Hypopituitarism - shkaqet, simptomat dhe Trajtimi


Hypopituitarism ndodh kur gjëndrra e hipofizës në mëparshëm pjesërisht ose plotësisht humbet funksionalitetin e saj. Çdo gjë varet nga aktiviteti i hormoneve hipofizë ata janë prodhuar, pastaj të fillojë funksionin e ndërprerë e gjëndrave endokrine dhe çdo person atje simptomat e veta. Ata mund të kryejnë të mprehtë apo të papritur në natyrë, por shpesh fillojnë të zhvillojnë ato shumë të vështirë për të zbuluar një kohë të gjatë. Një dështim në hipofizë mëparshëm, mund të jetë mungesa e një hormon.Për shembull, për shkak të mungesës Gonadotropin - gjëndër-stimuluese hormon në gratë mund të zhduken ciklit menstrual, ajo çon në varfëri, vagina bëhet e thatë dhe grua mund të humbasë disa karakteristika seksuale që janë specifike për atë. 


Në burra për shkak të mungesës së Gonadotropin zhvillim dobësi, atrofi testicular, ul prodhimin e spermës, ajo çon në infertilitetit mashkullor dhe humbjen e karakteristikave seksuale që janë specifike për meshkujt - nuk arrijnë të rriten qimet e fytyrës. Mungesa e këtij sindromi hormon është karakterizuar Kallmana, nuk mund të jetë një cik çarë dhe shije, verbërinë e ngjyrave apo odors izolim.


 
Simptomet e hypopituitarism

Në rastet e mungesës së hormoneve të rritjes në të rriturit nuk ka simptoma specifike, mangësi hormon tek fëmijët ndikon negativisht - ka një vonesë në rritjen, zhvillimin dwarfism.


Për shkak të zhdukur hormoneve tiroide mund të zvogëlohet funksion tiroide në është zhvillimi dhe hypothyroidism. Kjo lind simptomat:

 

1. Shteti inhibited.


2. Njeriu nuk mund të qëndrojë të ftohtë.


3. Një pesha e trupit në rritje.


4. kapsllëk të shpeshta.


5. ul presionin e gjakut.


6. Falling sheqerit në gjak.


7. Një person në gjendje për të përshtatur në situata të vështira - sëmundjet infektive, trauma të gjerë, kirurgji, etj


Shpesh ka një mungesë të Hormoni hormon dhe, për këtë arsye gratë pas lindjes nuk e qumështit të gjirit. Ndonjëherë sindromi Shyhena mund të zhvillohet, sepse ajo ka humbur shumë gjak gjatë lindjes së fëmijës, kjo ka çuar në faktin se pjesërisht shkatërroi Hipofiza dhe ndërprerë furnizimin me gjak. Kur sëmundja është grua shumë e dobët, ajo bie flokët underarm, qimeve pubike, nuk ka qumësht të gjirit. Ajo gjithashtu mund të ulë presionin e gjakut, kapsllëk ndodh, dhe lëkura bëhet e thatë.


Shkaqet e hypopituitarism

Më shpesh sëmundja zhvillohet në hipofizë plagë toksike, neoplastike, traumatike dhe autommunnoho karakterit. Ndikojnë në kirurgji Hipofiza dhe rrezatimi mund, sëmundje të rënda infektive - malaria, tuberkulozi, sifilizi. Gjithashtu hypopituitarism është rezultat i infeksioneve të rënda virale - gripit, tifos, encefalit, dizenteri, lezionet fungale, dëmtimi të trurit traumatik, thromboembolism, sarkoidosis, hemorragji të trurit, hemochromatosis.


Në gratë, sëmundja zhvillohet në shtatzëni ose lindjes se komplikuar humbjen e gjakut, sepsë, eklampsi, thromboembolism, sepse ajo shqetësuar microcirculation dhe hipofizës gjëndër dhe ndodh hipoksi. Pas pësimit hipoksi personi hipofizës mund të hapur gjakderdhje gastrointestinale.


Diagnoza e hypopituitarism

Me një mungesë të hormoneve hipofizë mund të ulet funksionin endokrin në gjëndër përgjegjës për hormonet e menaxhimit të të dhënave. Prandaj, në qoftë se mjeku gjetur mangësi hormon, ju duhet të kontrolloni funksionin e hipofizës.


Ai përdor tomography llogaritur, rezonancë magnetike, është e nevojshme për të marrë një test të gjakut për të përcaktuar se sa të hormoneve që ai përmban. Duke përdorur MRI mund të zbulojë shqetësime anormale në Hipofiza, ajo rrit ose ul.


Enët e gjakut që furnizojnë Hipofiza, ne kemi nevojë për të hetuar në bazë të angiography. Në të ardhmen ju mund të në lidhje me funksionalitetin e gjëndrra e hipofizës.


Është shumë e vështirë të dini se sa hormon i rritjes është prodhuar nga gjëndrra e hipofizës. Ky hormon mund të lirohet në gjakun e disa pjesë. Është e rëndësishme për të përcaktuar faktorin e rritjes insulinë, pasi ky hormon po ndryshon ngadalë. Kur reduktuar funksionin dhe tiroide veshkave gjëndra, një mangësi e hormonit të rritjes.


Është shumë e vështirë 4uznat nivelin e stimulon folikulin hormonit të grave për shkak se ajo mund të luhatet gjatë menstruacioneve. Në qoftë se një grua nuk merr estrogjenit gjatë nivelet e post-menopauzë hormoneve mund të jenë të ekzagjeruara, në meshkujt është e përhershme.


Simptomat mund të ndodhë për shkak të një reduktim të përkohshëm në Hipofiza, kjo ndodh për shkak se njeriu është i uritur për një kohë të gjatë, me anoreksi natyrën nervor. Në burra, kjo mund të ulet për shkak të cerozë gjëndrra e hipofizës, kur ai pi dhe në këtë mënyrë mund të rrisë gjoksin, atrofi testicular, ndryshimet e lëkurës dhe rritjen e peshës trupore.


Trajtimi i hypopituitarism

Qëllimi i trajtimit - për të kompensuar hormonet që janë të humbur. Në rastet e mungesës së hormoneve tiroide mund të jetë hormon tiroide. Në qoftë se ka një mungesë e hormonit adrenocorticotropic administruar hormonet në lëvore veshkave, në qoftë se nuk është e mjaftueshme gjëndër stimulues trajtim hormon është bërë obligim estrogjenit, testosterone, progesterone. Hormon Rritja nuk përshkruara për të rriturit, vetëm fëmijët.


Në rastet e tumoreve hipofizë kërkon kurs të veçantë trajtimi. Nëse tumori është madhësia e vogël, ndërsa Hormoni është prodhuar, ajo mund të hiqet me kirurgji. Droga të tilla si Parlodel, bromerhon përdoret gjithashtu. Për të hequr qafe e tumorit, e përdorur në mjekësi moderne rrezatim të lartë.


Tumor i madh hera e parë është shumë e vështirë për të hequr. Pas rrezatim zvogëluar funksionin e hipofizës dhe të çon në humbjen e saj. Është e rëndësishme për të monitoruar vazhdimisht sëmundjen, për të diagnostikuar atë dhe të fillojnë trajtimin.