Eritemë nodosum - Mjekimi, Shkaqet, Simptomet


Eritemë nodosum - një sëmundje manifestohet nga inflamacion i enëve të gjakut të lëkurës dhe indit nënlëkuror, yndyrë. Gratë, sëmundja zakonisht në fjalë më shpesh. Mosha e pacientëve me nodosum eritemë përtej 30 vjet. Në kategorinë e rrezikut të bien shtatzëna dhe gratë që përdorin kontraceptivë. Eritemë nodosum përshkruar plotësisht ekspertë kombëtarë NF Filatov. Ai dha përkufizimi i tij i sëmundjes është - ". Sëmundja në stockings" Shkaqet e sëmundjeve janë sëmundjet ngjitëse dhe manifestimet kryesore në lëkura është njolla të kuqe. Spote jashtë kuqe duken si kinking dhe të japë siklet touch. Këto struktura mund të zhduken pas disa ditësh, por mund të ruhet dhe deri në dhjetë ditë.


Eritemë nodosum ndezur në indin nënlëkuror dhjamor të lëkurës. Skuqje aftësia manifestohet si një rritje graduale deri në dhjetë centimetra. Këmbët janë shpesh të ndjeshëm ndaj skuqjen dhe në shumicën e rasteve në anën e brendshme të kofshës. Por lezione të gjymtyrëve të sipërme tendencë më pak. Në fillim, njolla intensivisht rozë, atëherë ata bëhen ngjyrë vjollcë, dhe pastaj të kthehet të verdhë. Kështu, duke ndryshuar ngjyrën e hematoma nënlëkurës. Në vend të parë me ngjyrë intensive, dhe javën e tretë ata zhduken. Nëse eritemë gunga bëhet kursin kronike, njollat ​​zhduken shkurtimisht pastaj lindin bashkohen në njësi dhe emigrojnë.

Eritemë nodosum vetëm diagnostikuar. Megjithatë, ka vështirësi në përcaktimin e shkaqeve të sëmundjes. Arsyet mund të jenë të dukshme ose jo për të identifikuar veten e tyre.
Eritemë nodosum - një sëmundje të pakëndshme, por nuk përbën kërcënim për jetën e pacientit.


Arsyet eritemë nodosum


Shtysa kryesore për zhvillimin e eritemë akute me gunga janë sëmundje virale respiratore dhe akute. Shumë raste janë të shënuara me shfaqjen e njollave të tregojë ethe dhe gjendja e keqe. Sëmundja karakterizohet nga ndjesi të pakëndshme në nyje të këmbëve.

Eritemë nodosum mund të jenë fiziologjike dhe shfaqeshin në ndikime të ndryshme në lëkurë. Shkaku i eritemë nodosum është masazh, ngrohja rastyrky krem ​​lëkurës dhe tinktura alkoolit. Ndonjëherë sëmundja shfaqet eritemës gunga pas duke marrë medikamente, por ka raste kur pamja nervor, peshë të rëndë. Sëmundje dashuron Workaholics që shpesh ndjehen tendosje nervor. Por shpesh shkakton të rënda eritemë nodosum aktet gungë bacil, infeksion coccal dhe patogjene maja.Simptomat eritemë nodosum


Sëmundja shkaktohet nga reagimi drogës Shfaqja hyperergic, alergeneve bakteriale. Një vende të mëdha ku lezione janë para dhe anën e këmbë. E pacientit kusht eritemë nodosum rritur sëmundje kronike. Kjo dhëmbët sëmundje, grykët, tuberkulozi, otitis media, infeksionet e tjera virale. Kur sëmundja eritemë pavarur gunga bie në vështirësi të gjejnë shkakun.
Eritemë nodosum mund të jetë absolutisht çdo moshë. Shfaqja e nxituar paraprirë periudhës së prodromal karakterizohet nga gjendje e sëmurë, subfebrile, dobësi, dhimbje të kockave, dhe çrregullime gastrointestinale.

Eritemë nodosum shfaqet në nyje dendur të vendosura në dermis ulëta. Kjo lëkurës është e kuqe, e qetë. Sëmundje sindromi dhimbje ndryshon dhe është subjekt i ashpërsi të ndryshme. Ajo manifestohet prekje spontanisht nyje, kruajtje nuk është tipike. Në ditën e pestë fillon faqet leje që shfaqen në vulë dhe nuk shoqëruar nga kolapsi.
Eritemë nodosum lëshuar funksion për të ndryshuar ngjyrën e lëkurës sipër nyjet. Kuq e parë me ngjyra, pastaj kafe, pastaj cyanotic dhe gjelbër-verdhë. Vizualisht, sëmundja ngjan mavijosur.

Njësitë default janë fokusuar në pjesën e përparme të këmbës me një lezione karakteristike simetrike, edhe pse ka edhe i nxituar i njëanshëm. Elementet e eritemë nodosum ndodhin në shtresën e nënlëkurës yndyrë, viçat, parakrahët, hips, fytyrë, mollaqe.
Eritemë nodosum shpesh fillon akute, me ethe, i shoqëruar nga dobësi, rraskapitje dhe ethe. Ngurtësi në mëngjes dhe e dhimbshme festohet probing.


Nodosum eritemë në fëmijët


Më shumë i zakonshëm në vajzat e moshës gjashtë periudhë të ftohtë. Simptomat e sëmundjes shfaqen në ditën e gjashtë.

Nodosum eritemë në fëmijët manifestohet në rraskapitje, keto lojra fjalesh, i shoqëruar nga dhimbje në bark dhe nyje, dhimbje koke. Në fëmijët, janë të nxehtë, nyje dhimbshme (prekje), të vendosura në pjesën e përparme apo anën e këmbë, kofshët dhe parakrahët. Njësitë janë karakterizuar formë polusharovydnoy, i ngjan një arrë, dhe të ngrihen mbi sipërfaqen e lëkurës, marrëveshje simetrik pa kufi, edemë. Një tipar dallues i nyjeve akteve të ndryshuar ngjyrat nga e kuqe në kaltërosh, ndjekur nga konvertimin e tyre në të verdhë-gjelbër. Gradualisht, njolla të bëhet banesë.


Nodosum eritemë në fëmijët ndonjëherë të kombinuara me sëmundjet e nyjeve, karakterizohet nga ënjtje, skuqje, dhimbje gjatë lëvizjes. Në disa ditë inflamacion në joints zhduket dhe butësi ata mbahen për një kohë. Përfundimisht nyjet janë 6 javë është e mjaftueshme.
Nodosum eritemë në fëmijët dhe trajtimin e tij përfshin pjesën tjetër krevat, përdorimin e barnave anti-inflamator - aspirina, brufen, indometacin. Vendet e prekura janë trajtuar në nivel lokal Ngrohja kompresa, duke përfshirë zgjidhjen ihtiola, vaj dhe corticosteroid Heparynova. Është e rëndësishme që të informojë menjëherë mjekun tuaj në lidhje me sëmundjet, sepse vetë e rrezikshme.Eritemë trajtim nodosum


Pas një vizite në një mjek përshkruajnë pacienti t'i nënshtrohet mushkërive X-ray për të sunduar nga tuberkulozi dhe sarkoidosis, ju rekomandojmë që të shpifjeve Streptococcus, analiza yersynyyu. Për të përjashtuar infeksionet caktojë teste të ndryshme të gjakut.
Ajo duhet t'i kushtojnë vëmendje të veçantë situatave që shkaktojnë dyshimin e tumorit, dhe sëmundjet autoimune. Getting trajtim përfshin rivendosjen e bilancit emocional dhe eliminimin mendimet negative si një burim i shkatërrimit të trupit. Ju duhet të çojë një mënyrë jetese të shëndetshme, hani e drejtë, për të pastruar trupin e toksinave. Është e nevojshme që të i kushtoj vëmendje të veçantë për të mëlçisë dhe zorrëve. Ju duhet të hyjë në një rregull të mohoj në mënyrë periodike. Nëse ju nuk mund ta mohoj, ju mund të përdorni dietë për humbje peshe (dietë perime dietë lëng, dietë kefir dietë hikërror, dietë fruta).

Si për të trajtuar një eritemës nyjor?
Sëmundja është trajtuar me eritemë gunga ngrohjes e thatë. Kuvendi Recommended Bile përbërë nga bimëve (ca balsam, oe limon, nenexhik, Shkumë, fletë thupër). Me përkeqësimin e obyazateono qasje në një mjek që i përshkruajnë vitamina, antihistamines, relievers dhimbje, kalcium, antibiotikët, kortikosteroidet, hemokynatorы periferike, alkali jod, adaptogens, anhioprotektory dhe agjentët antiplatelet. Trajtimi lokal përfshin zbatimin e dimexide, dressings permbylles.

Nodosum eritemë gjatë shtatzënisë krijon më vështirësi në dhënien e ndihmës në trajtimin, sepse këtë herë duke marrë drogë më të rrezikshme.
Eritemë nodosum shtatzënisë për një kohë të gjatë është parë nga mjekët për ndërprerje të menjëhershme. Mjekët sot kanë ndryshuar mendimin që gjeti se rreziku i eritemë nodosum për nënat e ardhshme minimale.
Por gratë shtatzëna për trajtim sukses eritemë nodosum duhet të shqyrtohen dhe të trajtohen sëmundje shoqërues. Është shumë e rëndësishme dhe trajtimi në kohë i eritemë nodosum është në tremujorin e tretë.

Nodosum eritemë gjatë shtatzënisë dhe trajtimin e tij përfshin përdorimin e drogave në vijim: Yndovazyn, orën astronomike, paracetamol, aspirinë, Relief vaj Deep. Kushti i vetëm është se droga duhet të përdoren në sasi të vogla. Nëna e ardhshme për një regjim trajtimi është e rëndësishme për të vëzhguar ditën me pjesën tjetër të shpeshta.