Sëmundje të lindura të zemrës - trajtim, simptomat, shkaqet


Të lindura të zemrës defekt - një defekt në zemër, origjina kongjenitale. Në thelb kjo patologji prek mur ndarës i zemrës, ndikon në arterie që ushqen gjakun venoz të lehta ose një nga anijet më të mëdha të sistemit arterial - aortës dhe është nezarastanye kanal arterial (CAP). Në përroit të lindura të zemrës shqetësuar rrjedhjen e gjakut në qarkullim të madh (BPC) dhe të vogla (ICC).
Defekte në zemër - një term që përfshin një sëmundje të caktuar të zemrës, përparësi kryesore e cila është një ndryshim në strukturën anatomike të pajisjes valvulave të zemrës apo enëve të tij më të mëdha, dhe muret nesrastanye mes atria apo ventricles të zemrës.
Lindura shkakton defekt në zemër


Arsyet kryesore për sëmundje të lindura të zemrës kanë anomalitë e kromozomeve - ajo është rreth 5%; mutyrovanye gjen (2.3%); faktorë të ndryshëm të tilla si alkoolizmi dhe varësia e drogës prindërit; lëvizur në të tretën e parë të sëmundjeve infektive shtatzënisë (rubeolës, hepatitit), ilaçe (1-2%) dhe prirje e trashëguar (90%).
Në shtrembërimeve të ndryshme ndodhin mutacione kromozomeve në formën e tyre sasiore dhe strukturore. Nëse madhësia atje devijime kromozom mesme ose të madhe, ajo është më së shumti fatale. Por kur shtrembërime të ndodhë compatibility për jetën, dhe pastaj nuk është një lloj të ndryshme të sëmundjeve të lindura. Kur set kromozomi duket defektet kromozomeve tretë që lindin në mes të atriale dyert valvulave dhe mur ndarës ventrikular ose kombinim i tyre.

Sëmundje të lindura të zemrës me ndryshimet në kromozome seksuale janë shumë më pak sesa në Trisomy e autosomes.
Mutacionet në një gjen të çon jo vetëm për sëmundje të lindura të zemrës, por edhe në zhvillimin e anomalive të tjera. Keqformime të CAS-it (sistemi kardiovaskular) janë të lidhura me autosomal dominuese lloj sindromi dhe autosomal ikës. Për këto sindroma karakterizuar nga lezione foto sistemin në ashpërsi të lehta ose të rënda.
Formimi i defekteve të lindura të zemrës mund të kontribuojë në faktorë të ndryshëm të mjedisit që dëmtojnë sistemin kardiovaskular. Midis tyre janë rrezet-X, të cilat ajo mund të marrë gjatë gjysmës së parë të shtatzënisë; rrezatim jonizues grimca; disa lloje të drogës; sëmundjet ngjitëse dhe infeksionet virale; alkooli, droga, etj Prandaj, defekte të zemrës, të cilat janë formuar nën ndikimin e këtyre faktorëve, embriopatii njohur.

Nën ndikimin e alkoolit shpesh formuar DMZHP (defekt ventricular septal), PDA (hapur kanal arterial), patologji atrial septal. Për shembull, Anticonvulsants çojë në stenozë të arteries pulmonare dhe të aortës, koartatsyy aortës, PPB.
Etanol renditet e para në mesin e substancave toksike që kontribuon në paraqitjen e defekteve të lindura të zemrës. Fëmija që ka lindur nën ndikimin e alkoolit do të ketë sindromi alkool эmbryofetalnыy. Nënat që vuajnë nga alkoolizmi, lindin rreth 40% e fëmijëve me sëmundje të lindura të zemrës. Alkooli është veçanërisht e rrezikshme në të tretën e parë të shtatzënisë - një nga periudhat më kritike të zhvillimit të fetusit.

Kjo është shumë e rrezikshme për të ardhmen e fëmijës është fakti se në qoftë se një grua shtatzënë vuajtur Rubeolë. Kjo sëmundje shkakton një numër të patologjive. Dhe anomalitë kongjenitale të zemrës nuk është përjashtim. Rastet e sëmundjeve të zemrës pas kongjenitale fruthit është nga 1 në 24%. Në mesin e defekteve më të izoluara të zemrës janë më të zakonshme në praktikë: PDA, AVK, tetralogji e Fallot, DMZHP, stenozë e arteries pulmonare.
Këto eksperimente tregojnë se pothuajse të gjithë zemër të lindura në thelb kanë një origjinë gjenetike, e cila është në përputhje me të trashëgimisë multifactorial. Sigurisht, ka heterozygosity natyra gjenetike dhe disa forma të Forcave Ajrore në lidhje me një gjen mutated.

Në faktorëve etiologjik, shkaqet e sëmundjeve të lindura të zemrës, të ndajë më shumë dhe rrezik, në të cilën gratë e moshës; me çrregullime të sistemit endokrin; toksikoz nga tre muajt e parë të shtatzënisë; të cilët kanë një histori të foshnjave cilët lindin të vdekur, si dhe fëmijët tashmë ekzistuese me sëmundje të lindura të zemrës.


Simptomat lindura sëmundjet e zemrës


Për foto klinike të sëmundjeve të lindura të zemrës karakterizuar nga tiparet strukturore të defektit, në procesin e shërimit dhe ka komplikime të ndryshme etiologji. Kryesisht për simptomat e sëmundjeve të lindura të zemrës përfshijnë gulçim që ndodh në një sfond të aktivitetit fizik të vogël, rrahje zemre, dobësi periodike, zbehje apo cianozë fytyrë, dhimbje të zemrës, ënjtje dhe humbja e vetëdijes.

Defekte të lindura të zemrës mund të ndodhë në intervale, kështu që ka tre faza kryesore.
Në fazën fillestare, adaptive, organizëm pacientit përpiqet për të përshtatur për të çrregullimeve në sistemin e qarkullimit të gjakut që janë shkaktuar nga defekti. Si rezultat, manifestimi i simptomave të sëmundjes zakonisht e shprehur pak. Por gjatë një shkelje të rëndë të hemodinamikën me shpejtësi në rritje dekompensimi kardiak. Nëse pacientët me sëmundje të lindura të zemrës nuk vdesin gjatë fazës së parë të sëmundjes, rreth 2-3 vjet për të ardhur për të përmirësuar shëndetin dhe zhvillimin e tyre.

Në pikën fazën e kompensimit të dytë relative dhe përmirësimin e gjendjes së përgjithshme. Dhe e dyta është e pashmangshme vjen e treta kur të gjitha aftësitë adaptive të organizmit janë të lodhur, distrofike dhe ndryshimet degjenerative në muskujt e zemrës dhe organeve të ndryshme. Thelb fazë terminal çon vdekjen e pacientit.
Ndër simptomat e lindura të zemrës sëmundje të zemrës zhurma izoluar, cianozë dhe dështim të zemrës.
Zhurma në systolic karakter zemrës dhe intensitet të ndryshëm vërejtur në pothuajse të gjitha llojet e defekteve. Por ndonjëherë ata mund plotësisht të humbur apo të shfaqet nepostoyannostyu. Në mënyrë tipike, më të mirë audibility zhurma e vendosur në të majtë e sipërme të gjoksit apo në afërsi të arteries pulmonare. Edhe një rritje të vogël në formë të zemrës mundëson dëgjuar zhurmë në zemër.

Gjatë stenozë pulmonare arterie dhe TMS (transpozimin e anijeve të mëdha) zbuloi në mënyrë dramatike cianozë. Kur lloje të tjera të meta ai mund të jetë plotësisht i mungon apo të jetë i vogël. Cianozë nganjëherë është e përhershme ose të paraqitet, ndërsa bërtasin, duke qarë, dmth intervale. Kjo simptomë mund të shoqërohet me një ndryshim në falangave terminalit dhe thonjtë. Ndonjëherë kjo simptomë duket pacient zbehtë me sëmundje të lindura të zemrës.
Në disa lloje të defekteve të mund të ndryshojnë dullness kardiak. Dhe prodhimet e saj do të varet në vendndodhjen e ndryshimeve në zemër. Për vendosjen diagnozë të saktë për të vërtetuar formën e zemrës dhe malore zemra turistik të radiographs duke përdorur të dy antyohrafyyu dhe kymography.

Në infarkt në zemër mund të zhvillojë vrull vaskulare periferike, të karakterizuar nga zbehje, gjymtyrë të ftohta dhe hundë. Vrull manifestohet si përshtatja e pacientit ndaj dështimit të zemrës.Defekt kongjenitale të zemrës në të sapolindur


Foshnjat me zemër mjaft të madhe, e cila ka kapacitet të konsiderueshëm rezervë. Sëmundje të lindura të zemrës është formuar zakonisht në 2-8 javë të shtatzënisë. Arsyeja për pamjen e saj në nënën e fëmijës konsiderohet sëmundje të ndryshme, natyrën virale infektive; Puna e ardhmja nënë në industri të rrezikshme dhe, natyrisht, faktor i trashëguar.

Rreth 1% e foshnjat me çrregullime të sistemit kardiovaskular. Tani, vetëm për të diagnostikuar sëmundje të lindura të zemrës në fillim nuk është e vështirë. Kështu, ajo ndihmon për të shpëtuar jetën e shumë fëmijëve, duke përdorur trajtim mjekësor dhe kirurgjikale.
Kongjenitale defekt zemra është diagnostikuar më shpesh tek fëmijët meshkuj. Dhe për defekte të ndryshme karakteristike e varësisë të caktuar seksual. Për shembull, një PDA dhe DMZHP përhapur në gratë, dhe stenozë aortës, aneurysm kongjenitale, coarctation aortës, tetralogji e Fallot dhe TMA - burrat.

Një nga ndryshimet e zakonshme në zemër fëmijët e ndarë me dysh konsiderohen ndarëse - një natyre vrimë anormal. Në thelb ajo DMZHP që janë në mes të dhomave të sipërme të zemrës. Gjatë gjithë periudhës së vitit të parë të jetës fëmija disa defekte të vogla mund të jenë mure të mbyllura nuk myyazytsilno të ndikojë negativisht në zhvillimin e mëtejshëm të fëmijës. Por, për patologjitë e mëdha treguar ndërhyrjen kirurgjikale.
Sistemi kardiovaskular i fetusit para lindjes është rrjedhjen e gjakut që anashkalon mushkëritë, gjaku nuk kthehen, dhe qarkullon në gjak Strait. Kur një fëmijë është i lindur, kjo është zakonisht kanalet mbyllur për disa javë. Por nëse kjo nuk ndodh, fëmija vënë PDA. Kjo krijon një barrë në zemër.

Shkaku cianozë të rënda tek fëmijët është transpozimi i dy arterieve të mëdha kur arterie pulmonar është i lidhur me barkushe të majtë dhe të aortës - nga e drejta. Kjo është konsideruar si një patologji. Pa kirurgji, foshnjat vrarë menjëherë gjatë ditëve të para të jetës. Përveç kësaj, fëmijët me sëmundje të rënda të lindura të zemrës, rrallë vërejtur sulme në zemër.
Shenjat karakteristike të sëmundjeve të lindura të zemrës në fëmijët është shtypur dobët në peshë, lodhje dhe lëkurë të zbehtë.Zemra kongjenitale trajtim sëmundje


Defekte të lindura të zemrës ndonjëherë mund të ketë një pamje të ndryshme klinike. Prandaj, metodat e trajtimit dhe kujdesit në masë të madhe do të varet nga ashpërsia dhe kompleksitetit të manifestimeve klinike të sëmundjes. Në thelb, kur një pacient ka kompensim metë i plotë imazhi i jetës së tij krejtësisht normale, si në njerëz të shëndetshëm. Në mënyrë tipike, këta pacientë nuk kërkojnë konsultim të mjekëve. Ato mund të jepen rekomandime që synojnë mbajtjen defekt të kapaciteteve në mënyrë kompensimit.

Në pacientin e parë, i cili vuan nga sëmundje të lindura të zemrës duhet të kufizohet në një punë të rënda fizike. Puna që do të ndikojë negativisht në shëndetin e pacientit, është e këshillueshme për të ndryshuar në një lloj të ndryshme të aktivitetit.
Një njeri që ka një histori të sëmundjeve të lindura të zemrës duhet vidyazykatysya mësime nga sfiduese sportive dhe të marrin pjesë në gara. Për të zvogëluar ngarkesën në zemër, pacienti duhet të fle rreth tetë orë.
Ushqimi i duhur duhet të shoqërojë jetën e pacientëve me sëmundje të lindura të zemrës. Ushqimi duhet të merret 3 herë në ditë për ushqim të bollshme nuk të çojë në stres në sistemin kardiovaskular. I tërë ushqimi nuk duhet të përmbajnë kripë, dhe paraqitja e dështimit të zemrës, kripë dhe nuk duhet të kalojë pesë gram. Vini re se ushqimi duhet të konsumohen ushqime të gatuar, pasi ato janë nënshtruar tretje më të mirë dhe të reduktojnë ndjeshëm ngarkesën në të gjitha organet e tretjes. Absolutisht nuk mund të pi duhan dhe pini alkool në mënyrë që të mos provokojnë sistemin kardiovaskular.

Një metodë e trajtimit të sëmundjeve të lindura të zemrës është droga, kur është e nevojshme për të rritur funksionin shtrëngohet të zemrës, të rregulluar metabolizmin me ujë kripë dhe për të hequr sasi të tepërta të lëngjeve të trupit dhe të mbajë luftimin ritmet e ndryshuar të zemrës dhe për të përmirësuar metabolizmin në miokardit.
Trajtimi i sëmundjeve të lindura të zemrës nganjëherë ndryshon për shkak të veçantinë dhe ashpërsia e defektit. Gjithmonë të marrë parasysh moshën e pacientit dhe shëndetin e tij të përgjithshëm. Për shembull, ndonjëherë fëmijët me forma të vogla të sëmundjeve të zemrës nuk kërkojnë trajtim. Dhe në disa raste vetëm duhet ndërhyrje kirurgjikale në foshnjëri.

Pothuajse rreth 25% e fëmijëve me sëmundje të lindura të zemrës kërkojnë kirurgji emergjente në fillim. Për të përcaktuar vendndodhjen e defektit dhe peshën e saj në ditët e para të jetës së fëmijëve të vënë një kateter në zemër.
Trajtimi kryesor operacional i sëmundjeve të lindura të zemrës është metoda e hipertensionit të thellë, e cila përdor të ftohtë intensive. Ky lloj i operacionit të bëjë foshnjat që kanë zemrën me madhësinë e një arre. Aplikimi i kësaj metode të kirurgjisë mitur të zemrës, kirurgu ka aftësinë për të kryer një operacion të ndërlikuar për të rivendosur zemrën si rezultat i relaksim të plotë.

Aktualisht përdorur gjerësisht dhe trajtime të tjera radikale për defekte të lindura të zemrës. Midis tyre janë commissurotomy ku autopsi zbatueshme interlocking protezë valvula dhe kur hiqet mitrale ndryshuar ose valve trikuspidal atrioventricular, dhe valvula pastaj qepi proteza. Pas një operacioni të tillë, komyssurotomyy veçanërisht mitrale, prognoza e trajtimit kirurgjik ka një rezultat pozitiv.
Kryesisht pacientë pas operacioneve kthyer në jetën normale, ato janë të efektshme. Fëmijët nuk e kufizojnë veten për aftësitë fizike. Megjithatë, të gjithë ata që kanë pasur një operacioni në zemër duhet ende të vëzhguar nga një mjek. Zv, i cili ka etiologji reumatike, parandalimi kërkon të përsëritura.