Simptomat sinusit, trajtim, shkaqet
Sinusit - një inflamacion i mukozës së nofullës (nofull) sinuseve të. Sëmundja është bilateral apo të njëanshme, dhe mund të shoqërohet me lezione të tjera dhe sinuseve paranazale. Sëmundja mund të zhvillohet në çdo moshë.
Shkaqet e saj
Sinuziti mund të ndodhë si një komplikacion i gripit, rinitit akut, fruth i keq, fruthit dhe sëmundjeve të tjera infektive. Përveç kësaj, simptomat e sinusit mund të shfaqë për shkak të rrënjëve të sëmundjeve mbrapa katër dhëmbët e sipërm.
Çfarë ndodh kur sinusit?


Kur ndjenja sinusit dhimbje ose tensioni në sinuseve prekura. Nuk është një shkelje e frymëmarrjes hundës, shkarkimin hundës duket, nuk është çrregullim i erë në anën e prekur, ka marramendës dhe fotofobi - simptomat e sinusit. Kjo dhimbje është kryesisht apo të pasigurta, ose të lokalizuara në tempuj, ballin dhe shfaqet në të njëjtën kohë të ditës. Gjithashtu sinusit simptomat - ethe dhe nganjëherë të dridhura.
Diagnoza dhe trajtimi i sinusit
Nëse dyshoni se sëmundja duhet të konsultoheni me një otolaringolog, sepse në qoftë se ju keni mjete trajtim sinusit popullore papranueshme. Për të konfirmuar diagnozën emëruar sinuseve radiografi dhe dyafanoskopyya.

Trajtimi i sinusit është zakonisht konservatore, për qëllim kryesisht në sigurimin e përmbajtje të mirë nga sinus daljeve. Nëse ethet është caktuar pjesa tjetër krevat, antipiretik dhe antynevralhycheskye automjete (acidit acetilsalicilik, Amidopyrine). Në dehje të rënda të përcaktuara në mënyrë të qartë antibiotikët intramuskulare. Për të reduktuar ënjtje dhe ënjtje e mukozën në vasoconstrictor gërmuan hundë (halazolin). Një rol dhe fizioterapi trajtime shumë të rëndësishme (SOLLUX, blu llambë të lehta, UHF aktuale). Efekti pozitiv si aerosols mbytje ushtrojë antibiotikët. Në disa raste të përdorë birë sinus dhe Lavage e zgjidhjes antiseptik ndjekur nga administrata e antibiotikëve.

Nëse do të kishte simptomat e sinusit, është trajtimi i nevojshëm, pasi që në mungesë të proceseve akute të lëvizur në kronike, mund të zhvillojnë abscese, meningjit.
Parandalimi i sinusit
Parandalimi i sëmundjes zakonisht është për të trajtuar sëmundje themelor - rinitit akut, fruthit, gripit, fruth i keq dhe lezione të dhëmbëve. Ajo gjithashtu duhet të eliminojë faktorët të favorshme, në mesin e tyre - lakim të septum nazal, atresia synechia dhe zgavrën e hundës. Nëse ju vetëm të hequr shenjat e sinusit, sëmundja kryesore mund të shkaktojnë ato përsëri. Përveç kësaj, një rol të rëndësishëm në parandalimin e sinusit luan forcim sistematike të trupit.