Simptomat Hydronephrosis, shkaqet, trajtime dhe komplikime hydronephrosis
Hydronephrosis tmerrshme sëmundje, e shprehur në transformimin hydronefrotycheskoy e sistemit nxjerrës, është një sëmundje shumë e qëndrueshme, të shpejtë progresiv që të çon në një zgjerim të shpejtë të kufijve të sistemit pyelocaliceal.
Por kjo është shumë e rrezikshme, sepse sistemi pyelocaliceal është baza funksionale sistemi themelor nxjerrës.
Fakti që ajo është në urinë pyelocaliceal zgavër formuar në veshka gjatë filtrimit, akumulon dhe shkon më tej poshtë në sistemin nxjerrës rrugor direkt në uretër, e cila shërben si një lidhje në mes veshkave dhe fshikëzës. Kjo është, në qoftë se ju nuk shkoni në detaje, hydronephrosis veshkave - një hyperextension dhe zgjerimit të sistemit pyelocaliceal gjatë skupchuvannya urinë tepërt.


Kjo pikë është pika e fillimit në zhvillimin e hydronephrosis, dhe hyperextension shpesh ndodh për shkak të disa arsye shumë të ndryshme që çojnë, megjithatë, për një rezultat. Për shkak të kësaj në mjekësi bërë interpretohet si polyэtyolohycheskoho sëmundje hydronephrosis veshkave.

Shkaqet e hydronephrosis veshkave


Defekt-up legen e veshkave zakonisht ndodh për shkak të shkeljes së rrjedhjes së urinës nga ajo. Dhe vendosi të ndajë sëmundje fillor dhe të mesëm. Primar (kongjenitale) shteti është formuar në praninë e anomalive kongjenitale në strukturën e traktit urinar, problemet me zhvillimin e indeve të veshkave, si disponueshmërinë e ndihmëse (shtesë) anije.

Sa për mundësitë e zhvillimit të mesme, simptomat e hydronephrosis provokimin urolithiasis, nga të cilat ka hydronefrotycheskaya veshkave dhe sëmundjeve të tumorit transformuese dhe lëndimeve të ndryshme që çojnë në shkeljen e integritetit të traktit urinar. Kjo urolithiasis mund të jetë edhe një shkak dhe një komplikim defekt lojë me birila.

Mekanizmi i procesit patologjike në veshka

Në zhvillimin e hydronephrosis veshkave në trup kryesor i sistemit nxjerrës ka presion të tepërt të lëngshme (në legen dhe kupash). Në përgjigje të rritjes së numrit të presionit ndodh reaksion preduhadыvaemaya, që përfshinte struktura rastyahyvaemыe. Ata shfaqen elastike dhe të fibrave të muskujve gradualisht bëhen të elasticitetit dhe i parë me sukses të përballen me rritjen e presionit të urinës. Por idil nuk zgjati shumë.

Gradualisht (me presion në rritje), legen i veshkave nuk mund ta frenojnë atë, dhe presioni fillon të ndikojë në strukturën dhe punën e veshkave. Kjo manifestohet në shkelje të rrjedhjes së urinës dhe indeve të veshkave plagë, vыrazhayuschemsya në atrofi dhe tubthave glomerular filtrimit me hedh lëng gradual të indeve aktive shtresa të veshkave, në të cilën e filtrimit dhe urina formimit.
Nëse ju nuk hiqni shkaku ndryshimet morfologjike në veshka, procesi patologjik zhvillohet më tej. Gradualisht legen dhe gota janë duke u bërë gjithnjë e shtresa filtri pothuajse fizzles. Presioni i madh urina akumuluar mund të shkaktojë veshkave zhvendoset poshtë.


Shkalla e rrezikut të procesit

Rreziku kryesor i sëmundjes - perspektiva e dështimit të veshkave nga e cila veshkave ndalon funksionimin, të kryejë të drejtpërdrejtë, funksionin e tij filtrimit dhe trupi nuk janë helmuar në mënyrë të përhershme e produkteve të vыvodyaschymysya të metabolizmit. Në raste të rënda të dehjes mund të çojë në vdekje.
Pasojë e kësaj humbjeje mund të konsiderohet zhvillimi i sëmundjes së gurit në veshka dhe infeksioni sekondar me zhvillimin e pyelonephritis. Kjo përkeqësohet gjendjen e pacientit. Nuk mund të jetë spontane këputje lojë me birila në të cilin urina të rrjedhin lirisht në hapësirën retroperitoneale.


Simptomet e hydronephrosis

Duhet të theksohet simptoma kryesore, prania e cila sugjeron hydronephrosis. Kështu, simptomat kryesore të hydronephrosis - një dhimbje, hematuria (gjakut në urinë) dhe rritjen e veshkave.
Ndjenja e dhimbshme në këtë sëmundje kanë një lokalizimin ndryshme dhe intensitet. Në fillim të sëmundjes, kur rritja e presionit të performancës apo zhvendosur gurët, dhimbje barku i veshkave mund të formohen me dhimbje të vogla dhe slabovыrazhennыmy.
Sulm dhimbje barku mund të shkaktohet nga përpjekje fizike. Dhimbje e lehtë zakonisht ndodh në mbrëmje dhe natën ul pak, lokalyzyruyas e barkut dhe në rajonin e mesit. Gjithashtu, dhimbje mund të japë një ijë dhe këmbë.

Hematuria - karakteristikë simptomë e dëmtimit të veshkave dhe është e shprehur në prani të gjakut në urinës. Hematuria ndodh për shkak të traumave dhe acarim i veshkave nën ndikimin e presionit të lartë, si dhe duke lëvizur gurët në veshka oxalate dhe llojet e tjera. Për shkak të hematuria, që ra fjala, mund të formojnë gurë dhe hydronephrosis në fëmijët dhe të rriturit.
Përveç kësaj, duhet theksuar se një simptomë e rëndësishme është rritja e sistemit nxjerrës trupi pranë legen i veshkave dhe gota. Për shkak të kësaj, njerëzit e hollë mund të hetojë në veshkë përmes murit të barkut mëparshëm.

Shpesh ndodh që madhësia e veshkave është rritur mjaft të konsiderueshme, dhe kjo është zbuluar lehtë dhe njerëz të trashë.
Plan i tillë mund të jetë simptomë e sëmundjeve të tjera, kështu që një diagnozë definitive por vënë në bazën e të dhënave të marra gjatë ekzaminimit të pacientit, historia sqarim dhe studimet laboratorike.

Metodat diagnostike sëmundje renale

Siç u tha në diagnozën transformim hydronefrotycheskoy kryer në të dhënat e marra gjatë ekzaminimit dhe studime të ndryshme. Më popullor është përdorimi i diagnostifikimit ultratinguj për diagnostikimin e saktë.

Përveç kësaj, shpesh e përdorur X-ray urinar vëzhgimi traktit. Edhe pse ajo ofron një mundësi për të përcaktuar praninë e gurëve në zgavrën e veshkave dhe rritja e saj në madhësi, por që shuma e funksionimit të veshkave me hydronephrosis këtë metodë nuk mund të përcaktohet. Për këtë qëllim, pacienti është zakonisht të përshkruara urography intravenoz.
Urography intravenoz është një procedurë diagnostike në të cilën një kontrast të veçantë administruar intravenoz, është në gjendje për të grumbulluar në veshkat dhe excreted në urinë. Ai gjithashtu në mënyrë të qartë të dukshme në x-rrezet, dhe në sajë të tij, ne mund të konkludojmë në lidhje me nivelin e veshkave dëmtimin e indeve.

Avancuar shpesh përdoret metoda radionuklidit (p.sh. scintigraphy) për të ndihmuar të përcaktuar se në çfarë niveli është funksionaliteti i veshkave.

Trajtimi i hydronephrosis

Natyrisht, është e nevojshme për të hequr shkakun e sëmundjes. Megjithatë, trajtimi nuk është gjithmonë e mundur për të shpenzuar konservative dhe në këto raste, si me urolithiasis apo në anomalitë kongjenitale të strukturës së sistemit urinar (hydronephrosis në fëmijë) duhet të kryhet operacioni.
Aktualisht me sëmundje të kalojnë vetëm disa lloje të intervenimeve. Në veçanti, në disa operacione spivustya formuar nga uretër dhe legen. Kjo krijon një mënyrë shtesë për kalimin e urinës dhe të sistemit pyelocaliceal ulur ndjeshëm tregues presion.

Në një formë tjetër e operacioneve të gjata bëhet ngushtimi zgavër pyelocaliceal përmes të cilit shpesh ndodh hydronephrosis. Gjatë këtij aktiviteti, autopsi indeve përgjatë vijës gjatësore, ngushtimi fushat e kërkuara sistemin nxjerrës dhe qepur skajet plagë (gjati).

Komplikimet transformimit hydronefrotycheskoy


Komplikimet ndodhin kryesisht në verë dhe në fëmijëri. Gjatë operacionit mund të jenë:
gjakderdhje të tepërt postoperative;
Anastomosis paaftësisë paguese;
formimi i pielonefrit akut;

ngushtimi lidhje legen-uretër.
E fundit dy komplikime të zakonisht ndodhin në ata pacientë ku ka një inflamacion purulent të gjatë në sistemin urinar.

Prognoza e sëmundjes

Duhet të theksohet se në qoftë se koha nuk të kuruar sëmundje, rezultati mund të jetë shumë për të ardhur keq, deri në vdekjen e veshkave të prekur dhe të transformuar.
Në qoftë se një kohë operacion, progresion i dëmtimit të veshkave mund të ndalet dhe as të arritur shërim të plotë (kryesisht në qoftë se hydronephrosis në fëmijët ose në pacientët e rinj).