tretë.
Nodosum eritemë trajtohet me sukses Yndovazynom brenda Curantil duhet të merret në doza të vogla e paracetamol. Aspirina redukton inflamacion, por në sasi të vogla, dhe të Thellë Relief Vaji. Gjithashtu mos harroni në lidhje me nevojën për pjesën tjetër të shpeshta dhe rëndësinë e aderimit.