Hypervitaminosis D, C, E, B6, B12 B2 - simptomat, shkakton, trajtim


Hypervitaminosis - ka një gjendje urgjente akute patologjike e trupit shkaktuar nga efektet toksike të përqendrime të larta të një vitaminë të veçantë.
Vitaminat dhe vitamina ushqyesve janë komponimet organike që sigurojnë shëndetin e të gjitha gjallesave, sepse të gjithë është duke u përpjekur për të marrë mjaft prej tyre me anë të ushqimit ose artificialisht, duke marrë drogë farmaceutike.
Aktualisht, ka një rritje të konsiderueshme në hypervitaminosis incidenca dhe ky fakt shpjegon shitjen e lirë të drogës dhe shtojcave biologjike fortifikuara që përmbajnë vitaminë si substancë, një rrjet të farmacive. Shumica e njerëzve marrin rritje të pakontrolluar doza e barnave që përmbajnë vitamina, duke supozuar se në rastin e përqendrimit të lartë të vitaminave të tepërta do të marrë në mënyrë të pavarur nga trupi. Ky keqkuptim i zakonshëm çon në hypervitaminosis kategori të gjerë të pacientëve.


Njësia nosological Dan duhet të konsiderohet si një formë e organizmit helmimi, pasi substanca tepërt vitaminë hyjnë në trup, këto ushqyesve të ketë një efekt toksik.

Arsyet gipervitaminoza


Të gjitha grupet e vitaminave janë të ndarë në dy kategori të gjera - i tretshëm në ujë dhe yndyrë-shpjegueshëm. Përqendrimi i tepruar i vitaminave të tretshme në ujë është shumë e rrallë, vetëm në rast të mbidozë të rënda të fortifikuara drogës injektuar, si dhe sasinë e nevojshme të vitaminës është zhytur në gjak, si dhe pjesa tjetër e shpejtë excreted në urinë. Eliminimi i vitamina yndyrë shpjegueshëm është shumë më e vështirë, pasi përveç përthithjen në gjak, ky grup i vitaminave grumbullohen në indin yndyror të organeve të ndryshme.

Padyshim, shkaku kryesor i dehje është forma sintetike gipervitaminoza të vitaminave dhe vitaminë-si substancë, por në disa raste të pasura me vitamina helmuese mund të ndodhë kur merr numrin e tyre të vogël, intolerancën uyazyka individuale të një përgatitje vitaminë.
Për më tepër, hypervitaminosis promovon një apo një grup të tërë të pasura me vitamina, qëndrueshmëri dietë e zbatimit të konsumit të tepërt të produkteve që kanë një përqendrim të lartë të një vitaminë.

Përveç komplikime të shkaktuara nga efektet e drejtpërdrejta toksike të përqendrime të larta të rrezikut vitaminë hypervitaminosis qëndron në rrezikun e dështimit të dobishme për minerale. Shkatërrimi i një numri të madh të vitaminave në trupin e nënprodukteve të akumuluara të metabolizmit të tyre, duke shkaktuar çrregullime të ndryshme metabolike.

Simptomet e hypervitaminosis


Të gjitha manifestimet e hypervitaminosis mund të jetë akute, kronike dhe nganjëherë gjatë, secila e karakterizuar nga simptomat klinike të veçanta dhe të përgjithshme. Sigurisht, simptomat hypervitaminosis mund të ndodhë me një mbidozë e çdo kompleks multivitamin, por më së shpeshti në praktikën pediatrike terapeutik dhe rastet e akumulimit të tepërt të yndyrë shpjegueshëm vitamina të grupit pacientit.

Situata akute hypervitaminosis zhvillohet në një dozë të vetme rritur disa herë dozën e përditshme të një ose më shumë vitamina, prandaj, manifestimit klinik sindromi hypervitaminosis yntoksykatsyonnomu ngjashme. Hypervitaminosis kronike e karakterizuar nga kursi fshehur dhe zhvillimin gradual të simptomeve klinike, dhe për këtë arsye diagnoza e hypervitaminosis bëhet jashtëzakonisht e vështirë.
Për shkak të faktit se çdo grup i vitaminave ka sferën e vet të ndikimit dhe të ndikojnë në funksionimin e strukturave të ndryshme të trupit të njeriut, tregon tepruar përmbajtja e tyre në çdo formë hypervitaminosis gjithashtu kanë karakteristika të veçanta. Në të njëjtën kohë, për çdo formë të hypervitaminosis qenësishëm në zhvillimin e simptomave të sindromës dehje (ndodhja e dhimbje koke, marramendje, dobësi të rënda dhe pamundësisë për të kryer veprimtarinë e zakonshme ditore fizike, të përzier, ndjenjë tmerri brendshme dhe çrregullime të karrige).

Vini re se grupet e yndyrë-shpjegueshëm vitamina hypervitaminosis të ketë një kurs të rënda, për shkak të kumulyrovatsya tyre aftësinë në trup dhe shkaktojnë dehje të rënda. Gipervitaminoza që shkrihet në ujë vitamina B janë karakterizuar nga një kurs më pak agresiv dhe nuk shkaktojnë zgjasin pacientin çrregullim shëndetësor, prandaj, pasi masat e trajtimit të këtij lloji të helmimit të mjaftueshme për ndërprerjen e drogës fortifikuar në trup dhe stimulimin e funksionit urinar veshkave, pasi kjo kategori vitamina excreted shpejt në urinë.

Hypervitaminosis Një
Grupi A Hypervitaminosis ndodh me përdorim të zgjatur të formës së pakontrolluar dozen si rritjen e dozës së përditshme (për të rriturit mbi 500.000 IU në fëmijët se 100.000 IU për gjashtë muaj) dhe manifestohet zonat e lëkurës si thatë me praninë e tretje, humbja e tepërt e flokëve dhe brishtësisë gozhdë. Sa për efektet në kockave dhe aparatin kyçeve hypervitaminosis një pamje të sigurt të konsolidimit të dhimbshme në indet e buta të periostitis e eshtrave të gjata në projektimin dhe zhvillimin e artropati vendeve të ndryshme, të shoqëruar nga ngurtësi në lëvizjet, dhimbje dhe edemë peryartykulyarnyh indeve të buta.

Për shkak të fakti se vitaminë A është e përfshirë në procesin e ndërmjetësuara metabolizmit lipid, rritje përmbajtja e tij në trup pashmangshmërisht çon hiperkolesterolemise, e cila është manifestuar shenjat e sëmundjes aterosklerotike. Dhe për një hypervitaminosis të gjatë shoqëruar me rritjen e prodhimit të mineralocorticoid veshkave, në mënyrë që pacienti mund të përjetojnë sindromi edemë përgjithësuar.
Pasoja të rënda hypervitaminosis Një grup ka në mesin e grave shtatzëna, si përdorimi i zgjatur i kësaj droge provokon zhvillimin e keqformime kongjenitale në fetus. Akute hypervitaminosis A simptoma jashtëzakonisht të rralla dhe manifeston të rritur presionin intracranial (dhimbje koke, të vjella të pakontrollueshme, humbje e shkurtër e vetëdijes), ethe, skuqjen e lëkurës që nuk kanë lokalizimin qartë.

Moshuar të prirur për shfaqjen e shenjave të hypervitaminosis Lloji A: rëndim të patologjive kronike, arthralgia natyra e përbashkët, vizion të reduktuar, mosbalancim treguesve lipidohramy, forma të ndryshme të aritmia, simptomat e dështimit kronike hepato-renale.
Hypervitaminosis D
Grupi D Hypervitaminosis shkaktuar duke përdorur terapi shoku saturates rakit, dhe si rezultat i trajtimit dermatosis, ku doza e përdorur tejkalon 1000000 IU calciferol.
Shenjat e hypervitaminosis D në të rriturit qëndron në paraqitjen e dobësisë, lodhje, tipit të ulët-grade ethe, fenomeneve funksionale mostretje, i shoqëruar nga humbje peshe progresive. Pacienti është i shqetësuar në lidhje me dhimbje koke të vazhdueshme që nuk kanë lokalizimin qartë, sensibilitet ndaj krizave hypertensive.

Shenjat e helmimit akut vitaminës D është shfaqja e dridhje të duarve, dhimbje të mprehtë në shpinë dhe një grup të gjymtyrëve muskulare, hemoragji nënlëkurës të formave të ndryshme dhe gjatesite, dhe shenjat e përgjithshme të dehidratim.
Në një studim laboratorik, gjaku dhe urina në këtë situatë është përmbajtja e lartë e kalciumit. Dehje kronike e vitaminës D në doza minimale, një person zhvillon tendencën për të formuar calcifications në strukturat e ndryshme dhe organeve (enët e gjakut, indeve të buta, parenchyma mushkërive), por calcifications më të mëdha rrezikshme sugjerojnë veshkën, pasi ata mund të shkaktojnë zhvillimin e kronike dështimi i veshkave. Një fakt interesant është se kronike hypervitaminosis D kalcium leached nga kockave, e cila është konfirmuar gjatë ekzaminimit X-ray, ndërsa peryartykulyarnyh grumbullohet në indet e buta, duke shkaktuar zhvillimin e shenjave të deformimeve osteoarthritis dhe bursit.

Në moshën e vjetër hypervitaminosis D promovon forma të ndryshme të cardiomyopathy në lidhje me çrregullime bradyarytmycheskymy kardiake, lëkurë përgjithësuar zhovtushnosti dhe mukozës, dobësi të muskujve dhe dridhje gjymtyrë skajor dhe arthralgia vende të ndryshme. Nëse keni ndonjë shenjë të hypervitaminosis Grupit D në gratë shtatzëna rrit në mënyrë dramatike rrezikun e anomalive të strukturave të kockave.
Hypervitaminosis E
Për shkak të faktit se vitamina E shpejt grumbullohet në trup dhe është e vështirë për të ndarë, përdorimi i tepruar i farmaceutike përqendrohet në mënyrë të pashmangshme çon në mbi përmbajtjen e saj.

Hypervitaminosis E duket simptomat jospecifik klinike, kështu që diagnoza është e mundur vetëm në qoftë se informacioni i disponueshëm për përdorim afatgjatë të këtij dozimit të drogës forma. Pacienti në këtë situatë mund të jenë dhimbje koke konfuze, ul performancën, diarre. Për më tepër, hypervitaminosis E provokon zhvillimin e vitaminës A dhe D mangësi, si vitaminë E ndërhyn me thithjen e vitaminave të tjera yndyrë shpjegueshëm në zorrë.
Me Hypervitaminosis
Grupi Hypervitaminosis C është ndoshta forma më e zakonshme e kësaj sëmundjeje, pasi të gjithë janë të vetëdijshëm për pronat e dobishme e vitaminës dhe nuk hezitoi për të marrë homologët e tij sintetike, mos e kontrollojë dozën.

Me daljen e hypervitaminosis veçanërisht ndikon negativisht në shëndetin e njerëzve që vuajnë predispozitë për formimin e gurit në veshka, si vitaminë C tepërt në trup shkakton akumulimin dhe depozitimin e oxalate në veshkave parenchyma dhe fshikëz fshikëz e tëmthit. Përveç kësaj, simptomat e hypervitaminosis C në kategorinë e të rriturve të pacientëve është humbje progresive e vizionit, pagjumësi, dysmenorrhea, çrregullime hormonale.Në Hypervitaminosis
Vitamina Hypervitaminosis B shpesh ka kombinuar natyrën, dhe për këtë arsye të gjitha llojet e saj karakterizohet nga shfaqja e simptomave tipike klinike si skuqje përgjithësuar dhe lëkurë tepër i ndjeshëm, dhimbje koke intensitet të ndryshme ka reduktuar lokalizimin, dukuri e çrregullimeve të gjumit të natës, u rrit konfiskimi gatishmëri.

Hypervitaminosis B12
Hypervitaminosis Vitamina B12 është parë shpesh në njerëz të moshuar që marrin me gojë ose parenteralnuyu formën e saj dozimi per trajtimin e anemisë dëmshëm.
Shenjat e një mbidozë e këtyre barnave kanë reaksione alergjike të ndryshme ashpërsia nga urtikarie në anaphylaxis, një dështim congestive fenomen të zemrës dhe edemë pulmonare.
Hypervitaminosis B6
Hypervitaminosis Vitamina B6 është jashtëzakonisht e rrallë, si për dozë e saj të zhvillimit nuk duhet të kalojë më shumë se 1000 herë. Tipar kryesor i një përmbajtje të tepërt të vitaminës B6 në trup janë simptomat e polyneuropathy progresiv (dhimbje dhemb dhe paresthesias përgjatë pako neurovascular në gjymtyrë e sipërme dhe të poshtme, shkelje të të gjitha llojeve të ndjeshmërisë). Leveling këto simptome pas ndërprerjes së drogave është vetëm për dy muaj.

Hypervitaminosis B2
Hypervitaminosis Grupi B2 është gjetur në shenjat e mosfunksionim të mëlçisë, fotofobi, Zayed në qoshet e gojës dhe cardiomyopathies.
Hypervitaminosis B9
Simptomat specifike të hypervitaminosis B9 konsiderohet dhimbje tonik në muskujt viç që ndodhin në çdo kohë të ditës, pa patologjinë organike ekzistues.
Hypervitaminosis PP
Vitamina Hypervitaminosis PP grupit karakterizohen zakonisht nga kursi akute dhe rritjen e shpejtë të intensitetit të simptomave klinike. Pacienti në këtë situatë u ankua i përzier akute dhe diarre nuk ka ndodhur në lidhje me konsum të ushqimit. Një inspektim vizual i pacientit tregohet skuqje të dukshme e karakterit lëkurës shpërndarë, paraqitja e të cilit shkaktoi një zgjerim të mprehtë e nënlëkurës rrjetit arterial kapilar.

Target organ që është prekur në 90% të rasteve me RR ekzistues hypervitaminosis, konsiderohet zorrë e vogël, dhe për këtë arsye pacientët me përmbajtje të tepërt të vitaminave të grupit gjasa për të zhvilluar shenjat e dysbiosis rënda.

Fëmijët Hypervitaminosis


Në kategorinë e fëmijëve të pacientëve hypervitaminosis çdo lloj rrjedhje është më e vështirë në krahasim me të rriturit, pasi fëmijët nuk janë reagime të përsosur hormonale dhe enzimatike, dhe sindromi dehje komplikon rrjedhën e sëmundjes themelore. Hypervitaminosis tipar në fëmijët është se provokator dukuri e tyre mund të bëhet jo vetëm përdorimi i drogave sintetike që përmbajnë një vitaminë të veçantë, por konsumi i tepruar i ushqimeve të lartë në përmbajtjen e tyre. Në këtë drejtim, një vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet balancuar dietën e fëmijës dhe kujdes të prezantuar produktet si ushqimet e para.

Hypervitaminosis Një grup i fëmijëve ndodh në shumë të rënda, dhe simptomat klinike janë një manifestim i shkatërrimit të pothuajse të gjitha organeve dhe sistemeve. Një tepërt e vitaminës A në trupin e fëmijës vërejtur ndryshimet e mëposhtme: një dhimbje koke të mprehtë ngrirë në rajonin e përkohshme, të dyfishtë sytë e objekteve, një mungesë të plotë të oreksit, thatësi hundës e mukozës, gojës dhe konjuktivën e syrit. Fëmijët që vuajnë nga tipit hypervitaminosis A, është një nervozizëm të lartë, duke qarë, të qenët i përgjumur. Shenjat e hypervitaminosis Një kongjenitale, që rezultojnë nga përdorimi i sintetike nënës carotene gjatë shtatzënisë mund të jetë keqformime të rënda të lindura të zemrës, kafka fytyrës dhe thymus.

Hypervitaminosis D në praktikë pediatrik ndodh mjaft shpesh në situata kur fëmija i shëndetshëm donoshennomu vend vazhdoi dozë profilaktik është përdorur saturates dozë terapeutike të vitaminës D. argumentet e dehjes në këtë rast është shfaqja e ndjenjës së neveri për ushqim të fëmijës, dhe të vjella të vazhdueshme, çrregullime të karrige si një tendencë për diarre , etja konstante. Në rast të dehjes zgjatur, një fenomen në rritje e fëmijëve të dehidrimi i përgjithshëm, duke rezultuar tregoi një humbje të konsiderueshme peshe, hipertension, vonuar zgjimit zhvillimin fizik. Forma e rëndë e këtij lloji të hypervitaminosis shoqëruar me çrregullime të frymëmarrjes dhe hemodinamik, vetëdija thellësi të dëmtuar të ndryshme, rrit konvulsive, shenjat e dështimit akute renale. Konfirmim Laboratori i hypervitaminosis D është sekretim urinar i sasive të mëdha të kalciumit dhe fosforit.

Kjo është reflektuar kryesisht në shëndetin e fëmijës përdorni doza të mëdha të vitaminës K, si në trup është shkatërrimi masiv i qelizave të kuqe të gjakut, e cila në afat të shkurtër provokon zhvillimin e vdekjes.
Përmbajtja e tepërta në trupin e vitaminave B fëmije shpesh bëhet shkak i reaksioneve alergjike nga ashpërsia dhe kohëzgjatja ndryshme. Vini re se vitamina e grupit janë në gjendje për të neutralizuar veprimin antimicrobial e barnave anti-TB sepse analoge e tyre sintetike duhet të përdoret me kujdes në pacientët që vuajnë nga një formë e tuberkulozit.

Trajtimi gipervitaminoza


Hapi i parë në trajtimin e çdo lloj hypervitaminosis është eliminimi i shkaqeve-origjinë dhe për të përshpejtuar eliminimin e drogës. Në disa raste, masa të mjaftueshme të përfshijë heqjen e drogës dhe të kufizuar ushqime që përmbajnë një përqendrim të lartë të një vitaminë. Për shembull, në hypervitaminosis dhe pas një kohë të përjashtuar nga dietë e produkteve me origjinë të qumështit, sidomos të naftës gjalpë.
Para se të filloni trajtimin e një pacienti që ka shenja klinike të hypervitaminosis gjithë duhet të kryejë një analizë të plotë laboratorike të përmbajtjes së një grupi të vitaminave në plazmën e gjakut për qëllim të zgjedhjes së të ushqyerit dhe që kufizon përdorimin e kategorive të caktuara të produkteve.

Shfaqja e shenjave të akute hypervitaminosis D të fëmijës është arsyetimi për numrin përdorimi hlyukokortykosteroydnoho të drogave (dexamethasone 4 mg intramuskulare) në kombinim me vitamina sintetike A, C, B, efekt anti-toksik në lidhje me vitaminë D (Vitamina A Doza ditore e 5000 MO, acid askorbik në një dozë ditore prej 005 g).
Për të shmangur simptomat hypervitaminosis, ekspertët rekomandojnë që të mos përdorni formularin farmaceutike e vitaminave pa nutritionists dhe gastroenterologe konsultuar parë.

Shfaqja e shenjave të hypervitaminosis akute në pacientët e kategorinë e moshës ndryshme është e justifikuar për spital me qëllim të veprimit të menjëhershëm dhe trajtim të mëtejshëm. Kujdesi emergjente është përdorimi i masave të detoxification, masat për të rivendosur funksionet e humbura të organeve vitale dhe strukturave, çrregullime Eliminimin e metabolizmit mineral.
Në situatat kur akute hypervitaminosis çdo lloj ardhur si rezultat i një përdorim disponueshme doza ultra-larta të një vitaminë përgatitjeve, të jetë i sigurt për të mbajtur shtyer e metodës sipërme gastrointestinal zondovыm traktit. Nëse pas drogës ka kaluar mjaft kohë dhe pacienti ka shenja të intoksikimit akut, është e këshillueshme për të aplikuar terapi infuzion përdorur zgjidhje parë koloidale (vëllim Reopoliglyukin 400 ml vena), pastaj crystalloid (sodium isotonic chloride zgjidhje 09% në një dozë të 2L intravenoz pikoj). Në pediatri kërkuara vëllimi i zgjidhjeve infuzion përcaktuar metodat e llogaritjes: 1 kg të peshës trupore të fëmijës duhet futur 150 ml, 80% e të cilave duhet të jetë lloji i administratës parenterale, dhe një tjetër vëllim të administruar me gojë (rehydron 10 ml për 1 kg pacientit).

Në një situatë ku simptomat e përgjithshme klinike e pacientit për t'u bashkuar me shenja neyrotoksykozu, duhet të zbatohen masa dehydratatsyonnыe (furosemide në një dozë ditore prej 05 mg per kg peshe trupore të pacientit vena). Si masa për të eliminuar acidosis ekzistuese më efikase mënyra posedon maskë oksigjeni dhe intravenoz bikarbonat natriumi normë 4% e 5 ml per 1 kg parametrave laboratorike pacientit duhet të kontrollojë raportin e bazave dhe acideve.

Moti për jetën e pacientëve me shenjat ekzistuese të hypervitaminosis zakonisht të favorshme, përveç në raste të helmimit akut drogës vytamynsoderzhaschymy në pacientët pediatrik, në mungesë të uyazyka kohë mbajtur e masave urgjente. Fillimin e vdekjes të shkaktuara në shumicën e rasteve e mëlçisë akute toksike dhe miokardit.