Vulvovaginal - trajtim, simptomat, shkakton vulvovaginal


Vulvovaginal - është një dvuhsostavnoe inflamator sëmundje, duke përfshirë vulvitis dhe vaginitis. Inflamacion që ndikon në vulvë, i quajtur vulvitov. Kur inflamacion ndikon në zonën vaginale, ajo quhet vaginitis. Numri më i madh i rasteve ndodhin në vulvovaginitis në vajzat dhe gratë e moshuara nuk janë inferiore ndaj tyre mbi prevalencën dhe vulvovaginitis tek fëmijët.
Varësisht nga natyra e patogjen dalluar vulvovaginitis specifik dhe jospecifik. Natyra e procesit inflamatore përcakton agjent. Shkaku specifike inflamacion Klamidia, gonokoku, Mycoplasma, Trichomonas, ureaplasma, kërpudhave Candida apo viruset. Në klinikë të veçantë inflamacion shprehur më qartë në këtë proces është forma akute.


Vulvovaginitis jospecifik zhvilluar me pjesëmarrjen e Staphylococcus, Streptococcus, E. coli ose Pseudomonas. Në shumicën e rasteve, kur lindin inflamacion vulvovaginitis përfshirë florën përziera.
Vulvovaginitis kronike karakterizuar nga alternuara periudhat e acarimit dhe faljen, simptomat janë të butë.
Faktori kryesor në zhvillimin e inflamacionit vulvovaginitis është një shkelje e mukozës microflora. Mjedisi vaginale është një grup i shoqatave microbial, ka një numër të vazhdueshëm të anëtarëve. Qëndrueshmëria Mjedisi vaginale së bashku me sistemin imunitar siguron mucous mbrojtëse e traktit të ulët gjenital dhe parandalon riprodhimin e pakontrolluar të organizmave patogjene dhe patogjene.

Mjedisi vaginal është i përbërë kryesisht palochkovydnu (lactobacilli, Corynebacterium) dhe kokovuyu florës (anaerobe, streptokokeve, Enterokoket). Shuma të vogla janë gjetur Klebsiella, E. coli, Candida dhe kërpudhave të tjera. Lactobacilli janë të përfshirë në mbajtjen e një niveli konstant të pH (aciditetit) e vaginës normalisht është 38-4 5. Prania e patogjenëve në vaginë nuk tregon sëmundje.
Vlera e mikroorganizmave në përbërjen e florës vaginale duhet të jetë i përhershëm. Nëse përqindja e lactobacilli ul, duke ndryshuar aciditetin e mjedisit dhe microflora padëshiruar fillon të shumohen uncontrollably, duke shkaktuar inflamacion. Në disa raste, sistemi imunitar mund të përballen me ndryshimet shumë të filluar, dhe vulvovaginitis regresses. Në proces patologjik duhet të flasin vetëm nëse zhvillimin inflamacion kronik, dhe simptomat e sëmundjes.

Ndryshime cilësore dhe sasiore në microflora e vaginës mund të ketë shkaqe të ndryshme dhe zhvillimi uyazyka që duhet të merren parasysh kur zgjedh një mjet terapeutik.
Nëse procesi inflamator përfshirë përfaqësues të florës specifike (p.sh., Trichomonas), një grua me një burim të infektimit vulvovaginitis partner seksual.
Vulvovaginal nuk është një sëmundje e rrallë. Në strukturën e patologjisë gjinekologjik ajo është përgjegjëse për rreth 65%.
Në shumicën e rasteve, diagnostikimin dhe trajtimin e vështirësive vulvovaginal nuk shkaktojnë. Prognoza në uyazytsi trajtim adekuat të favorshëm.

Shkaqet vulvovaginal


Sëmundja inflamatore e vulvë dhe vaginë, ndodh zakonisht në microbiota shkeljes sfondit vaginale.
Gjatë shtatzënisë dhe menopauzës shkaktojnë vulvovaginitis ndryshime fiziologjike në microflora vaginale. Hormonale ndaj ndikimit mbizotërues të progestogjenet kundër uljes së imunitetit në gratë shtatzëna çon në ndryshime në numrin e laktoflory dhe pH në vaginë. Në gratë më të vjetra rënie natyrore të estrogjenit në trup çon në hollimin e mukozës së vulvë dhe vaginës me ndryshimet e mëposhtme sasiore dhe cilësore të microflora vaginale.

Vulvovaginitis në fëmijët shpesh fillon me vulvita fillestare.
Vajzat Vulvovaginal në më bakteriale dhe ka shkaktuar disa arsye:
- Procesi alergjik në trup;
- Pinworms;
- dëmtimi mekanik të mukozës të vulvë;
- Trupat e huaj në vaginë;
- ose infeksion viral (fruthi, fruth i keq);
- higjiena joadekuate;
- diabeti;
- imunitet të ulët;
- Terapia e gabuar antibiotik.

Vulvovaginitis bakterial tek vajzat ka nje patogjen veçantë dhe është i lidhur me sistemin e dobët imun. Ata vuajnë nga fëmijët dobësuar.
Vulvovaginitis në fëmijët mund të jetë për shkak të infeksionit intrauterine gjatë shtatzënisë në qoftë se gruaja nuk e ka kaluar një ekzaminim të plotë dhe trajtimin e infeksioneve seksualisht të transmetueshme.
Rritje e jashtëzakonshme sistem, endokrine dhe çrregullime hormonale, alergji mund të shërbejë si një sfond të pafavorshme të vulvovaginitis në femra.
Infeksionet seksualisht të transmetueshme, candidiasis, vaginoza bakteriale të kontribuojë në zhvillimin e vulvovaginal.

Kontracepsioni hormonal afatgjatë mund të kontribuojë ndryshime dysbiotic microflora vaginale. Ekspozimi reduktuar estrogjenit çon në një reduktim të numrit të lactobacilli në vaginë dhe ndryshime në pH, flora patogjene fillon të vehetuvaty. Duke rritur dysbiosis bashkohet inflamacion, dhe formoi një foto të vulvovaginal.
Metoda agresive e higjienës personale mund të nxisin inflamacion të vaginës. Kur microflora balancuara douching vaginale mund të jetë vetëm "larë".
Dështimi në përputhje me rregullat e tampona higjienës mund të shkaktojnë proceset inflamatore patologjike. Nëse një tampon në vaginë është më shumë se 2 orë (rregulla që ndaluara përdorimin e saj), ajo provokon zhvillimin pafavorshme të florës.

Procesi inflamator mund të fillojë me vulvovaginitis mukozës e vulvë dhe duke u ngritur përhapjen e vaginës. Kur vendi kryesor i inflamacionit në vaginë, procesi patologjik mund të zbresin poshtë - në organe gjenitale të jashtme.

Simptomet e vulvovaginal


Dvuhsostavnoe Vulvovaginal është një sëmundje, ajo sjell së bashku inflamacion patologjike e vulvë dhe vaginës. Pra, Klinika vulvovaginal do të ketë të gjitha atributet e dy patologjive - vulvitis dhe vaginitis.

Simptomet kryesore të vulvovaginal është e pakëndshme në erë shkarkesë parregullt (e bardhë) intensitetit të ndryshme, ngjyra dhe sasia. Gratë e moshuara mund të ankohen për thatësi në vulvë, siklet në vaginë. Beley Burimi është mukoza patologjike vaginale. Vulvë në funksionin sekretore nuk merr pjesë, por përmban shumë mbaresa nervore. Për shkak të rritjes së ndjeshmërisë së vaginës përgjigjet për vaginitis rezultuar në shkarkimin, kruajtje dhe pacientët janë të shqetësuar, parehati, djegie apo dhimbje. Në qoftë se inflamacioni është përhapur në uretrës, ka ankesa të tjera të urinim të shpeshtë (dysuria) dhe parehati në projektimin e uretrës.

Ethet sugjeron sëmundje të rënda.
Foto klinik i vulvovaginal përcaktuar kryesisht nga forma e sëmundjes. Vulvovaginitis ngadaltë mund të jetë asimptomatike. Ankesat aktive pacientit mungojnë gjatë inspektimit zbuluar shenja të inflamacionit të qëndrueshme, bllokimet e trafikut mukoza dhe një sasi të vogël të lengjet vaginale.
Vulvovaginitis akute përmban një dhimbje dramatike klinike, shkarkimin e harlisur, kruajtje, djegie, dysuria. Në ekzaminimin gjinekologjik vulvë dhe ënjtje vaginë dukshme dhe kongjestion të rëndë.

Vulvovaginitis jospecifik ka një funksion të veçantë - muret e tregon vaginë depozitave jonormale ka filluar të thinjet, të ngjashme të filmit. Kur ju përpiqeni për të hequr ato, ose në abrasions e tyre vetë-evakuimit Mukoza janë të vogla, për shkak të lengjet vaginale mund të jenë të përgjakshme.
Inflamacion i mukozës intensive udhëheqës në zhvillimin e edemë, e cila komplikon futjen e pasqyra gjinekologjike. Në raste të tilla, provim legenit mund të jetë e dhimbshme për pacientin.
Vulvovaginitis akute në vajzat ndonjëherë mund të ndodhë me gjakderdhje nga trakti gjenital. Kjo është për shkak të traumave vulvar mukozës. Në fëmijërinë e vulvë më të lirshme dhe të pambrojtur, ndonjë infeksion në rrethana të tilla mund të depërtojnë thellë dhe shpejt, dëmton shtresën mucous.

Natyra e simptomat e vulvovaginitis mund të përcaktohet nga një patogjen ose shoqate mikrobike. Për shembull, kur lezione candidiasis përzgjedhje të ngjashme me krem ​​të lëngët kosi ose të ketë një "curdled" pamje, kur infektuar me Trichomonas ata janë ekzemë, ndërsa paraqitja nonspecific inflamacion i lengjet vaginale ka karakteristikat dalluese dhe ndryshon nga lëngshme holluar me ujë të trashë "qumësht" ose purulent .
Ardhurat kronike vulvovaginitis më të qetë, simptomat janë të butë. Ënjtje dhe skuqje të mukozës dhimbje të vogël atje. Në plan të parë duket simptomat vulvita: parehati, kruarje në zonën e organe gjenitale të jashtme. Gjatë faljen simptoma mund të zhduken tërësisht.

Për shkak të shumëllojshmëri të shkaqeve dhe manifestimeve klinike të besueshmërisë vulvovaginal e diagnozës është konfirmuar vetëm me metoda laboratorike. Diagnoza laboratorike përfshijnë bacterioscopic (shpifjeve mikroskopi) dhe bakteriologjike (mbjellëse) materiali hulumtues nga qafën e mitrës dhe vagina dhe uretrës.
Vëllimi i testeve laboratorike varet nga të dhënat e anketës dhe ekzaminim gjinekologjik. Për shembull, diagnoza bakteriologjike me inflamacion jospecifik nuk ka vlerë diagnostike për shkak të larmi të madhe të florës patogjene në bacterioscopy vaginë dhe shkarkimit është shumë e rëndësishme.

Numri i madh i leukociteve në Smears konfirmojnë natyrën inflamatore e procesit patologjik në vulvovaginitis.
Që vulvovaginal mund të jetë shkaktuar nga florës specifike, është e nevojshme për të shqyrtuar e pacientit për infeksione urogjenitale esenciale: Trichomoniasis, gonorre, klamidia dhe të tjerët. Metoda Studimi i zgjedh mjekun në varësi të pajisjeve teknike të laboratorëve lokale. Materiali për studim mund të jetë gjak ose përmbajtjen vaginale.
Kur vulvovaginitis ndryshimet e shënuara në urinalysis - rritur përmbajtjen e leukociteve, analiza mund të emërohet nëse është e nevojshme për të zbuluar inflamacion në uretrës.

Në vajzat, shqyrtoi vulvë, shqyrtimi nuk është kryer në pasqyrë. Gjatë mukozën e provimit të jashtëm vulvë hyperemic dhe i fryrë mund të ketë gjurmët e kruarje. Në shënuara inflamacion të bollshme tregon përzgjedhjes që marrin në mjete të posaçme hulumtuese. Diagnoza laboratorike e vajzave vulvovaginal të ngjashme me ato të grave të rritur. Një metodë shtesë në fëmijët mund të jetë analiza mbi vezë krimb zorrësh.
Metodat instrumentale e ekzaminimit të pacientëve me vulvovaginitis kryhet vetëm për diagnozën diferenciale. Nëse ju doni për të vendosur praninë e inflamacionit në mitër dhe shtojca, të emëruar nga ultrazërit të pelvisit.

Nëse diagnoza e vulvovaginal kërkon sqarim, pacientët duhet të konsultohen me mjekët e tjerë - allergists, sëmundjet veneriane, specialistë tuberkulozi, terapistët dhe kështu me radhë.
Vulvovaginal në sfondin e extragenital nevojë për një trajtim të përputhshëm të gjinekologët dhe mjekët specialitete të lidhura.
Kur ndërhyrje vulvovaginal parakohshëm mjekësore mund të ketë disa komplikime të rënda:- Shko sëmundje kronike me rezultate të paparashikueshme;
- Long-ekzistuese procesin inflamator kundër uljes së imunitetit lokale mund të shkaktojë ndryshime abnormale në qafën e mitrës dhe të migrojnë në mitër dhe shtojca;

- Inflamacion zgjatur specifike nga shkaqet vaginë e infertilitetit;
- Në vajzat me vulvovaginitis exudate inflamator mund të shkaktojë "clumping" e serbia vogla dhe të mëdha. Për një kohë të shkurtër synechia formacion (bashkim) që të bashkojë mbi hyrje të uretrës, duke shkaktuar çrregullime urinim;
- Në pacientët e moshuar inflamacion vaginale shkakton plagë në mukozën;
- Gjatë shtatzënisë në kushte fiziologjike dysbiosis dhe reduktimin e procesit imunitar lokal inflamator mund të merrni duke u ngritur për të okoloplodnыm membranave dhe infektojnë fetusin.

Inflamacion dhe shkalla e ashpërsisë mund të përcaktohet vetëm pas mjeku studiuar ankesat e pacientit, ekzaminim gjinekologjik dhe diagnostifikimit laboratorike analiza. Për një kuptim të duhur të shkaqeve dhe natyrën e inflamacionit duhet të merret parasysh proceset sfond në trupin e pacientit, prania patologji extragenital.
Vetë-mjekim dhe vetë-diagnozën e vulvovaginal e papranueshme!

Candidiasis Vulvovaginal


Në zemër të candidiasis vulvovaginal është proces infektive që shkaktohet nga kërpudhat maja Candida gjini. Kjo ndodh më shpesh në gratë e reja, aq më pak në vajzat dhe gratë menopausal.

Gjatë shtatzënisë candidiasis vulvovaginal është pothuajse gjysma e grave.
Yeasts Candida pranishëm në sasi të vogla në përbërjen e microflora patogjen të vaginës dhe jo të shkaktojë ndryshime negative. Inflamacion Candida zhvillon vetëm në qoftë se numri i microflora fungale në vaginë fillon të rritet.
Shkaqet dhe mekanizmi i candidiasis vulvovaginal studiuar sa duhet, ne e dimë se të rëndësishëm në zhvillimin e infeksionit janë shkelje vaginale microbiota ndjekur një ndryshim në pH e saj.

Ndonjëherë kërpudhave Candida që tejkalojnë shumat e "normale" mund të jetë i pranishëm në vaginë, në mungesë të shenjave klinike të sëmundjes. Kjo gjendje quhet një zgarë. Transportuesi nuk e përjashton sëmundjen.
Kur inflamacion vulvovaginal candidiasis lokalizuara në shtresat sipërfaqësore të shtresës epiteliale. Kërpudhave dështimit të depërtojnë më thellë dhe të favorshme për kultivimin e zonave mukusit çon në infeksion që mund të jetë i pranishëm në vaginë për vite me rradhë. Nëse vetitë mbrojtëse të mjedisit vaginale nuk është e humbur, ai do të përpiqet të sjellë patogjen nga trupi, duke parandaluar që të shkaktojë sëmundje, e cila çon në transportin. Humbja apo ulja e mekanizmave mbrojtës microflora vaginale çon në sëmundje.

Candidiasis Vulvovaginal ka tri forma klinike: zgarë, vulvovaginitis akute dhe të përsëritura (kronike) vulvovaginitis.
Kandydonosytelstvo asimptomatike e mundur vetëm me një rritje të lehtë popullsitë e kërpudhave në mjedisin vaginale. Kjo është vërejtur në pesë gratë shtatzëna.
Feature Candida inflamacion është natyra e shkarkimit: ata janë të bardhë (ndonjëherë me një ngjyrë të verdhë), cilësi të dendura dhe pamja e të ngjajnë djathë. Karakteristika të tjera klinike të ngjashme me ato në origjinë tjetër vulvovaginitis dhe jo specifike të ndryshme.

Akute candidiasis vulvovaginal foto të ndryshme klinike të rënda. Në provim zbuloi skuqje të mukozës, përzgjedhje të rëndë apo të moderuar curdled. Në një studim laboratorik zbuloi një titrin lartë përmbajtjen fungale florës. Faza akute e sëmundjes nuk zgjat më shumë se dy muaj.
Kronike candidiasis Kohëzgjatja e kursit të ndryshme (dy muaj). Në ekzaminimin vulvë dhe mukoza vaginale mund të shihni shenja të atrofi dhe infiltrimit (trashje).
Foto klinike e candidiasis vulvovaginal varet nga shumë faktorë: përbërjen e microflora vaginale, sëmundjet gjinekologjike shoqëruese të sistemit imunitar. Nëse pacienti ka dysbiosis zorrëve, candidiasis vulvovahynt shihet si pjesë e një procesi të përgjithësuar.

Candidiasis Vulvovaginal mund të jetë shkaktuar sëmundje nehynekolohycheskymy. Ajo mund të jetë rezultat i alergjitë, diabeti, infeksionet e zorrëve dhe kështu me radhë. Kjo e komplikon trajtim.
Diagnoza e candidiasis vulvovaginal paraqet asnjë vështirësi. Prania e shkarkimit karakteristike tvorozhystыh dhe përmbajtjen vaginale shpifjeve të lejojë diagnostikimin në shumicën e rasteve.

Vulvovaginitis atrofik


Vulvovaginitis atrofik nuk është natyra infektive dhe ndodh në gratë postmenopausal, si rezultat i proceseve fiziologjike të lidhura me moshën.

Pas menopauzës fillon hollimin e mukozës vaginale dhe funksionet e saj tajitëse të ndryshojë si rezultat i reduktimit efekt estrogenic. Si pjesë e microflora vaginale ndodhin ndryshime sasiore, reduktuar vetitë mbrojtëse dhe pH e mjedisit vaginale.
Rritja e mangësi estrogjenit shkakton atrofi dhe degjeneruese proceset, çrregullime vaskulare lokale.
Shfaqja e shenjave klinike të atrofi jo shënim të gjitha grave: disa simptoma progresive atrofi menjëherë pas menopauzës, të tjerët madje edhe pas shumë vitesh nuk do të bëjë asnjë ankesë.

Ankesat kryesore me vulvovaginitis atrophic janë: ndjesi djegie, kruarje dhe thatësi në vulvë, përzgjedhjen e një erë të pakëndshme, çrregullime urinim sipas llojit të dysuria, dhimbje gjatë intimitet.
Gjatë shqyrtimit të shenjave të inflamacionit nuk janë zbuluar. Mukoza vaginale holluar, të plagosur lehtë, palosshme vaginal më pak e theksuar.
Zvogëlimi i ndikimit të postmenopausal estrogjenit redukton bakteret e acidit laktik dhe për të rritur aciditetin, është rritja sasiore në microflora patogjen. Rritje vagina dysbiosis çon në inflamacion. Në fund, në manifestimeve kryesore klinike të atrofik vulvovaginitis simptomat e inflamacionit.

Vulvovaginitis bakterial


Vulvovaginitis bakterial është rezultat i microflora vaginale mukozës patogjene me zhvillimin e mëvonshëm të inflamacionit jospecifik dhe migracionin e saj në mukozën e vulvë.
Nën ndikimin e shkaqeve endogjene ose ekzogjene microflora vaginal i nënshtrohet një seri ndryshimesh sasiore dhe cilësore: reduktuar numrin e lactobacilli deri zhdukjes, duke ndryshuar aciditetin e mjedisit vaginale, fillojnë të rriten microflora patogjene. Procesi patologjik është dysbiosis parë vaginale dhe nuk ka shenja të inflamacionit. Si shkalla e rritjes dysbiosis numri i mikroorganizmave padëshiruar rrit rritet aciditeti, fillimi i gjithë kësaj provokon inflamacion të vaginës. Në sfondin e reduktuar imunitetit dhe inflamacion fiton migrojnë në rënie nëpër mukozën e vulvë.

Tiparet unike të vulvovahynt bakteriale jo. Pacientët të shqetësuar në lidhje me të bardhë anormale ndonjëherë me erë të pakëndshme. Që inflamacion është një shkak i shoqatës microbial, jo një karakteristikat e vetme patogjen Beley mund të ndryshojnë: shkarkojë logjike mund të jenë të lëngshme apo të trashë, dhe ngjyra - bardhë, të verdhë dhe madje edhe të gjelbër. Si progresion të ndryshimeve patologjike në vaginë inflamacion të mukozës poshtë në vulvë, kruajtje apo djegie atje. Nëse pezmatimi i uretrës vazhdon të bashkohen me shenjat e simptomat e urethritis. Në provim zbuloi shenja të inflamacionit - skuqje, ënjtje dhe shkarkimin parregullt.

Simptomat akute bakteriale vulvovaginal manifestohet dhënat maksimale dhe të ndritshme laboratorike. Vulvovahynt kronike bakteriale një kurs më të qetë gjatë.
Gjatë shtatzënisë, candidiasis bakterial Vulvovaginal është më pak e zakonshme.
Fëmijët vulvovaginitis pothuajse gjithmonë bakteriale në natyrë. Inflamacion Fëmijët shpesh fillon në mukozën e vulvë dhe vaginës rritet lart, dhe për gratë ajo ka drejtim të kundërt.

Diagnoza e vulvovaginal bakteriale nuk ka ndryshim nga ajo në rastin e vulvovaginitis natyrës së ndryshme.

Trajtimi i vulvovaginal


Trajtimi i vulvovaginal ndonjë etiologji është i detyrueshëm. Çelësi i trajtimit të suksesshëm është terapi komplekse me ekspozimin ndaj të gjitha pjesët e procesit patologjike.
Plani përbëhet nga ndërhyrjet terapeutike vetëm pas ekzaminimit të plotë të pacientit dhe përfshin trajtim të përgjithshëm dhe lokal. Përveç kësaj, në varësi të situatës klinike dhe immunotherapy mund të jepet vitaminë.

Vendi i parë në trajtimin e etiologies ndryshme vulvovaginitis dhënë terapi antibacterial. Agjentët e Arsenal e vulvovaginal jashtëzakonisht të madhe, kështu që zgjedhja e agjent antibacterial e bëri vetëm pas identifikimit laboratorike e parazitit. Është e nevojshme për të përcaktuar ndjeshmërinë e patogjeneve të identifikuara të antibiotikëve.
Agjentët antibacterial janë përdorur në forma të ndryshme, ajo mund të jetë tableta, suppositories, ointments, krem, zgjidhjet për ujitje dhe vaditje.
Kur vulvovaginitis me të butë, duke përfshirë edhe fëmijë, pa asnjë trajtim comorbidity fillon me terapi antibiotike lokale.

Në trajtimin e preferencave vulvovaginitis shpesh jepen antibiotikë seri penicilinë e antibiotikëve spektrin e gjerë, macrolides, nytroymydazolam dhe agjentët antifungal. Për efekt maksimal pozitiv të përdorimit të drogës nga grupe të ndryshme. Sigurisht një kohë dhe doza përcaktohet nga mjeku juaj.
Trajtimi lokal i vulvovaginitis synojnë eliminimin ose zbutjen e simptomave të inflamacionit lokal. Për efekt të mirë, terapi lokale është kryer për 2 javë ose më gjatë.
Kriteri për përzgjedhjen e barnave për trajtimin e vulvovaginitis në shtatzëni janë të moshës gestational dhe ashpërsia e procesit. Në gjysmën e parë të shtatzanisë kryhet ekskluzivisht terapi lokale. Kur candidiasis vulvovaginal në çdo fazë të emëruar drogë lokale terapi antifungal.

Pas terapisë me antibiotikë për të rivendosur microflora normale të vaginës. Eubiotics perdorura dhe përgatitjet e probiotics.
Në rast të vulvovaginitis terapisë me antibiotikë atrophic nuk mund të eliminojnë sëmundje, siç është shkak për të ulur nivelet e estrogjenit. Ju duhet të vendosë për përdorimin e metodave hormonale. Kjo mund të jetë suppositories vaginale apo hormoneve sistemike drogës terapi zëvendësimi.
Për shërim të suksesshëm duhet të marrë parasysh praninë e comorbidities dhe shpenzojnë trajtimin e tyre së bashku me mjekët e specialiteteve të tjera.

Ilaçe tradicionale shpesh përdoret si monoterapi vulvovaginitis në fëmijët me imunitet të mirë dhe sëmundjeve të zbehtë klinikë. Ne përdorim barëra me veprim anti-inflamator dhe antiseptik. Në të gjitha grupmoshat e tjera, mjetet juridike popullore mund të përdoret si një shtojcë për trajtimin themelor.
Gjatë trajtimit pacienti është rekomanduar që të respektojë disa rregulla të thjeshta: të qetë seksual, higjienën intime të kujdesshëm, dietë me përjashtim të alkoolit, me erëza, i kripur dhe ushqimet pikante. Pas trajtimit përsëritet provimi klinike dhe laboratorike.

Vulvovaginitis Parandalimi përfshin përjashtime shkaqet e tyre.